|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kryetari Agim Veliu pėrgėzoi Ministrin Kostelka pėr punėn e mirė qė po bėn KFOR-i ēek e sllovak nė Podujevė dhe Kosovė

 
 

 
   
Podujevė, 23 dhjetor 2003 (TN) – Sot pėr njė vizitė nė komunėn e Podujevės po qėndron njė delegacion i lartė i udhėhequr nga Ministri i Mbrojtjes i Republikės Ēeke Miroslav Kostelka dhe Shefi i Shtatmadhorisė i Armatės gjenerali Pavel Shtefka dhe ambasadorė tė Republikės Ēeke e Sllovake dhe personalitet tjera shtetėrore.
 
Vizita e delagacionit ēek e sllovak filloi nė bazėn e KFOR-it nė Shajkofc ku ushtarėve paqeruajtės iu drejtua Ministri i Mbrojtjes z. Kostelka i cili pėrgėzoi ushtarėt pėr misionin e tyre paqeruajtės nė Kosovė.
 
“Qėllimi i vizitės ėshtė qė tė jemi afėr ushtarėve tonė nė prag tė Krishtlindjeve meqė ata janė larg familjeve tė tyre”, deklaroi Ministri Kostelka duke pohuar se ėshtė i kėnaqur me punėn qė po bėjnė paqeruajtėsit nga Ēekia por edhe ushtarėt sllovakė nė Kosovė.
 
Njė fjalė pėrshėndetėse para ushtarėve dhe personaliteteve tjera e mbajti edhe shefi i Shtatmadhorisė gjenerali Pavel Shtefka si dhe ambasadorja Judita Shtouraēova.
 
Nė kėtė ceremoni rasti Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu pėrgėzoi Ministrin Kostelka pėr punėn e mirė qė po bėn KFOR-i ēek e sllovak duke shprehur gatishmėrinė qė miqėsia nė mes Ēekisė dhe popullatės sė Podujevės dhe tė Kosovės tė vazhdohet dhe tė forcohet edhe mė shumė. Itinerari i delegacionit nga Republika e Ēekisė vazhdoi me njė brifing nė bazėn e KFOR-it ēek e sllovak.
 
Delegacionin nga Republika Ēeke i cili takoi edhe nxėnės tė shkollave fillore nė sallėn e kinemasė, nė emėr tė institucioneve komunale dhe nxėnėsve e arsimtarėve e pėrshėndeti Mr. Shpejtim Bulliqi – drejtor i Drejtorisė pėr Arsim.
 
“Ushtarėt e KFOR-it ēek e sllovak, pos detyrave tė pėrditshme nė ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė, kanė ndihmuar dhe po ndihmojnė edhe sot nė fusha tė ndryshme popullatėn e Podujevės, ndėrkaq e veēanta e kėsaj pėrkrahjeje ėshtė ndihma pėr shkollėn, pėr nxėnėsit dhe ardhmėrinė”, tha z. Bulliqi duke pohuar se KFOR-i ēek e sllovak ka bėrė rregullimin dhe meremtimin e shkollave nė Brainė, Metėrgofc, Ballofc, Herticė, Dobėrdol, Kėrpimeh, etj. nė bashkėpunim me OJQ “Qindkėmbėshja”. 
 
Ministri i Mbrojtjes i Republikės sė Ēekisė z. Miroslav Kostelka tha se ndjehet i lumtur qė KFOR-i ēek po i kryen detyrat e veta nė ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė, por edhe po ndihmon popullatėn civile. “Uroj qė fėmijėt Tuaj tė jetojnė nė paqė sikur edhe fėmijėt e gjithė botės”, tha Kostelka duke pėrshėnetur fėmijėt e komunės Hranjice qė siguruan dhuratat pėr fėmijėt e Podujevės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.