|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kadal beg se ka hendek!

 
 

 

23 dhjetor 2003 / TN

Atdhe ALIU

            Shkas pėr kėtė shkrim u bė njė e-letėr krejt e papritur, qė kisha marrė para do javėsh, pikėrisht mė datn 28 Nėntor. Vinte nga njėfarė «Forumi shqiptar» (si duket listė diskutimi nė internet) nuk e di fort mirė se kush janė, sepse nuk jam i anėtarėsuar nė forumet e kėtij «Forumi». Nejse. E-letra thoshte diēka nė frymėn «28 Nėntori le tė jetė ditė e bashkimit tė tė gjithė shqiptarėve, rreth idealit qė shprehet pėrmes simbolit tonė tė pėrbashkėt: zhgabės dykrenare» (theksi i imi). Nuk ėshtė ky teksti i pėrēuar pikė pėr pikė, por kjo s’ėshtė gjithaq me rėndėsi. Me rėndėsi ėshtė fjala qė nėnvizova: «zhgabės». S’do mend, thashė vetė me vete, ai qė e ka shkruar kėtė urim do tė ketė menduar «shkabės».

T’ia them. Shtypa REPLY. Prapė vetėm po parafrazoj, se e-gjegjen nuk e ruajta: «Falemnderit pėr e-letrėn, gėzohem shumė qė ma paskeni gjetur e-adresėn dhe mė dėrgoni pėrgėzime, por kujdes, nuk shkruhet ‘zhgabė’ por ‘shkabė’». SEND.

Nuk iku as edhe njė minutė qė kisha shtypur SEND, kur shoh njė e-letėr tjetėr nga «webmaster» i forumit nė fjalė. Pėrgjigjja. E shkurtėr po, por edhe e drejtpėrdrejtė: «Nė gjuhėn zyrtare shqipe shkruhet ‘zhgaba’». Pikė. Kaq. Shkurt e shqip, dhe… gabim. Prandaj, kur pashė ngenė e kėtij «webmasteri» pėr tė qitur petulla nė ujė, shkova mora fjalorin drejtshkrimor tė shqipes, e gjeta faqen ku figuron fjala «shkabė-a» dhe i ēova njė e-letėr tjetėr. REPLY!

«Nė fjalorin drejtshkrimor tė gjuhės shqipe figuron vetėm ‘shkaba’, nuk ka ‘zhgabė’». Kėtė fenomen tė kthmit tė tingujve nistorė tė shurdhėt nė tė zėshėm e kisha vėnė re kaherė nė Tiranė: Robert Zhvarc, i thoshin Robert Shvarcit, pastaj kisha parė ‘zgarė’ pėr ‘skarė’, ‘kruzma’, pėr ‘krusma’ e kėshtu me radhė. Ia bėra me dije kėto «webmasterit», duke i thėnė se do tė jetė ndonjė dialektizėm jugor. Meqė mbėshtetja «akademike» e fjalorit ishte nė anėn time, pėrveē faqes ku figuron fjala e shkruar drejt nė fjalor, nuk u kurseva as nga njė koment (paaaak ironik, ē’ėshtė e vėrteta) nė fund.

Ismail Kadareja, i thashė, ka njė roman tė quajtur ‘Shkaba’, e jo ‘Zhgaba’, fjalė kjo, qė meqė ra fjala, po mė tingėllon sikur ‘zhaba’. Nėnteksti: «Kadareja nuk do tė ketė lajthitur kur vendos tė shkruajė ‘Shkaba’», si dhe tjetri «aq po e pėrul shqiponjėn tonė ti, sa po e pėrafron me zhabėn»? SEND!

 

Pėrgjigjja nuk vonoi. E kam ruajtur vetėm nė mbamendjen trunore, jo atė kibernetike, por mund ta pėrcjell me mjaft pėrpikmėri:

 

«Ke tė drejtė ti, por kam edhe unė» – kjo ish fjalia e parė dhe fryma e gjithė e-letrės, qė nė ēdo tjetėr fjali mė pėrsėritej nė tė tjera forma: «Mbase ka tė bėjė me atė se si i shqiptojmė fjalėt nėpėr zona tė ndryshme». Ēka? Mėnyra si i shqiptojmė? Unė s’e them fare fjalėn ‘shkabė’, e njoh vetėm prej gjuhės shkrimore. Kėtu s’e thotė kush. Hajt tė lexoj njė fije mė poshtė: «Nuk jeni i pari qė mė bėni kėtė vėrejtje. Kam marrė edhe e-maila nga tė tjerė shqiptarė tė Kosovės qė mė bėjnė tė njėjtėn vėrejtje. Por jam i bindur se ėshtė e saktė, meqė kėshtu e themi dhe e kemi thonė gjithmonė nė rajonin tonė. Unė jam nga Vlora».

 

Me fjalė tė tjera, tipi po ngulmonte se meqė ėshtė vlonjat, e unė shqiptar prej pėrtej kufirit administrativ, kjo nėnkuptonte vetvetiu se ai ndodhej nė anėn e saktė e unė atė tė gabuarėn tė korrektėsisė jo veē drejtshkrimore, por gjuhėsore pėrgjithėsisht. E ilustrimi prej Fjalorit Drejtshkrimor qė i ēova? E atij Fjalori Drejtshkrimor tė botuar nė Tiranė, hė? E ai tjetri shembull me gjirokastritin Kadare? Hė? Mbase kėto e ulnin epėrsinė e tij dhe bėnin qė «tė dy tė kishim tė drejtė».

 

Por tė tjera gjėra filluan tė mė sillen nė krye. Mė tė gjera. Shumė mė tė gjera. Fillimisht, do pyetje: A ėshtė gjuha standarde/letrare/e njėsuar (quaje si tė duash) njė dhe e njėjtė pėr tė gjithė? A janė tė njėjta rregullat e lojės pėr tė gjithė lojėtarėt? Kush i cakton rregullat e lojės?

 

Troē, e pa shumė nocione tė korrektėsisė politike, se s’kam kohė ta tjerr e ētjerr – qe nxjerrat e mejtimeve tė mia: toskėt janė ata qė e kanė shpikur lojėn dhe vazhdojnė t’i shpikin dhe ndėrrojnė rregullat. Meqė gjuha e gjallė gjithmonė ndryshon, ndryshojnė pėrherė aspekte tė caktuara tė saj, fonetike, morfologjike, leksikore e kėshtu me radhė. Kur kėto ndryshime ndodhin nė toskėrishten popullore, sa tė pėrhapen mjaft nė toskėrishte, ato menjėherė pasqyrohen nė «gjuhėn letrare/standarde/tė njėsuar» (ose quaje qysh tė duash vetė).

 

Cili prej tyre brengoset pse thotė, bile-bile edhe shkruan: brėnda, mėndja, vėndi, dhėmbja, kam patur, tek mua, tek ty, nga mua, nga ty, sesa ty, sesa mua, do tė desha, do tė qesh, qeraja, zgara, kruzma, oazi, pauz, madje edhe zhgaba? S’po e zgjash listėn, as s’po futem kėtu nė analiza tė strukturave e nė shumė e shumėēka tjetėr. Jam i sigurt se njė lexues toskė madje, ndėrsa po i lexon kėta shembuj, po e kruan kryet dhe s’po e kupton dot se ē’tė keqe kanė trajtat e paraqitura sipėr. S’e dinė as gegėt, faqja e zezė, sepse drejtshkrimi tashmė ka marrė kuptimin e imitimit tė asaj qė shkruajnė toskėt. Por, prit, se gjuha e shkruar duhet t’i ndjekė zhvillimet e gjuhės sė folur, ndryshe krijohet hendek i madh mes tyre, ėshtė pėrgjigjja pėrherė nė maje tė gjuhės ndaj vėrejtjes qė ti e bėn.

 

Ėshtė interesant se pėr gegėt, kriteri qė ėshtė vėnė pėr pėrcaktimin e nivelit tė zotėrimit tė kėtij «standardi» janė jo vetėm rregullat e lojės, por rregullat pėrherė tė ndryshueshme tė lojės. Qė ndryshojnė krah pėr krah me toskėrishten. Tė lojės qė herė quhet «gjuhė e njėsuar», «gjuhė letrare». «gjuhė standarde», «gjuhė zyrtare», qė pra ndėrron edhe emėrtimet sa herė qė shpikėsit e rregullave tė lojės mendojnė t’i ndėrrojnė rregullat.

 

Vėrtet kėto trajta tė mėsipėrme e tė tjera si kėto nuk janė «zyrtare», nė kuptimin qė ende nuk figurojnė nėpėr fjalorė, por meqė po pėrdoren aq dendur sot, duke marrė kėsodore vetvetiu njėfarė leje tė pėrhershme qėndrimi, pasaportėn e shtetėsisė nuk e kanė veēse njė tjetėr kongres larg. Njė kongres qė do t’i pėrligjė nesėr «pėr tė mos u krijuar ai ‘hendeku’». E kjo pėr mua ėshtė sikur tė ftoj ty tė luajmė shah, mandej marr dhe e luaj kalin pesė fusha para dhe dy anash, e kur ti mė ankohesh dhe mė bėn me dije se kali luan vetėm tri fusha para dhe njė anash, unė tė them «Oh, ėshtė njė rregull i ri qė shpika qėparė, nuk ta thashė akoma?» dhe e shoqėroj me njė «mė fal pashė Zotin!»

 

Kur gegėt fusin dashur-padashur fjalė tė dialektit vetjak, ose trajta fjalėsh prej dialektit vetjak, atėherė u kujtohet se: suksesi, dhe madje e ardhmja e «gjuhės standarde» varet nga ajo se sa arrijmė t’i kapėrcejmė e tejkalojmė trajtat e ngushta dialektore dhe fjalėt me shtrirje tė ngushtė krahinore pėr tė mirėn e gjuhės sė pėrbashkėt».

 

E e ardhmja e gjuhės sė pėrbashkėt, me vetė nismėn qė ka pasur, (duke u mbėshtetur kryekreje nė toskėrisht) dhe me shtegun qė ka marrė, (duke i rahatuar trajtat e panormuara tė toskėrishtes ēdo ditė e mė shumė) do tė kthehet nė njė gjuhė qė frymon gjithmonė nė hap me zhvillimet e brendshme vetėm tė toskėrishtes. Kjo nga njėra anė, dhe nga tjetra, fakti se shqipja standarde mė lehtė e mė shpejt po pėrqafon fjalė e terma tė huaja, sesa i merr nga visari i gegėnishtes, janė kėrcėnimet mė tė mėdha qė po rrezikojnė cungimin e shqipes sot dhe nė tė ardhmen. Ndryshe, nesėr kali i toskėrishtes nė fushėn e shahut do tė fillojė tė bėjė lėvizje mė virtuoze sesa vetė mbretėresha, dhe ti do tė marrėsh njė «oh, s’ta thashė ktė rregullin e ri?» dhe mbasandej njė «mė fal» doemos.

 

Zgjidhja – nuk mendoj se ėshtė vazhdimi i kėtij kodi shkrimor, meqė caku i kėtij shtegu tashmė ėshtė i qartė. Janė pėr t’u duartrokitur pėrpjekjet pėr tė gjetur njė kod mė gjithpėrfshirės tė shqipes sė pėrbashkėt, por kėto nuk do tė guxonin tė bien pre e tendencave krahinore, partikulariste. Prandaj, le tė formėsohet gjithnjė e mė shumė njė kod alternativ shkrimor qė ka nisur tė qisė krye, duke zėnė vendin qė toskėrishja e normuar nuk po mund ta mbulojė: atė tė njė shqipeje standarde gjithėkombėtare.

 

Njė kristalizim dhe pėrhapje e kėtij kodi do ta paraqiste standardin nė njė optikė krejt tė re: njė variant tė mbyllur periferik, ēka nė tė vėrtetė ėshtė dhe po bėhet pėrditė e mė shumė. Prandaj, po ringjalljes sė njė shkrojtėsie alterantive, po qėtimit tė fjalėve tė visarit gegė, pėrpjekjeve pėr ta kthyer pronėsinė e pėrbashkėt mbi shqipen standarde dhe tė ardhmen e saj. Qe, kėto doja t’ia thosha atij vlonjatit, por nuk ia thashė. Ai qė ngulmon tė shkruajė ‘zhgabė’ edhe mbas vėrejtjeve tė argumentuara, qė propagon bashkimin, por praktikon pėrēarjen, nuk do tė kuptonte shumė prej kėtyre. Nesje. Pėrfitova unė. Vendosa: Ma nuk kam me e ndjekė nji kod shkrimor, shtegu i tė cilit mue dhe ata qė folin si unė i pėrjashton prej pronėsisė mbi shqipen. E ardhmja e shqipes sė pėrbashkėt asht ngjeti. Ta lypim – por ta lypim bashkė!

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.