|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Prishtinė u kremtua 14-vjetori i themelimit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės

 
 

 
   

Rugova: LDK-ja ėshtė parti politike kompatibile me vlerat e traditės dhe me vlerat moderne

Prishtinė, 23 dhjetor
2003 - Lidhja Demokratike e Kosovės kremtoi sot 14-vjetorin e themelimit.

Nė njė solemnitet tė organizuar me kėtė rast nė hotelin "Grand" nė Prishtinė, Presidenti i Kosovės, njėherit edhe kryetar i LDK-sė, Dr. Ibrahim Rugova, foli pėr arritjet dhe sukseset e kėsaj partie, e cila ėshtė formuar e para nė hapėsirat shqiptare.

  
Merrnin pjesė funksionarė tė lartė tė LDK-sė, aktivistė tė shumtė nga terreni, ministra e deputetė tė saj, pėrfaqėsues tė partive tė tjera politike, pėrfaqėsues tė zyrave tė huaja diplomatike nė Prishtinė dhe mysafirė tė tjerė.

Presidenti Rugova, pasi pėrshėndeti tė pranishmit, tha se nė emėr tė LDK-sė i ka ftuar sot nė kėtė ceremoni solemne pėr ta festuar sė bashku kėtė pėrvjetor.

"Dita e themelimit tė LDK-sė, ka njė simbolikė tė veēantė se bie nė vigjilie tė festave tė Krishtlindjeve dhe tė Vitit tė Ri. Do tė thotė njė ditė e lindjes dhe e fillimit tė stinės sė re. Kėshtu e deshi Zoti dhe populli i Kosovės, atėherė kur u themelua. Ishte njė ndėrrim epokash dhe vitesh", theksoi Dr. Rugova dhe vazhdoi:
 
"Prandaj, sot mund tė themi pas 14 vjetėsh, se 23 dhjetori i vitit 1989, ėshtė njė Ditė e shėnuar pėr LDK-nė, ditė e shėnuar pėr popullin e Kosovės, ditė e shėnuar pėr Kosovėn. Pra ėshtė njė ditė e madhe e Kosovės".

Presidenti Rugova nė vazhdim tha: "LDK u themelua si parti dhe lėvizje pėr tė mbrojtur Kosovėn, pėr t'i mbrojtur vlerat kombėtare dhe vlerat e dinjitetit tė popullit tė Kosovės. Ėshtė partia e parė demokratike nė botėn shqiptare dhe nė kėtė pjesė tė Evropės e tė botės pas Luftės sė Dytė Botėrore.
 
LDK-ja krijoi shtetin e Kosovės pėrmes akteve madhore, siē janė Deklarata e Pavarėsisė (Korrik 1990), Kushtetuta e Kaēanikut e Republikės sė Kosovės (shtator 1990) dhe Referendumit pėr Pavarėsi (shtator 1991) si dhe i krijoi institucionet me zgjedhjet parlamentare e presidenciale tė vitit 1992.
 
Kėshtu LDK-ja krijoi shtetin funksional Republikėn e Kosovės, qė nė botė u bė i njohur si 'shtet paralel', apo 'shtet i shqiptarėve tė Kosovės'. Ky ėshtė kontributi i LDK-sė dhe i popullit tė Kosovės nė historinė e lėvizjeve kombėtare botėrore pėr liri e pavarėsi", nėnvizoi Dr. Rugova.
 
"Poashtu LDK-ja e mbrojti kėtė shtet kur u sulmua nga armiku ynė mė 1998 dhe 1999. E mbrojti sė bashku me popullin e Kosovės duke marrė pjesė aktive nė luftėn pėr liri e pavarėsi, dhe falė Zotit e NATO-s tė udhėhequr nga SHBA dhe aleatėt e tyre evropianė, Kosova u bė njė vend i lirė dhe de facto i pavarur".

"Pas luftės, nė liri, LDK-ja ishte promotorja kryesore nė ndėrtimin dhe rindėrtimin e Kosovės, bashkė me miqtė ndėrkombėtarė. Ajo duke gėzuar besimin e popullit tė Kosovės nė dy palė zgjedhje lokale dhe nė ato nacionale fitoi me shumicė solide votash. LDK-ja pėr kėto katėr vjet e gjysmė e tregoi fuqinė e vet tė madhe.
 
Gjatė kėsaj kohe LDK-ja kontribuoi nė ndėrtimin e institucioneve shtetėrore tė Kosovės dhe kujdeset pėr stabilitetin dhe efikasitetin e tyre. LDK-ja kontribuoi nė ngritjen e kulturės dhe tolerancės politike dhe tė kulturės shtetėrore tė Kosovės, gjithmonė nė tė mirė tė vendit dhe tė popullit".

Ndėrkaq, duke folur pėr programin e sotėm tė kėsaj partie, Ibrahim Rugova tha: "Sot LDK-ja punon nė realizimin e programit nacional me tė cilat i fitoi zgjedhjet. Kėtė Program e realizon pėrmes institucioneve.
 
Ajo i pėrkrah objektivat e institucioneve tė Kosovės, siē janė zhvillimi ekonomik, privatizimi, krijimi i vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė dhe integrimin e minoriteteve nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės.
 
LDK-ja insiston nė njohjen e drejtpėrdrejtė formale tė pavarėsisė sė Kosovės nga SHBA, BE dhe formalizimi nga OKB-ja. Kjo do t'i shpejtonte proceset e brendshme demokratike e ekonomike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės. Pra, njė Kosovė e pavarur, demokratike e integruar nė BE nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA", theksoi Presidenti Rugova.

"LDK-ja ka pasur sukses nė profilizimin e saj si parti politike. Ajo po e bėn dhe do tė bėjė me efikase strukturėn e partisė dhe do tė ruajė frymėn gjithėpėrfshirėse tė anėtarėsisė dhe tė popullit, qė ishte shpirt i veprimit tė saj nė kėtė periudhė 14-vjeēare. Pra, ishin 14 vjet pune, veprimi e sakrifice.
 
Prandaj sot i pėrkujtojmė nė kėtė ditė gėzimi tė LDK-sė tė gjithė ata qė dhanė jetėn pėr liri, pavarėsi e demokraci tė Kosovės", tha ai dhe theksoi se "sot LDK ėshtė e aftė si gjithmonė, tė vazhdojė dhe fuqizojė veprimin e vet nė tė mirė tė Kosovės, sepse e gėzon besimin e popullit tė Kosovės".

Presidenti Rugova paralajmėroi se vitin 2004, LDK-ja do ta shpallė vit tė LDK-sė, nė pėrmbushjen e 15-vjetorit tė saj, qė do tė shėnohet me veprime dhe manifestime tė ndryshme, sidomos nga Forumi i Rinisė.

"Do thėnė se LDK-ja ėshtė parti politike kompatibile me vlerat e traditės sė lėvizjeve mė tė mira qė nga Skėnderbeu e Lidhja e Prizrenit e kėndej dhe kompatibile me vlerat moderne tė partive politike tė botės demokratike perėndimore", theksoi Dr. Rugova.

"Sot nė kėtė 14-vjetor mund tė themi se LDK-ja e kremton njė pėrvjetor tė artė tė veprimit dhe tė besimit tė saj. Kėshtu ajo ėshtė bėrė simbol dhe fuqi aktive e Kosovės", tha Presidenti dhe theksoi se nga ky pėrvjetor solemn pėrshėndet Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirak, Kancelarin Shreder dhe Kryeministrin Berluskoni, si dhe Atin e Shenjtė, Papa Gjon Pali II, qė siē tha, gjithmonė kujdeset pėr Kosovėn.

"Me fat Dita e LDK-sė. Me fat Krishtlindjet dhe Gėzuar Viti i Ri 2004.
Zoti e bekoftė LDK-nė. Zoti e bekoftė Kosovėn", tha nė fund tė fjalės sė tij, Ibrahim Rugova, kryetari i LDK-sė dhe President i Kosovės.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.