|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova u prit nė audiencė te Ati i Shenjtė Papa Gjon Pali i Dytė

 
 

 
Rugova pati takim edhe me Kardinalin Anxhelo Sodano, Sekretar i Shtetit tė Vatikanit

Vatikan, 20 dhjetor 2003 - Sot (e shtunė), Ati i Shenjtė Papa Gjon Pali II-tė e priti nė audiencė Presidentin e Kosovės, Dr. Ibrahim Rugovėn. Audienca, qė zgjati rreth 20 minuta, ishte shumė e pėrzemėrt.

Nė fillim Presidenti Rugova e falėnderoi Papa Gjon Palin II pėr beatifikimin e Nėnės Tereze. Pastaj, Presidenti Rugova e njoftoi Atin e Shenjtė me progresin qė ėshtė arritur nė Kosovė nė tė gjitha fushat e jetės.
 
Presidenti kėrkoi nga Ati i Shenjtė qė qė tė lutet dhe tė ushtrojė ndikimin e tij pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės.

Presidenti Ibrahim Rugova e njoftoi Papa Gjon Palin II me pėrgatitjet qė po bėn Ipeshkvia e Kosovės pėr ndėrtimin e Katedrales nė Prishtinė.

Ati i Shenjtė e vlerėsoi progresin qė ėshtė arritur nė Kosovė dhe shprehu interesimin e tij pėr shumė ēėshtje tė zhvillimeve pozitive nė Kosovė.

Gjatė audiencės, Ati i Shenjtė e pėrmendi edhe Gjergj Kastriotin - Skėnderbeun, Heroin Kombėtar tė shqiptarėve.

Presidenti Rugova ia uroi Papės Gjon Pali II Kėshėndellat dhe Vitin e Ri, duke i dėshiruar shėndet dhe jetė tė gjatė. Poashtu, edhe Ati i Shenjtė i uroi Presidentit tė Kosovės Kėrshėndellat dhe Vitin e Ri.

Nė fund tė audiencės, Presidenti Rugova i dhuroi disa dhurata Papės Gjon Pali II: Medalonin e Nėnės Tereze, Medalonin e Lidhjes sė Prizrenit, si dhe kristale tė ēmueshme tė Kosovės.
 
Ndėrkaq, Ati i Shenjtė i dhuroi Presidentit medalje papnore tė punuara me rastin e 25-vjetorit tė shėrbimit tė tij si Papė.

Pas audiencės tek Ati i Shenjtė, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugiva u prit nga Sekretari i Shtetit tė Vatikanit, Hirėsia e Tij, Kardinal Anxhelo Sodano, me tė cilin pati njė bisedė tė gjatė miqėsore e pėrmbajtėsore.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.