KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 22 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova u kthye nė Prishtinė nga njė vizitė nė Vatikan ku u takua me Papa Gjon Pali i Dytė

 • Kuvendi i Kosovės miratoi buxhetin pėr vitin e ardhshėm dhe nxori njė deklaratė kundėr zgjedhjeve serbe nė Kosovė

 • Nė Meje tė Gjakovės u bė rivarrimi i 17 kufomave tė zbuluara nė varrezat masive nė Serbi

 • Gjatė javės qė shkoi nė Kosovė janė arrestuar 18 persona pėr armėmbajtje pa leje

 • UNMIK-u nuk ka lejuar pjesėmarrjen nė miting nė veri tė Mitrovicės shefin e Partisė Radikale Serbe

 • Nesėr shėnohet 14 vjetori i themelimit tė LDK-sė

 • Zyrtarėt serbė tė Kosovės nuk mund tė kandidojnė pėr zgjedhjet parlamentare tė Serbisė

 • Ministri i Mbrojtjes dhe shefi i Shtatmadhorisė sė Armatės ēeke nesėr vizitojnė Podujevėn

 • Filloi turneu pėrkujtimor nė nderim tė Hasan Zemajt

 • Presidenti Rugova kthehet sot nė Kosovė

 • LDK nė Dragash i ka pėrmbushur premtimet zgjedhore

 • Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar kėrkon nga Qeveria gjermane lirimin nga arresti tė Idajet Beqirit

 • Nė Preshevė u formua partia e re shqiptare - Bashkimi Demokratik pėr Luginėn

 • Mbi 20 kryetarė tė komunave nė Maqedoni paralajmėrojnė se me referendum do t'i kundėrvihen ndarjes sė re territoriale

 • Inicohet ndryshimi i Rregullores sė punės nė Parlamentin maqedonas

 • Nė Bagdad vriten dy ushtarė amerikanė dhe njė irakian

 • El Baradei do tė shkojė nė Libi pėr verifikimin e programit tė armėve

 • Forcat amerikane kanė arrestuar ish-zyrtarin e lartė tė shėrbimit sekret tė Sadam Huseinit

 • Forcat amerikane kanė arrestuar ish-zyrtarin e lartė tė shėrbimit sekret tė Sadam Huseinit

 • Administrata amerikane rrit nivelin e kėrcėnimit nga sulmet terroriste

 • Kapja e Sadam Huseinit ka ēuar nė arrestimin e qindra irakianėve

 • Libia paralajmėron nėnshkrimin e protokollit pėr armėt bėthamore

 • Nė Irak vriten dy dhe plagoset njė irakian tjetėr

 • Ministri i jashtėm egjiptian viziton Izraelin

 • Ushtarė izraelitė refuzojnė tė shėrbejnė nė rajonet autonome

 • Sudani nė prag tė marrėveshjes pėr dhėnjen fund tė luftės qytetare

 • Nė Filipine mbi 200 tė vdekur si pasojė e pėrmbytjeve

 
  
Presidenti Rugova u kthye nė Prishtinė nga njė vizitė nė Vatikan ku u takua me Papa Gjon Pali i Dytė
 
   
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u kthye sot nė Prishtinė nga njė vizitė qė bėri nė selinė e shenjtė nė Vatikan, ku u takua me Papa Gjon Pali II dhe me sekretarin e Shtetit Anxhelo Sadano.

Presidenit Rugova nė njė prononcim pėr media nė aeroportin e Prishtinės vlerėsoi lart takimin qė pati nė Selinė e Shenjtė me Papa Gjon Pali i Dytė, duke e quajtur audiencėn njė nder tė madh qė ka bėrė Ati e Shenjtė pėr tė dhe anėtarėt e Presidencės.
 
Presidenti tha se ka falenderuar Atin e Shenjtė pėr lumturimin e Nėnės Tereze dhe se e kishte njoftuar me progresin e arritur nė Kosovė nė kėto katėr vite e gjysmė nė liri, duke shtuar se Papa e kėtė e ka vlerėsuar pozitivisht.

Presidenti tha poashtu nse ė bisedė me Atin e Shenjtė ka insistuar nė objektivat pėr zhvillim ekonomik e tė pėrgjithshėm tė Kosovės dhe nė njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, duke shtuar se ka kėrkuar nga Papa Gjon Pali tė lutet dhe tė ushtrojė ndikimin e tij pėr kėtė ēėshtje tė madhe tė popullit tonė.

"Ishte njė moment mjaft i rėndėsishėm - edhe krenar edhe prekės - kur Ati i Shenjtė pėrmendi Gjergj Kastriotin - Skėnderbeun edhe nė kėtė audiencė, gjė qė e ka bėrė edhe mė parė", tha Presidenti Rugova.

Presidenti tha se i kishte pėrcjellė Papa Gjon Pali i Dytė edhe pėrgėzimet e popullit tė Kosovės nė prag tė Krishtlindjeve dhe Vitit tė Ri.
 
 
Kuvendi i Kosovės miratoi buxhetin pėr vitin e ardhshėm dhe nxori njė deklaratė kundėr zgjedhjeve serbe nė Kosovė
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Kuvendi i Kosovės, nė seancėn e sotme tė jashtėzakonshme, miratoi njė deklaratė nėpėrmjet tė sė cilės kėrkon nga UNMIK-u pengimin e organizimit dhe mbajtjes sė zgjedhjeve pėr parlamentin e Serbisė nė Kosovė mė 28 dhjetor. Kėtė deklaratė e pėrkrahėn tė gjitha grupet parlamentare, pėrveē atij serb.

Sabri Hamiti, shef i grupit parlementar tė LDK-sė, tha se zgjedhjet e Serbisė nė Kosovė poltikisht janė tė dėmshme dhe shkaktojnė tensione politike sidomnos midis bashkėsive etnike nė Kosovė.
 
Duke kriktikuar UNMIK_un dhe OSBE-nė qė lejojnė zgjedhjet serbe nė Kosovė, tha se kėto dy institucione ndėrkombėtare duhet tė lirohen nga politika dyfytyrėshe, hipokrite dhe tė tregojnė qė nuk mund tė ketė zgjedhje politike tė Beogradit nė Kosovė.

Sabri Hamiti poashtu i quajti tė paprananueshme edhe kandidaturat e disa deputetėve serbė tė Kosovė pėr zgjedhjet nė Serbi.

Ndryshe nė kėtė deklaratė thuhet se organizimi i zgjedhjeve serbe nė Kosovė janė jokushtetuese dhe janė ndėrhyrje flagrante nė jetėn institucionale tė Kosovės. Nė kėtė deklaratė thuhet:

Kuvendi i Kosovės i deklaron jokushtetuese dhe tė papranueshme zgjedhjet e organizuara nga Serbia nė territorin e Kosovės, si provokim tė rėndė pėr institucuionet e Kosovės, qytetarėt e saj dhe pėr institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė.

Kuvendi i Kosovės kėrkon nga UNMIK-u qė tė parandalojė organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė, tė cilat paraqesin ndėrhyrje flagrante nė jetėn institucionale tė Kosovės dhe tensionojnė raportet e pėrgjithshme nė Kosovė.

Deputetėt e koalicionit serb "Kthimi" kundėrshtuan miratimin e kėsaj deklarate dhe braktisėn sallėn ku mbahej seanca e sotme, me justifikim se kjo ēėshtje nuk ėshtė nė kompetencė tė Kuvendit tė Kosovės.

Gjithashtu Kuvendi nė seancėn e sotme miratoi edhe ligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės. Ndryshe buxheti pėr vitin 2004 do tė jetė 619.3 milionė euro dhe nė tėrėsi ėshtė krijuar prej mjeteve vetjake.
 
 
Nė Meje tė Gjakovės u bė rivarrimi i 17 kufomave tė zbuluara nė varrezat masive nė Serbi
 
Gjakovė, 22 dhjetor 2003 - Nė Meje tė Gjakovės u bė rivarrimi i 17 kufomave tė zbuluara nėa varrezat masive nė Serbi, tė cilat ditė mė parė u identifikuan nė morgun e Rahovecit. Nė ceremoninė mortore moren pjesė mijėra qytetarė nga fshatrat Dobrosh, Rracaj, Mullliq, Korenicė, Sheremet, Skivjan dhe Novokaz dhe nga mbarė Kosova.

Nė rivarrimin e djeshėm tė 17 trupave tė pajetė tė shqiptarėve "Ledina e pikėllimit" nė fshatin Meje u bė vendi i pėrmotshėm pėr 127 persona, ndėrkohė qė pritet nė kėtė vend tė rivarrosen edhe 337 tė tjerė, tė gjithė kėta nga masakra e Mejes. Nė kėtė ceremoni mortore foli Anton Shala, nėnkryetar i Kuvendit komunal tė Gjakovės, ndėrkaq nė emėr tė organizatės 17 prilli Meje - Ardita Pajaziti.
 
 
Gjatė javės qė shkoi nė Kosovė janė arrestuar 18 persona pėr armėmbajtje pa leje
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Gjatė javės qė shkoi nė Kosovė janė kryer disa arrestime pėr armėmbajtje pa leje. Policia e UNMIK-ut dhe SHPK kanė konfiskuar armė edhe nė Aeroportin e Prishtinės dhe pėr kėtė hetimet janė duke vazhduar. Zėdhėnėsja e UNMIK Angjela Xhozef ka thėnė se nė policia ėshtė raportuar edhe pėr kėrcėnime me armė dhe vjedhje tė ndryshme.
 
Ai ka theksuar se nė 24 orėt e fundit nuk ka pasur asnjė incident tė rėndė. Mirėpo, gjatė kontrollave rutinore policia e UNMIK-ut, SHPK kanė arrestuar 18 veta. Arrestimet janė bėrė pėr shkak tė posedimit tė armėve ilegal, prishjes sė qetėsisė dhe rendit publik.
 
 
UNMIK-u nuk ka lejuar pjesėmarrjen nė miting nė veri tė Mitrovicės shefin e Partisė Radikale Serbe
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Autoritetet ndėrkombėtare nuk e lejuan dje pjesėmarrjen nė njė miting serb nė veri tė Mitrovicės shefin e Partisė Radikale serbe Tomisllav Nikoliq.
 
Nė kėtė tubim drejtuesit e Partisė Radikale tė Serbisė i premtuan pjesėtarėve tė pakicės serbe tė Kosovės se do tė kthejnė pushtetin serbė nė vendin tonė. Ata thanė se Kosova do tė mbetet pjesė e Serbisė, ndėrkaq kėtu do tė kthehet ushtria dhe policia serbe.

Zėdhėnėsit e administratės ndėrkombėtare thanė se kėtė miting nuk e kanė lejuar pėr shkaqe sigurie.
 
 
Nesėr shėnohet 14 vjetori i themelimit tė LDK-sė
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Me rastin e 14-vjetorit tė themelimit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, mė 23 dhjetor 2003 ( e martė ), nė Hotelin Grand nė Prishtinė mbahet njė ceremoni solemne.
Nė kėtė solemnitet njė fjalė rasti do ta mbajė Presidenti i Kosovės dhe Kryetari i LDK-sė, Ibrahim Rugova, thuhet nė njė njoftim tė Kryesisė sė LDK.
 
 
Zyrtarėt serbė tė Kosovės nuk mund tė kandidojnė pėr zgjedhjet parlamentare tė Serbisė
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Pėr qeverinė e Kosovės ėshtė e papranueshme qė zyrtarėt serbė nė Qeverinė e Kosovės tė kandidohen pėr zgjedhjet parlamentare nė Serbi, deklaroi zėdhėnėsja e Qeverisė sė Kosovės, Mimoza Kusari, duke thėnė se pėr njė veprim tė tillė nuk ėshtė informuar zyrtarisht, as Kryeministri e as Qeveria e Kosovės.

Njė qėndrim tė njėjta e kanė edhe deputetėt e Kuvendit tė Kosovės. Por kėtė nuk e sqaron Korniza Kushtetuese, as rregulloret e UNMIK-ut.

Nga zyrtarėt serbė tė institucioneve tė Kososvės, disa prej kandidatėve pėr Kuvendin e Serbisė, janė Oliver Ivanoviq, anėtar i Kryesisė sė Kuvendit, Milorad Todoroviq, koordinator ndėrministror pėr kthimin, deputetėt Gojko Saviq e Rangjel Nojkiq, si edhe 20 kėshilltarė tė Asambleve Komunale nė Kosovė.
 
 
Ministri i Mbrojtjes dhe shefi i Shtatmadhorisė sė Armatės ēeke nesėr vizitojnė Podujevėn
 
Podujevė, 22 dhjetor 2003 (QIK) - Ministri i Mbrojtjes i Republikės Ēeke Miroslav Kostelka dhe shefi i Shtatmadhorisė i Armatės, gjenerali Pavel Shtefka nesėr, mė 23 dhjetor, vizitojnė trupat e KFOR-it ēek e sllovak nė Shajkofc. Nė delgacionin e lartė ushtarak merr pjesė edhe ambasadori Sllovak nė Republikėn e Ēekisė dhe personalitet tjera tė rėndėsishme jetės ushtarake e politike.

Sipas zv.komandantit tė KFOR-it ēek e sllovak Jan Parimuha gjatė kėsaj vizite delegacioni i lartė nga Republika Ēeke do tė vizitojė bazėn e trupave tė KFOR-it nė Shajkofc, ku do tė ketė njė brifing dhe ku do tė marrin pjesė edhe autoritetet lokale tė komunės sė Podujevės tė UNMIK-ut.

Delegacioni nga Ēekia pritet qė ta vizitojė edhe njėrėn nga shkollat fillore tė qytetit e cila nė sallėn e kinemasė do tė shfaqė program kulturo-asrtistik pėr nder tė delgacionit nga Ēekia.

KFOR-i ēek e sllovak ka bėrė rregullimin dhe meremtimin e shkollave nė Brainė, Metėrgofc, Ballofc, Herticė, Dobėrdol, Kėrpimeh, etj. nė bashkėpunim me OJQ "Qindkėbėshja".
 
 
Filloi turneu pėrkujtimor nė nderim tė Hasan Zemajt
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Nė organizim tė Kryesisė qendrore tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, me rastin e njėvjetorit tė vrasjės sė Tahir, Enis dhe Hasan Zemajt, dje nė Prishtinė ka filluar turneu pėrkujtimor nė basketboll "Hasan Zemaj 2003" nė nderim tė kolegut ish-kryetarit tė degės sė FR tė LDK-sė nė Deēan.
 
Nė mesin e qindra tė rinjve qė kishin ardhur nga tė gjitha degėt e FR tė LDK-sė nė Kosovė, pėr tė marrė pjesė nė kėtė turne ishte edhe kryetari i FR tė LDK-sė, Lulzim Zeneli, i cili edhe bėri hapjen solemne tė kėtij turneu, i cili filloi me njė minutė heshtje. Mė pas u zhvilluan edhe ndeshjet e rrethit tė parė tė cilat u karakterizuan me njė korrektėsi tė madhe.
 
 
Presidenti Rugova kthehet sot nė Kosovė
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, dhe grupi i kėshillėtarėve tė tij, kthehet sot nė mesditė nė Prishtinė.

Presidenti Rugova gjatė javės qė shkoi mori pjesė nė njė takim Vjenė, si dhe u takua me Papa Gjon Pali II nė nė selinė e shenjtė nė Vatikan.
 
 
LDK nė Dragash i ka pėrmbushur premtimet zgjedhore
 
Dragash, 22 dhjetor 2003 - Alush Gashi, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės, i shoqėruar nga Ali Sadriu, deputet dhe ministėr i financave, tė shtunėn mori pjesė nė mbledhjen e zgjeruar tė Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Dragash.
 
Nė kėtė takim merrnin pjesė edhe anėtarėt e Kuvendit Komunal nga radhėt e LDK-sė, pėrfaqėsues tė nėndegėve, aktivave, si edhe simpatizues tė LDK-sė nga komuna e Dragashit, si edhe z.Sali Asllani, kryetar i Degės sė LDK-sė nė Therandė, si dhe pėrfaqėsues tė Zhurit dhe tė Rahovecit.

Lidhur me aktivitetin e Degės sė LDK-sė nė Dragash dhe Kuvendit Komunal foli kryetari i saj, Halim Shemsedini, i cili theksoi se tani nė Dragash ėshtė njė pushtet demokratik, i cili e ka pėrmbushur pjesėn dėrrmuese tė projekteve tė zhvillimit tė infrastrukturės tė premtuar nė fushatėn elektorale tė LDK-sė. Ai tha se nė radhėt e LDK-sė ekziston njė mbėshtetje e fuqishme pėr vazhdimin e kėtij procesi.

Dr. Alush Gashi, nė emėr tė Kryesisė Qendore tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, vlerėsoi lart punėn e kėsaj Dege dhe kėrkoi njė angazhim tė shtuar nė realizimin e projekteve tė zhvillimit tė demokracisė.
 
Ai theksoi nevojėn e pėrmbushjes sė vendimeve tė Kuvendit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, duke theksuar se LDK-ja do t'i pėrmbushė tė gjitha projektet e miratuara nė mėnyrė demokratike, sepse ka njė program tė mirė, anėtarėsi tė gjerė dhe, mbi tė gjitha, njė figurė qėndrore tė fuqishme B Presidentin Rugova, i cili ėshtė simbol i unitetit tė organizimit tonė politik.

Nė vazhdim, ministri Ali Sadrija, foli lidhur me realizimin e buxhetit tė Kosovės dhe kapacitetin e nivelit komunal pėr zbatim tė tij. Duke pėrfunduar, z.Sadriu paraqiti tė dhėna lidhur me buxhetin pėr vitin 2004, duke kontestuar propagandėn mediatike lidhur me suficitin buxhetor.

Gjatė kėtij takimi u zhvillua njė debat i mirė lidhur me nevojat pėr pėrmbyllje tė projekteve tė filluara, si edhe kėrkesa e qytetarėve tė Dragashit qė nė zgjedhjet e ardhshme nacionale ta kenė pėrfaqėsuesin e tyre nga kjo komunė.
 
Ata theksuan se gjatė kėtyre ditėve tė festės ekziston njė interesim i shtuar pėr zhvillimet nė Dragash dhe mundėsitė e investimit tė bashkatdhetarėve qė jetojnė nė botėn e jashtme dhe se ditėve tė ardhshme Dega e LDK-sė nė Dragash do tė organizojė bashkėbisedime me qytetarė.
 
 
Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar kėrkon nga Qeveria gjermane lirimin nga arresti tė Idajet Beqirit
 
Prishtinė, 22 dhjetor 2003 - Kryesia qendrore e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar me rastin e arrestimit tė sekretarit politik tė Frontit tė Bashkimit Kombėtar Shqiptar, Idajet Beqiri, ka lėshuar njė deklaratė nė tė cilėn pos tė tjerash thotė se Idajet Beqiri nuk ka qenė dhe nuk ėshtė lider politik Aramtės Kombėtare Shqiptare, por ka qenė dhe ėshtė njėri ndėr shumė sekretarėt e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar.
 
AKSH nuk ka pasur, nuk ka dhe as nuk do tė ketė liderė politikė, thuhet nė kėtė deklaratė dhe kėrkohet nga Qeveria gjermane qė sa mė parė ta lirojė Idajet Beqirin qė tė shkoje tek familja e vetė nė Belgjikė.
 
 
Nė Preshevė u formua partia e re shqiptare - Bashkimi Demokratik pėr Luginėn
 
Preshevė, 22 dhjetor 2003 - Nė Preshevė u mbajt Kuvendi themelues i subjektit tė ri politik shqiptar nė Luginė tė Preshevės me emrin Bashkimi Demokratik i Luginės dhe drejtuesi i saj ėshtė zgjedhur Skėnder Destani, kryetar i deritashėm i Kuvendit komunal tė Preshevės. Ai u pėrjashtua nga Partia pėr Veprim Demokratik pėr shkak tė mospajtimeve me kryetarin e saj Riza Halimin.
 
Nė tubimin e organizuar, u tha se kjo forcė e re politike, e katėrta parti shqiptare nė Luginėn e Preshevės, do tė angazhohet pėr formimin e Kėshillit Kombėtar tė Shqiptarėve nė kėtė trevė dhe pėr integrimin e luftėtarėve tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit.
 
Bashkimi Demokratik pėr Luginėn do tė angazhohet edhe pėr respektimin e njė marrėveshjeje qė u nėnshkrua nė verėn e vitit 2001 ndėrmjet Qeverisė serbe, pėrfaqėsuesve tė komunitetit ndėrkombėtar dhe shqiptarėve tė Preshevės pėr t'i dhėnė fund pėrpjekjeve tė armatosura nė kėtė zonė.
 
 
Mbi 20 kryetarė tė komunave nė Maqedoni paralajmėrojnė se me referendum do t'i kundėrvihen ndarjes sė re territoriale
 
Shkup, 22 dhjetor 2003 - Mbi 20 kryetarė tė komunave nė Maqedoni kanė paralajmėruar se do tė organizojnė referendume me tė cilat do t'i kundėrvihen propozimit tė Qeverisė maqedonase pėr ndarjen e re territoriale. Sipas tyre, gjatė kėsaj ndarjeje ėshtė marrė parasysh politika dhe jo gjendja faktike.
 
Sipas ndarjes sė re territoriale Qeveria parasheh qė nė vend 123 komunave sa ka tani tė mbeten 71. Reagime pėr kėto ndarje ka pasur edhe nga opozita shqiptare. Me tė zėshėm kundėr propozimit tė Qeverisė pėr ndarjen e re territoriale tė Maqedonisė kanė qenė kryetarėt e Komunės sė Kėrēovės dhe tė Strugės, tė cilėt vlerėsojnė se kinse me kėtė propozim dėmtohet popullata maqedonase.
 
 
Inicohet ndryshimi i Rregullores sė punės nė Parlamentin maqedonas
 
Shkup, 22 dhjetor 2003 - Polemika qė u zhvillua ndėrmjet pozitės dhe opozitės nė Parlamentin maqedonas lidhur me propozim-ligjin e Qeverisė maqedonase pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės, i ka shtyrė udhėheqėsit e Parlamentit ta shqyrtojnė rrregulloren e punės.
 
Nė fakt, deputetėt e VMRO-DPMN-sė disa herė i shfrytėzuan seancat pėr t'i zgjatur tejmase fjalimet e tyre, duke pamundėsuar votimin mbi ligjin, i cili do ta mundėsonte legalizimin e UT.
 
Prandaj, kryetari i Parlamentit tė Maqedonisė Lubēe Jordanovski ka paralajmėruar mundėsinė pėr ndryshimin e Rregullores sė punės sė Parlamentit pėr shkak tė mangėsive teknike, tė cilat sė fundi ndikuan qė Parlamenti tė zhvillojė seanca maratonike dhe qė mundi edhe tė mos pėrfundonte asnjėherė.

Ky propozim i kryetarit tė Parlamentit ėshtė mbėshtetur nga Bashkimi Demokratik pėr Integrim, parti kjo qė kishte inicuar themelimin e njė universiteti shtetėror nė gjuhėn shqipe nė Tetovė.
 
 
Nė Bagdad vriten dy ushtarė amerikanė dhe njė irakian
 
Bagdad, 22 dhjetor 2003 - Dy ushtarė amerikanė dhe njė pėrkthyes irakian janė vrarė dhe dy ushtarė tė tjerė amerikanė janė plagosur sot kur njė bombė e vendosur skaj rrugės ka shpėrthyer nė kolonėn ushtarake nė Baghdad, thanė zyrtarėt ushtarakė amerikanė, njofton Rojter.

Vdekjet nga sulmi i sotėm rreth orės 11.45, ka rritur numrin e ushtarėve tė vrarė amerikanė nė 202, qėkur SHBA-tė e deklaruan tė pėrfunduar luftėn nė Irak.
 
 
El Baradei do tė shkojė nė Libi pėr verifikimin e programit tė armėve
 
Vjenė, 22 dhjetor 2003 - Kreu i Agjencisė sė Kombeve tė Bashkuara pėr Energjinė Atomike ka thėnė tė hėnėn se do tė shkojė nė Libi javėn e ardhshme pėr tė verifikuar programin e armėve bėrthamore nė shtetet e Afrikės Veriore.

Shefi i Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Bėrthamore (IAEA) Mohamed el Baradei kė thėnė se do tė shkojė nė Libi pėr tė nisė procesin e verifikimit tė programit tė armėve tė Libisė dhe ka thėnė se inspektimi mund tė fillojė javėn e ardhshme.
 
 
Forcat amerikane kanė arrestuar ish-zyrtarin e lartė tė shėrbimit sekret tė Sadam Huseinit
 
Bagdad, 22 dhjetor 2003 - Forcat amerikane kanė arrestuar ish-zyrtarin e lartė tė shėrbimit sekret tė Sadam Huseinit, i cili dyshohet se ka organizuar sulmet kundėr amerikanėve nė veri tė Bagdadit, njofton Rojter.

Gjenerali i ish-shėrbimit sekret irakian ėshtė arrestuar pas njė aksioni natėn e kaluar nė qytetin Bakubi, 65 km nė veri tė kryeqytetit.

Nė aksione tė ngjashme nėpėr qytetet e Irakut qendror me popullsi shumicė sunite, janė arrestuar me dhjetra njerėz.
 
 
Forcat amerikane kanė arrestuar ish-zyrtarin e lartė tė shėrbimit sekret tė Sadam Huseinit
 
Bagdad, 22 dhjetor 2003 - Forcat amerikane kanė arrestuar ish-zyrtarin e lartė tė shėrbimit sekret tė Sadam Huseinit, i cili dyshohet se ka organizuar sulmet kundėr amerikanėve nė veri tė Bagdadit, njofton Rojter.

Gjenerali i ish-shėrbimit sekret irakian ėshtė arrestuar pas njė aksioni natėn e kaluar nė qytetin Bakubi, 65 km nė veri tė kryeqytetit.

Nė aksione tė ngjashme nėpėr qytetet e Irakut qendror me popullsi shumicė sunite, janė arrestuar me dhjetra njerėz.
 
 
Administrata amerikane rrit nivelin e kėrcėnimit nga sulmet terroriste
 
Uashington, 22 dhjetor 2003 - Amerikanėt janė nė njė nivel mė tė lartė gatishmėrie gjatė periudhės sė festave. Njoftimi zyrtar u bė tė djelėn nga Sekretari i Departamentit tė Sigurisė Kombėtare, Tom Rixh.
 
"Qeveria e Shteteve tė Bashkuara, e rriti shkallėn e kėrcėnimit nė shkallė kombėtare prej sulmeve terroriste nga niveli i kėrcėnimit tė shtuar nė atė tė lartė, apo siē njihet nė Amerikė, nga kodi i verdhė nė atė portokalli.

Zoti Rixh tha se kjo masė u mor duke u bazuar nė tė dhėnat e zyrtarėve tė zbulimit, tė cilėt thonė se kanė vėnė re njė rritje tė ndjeshme nė informacionin e besueshėm rreth veprimtarisė sė mundshme terroriste.
 
"Treguesit strategjikė, pėrfshirė dėshirėn e vazhdueshme tė al-Kaidės pėr tė kryer sulme kundėr Shteteve tė Bashkuara janė ndoshta mė tė fortė se asnjėherė mė parė qė nga 11 shtatori i vitit 2001".
 
 
Kapja e Sadam Huseinit ka ēuar nė arrestimin e qindra irakianėve
 
Bagdad, 22 dhjetor 2003 - Shefi i Shtatmadhorisė sė Shteteve tė Bashkuara, gjeneral Riēard Majers, tha se kapja e Sadam Huseinit ka ēuar nė arrestimin e disa qindra irakianėve, pėrfshirė disa udhėheqės tė kryengritjes anti-amerikane.

Nė njė intervistė me rrjetin televiziv Fox, gjenerali Majers tha se kapja e Sadam Huseinit u ka dhėnė forcave amerikane informacion qė ka krijuar mundėsitė pėr tė kuptuar mė mirė strukturėn e qendresės. Shefi i Shtatmadhorisė amerikane tha se ish udhėheqėsi irakian nuk po bashkėpunon me hetuesit.

Ndėrkohė, gazeta Nju Jork Tajms thotė se Sdam Huseini iu shmang arrestimit pėr muaj tė tėrė duke lėvizur nėpėr 20 deri nė 30 strehime nė zemėr tė rajonit suni tė vendit.
 
 
Libia paralajmėron nėnshkrimin e protokollit pėr armėt bėthamore
 
Vjenė, 22 dhjetor 2003 - Libia planifikon nėnshkrimin e protokollit shtesė tė marrėveshjes pėr armė bėrthamore i cili i mundėson Entit Ndėrkombėtar pėr energji bėrthmaore inspektime tė pakufizuara pa nevojėn e paralajmėrimit tė mėhershėm.
 
Ky ėshtė rezultati i bisedimeve tė zhvilluara nė Vjenė ndėrmjet njė delegacioni tė lartė libian me shefin e Entit Ndėrkombėtar pėr energji bėrthamore Mohamed El Baradej. Njė diplomat i Entit, nėnshkrimin e protokollit shtesė e quajti "konsekuencė logjike tė paralajmėrimeve tė Libisė" qė tė heq dorė nga armėt e shkatėrrimit nė masė.
 
 
Nė Irak vriten dy dhe plagoset njė irakian tjetėr
 
Bagdad, 22 dhjetor 2003 - Nė kėrkim tė kryengritėsve, trupat amerikane kanė pėrforcuar aksionet e bastisjeve nė ish-fortifikatat e presidentit tė pėrmbysur nga pushteti Sadam Hysein. Sipas tė dhėnave tė forcave tė sigurimit janė vrarė dy dhe ėshtė plagosur njė irakian tjetėr.
 
Shefi i shtabit tė pėrgjithshėm Richard Majers, tha pėr televizionin amerikan se pas arrestimit tė Sadam Hyseinit janė arrestuar edhe qindra irakianė tjerė tė dyshimtė, nė mesin e tyre edhe autorė e nxitės tė sulmeve kundėr trupave maerikane.
 
 
Ministri i jashtėm egjiptian viziton Izraelin
 
Jerusalem, 22 dhjetor 2003 - Ministri i jashtėm egjiptian Ahmed Maher pritet sot pėr bisedime politike nė Izrael. Nė takimet qė Maher do tė zhvilloj me kryeministrin izraelit Ariel Sharon dhe ministrin e jashtėm Silvan Shalom nė qendėr pritet tė jetė vazhdimi i procesit paqėsor nė Lindjen e Mesme.
 
Maher ėshtė ministri i parė i jashtėm egjiptian qė viziton Izraelin prej fillimit tė kryengritjes palestineze nė shtator tė vitit 2000. Vizita e tij kryhet nė kohėn kur Egjipti ėshtė duke u pėrpjekur tė bind grupet militante palestineze qė tė heqin dorė prej dhunės kundėr Izraelit.
 
 
Ushtarė izraelitė refuzojnė tė shėrbejnė nė rajonet autonome
 
Jerusalem, 22 dhjetor 2003 - 15 ushtarė tė njėsisė elitė izraelite kanė refuzuar tė shėrbejnė nė rajonet palestineze. Siē njoftoi njė stacion televiziv izraelit, rezervistėt e njė njėsie speciale pėr aksione komando i kanė drejtuar njė letėr pėrkatėse kryeministrit Ariel Sharon.
 
Nė tė thuhet se ata nuk janė mė tė gatshėm qė tė japin jetėn e tyre pėr shtypjen dhe shkeljen e tė drejtave tė njeriut tė miliona palestinezėve nė rajonet autonome. Pėrveē kėsaj ata nuk duan mė tė jenė "mish pėr top" gjatė ndėrtimit tė murit tė sigurisė pėrgjatė rajoneve autonome palestineze. Para tre muajsh ishin 27 pilotė izraelitė qė paralajmėruan refuzimin e kryerjes sė aksioneve luftarake nė rajonet e banuara me civilė palestinezė.
 
 
Sudani nė prag tė marrėveshjes pėr dhėnjen fund tė luftės qytetare
 
Nairobi, 22 dhjetor 2003 - Nė negociatat pėr mėnjanimin e luftės qytetare nė Sudan janė regjistruar pėrparimet e para. Delegacioni qeveritar dhe pėrfaqėsues tė Organizatės sė rebelėve "Ushtria Ēlirimtare Popullore Sudaneze" ranė dakord nė Kenia qė tė ndajnė fitimet nga tė ardhurat e pasurisė sė derivateve tė naftės nė jug tė vendit.
 
Deri mė tash pėrfitues kryesor ishte qeveria. Njė marrėveshje pėrkatėse pritet tė nėnshkruhet ditėn e martė. Si pasojė e luftės qytetare gati 20 vjeēare nė rajon jetėn kanė humbur tė paktėn 1,5 milionė njerėz.
 
 
Nė Filipine mbi 200 tė vdekur si pasojė e pėrmbytjeve
 
Manila, 22 dhjetor 2003 - Si pasojė e pėrmbytjeve dhe rrėshqitjeve tė dheut pas reshjeve tė pandėrprera disa ditore atmosferike nė Filipine numri i vikrtimave ėshtė ngritur mbi 200. Autoritetet filipinase sot njoftuan pėr gjithsejt 214 tė vdekur.
 
Mė tepėr se 97 mijė njerėz tjerė kanė lėshuar shtėpitė e tyre duke u strehuar nė rajone mė tė sigurta. Ndėrkohė nė jug tė Filipineve ėshtė zhdukur njė anije me 68 njerėz nė bord. Sipas tė dhėnave tė rojeve bregdetare anija mė parė kishte dėrguar njė sinjal pėr ndihmė.

 


  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.