|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Policia beson tė ketė gjetur armėn me tė cilėn dyshohet se ėshtė kryer vrasja e argjendarit Ylber Topėrllaku

 
 

 
Podujevė, 22 dhjetor 2003 (TN) – Njė revole e tipit jugosllav e cila ishte e mbushur dhe e gatshme pėr tu pėrdorur ėshtė gjetur nė Podujevė, ka njoftuar policia regjionale e UNMIK-ut. Policia ka njoftuar se arma e gjetur besohet tė jetė pėrdorur nė disa rastin e tentim plaēkitjeve dhe vrasjes sė datės 18 dhjetor nė Podujevė.
 
Lidhur me kėtė zėdhėnsi i policisė regjionale tė UNMIK-ut Malcolm Ashby tha se derisa tė bėhet testi nuk mund tė konfirmohet dyshimi. “Mirėpo policia beson se arma e gjetur besohet tė jetė pėrdorur edhe nė rastin e tentim plaēkitjes dhe vrasjes sė fundit tė personit nė Podujevė”, deklaroi Eshbi i cili tha se hetimet po vazhdojnė dhe se po punohet nė kapjen e personit tė katėrt, i dyshuar pėr krimin.
 
Policia ka informuar edhe pėr arrestimin e njė personi nė fshatin Herticė tė cilit i kanė konfiskuar njė revole TT tė kalibrit 7.62 mm, katėr rrathė municion, 25 rrathė municion tė ndryshėm, thikė, etj.
 
Policia e UNMIK-ut ka raportuar edhe aksionin e quajtur “Ali Baba” i cili ėshtė zhvilluar nė stacionet e policisė nė Podujevė, Lipjan, Obiliq, Shtimje dhe nė Prishtinė. “Ėshtė bėrė kontrollimi i veturave nga patrollat e pėrbashkėta me KFOR-in dhe aksioni ka pasur pėr qėllim ruajtjen e paqes dhe tė rregullit”, ka njoftuar policia duke pohuar se nuk ėshtė lajmėruar asnjė incident gjatė kėtij aksioni.
 
Policia regjionale e UNMIK-ut ka njoftuar edhe pėr dy bomba dore tė dorėzuar nga njė qytetar tė cilit i ėshtė kontrolluar shtėpia por nuk ėshtė gjetur asgjė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.