|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E shtune, 20 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova u prit nė audiencė te Ati i Shenjtė Papa Gjon Pali i Dytė

 • Shefi i UNMIK-ut ia ktheu parlamentit pėr rishqyrtim ligjin pėr regjistrimin e popullsisė

 • Raporti i OSBE-sė pėr procesin gjyqėsor "Grupi i Llapit"

 • Qeveria kundėrshton fuqishėm nismėn e "bashkėsisė sė komunave serbe" pėr organizim tė ri territorial nė Kosovė

 • Bejkon: Kthimi i tė zhvendosurve nė Kosovė - shumė i ngadaltė

 • Kuvendi i Kosovės tė hėnėn nė njė seancė tė jashtėzakonshme do tė debatojė pėr buxhetin e Kosovės

 • Stacioni policor nė Leposaviq drejtohet nga pjesėtarėt e SHPK-sė

 • UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės nga buxheti kanė ndarė 2 milionė euro pėr projekte tė kthimit

 • Zėdhėnėsja e UNMIK-ut thotė se ēdo pėrpjekje pėr ndarje territoriale tė Kosovės ėshtė e papranueshme

 • Furrėtari Feti Martinaj dhuron 4 tonė miell pėr skamnorėt e Gjilanit

 • Tė hėnėn nė Beograd fillon njė proces gjyqėsor kundėr 36 personave tė ukazuar pėr vrasjen e kryeministrit serb Gjingjiq

 • Hiqet pengesa pėr udhėtimin e emigrantėve

 • Tė paktėn 12 pasagjerė kanė vdekur nė aksidentin e njė autobusi

 • Libia do tė eliminojė armėt e shkatėrrimit nė masė

 • Beagle 2 vazhdon rrugėn drejt Marsit

 • Gabimisht vriten tre policė irakianė

 • Tė paktėn 70 njerėz kanė gjetur vdekjen dhe mbi 100 janė zhdukur nga dy shembjet e dheut nė Filipine

 • Kryeministri spanjoll Hoze Maria Aznar mbėrriti sot i paparalajmėruar nė Irak

 
  
Presidenti Rugova u prit nė audiencė te Ati i Shenjtė Papa Gjon Pali i Dytė
 
Rugova pati takim edhe me Kardinalin Anxhelo Sodano, Sekretar i Shtetit tė Vatikanit

Vatikan, 20 dhjetor 2003 - Sot (e shtunė), Ati i Shenjtė Papa Gjon Pali II-tė e priti nė audiencė Presidentin e Kosovės, Dr. Ibrahim Rugovėn. Audienca, qė zgjati rreth 20 minuta, ishte shumė e pėrzemėrt.

Nė fillim Presidenti Rugova e falėnderoi Papa Gjon Palin II pėr beatifikimin e Nėnės Tereze. Pastaj, Presidenti Rugova e njoftoi Atin e Shenjtė me progresin qė ėshtė arritur nė Kosovė nė tė gjitha fushat e jetės.
 
Presidenti kėrkoi nga Ati i Shenjtė qė qė tė lutet dhe tė ushtrojė ndikimin e tij pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės.

Presidenti Ibrahim Rugova e njoftoi Papa Gjon Palin II me pėrgatitjet qė po bėn Ipeshkvia e Kosovės pėr ndėrtimin e Katedrales nė Prishtinė.

Ati i Shenjtė e vlerėsoi progresin qė ėshtė arritur nė Kosovė dhe shprehu interesimin e tij pėr shumė ēėshtje tė zhvillimeve pozitive nė Kosovė.

Gjatė audiencės, Ati i Shenjtė e pėrmendi edhe Gjergj Kastriotin - Skėnderbeun, Heroin Kombėtar tė shqiptarėve.

Presidenti Rugova ia uroi Papės Gjon Pali II Kėshėndellat dhe Vitin e Ri, duke i dėshiruar shėndet dhe jetė tė gjatė. Poashtu, edhe Ati i Shenjtė i uroi Presidentit tė Kosovės Kėrshėndellat dhe Vitin e Ri.

Nė fund tė audiencės, Presidenti Rugova i dhuroi disa dhurata Papės Gjon Pali II: Medalonin e Nėnės Tereze, Medalonin e Lidhjes sė Prizrenit, si dhe kristale tė ēmueshme tė Kosovės.
 
Ndėrkaq, Ati i Shenjtė i dhuroi Presidentit medalje papnore tė punuara me rastin e 25-vjetorit tė shėrbimit tė tij si Papė.

Pas audiencės tek Ati i Shenjtė, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugiva u prit nga Sekretari i Shtetit tė Vatikanit, Hirėsia e Tij, Kardinal Anxhelo Sodano, me tė cilin pati njė bisedė tė gjatė miqėsore e pėrmbajtėsore.
 
 
Shefi i UNMIK-ut ia ktheu parlamentit pėr rishqyrtim ligjin pėr regjistrimin e popullsisė
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri nuk e ka nėnshkruar Ligjin pėr Regjistrimin e Popullsisė tė miratuar kohė mė parė nga Parlamenti i Kosovės.
 
Ky ligj ėshtė kthyer pėr rishqyrtim nė parlament pėr shkak se ai, siē thuhet, duhet t'i kete parasysh brengat legjitime tė komunitetit serb nė Kosovė.
 
Ėshtė bėrė e ditur se kryeadministratori Holkeri ka nėnshkruar katėr ligje tė tjera qė janė miratuar nė Parlamentin e Kosovės.
 
Kėto janė: Ligji mbi shėrbimin postar, amandamentet e ligjit pėr menaxhimin e financave publike, inspektoratit sanitar nė Kosovė dhe Ligji mbi pensionet me aftėsi tė kufizuara.
 
 
Raporti i OSBE-sė pėr procesin gjyqėsor "Grupi i Llapit"
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Departamenti i OSBE-sė pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Vėzhgimin e Sistemit Ligjor, paraqiti dje nė Prishtinė raportin pėr procesin gjyqėsor tė tė ashtuquajturit "Grupi i Llapit", ku bėjnė pjesė ish-drejtues tė UĒK-sė tė akuzuar dhe tė dėnuar pėr krime lufte nė Kosovė.
 
Nė kėtė grup bėjnė pjesė Latif Gashi, Rrustem Mustafa -Remi, Naim Kadriu dhe Nazif Mehmeti.
 
Nė kėtė raport theksohet se ky asociacion ėshtė i kėnaqur me zhvillimin e procedurave gjyqėsore dhe se paneli i gjykatėsve kishte bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr t'u siguruar qė gjykimi tė zhvillohej nė mėnyrė tė drejtė dhe qė tė gjitha ēėshtjet e ngritura nga palėt tė dėgjoheshin me kujdes dhe tė shqyrtoheshin thellėsisht.

OSBE gjithashtu konstaton se procedurat konsiderohen korrekte, por bėhen vėrejtje lidhur me nėnyrėn e marrjes nė pyetje tė dėshmitarėve tė mbrojtur.
 
Gjithashtu theksohet se tė drejtat e tė akuzuarve nuk ishin dėmtuar seriozisht nė asnjė rast dhe se ky ishte gjykimi i parė i madh nė Kosovė pėr akuza ndaj shqiptarėve tė Kosovės pėr krime lufte qė ishte zhvilluar nė bazė tė ligjeve tė zbatueshme vendore.
 
Siē vihet nė dukje nė raport, ato krime ishin kryer nė pjesėn mė tė madhe kundėr viktimave shqiptare. Nė raport thuhet se nga 26 viktimat e paraqitura nė akuzė vetėm njė ishte serb i Kosovės. Tė katėr personat u akuzuan pėr dyshime pėr pjesėmarrje nė burgim tė paligjshėm, torturim dhe vrasje civilėsh nė periudhėn gusht 1998 deri nė qershor 1999.
 
Latif Gashi ėshtė dėnuar me 10 vjet burg nėn akuzėn pėr krime lufte, Nazif Mehmeti me 13 vjet burg po ashtu i akuzuar pėr krime lufte, Naim Kadriu me pesė vjetė burg i akuzuar pėr krime lufte dhe Rustem Mustafa - Remi me 17 vjet burg po ashtu i akuzuar pėr krime lufte.
 
 
Qeveria kundėrshton fuqishėm nismėn e "bashkėsisė sė komunave serbe" pėr organizim tė ri territorial nė Kosovė
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Qeveria e Kosovės nėpėrmjet njė komunikate shprehu kundėrshtimin e fuqishėm ndaj tė ashtuquajturės "Deklaratė tė Shėnkollit" pėr njėfarė organizimi tė ri territorial, tė cilėn e publikoi e ashtuquajtura "bashkėsi e komunave serbe tė Kosovės" nė veri tė Mitrovicės.

Ky ėshtė njė akt antikushtetues dhe provokativ, i cili bie ndesh me tė ardhmen paqėsore dhe respektimin e tė drejtave pėr tė gjithė, thuhet nė komunikatė tė Qeverisė sė Kosovės. Po kėshtu theksohet se nuk do tė ketė riorganizim territorial nė baza etnike dhe serbėt duhet ta kuptojnė se nuk do tė ketė mė kthim tė Kosovės nė Serbi.
 
Qeveria e Kosovės kėrkon nga UNMIK-u qė nė pėrputhje mė pėrgjegjėsitė qė ka tė marrė qėndrim dhe masa adekuate ndaj kėtij akti dhe akteve tė tjera tė ngjashme provokuese nga e ashtuquajtuara "bashkėsi e komunave serbe" nė veri tė Mitrovicės.
 
 
Bejkon: Kthimi i tė zhvendosurve nė Kosovė - shumė i ngadaltė
 
Uashington, 20 dhjetor 2003 - "Pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, mė 1999, Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja deklaruan se Kosova duhet tė jetė njė shoqėri shumetnike, por deri tani, jemi ende larg kėsaj, edhe pėr faktin se kthimi i tė zhvendosurve po zhvillohet shumė ngadalė", tha presidenti i organizatės "Refugees International", Keneth Bekon.
 
Zoti Bejkon, i cili gjatė luftės nė Kosovė ka qenė zėdhėnės i Pentagonit, nė njė intervistė qė i dha "Zėrit tė Amerikės", tha gjithashtu se serbėt nuk kanė bashkėpunuar plotėsisht pėr kėtė ēėshtje dhe ata janė pėrpjekur ta manipulojnė procesin e kthimit tė tė zhvendosurve.

"Natyrisht, qė gjendja ėshtė shumė mė e mirė nga ē=ishte nė vitet 1998-99, megjithatė, Kosova nuk ėshtė Zvicra. Atje vazhdon tė ketė shumė tensione etnike, ka ende shumė probleme ekonomike dhe megjithėse vrasjet atje nuk janė mė diēka e zakonshme, vazhdon tė ketė njė numrė tė madh sfidash", tha Bejkon.
 
Sipas smendimti tė tij, e rėndėsishme, si pėr serbėt, edhe pėr shqiptarėt ėshtė se NAT0 i dha tė kėtyre popujve shansin e ri pėr tė ndėrtuar njė jetė dhe njė vend mė tė mirė.
 
"Ėshtė shumė e rėndėsishme, qė tė dy palėt tė bashkėpunojnė, pėr tė arritur premtimin qė kanė bėrė. Lufta ka 4 vjet qė ka mbaruar, mund tė thuhet se progres ka, por jo ai qė SHBA, OKB-ja dhe NATO-ja kishin menduar menjėherė pas pėrfundimit tė luftės", tha Bejkon.
 
 
Kuvendi i Kosovės tė hėnėn nė njė seancė tė jashtėzakonshme do tė debatojė pėr buxhetin e Kosovės
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Kuvendi i Kosovės tė hėnėn do tė mbajė njė seancė tė jashtėzakonshme ku pritet tė diskutohet pėr buxhetin e pėrgjithshėm tė konsoliduar tė Kosovės. Kjo pikė e rendit tė ditės nė senacėn e sė enjtės ishte shtyrė pėr shkak tė pėrgatitjeve tė pamjaftueshme.
 
 
Stacioni policor nė Leposaviq drejtohet nga pjesėtarėt e SHPK-sė
 
Albanik, 20 dhjetor 2003 - Kompetencat nė stacionin e policisė nė Leposaviq prej dje kanė kaluar nė Shėrbimin Policor tė Kosovės. Nė kėtė ceremonial kanė marrė pjesė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė SHPK-sė nė krye me kolonel Sheremet Ahmetin si dhe pėrfaqėsues tė policisė ndėrkombėtare, ku ishte edhe komandanti rajonal i Mitrovicės.
 
"Ky ėshtė stacioni i dhjetė me radhė qė po pavarėsohet dhe gradualisht kompetencat po kalojnė nga ndėrkombėtarėt nė vendorėt", ka thėnė zėdhėnėsi i SHPK-sė Refki Morina.
 
Ai theksoi se ėshtė nė kėtė mėnyrė po realizohet dėshira e tė gjithė pjesėtarėve tė SHPK-sė dhe mbarė popullatės sė Kosovės.

Stacioni policor nė Leposaviq do t'i ketė 55 pjesėtarė tė SHPK-sė, njė toger dhe tetė rreshterė. Pėrbėrja nacionale e pjesėtarėve tė SSPK-sė ėshtė ajo pėrbėrje nacionale ēfare ėshtė nė atė mjedis, ku ata veprojnė. Deri nė fund tė vitit do tė pavarėsohen edhe dy stacione tjera policore.
 
 
UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės nga buxheti kanė ndarė 2 milionė euro pėr projekte tė kthimit
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės kanė bėrė tė ditur se nga buxheti i Kosovės janė ndarė 2 milionė euro pėr projekte tė kthimit. Pegi

Hiks, zyrtare nė UNMIK, ka thėnė se kėto nisma do ta ndryshojnė jetėn pėr tė mirė tė njerėzve nga tė gjitha komunitetet. Ndėrkaq kryeministri Bajram Rexhepi ka thėnė se kėto fonde demonstrojnė pėrkrahjen e fuqishme tė Qeverisė sė Kosovės pėr procesin e kthimit.
 
 
Zėdhėnėsja e UNMIK-ut thotė se ēdo pėrpjekje pėr ndarje territoriale tė Kosovės ėshtė e papranueshme
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Ēdo pėrpjekje e njėanshme pėr ndarje territoriale tė Kosovės ėshtė e papranueshme, ka thėnė zėdhėnėsja e UNMIK-ut Methild Heneke, ngase vendime tė kėtilla mund tė marrė vetėm Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė.
 
Kėto komente ajo i bėri pas njė deklarate, qė njė pjesė e pėrfaqėsuesve politikė serbė e miratoi pardje nė pjesėn veriore tė Kosovės.
 
Kjo zėdhėnėse e administratės sė UNMIK-ut ka theksuar se standardet pėr Kosovėn janė pėrkrahur edhe nga KS tė OKB-sė dhe se ēdo tentim pėr pėrbuzjen e tyre ėshtė i papranueshėm.
 
 
Furrėtari Feti Martinaj dhuron 4 tonė miell pėr skamnorėt e Gjilanit
 
Gjilan, 20 dhjetor 2003 - Nga 27 nėntori, nė Gjilan ka filluar aksioni humanitar pėr grumbullimin e ndihmave pėr nevojtarėt e kėsaj komune, i cili po zhvillohet me moton "Gjilani 2003 - Viti i Nėnės Terezė".

Kėtij aksioni iu ka bashkangjitur dhe Feti Martinaj, pronar i furrės "Aroma", i cili, siē ka thenė koordinatori Nehat Ibrahimi, ka dhuruar 4 tonė miell. Z. Martinaj ka premtuar se do t`i inkurajojė edhe furrtarėt tjerė qė tė ndihmojnė aksionin "Gjilani 2003".

Siē dihet njė numėr bukur i madh i qytetarėve jeton nė kushte tė kėqija, ndėrsa sipas evidencave tė qendrės sociale, nga ndihmat janė tė varur 1.871 familje me 6.956 anėtarė, por pėrgjegjėsit thonė se kėrkesat pėr asistencė janė mė tė mėdha dhe ato po rriten dita-ditės.

Shpėrndarja e ndihmave nga aksioni i tashėm "Gjilani 2003 - Viti i Nėnės Terezė", qė po zhvillohet nė organizim tė Kuvendit tė Komunės dhe nė bashkėpunim me shoqatėn "Nėna Terezė" do tė bėhet nė bazė tė listave tė Qendrės Sociale.
 
 
Tė hėnėn nė Beograd fillon njė proces gjyqėsor kundėr 36 personave tė ukazuar pėr vrasjen e kryeministrit serb Gjingjiq
 
Beograd, 20 dhjetor 2003 - Njė gjykatė speciale e Beogradit tė hėnėn mė 22 dhjetor do tė fillojė njė proces gjyqėsor kundėr 36 personave tė akuzuar pėr vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq, si dhe pėr 14 vrasje, tri rrėmbime, dy akte terroriste, posedem ilegal dhe shpėrndarje tė drogės dhe bashkim kriminal, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i kėsaj gjykate, njoftojnė mediat serbe.
 
 
Hiqet pengesa pėr udhėtimin e emigrantėve
 
Athinė, 20 dhjetor 2003 - Mijėra emigrantė shqiptarė nė Greqi qė nuk janė pajisur me leje qėndrimi, do tė mund tė udhėtojnė pėr nė atdhe e tė kthehen pa probleme, deri mė 10 janar tė vitit tė ardhshėm.

Ministri grek i Rendit, Jorgos Floridis, ka nėnshkruar nė prani tė ambasadorit shqiptar nė Athinė, Bashkim Zeneli, urdhėrin pėrkatės, drejtuar pikave tė kalimit tė kufirit, tė cilat udhėzohen tė lejojnė hyrjen nė Greqi tė emigrantėve qė kanė me vete vėrtetimin se ata kanė dorėzuar kėrkesėn pėr rinovimin e lejes sė qėndrimit.

"Ministri nė prezencėn time firmosi urdhėrin pėr pikat e kalimit kufitar ku bashkatdhetarėt do tė lejohen tė kalojnė duke filluar qė nga momenti qė ai firmosi kėtė urdhėr, rreth orės 14,00, dhe deri mė 10 janar," tha zoti Zeneli pėr BBC-nė tė premten.
 
 
Tė paktėn 12 pasagjerė kanė vdekur nė aksidentin e njė autobusi
 
Bruksel, 20 dhjetor 2003 - Tė paktėn 12 pasagjerė kanė vdekur dhe 37 janė lėnduar rėndė e lehtė nė aksidentin e njė autobusi me regjistrim gjerman qė ndodhi tė shtunėn nė mėngjes, nė autostradėn midis Brukselit dhe Parisit, njofron Fran Press.

"Duket se nė autobus kanė qenė 49 pasagjerė dhe se 37 pasagjerė ka qenė e mundur tė tė nxirren. Nga kjo mund tė konkludohet se 12 persona kanė vdekur", ta zėdhėnėsi i zjarrfikėsve nė Monsė.

Ndėrkaq, shėnimet zyrtare mund tė publikohen vetėm pasi nė vendin e aksidentit tė kenė shkuar pėrfaqėsuesit e prokurorisė.

Aksidenti ka ndodhur nė momentin kur autobusi u pėrplas pėr murin e betonit afėr kalimit kufitar Hensis afėr Monsės. Autobusi menjeherė mori flakė.
 
 
Libia do tė eliminojė armėt e shkatėrrimit nė masė
 
Tripoli, 20 dhjetor 2003 - Libia ka pranuar se ėshtė pėrpjekur tė zhvillojė armė tė shkatėrrimit nė masė, por ka pranuar tani tė heqė dorė prej tyre.

Presidenti libian Mohamar Gadafi tha nėpėrmjet njė deklarate se Libia ishte e gatshme tė luajė rolin e saj nė ndėrtimin e njė bote pa armė tė shkatėrrimit nė masė dhe pa tė gjitha format e terrorizmit.

Libia gjithashtu do tė pranojė traktatet ndėrkombėtare tė kontrollit tė armėve dhe do tė pranojė inspektime.

Pak pas kėsaj deklarate presidenti amerikan Xhorxh Bush dhe kryeministri britanik Toni Bler thanė se Libia mund tė kthehet tani nė komunitetin ndėrkombėtar.

Zyrtarė britanikė thonė se gjatė tre javėve tė njė vizite nė Libi ekspertėve ndėrkombėtarė u janė treguar uzina tė fshehta, pėrfshirė edhe projekte pėr pasurimin e uraniumit, bomba tė projektura pėr t'u mbushur me armė kimike dhe punė qė lidhet me zhvillimin e agjentėve biologjikė.

Kryeministri Bler tha se Libia ishte afruar me zyrtarė britanikė e amerikanė nė mars pas negociatave tė sukseshme - ku libianėt pranuan pėrgjegjėsinė pėr bombėn nė aeroplanin amerikan tė pasagjerėve qė ra mbi Lockerbi, SKoci - "pėr tė parė nėse mund tė zgjidhte po me bashkėpunim problemet e saj lidhur me armėt e shkatėrimit nė masė".

"Pasuan nėntė muaj punė me ekspertė nga Amerika e Britania gjatė tė cilave libianėt diskutuan me ne programet e tyre," tha kryeministri britanik.
 
 
Beagle 2 vazhdon rrugėn drejt Marsit
 
Londėr, 20 dhjetor 2003 - Sonda e destinuar pėr Mars e Agjensisė Evropiane Hapėsinore Beagle 2, ėshtė shkėputur me sukses nga sonda mėmė dhe ėshtė drejtuar pėr t'u ulur nė mars pas gjashtė ditėsh - ditėn e Krishtlindjes.

Sonda e vogėl, me peshė vetėm 70 kg, u largua nga anija hapėsinore Mars Ekspres qė tani do tė orbitojė planetin, nė bazė tė sinjaleve qė do tė marrėl nga sonda.

Kjo ishte njė nga fazat mė tė rrezikshme tė tė gjithė projektit.

Misioni do tė ishte kompromentuar nė mėnyrė fatale nėse dy sondat nuk do tė arrinin tė ndaheshin gjashtė ditė para ditės sė planifikuar pėr tė arritur nė Mars.

Kur sinjali erdhi qė ndarja kishte dalė me sukses, shkencėtarėt e Beagle 2 tė mbledhur nė Londėr duartrokitėn.
 
 
Gabimisht vriten tre policė irakianė
 
Kirkuk, 20 dhjetor 2003 - Tre policė irakianė janė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur rėndė gjatė natės sė kaluar nė jug tė qytetit Kirkuk kur ushtarėt amerikanė hapėn zjarr duke menduar se fjala ėshtė pėr guerilėt, bėri tė ditur policia irakiane.

"Policėt po mbanin njė barrikadė nė rrugėn e cila lidh Kirkukun dhe Bagdadin. Patrulla amerikane erdhi tek ajo rreth orės 2.00 pas mesnatės dhe hapi zjarr duke menduar se fjala ėshtė pėr pjesėtarėt e guerilės", ka thėnė nėnkoloneli i policisė Salam Zankana.

Ushtria amerikane thotė se po verifikon kėto informacione.
 
 
Tė paktėn 70 njerėz kanė gjetur vdekjen dhe mbi 100 janė zhdukur nga dy shembjet e dheut nė Filipine
 
Manila, 20 dhjetor 2003 - Tė paktėn 70 njerėz kanė gjetur vdekjen dhe mbi 100 janė zhdukur nga dy shembjet e dheut tė shkaktuara nga shirat e fuqishme gjatė gjashtė ditėve tė kaluara nė Filipine, bėnė tė ditur tė shtunėn zyrtarėt.

Zyra e mbrojtjes civile ka njoftuar se nga shembja e dheut nė afėrsi tė San Franciskos nė provincėn jugore Lejte nė pjesėn qendrore tė Filipineve janė shembyr edhe 80 shtėpi. Me dhjetra njerėz janė lėnduar dhe pritet qė numri i viktimave tė rritet, druajnė zyrtarėt, njofton Rojter.
 
 
Kryeministri spanjoll Hoze Maria Aznar mbėrriti sot i paparalajmėruar nė Irak
 
Bagdad, 20 dhjetor 2003 - Kryeministri spanjoll Hoze Maria Aznar mbėrriti sot i paparalajmėruar nė Irak, ku janė tė stacionuar rreth 1.300 ushtarė spanjollė.

Aznar ka vizituar bazėn ushtarake nė qytetin Divani, nė jug tė vendit, ku janė tė stacionuar ushtarėt spanjollė. Kthimi i tij nė Spanjė pritet sot mė vonė.

Sipas njė ankete tė opinionit publik, shumica e spanjollėve dėshirojnė tėrheqjen e ushtarėve tė tyre nga Iraku, ku nė njė sulm muajin e kaluar janė vrarė shtatė agjentė spanjollė tė zbulimit.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.