|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ministri i Mbrojtjes dhe Shefi i Shtatmadhorisė sė Armatės ēeke vizitojnė Podujevėn

 
 

 
Podujevė, 22 dhjetor 2003 (TN) – Ministri i Mbrojtjes i Republikės Ēeke Miroslav Kostelka dhe Shefi i Shtatmadhorisė i Armatės gjenerali Pavel Shtefka nesėr vizitojnė trupat e KFOR-it ēek e sllovak nė Shajkofc. Nė delgacionin e lartė ushtarak merr pjesė edhe ambasadori Sllovak nė Republikėn e Ēekisė dhe personalitet tjera tė rėndėsishme jetės ushtarake e politike.
 
Sipas zv. komandantit tė KFOR-it ēek e sllovak Jan Parimuha gjatė kėsaj vizite delegacioni i lartė nga Republika Ēeke do tė vizitojė bazėn e trupave tė KFOR-it nė Shajkofc me ē’rast do tė ketė njė brifing ku do tė marrin pjesė edhe autoritet lokale; kryetari i komunės z. Agim Veliu, pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bangash, pėrfaqėsues tė policisė sė UNMIK-ut dhe autoritete tjera.
 
Delegacioni nga Ēekia pritet qė ta vizitojė edhe njėrėn nga shkollat fillore tė qytetit e cila nė sallėn e kinemasė do tė shfaqė program kulturo-asrtistik pėr nder tė delgacionit nga Ēekia.
 
KFOR-i ēek e sllovak ka bėrė rregullimin dhe meremtimin e shkollave nė Brainė, Metėrgofc, Ballofc, Herticė, Dobėrdol, Kėrpimeh, etj. nė bashkėpunim me OJQ “Qindkėmbėshja”.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.