|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  “Kolumnistėt” qė kėrkojnė nga kryetari Rugova qė tė flasė serbisht!

 
 

 
20 dhjetor 2003 / TN

Ju "kolumnistė", nėse nuk dėshironi t’i takoni kategorisė mė tė poshtėr – kategorisė sė tradhtarėve, sė paku, heshtni bile tash. Heshtni! Qė tė mos e bėni veten qė ato “kolumnet” tuaja t’ua pėshtyjnė edhe vetė fėmijėt tuaj. Heshtni, se tash nuk keni nevojė ta tradhtoni lirinė e Kosovės, qė ėshtė shumė herė mė e rėndė se tradhtia nė robėri. Heshtni, se mjaft jeni mbėshjellur me marre. Mos e shtresoni mė tepėr kėtė. Se pėrrallė u bėtė me ato kolufet tuaja…

Shkruan: Nazmi LUKAJ

Disa “kolumnistė” tė disa mediave tė majta, kryetarin e Kosovės e kanė akuzuar dhe vazhdojnė ta akuzojnė pse nuk po merr pjesė nė disa manifestime multietnike, nė tė cilat parashihet qė ai tė flasė edhe nė gjuhėn serbe! D.m.th., kėrkojnė prej tij qė ta flasė kėtė gjuhė, qė ende i ka lėnė gjurmėt e freskėta tė vandalizmit nė Kosovė!

Kėrkojnė prej tij ta flasė kėtė gjuhė, ende pa u gjetur sa e sa tė zhdukur gjatė kohės sė pirromanisė serbe! Kėrkojnė prej tij ta flasė kėtė gjuhė, edhe pse nga Serbia ēdo ditė zhvarrosen eshtrat e shqiptarėve, tė masakruar nga soldateska e Milosheviqit!
 
Kur edhe nė kėtė prag tė ndėrrimit tė motmoteve, nė Pejė u rivarrosen eshtrat e atyre shqiptarėve qė, mė shumė se katėr vjet, u “prehen” nė tokat e atyre qė ua morėn shpirtin! Kėta “kolumnistė” e bėjnė kėtė pa iu kėrcėnuar askush! Dhe, pa qenė askund e pranishme makineria serbe! E bėjnė kėtė vetėm pse serbishten duan ta dėgjojnė nė Kosovė, si nostalgji pėr tė, gjuhė kjo qė nė trojet e Dardanisė ėshtė sinonim i vrazhdėsisė dhe barbarizmit tė fundshekullit 20.
 
Shih poshtėrsinė e tyre: kėtė e kėrkojnė gjoja pėr tė mirėn e Kosovės!!! Tė kėtillėt e bėjnė kėtė kritikė nė adresė tė dr. Rugovės, ngase asnjėherė soldateska serbe nuk u ka sjellė dhimbje. Se, po t’ua kishte vrarė ajo babain si dr . Rugovės qė kur ky ishte nė djep, dhe po t’i kishte marrė peng si e mori kėtė makineria serbe e urdhėruar nga kryekrimineli Milosheviq, jo sot, po as pas shumė shekujsh, nuk kishin pranuar ta flisnin kėtė gjuhė, qė shqiptarėve u ka sjellė shumė vuajtje dhe shumė trishtim.
 
E, si mundet, pra zotėrinj kaq lehtė ta flasė kėtė gjuhė qė ia asocionon kėto dy dhimbje tė mėdha?! Kjo kėrkesė juaja, s'ėshtė gjė tjetėr veē njė denoncim qė po ia bėni para ndėrkombėtarėve.
 
Mė sakt: po bėni me gisht tek ta se, ja, ky ėshtė ai nacionalisti qė nuk po na lejon ta kthejmė Serbinė nė Kosovė, se sa pėr ne ajo do tė ishte kėtu. Shkrimet tuaja, qė ju i titulloni “kolumne” / pėr ta fshehur nocionin tradhti/ nuk e habisin askė, sepse dihet nostalgjia qė keni pėr Jugosllavinė e Serbinė. Por, habitemi pse vazhdoni tė silleni kėshtu nė liri, kur nuk keni nevojė ta bėni kėtė idiotllėk.
 
Kur fėmijėt tuaj tash e kanė mėsuar veshin se Kosova duhet tė jetė e pavarur, nė tė cilėn do tė jenė tė dinjitetshėm. Nė tė cilėn do tė rriten si njerėz nė radhė tė parė. Si nostalgjikė projugosllavė qė jeni, nuk po i prani poshtėrsitė qė po i bėni ndaj kryetarit Rugova. Dhe, ndaj kombit. As tash kur po e denonconi dr. Rugovėn tek ndėrkombėtarėt, asnjė denocim tė ri nuk jeni duke e bėrė.
 
As ndonjė poshtėrsi sui generis. Nė fakt, ju po vazhdoni rrugėn e mėparshme. Se, sa pėr kryetarin Rugova, jo vetėm shqiptarėt, por tėrė opinioni botėror e ka tė qartė se ky e do atdheun e tij. E do Kosovėn e pavarur. E do kėtė qė tė bėhet njė shtet modern. Habit vetėm njė fakt:
 
Pse ky soj i "kolumnistėve" nuk hesht bile sot, kur i tėrė populli pret tė realizohet synimi humėshekullor i tij! Pse nuk hesht sot, kur edhe shumė shtete tė botės janė tė interesuara qė Kosovėn ta bėjnė tė pavarur. Sa mė shumė qė do t’i mėshojnė kėtij teli, aq mė shumė do t’i rrisin rrathėt e poshtėrsisė qė po bėjnė ndaj presidentit dhe ēėshtjes sė Kosovės.
 
Andaj, ju "kolumnistė", nėse nuk dėshironi t’i takoni kategorisė mė tė poshtėr –kategorisė sė tradhtarėve, sė paku, heshtni bile tash. Heshtni! Qė tė mos e bėni veten qė ato “kolumnet” tuaja t’ua pėshtyjnė edhe vetė fėmijėt tuaj.

Heshtni, se tash nuk keni nevojė ta tradhtoni lirinė e Kosovės, qė ėshtė shumė herė mė e rėndė se tradhtia nė robėri. Heshtni, se mjaft jeni mbėshjellur me marre. Mos e shtresoni mė tepėr kėtė. Se pėrrallė u bėtė me ato kolufet tuaja…


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.