|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

DRKS shpalli dhjetė sportistėt e vitit tė komunės sė Podujevės

 
 

Karateisti Mirsim Ejupi – sportist i vitit pėr komunėn e Podujevės

 
 

 
   
Podujevė, 24 dhjetor 2003 (TN) – Mbrėmė nė Podujevė Drejtoria pėr Rini, Kulturė e Sport shpalli dhjetė sportistėt mė tė mirė tė vitit 2003, ndėrkaq mė i miri u zgjodh i riu Mirsim Ejupi, karateist i KK “Alb-Petrol” nga Sekiraēa. Nė kėtė mbrėmje sportive morėn pjesė mysafirė tė shumtė, sportistė tė tė gjitha sporteve dhe moshave tė kėsaj treve.
 
Drejtori i DRKS Nexhmi Balaj pasi pėrshėndeti tė gjithė sportistėt tha se komuna po pėrpiqet qė tė krijojė hapėsirė pėr sportin dhe sportistėt duke potencuar se sporti ka nevojė pėr pėrkrahaje, diciplinė, urti dhe dashuri. Kordinatori pėr sport i KK tė Podujevės Jusuf Deda shpėrndau mirėnjohje pėr talentėt e tė gjitha sporteve, pastaj pėr veteranėt, gazetarin mė tė mirė, etj.
 
 
Kurse listės sė dhjetė sportistėve mė tė mirė i priu Nėnkampioni evropian nė karate 14 vjeēari, Mirsim Ejupi (1989),anėtari i  klubit tė karatesė,”Alb-Petrol”, nga fshati Sekiraēė i Podujevės. Rezulltatet briliante tė arritura nė garat pėr Kampionatin evropian  dhe atij Mediteran tė mbajtura nė Qipro pėrkatėsisht kryeqytetin Kiev tė Ukrainės, kanė qenė vendimtare qė juria pėr zgjedhjen e sportistit mė tė mirė tė kėsaj komune tė pėrcaktohet qė  fitues i  kurorės sė sportistit mė tė mitė pėr kėtė vit tė jetė karateisti Mirsim Ejupi ėshtė aryetimi qė e ka dhėnė kordinatori pėr sport i i komunės sė Podujevės z. Isuf Deda.
 
Nė mesin e dhjetė sportistėve mė tė mirė janė renditur edhe kėta sportistė: Vendi i dytė Florie Musa (Klubi i notit-Orllan), vendi i Tretė Labinot Qosa (KF Besiana), vendi i katėrt Rrahim Mani (Atlet-ēiklist -TMK), vendi i pestė - Naime Dėrguti (Klubi i Notit-Orllan), vendi i gjashtė, Shkurte Ejupi (Klubi karatesė-“Alb-Petrol”), vendi i shtatė - Eroll Konushefci (KF Llapi) vendi i  tetė, Tafil Haxhiu (KH Llapi), vendi i nėntė, Ali Mulolli - shahist (kampion pėr komunėn e Podujevės) , vendi i dhjetė i  takoi Arben Visokės basketbollistė i KB Llapit. Nė mesin e tė sportistėve tė shpėrbyer si i njėmbėdhjetė ėshtė radhitur edhe z Besim Abdullahu, atlet i HANDIKOS-it nga ky qytet.
 
Juria me kėtė rast ka bėrė edhe zgjedhjen e trajnerit mė tė mirė me tė cilin shpėrblim ėshtė kurorėzuar z Emin Ajvazi (KF Llapi) klubi mė i suksesshėm, KN Orllani, referi mė i mirė Isak Curri (refer ndėrkombėtar nė karate), kurse me mirėnjohjen e punėtorėve sportive janė shpėrblyer Sylejman Konushefci, Ertan Xhihiqi, Jakup Blakqori, etj. Pėrzgjdhjen e sportistit tė vitit e bėri juria nė pėrbėrje: Mr. Bislim Aliu, profesorėt Kadri Mehmeti, Isak Qosa, Safet Rrahimi dhe gazetari i sportit Arsim Ajvazi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.