|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Dega e LDK-sė nė Suedi uron presidentin Rugova dhe tėrė popullit e Kosovės me rastn e 14 vjetorit tė themelimit tė LDK-sė

 
 

 
DEGA E LDK-sė NĖ SUEDI I“A URON PRESIDENTIT RUGOVA SI DHE TĖRĖ POPULLIT TĖ KOSOVĖS 14-VJETORIN E THEMELIMIT TĖ LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS, E CILA ĖSHTĖ PARTIA E PARĖ POLITIKE DEMOKRATIKE SHQIPTARE ME ORIENTIM PROPERĖNDIMOR
 
Suedi, 23 dhjetor 2003 / Afrim MUSLIU - Me rastin e 14-vjetorit tė themelimit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Suedi, dėrgon urime tė pėrzemėrta Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova dhe Kryesisė sė LDK-sė. Poashtu urime tė pėrzemėrta i“u dėrgojmė tė gjitha Degėve, Nėndegėve, Aktiveve, si dhe tėrė anėtarėsisė sė gjėrė tė LDK-sė nė Kosovė dhe Diasporė.
 
Sot ėshtė dita kur para 14-viteve u themelua partia e parė politike demokratike shqiptare me orientim properėndimor, e cila krahas sakrificės, pati guximin tė dalė nė ballė tė popullit tė Kosovės pėr ti thėnė stop komunizmit, stop dhunės, stop vrasjeve, stop persekutimeve dhe stop sistemit tė apartheidit qė ushtrohej nga regjimi i Sėrbisė ndaj popullatės shqiptare tė Kosovės. Ėshtė kjo njė ditė kur para 14-viteve lindi Lidhja Demokratike e Kosovės si njė shpresė e re pėr njė Kosovė tė pavarur, tė lirė dhe demokratike, nė krye tė sė cilės u zgjodh Dr. Ibrahim Rugova, i cili duke u miqėsuar me ShBA-tė dhe shtetet evro-perėndimore, bėri qė Kosova edhe pse gjindej nė "tunel", tė sheh njė dritė nė fund tė tij.
 
Gjatė viteve kur Kosova gjindej ndėr okupim, LDK-ja e cila mbante barrėn kryesore tė ēėshtjes sė Kosovės, ka arritur ti vė themelet e shtetit tė Kosovės duke filluar me Deklaratėn e Pavarėsisė dhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe qė zėri i kėrkesave tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi tė ndėgjohet edhe tej Atlantikut. Lidhja Demokratike e Kosovės arriti qė tė bėhet simbol dhe udhėrrėfyes i unitetit tė popullit shqiptar drejt realizimit tė synimeve tona, e cila edhe pas luftės sė fundit nė Kosovė, edhe pse armiqtė e Kosovės duke vrarė djemt mė tė mirė dhe vajzat mė tė mira dhe atdhetarėt mė tė mėdhenjė tė Kosovės, asnjėherė nuk arritėn dhe kurrė nuk do tė arrijnė qė Presidentit Rugova dhe LDK-sė t“ia ndėrprejnė rrugėn e pathyeshme pėr realizimin e qėllimit imperativ tė shqiptarėve, Pavarėsinė e Kosovės.
 
Andaj, edhe njė herė nga zemra u“a urojmė 14-vjetorin e themelimit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, tė bindur thellė qė sė bashku, LDK-ja nė Kosovė dhe LDK-ja nė Diasporė tė vazhdojmė frumėn e bashkėpunimit dhe kontinuitetit drejt synimit tonė pėr njohjen sa mė tė shpejt tė Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Nė emėr tė LDK-sė Dega nė Suedi:
Afrim Musliu, sekretar

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.