|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   

 

KATĖRVJETORI I DY GREVAVE TE URISĖ

 

 


 

   
23 dhjetor 2003 / TN

Nga Prof. Ibrahim E
GRIU

... Pėr lirimin e mė se 7000 shqiptarėve tė burgosur e tė rrėmbyer, nė vigjilje te Vitit tė Ri 2000, nė dy qendra tė Evropės u organizuan dy greva urie, e para filloi nė Bruksel, mė 24 dhjetor ’99 nė kremten e Krishtlindjes, ndėrsa ajo e Malmes, mė 31 dhjetor, Natėn e Vitit te Ri 2000. Ngjarjet tragjike nė Kosovė, na mėsuan se faktor mjaft i rėndėsishėm pėr afirmimin e zgjidhjes sė ēėshtjes kombėtare ėshtė dhe pėrkrahja e arsyeshmėrisė dhe e trajtimit tė drejtė tė kėsaj ēėshtjeje nga ana e opinionit ndėrkombėtar.
    

Pamje nga Greva e urisė, Malme-Suedi, botuar nė  gazetėn suedeze ”Sydsvenska dagbladet”-Ibrahim Egriu, Beqir Hatashi, Remzi Basha dhe Alush Bajraktari

   

Tė gjithė e kemi tė qartė se, edhe nė tė kaluarėn pak mė tė largėt, fėtyra tė rėndėsishme tė Rilindjes sonė kombėtare i dhėnė rėndėsi tė posaēme kėtij faktori, siē veproi eruditi ynė, Hasan Prishtina, i cili duke dėrguar letra e memorandume tek instancat mė tė larta ndėr kombėtare, i senzibilizoi aq shumė pazarllėqet e bėra me trojet tona, sa qė ēėshtja tmerruese e shqiptarėve nga hegjemonizmi serbomadh ish bėrė objekt shqyrtimi nė forumet ndėrkombėtare. Ai, pra, Hasan Prishtina, nuk pėrfilli ēifligje e poste, siē i premtoi Perandoria osmane, por punoi e veproi pa lodhje e treti gjithėēka pati pėr komb e vatan.

... Edhe pas ngjarjeve revolucionare tė 81 -shit, pėrpjekjet e organizatave, individeve, shoqatave dhe tė Lobit shqiptar nė SH B A, s’kanė munguar, mirėpo, pėrshkak tė maqinerisė shfrenuse gėnjeshtare tė Beogradit, opinioni ndėrkombėtar e bėri veshin e shurdhėr.

 
Pas suspendimit tė Autonomisė, pra, pas okupimit tė Kosovės e shndėrrimit tė saj nė kamp ushtarak; pas protestave masovike gjithėshqiptare, mandej tė Grevės sė Minatorėve e vrasjes sė dhjetra e dhjetra djem e vajzave tė Kosovės martire, masmediat e huaja, duke ofruar ca tė dhėna rreth gjendjes alarmuese nė Kosovė, dalė nga dalė filloi tė aktivizohet e tė kuptojė de fakto realitetin faktori ndėrkombėtar.

... Pėr t’i ardhur nė shėrbim popullit tė vet, si dhe pėr tė senzibilizuar dhe afirmuar ēėshtjen tonė kombėtare nė instancat mė tė larta ndėrkombėtare, lindi dhe lėshoi shtat Lidhja Shqiptare nė Botė, e cila mė 26 e 27 Nėntor, nė qytetin historik tė Prizrenit, mbajti Kongresin e Parė madhor mbarkombėtar, nė tė cilin, jo vetėm qė u miratuan tė gjitha dokumentat e L SH B -sė, por nė ate Kongres pėr herė tė parė nė historinė e popullit tonė, njėzėri u miratua dhe pėr shėndet nga mė se dy mijė delegatė tė ardhur nga mbarė bota-Platforma kombėtare.

... Qė nga themelimi i saj, LSHB-sė filloi tė trokasė nėpėr dyert e diplomacive evropiane e botrore. Ky senzibilizim, mė sė qarti u vu nė dukje me rastin e aktit sublim tė ngujosjes nė Grevėn 13 ditore tė urisė, qė u mbajt nė Bruksel tė Belgjikės, nga drejtuesit e LSHB -sė,vėllezėrit Simon e Mikel Kuzhnini, tė evroparlamentarit Bart Staes e tė z.Ramis Zekolli, pėr lirimin e 7000 tė burgosurve e tė rrėmbyerve nga Kosova; ndėsa siē dihet, njė pjesė e tė cilėve akoma edhe sot e kėsaj dite mbahen peng nėpėr kazamatet e Sėrbisė. Me kėtė rast, tė gjitha masmediat e opinionit demokratik evropian, Grevės sė Brukselit i dhėnė publicitet tė jashtėzakonshėm, kėshtu qė me javė tė tėra u shkrua e u fol rreth saj.

... Vlen tė pėrmendet se, tė vetmit e tė parėt qė u solidarizuan nė vepėr me Grevėn e Brukselit qenė katėr anėtarėt e Kryesisė tė L SH B-sė pėr shtetet skandinave, tė cilėt Natėn e Vitit tė Ri 2000, nė qytetin Malme tė Suedisė u ngujuan nė Grevė: Ibrahim Egriu-drejtues, Beqir Hatashi, Remzi Basha e Alush Bajraktari. Edhe Greva shtatėditore e Malmes bėri jehonė e senzibilizim, jo vetėm nė masmediat suedeze, siē janė: -shtypi, TV1, TV 2 dhe TV4, por edhe nė mbarė Skandinavinė. Nė fakt, siē deklaruan shumė bashkėkombas, Greva e urisė nė Malme bėri senzibilizim aq tė madh tek opinioni skandinavik, sa qė edhe pesė protesta s’do ta arrinin atė efekt.

... Pra, ky qe hapi i parė dhe pėrpjekja e parė e vėllezėrve tė nderuar Kuzhnini dhe e Udhėheqėsisė sė saj, e pėrbėrė kryesisht nga intelektualė e aktivistė tė shquar tė popullit tonė, qė de fakto dhe para mbajtjes sė Kongresit dėshmoi se ky asociasion i pavarur i tė gjithė shqiptarėve nė botė ėshtė, jo vetėm pėr bashkimin, afrimin e bashkėpunimin e tė gjitha shoqatave, asociasioneve e individėve nė Diasporė, por edhe pėr tė senzibilizuar dhe trokitur nė dyert e diplomacisė evropiane e botrore; pėr t’i kėrkuar dhe mbrojtur tė drejtat e shqiptarėve kudo nė botė.


NISMĖTARĖT E PARĖ TĖ LSHB-sė

... Vėllezėrit tanė tė nderuar, Simon e Mikel Kuzhnini, duke pasur dashuri tė madhe ndaj kombit e atdheut dhe, duke dashtė t’i vijnė nė shėrbim popullit tė vet mė se dy shekuj tė robėruar, saktėsisht, m’u nė vazhdėn e ngjarjeve mė traumatike tė popullit tonė, nė kohėn kur populli shqiptar u gjėnd para njė sprove tė rėndė e dinjitoze, pjesa mė e ndėrgjegjėshme e Komunitetit shqiptar, nėn nismėn e vėllezėrve Kuzhnini e tė disa intelektualėve tė shquar, siē janė, zotėrinjtė: Esat Stavileci,
Pajazit Nushi e tė tjerė, nė qytetin Mynih tė Gjermanisė, themeluan L SH B, me moton qė tė gjitha shoqatat, asociasionet e individė intelektualė, tė koordinojnė aktivitetin e tyre fisnik e tė bashkėveprojnė pėr tė mirėn e popullit tonė tė ndarė nė pesė shtete.

... Pas takimit tė Mynhenit filloi organizimi rreth mbajtjes sė kuvendeve nėpėr komunitete tė Evropės e gjetkė. Kuvendi i Parė i L SH B-sė u mbajt nė Malme tė Suedisė, mė 20.11.99,nė tė cilin morėn pjesė 385 delegatė nga mbarė Skandinavia, nė tė cilin Kuvend, tė gjithė pėrfaqėsuesit e asociasioneve, shoqatave e subjekteve politike, njėzėri mbėshtetėn Projektprogramin, Statutin dhe Rregulloren e L SH B-sė, duke u betuar se tė gjithė tok sė bashku do tė punojnė e veprojnė bashkarisht pėr tė mirėn e Kombit e tė Atdheut.

... Mandej, mė 26 / 27. 11. 01 u mbajtė Kongresi historik i LSHB-sė ku, mė se dymijė delegatė miratuan Platformėn Kombėtare dhe njė njėzėri u vendos qė ky bashkėveprim i tė gjitha asociasioneve e shoqatave do tė jetė njė akt i ndėrgjegjės kombėtare pėr tė bashkuar tė gjitha forcat individuale tė intelektualėve nė Disasporė, kėshshtu qė LSHB-sė do tė funksionojė si asociasion mirėkuptimi e respekti nė mes shqiptarėve, pa marrė parasysh pikėpamjet ideologjike, rajonale apo fetare, duke e riaktivizuar e rivitalizuar moton e Rilindjes sonė kombėtare: « Feja e shqiptarit ėshtė shqiptarizmi « , filozofia politiko patriotike e sė cilės ėshtė e do tė mbetet mė univerzalja e mė e vlefshmja pėr shpirtin shqiptar kudo nė botė.

Dashtė Zoti qė Viti i Ri 2004 t’i ofrojė e bashkojė gjithė shqiptarėt !

Malme, dhjetor 2003

Gėzuar kremten e Krishtlindjes dhe Vitin e Ri 2004 !

Kėshilli Informativ i L SH B-Skandinavi.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.