|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

  SUM RUT

 
 

 
20 dhjetor 2003 / TN
 
Edison YPI
 
Cili dhe pse dhe si nisi ti rradhitė fjalėt, ta ulė e ta ngrerė kokėn, ta hollojė a ta trashė zėrin, ta shtrijė a mpijė hapin, ti krehi a shkrehi flokėt si Udheheqėsi ? Ē'ne nė kėtė festė, nė kėtė pėrvjetor ky, e nė vend tė tij ky tjetri ? Cilin e zuri Gripi pikėrisht n Plenumin e fundit ? Pse heshti gjarpėri gjėmimtar dhe befas buēiti bufi budalla tė cilit deri dje nuk i ishte dėgjuar zėri ?
 
Po ky besniku qen qė kishte vite mė tė djathtė, pse u ēvendos menjėherė tre vende mė tė majtė tė tribunės dhe vendin e tij e zuri ēakalli i ēartallosur ? Ku ėshtė Bushtra qė kafshoi pėr vdekje kėlyshėt e vet para njė viti ? Cili ta ketė shkruar, i cilit prej zagarėve qė e rrethojnė tė jetė stili i veprės sė fundit ? Lindi sikletshem aty nga fillimi i shekullit tė shkuar, mori emrin e vendit ku lindi, pati Rini tė bollshme, u bė zonjė e rėndė e interesimeve mė serioze gjatė Luftės sė Ftohtė, erdh e u rrudh e u mpak e u plak me rėnien e dominove tė Lindjes.
 
Quhet Kremlinologji. Pyetjet dhe ēuditjet e epėrme, kanė qėne vetėm disa prej "objekteve" tė kqyrjeve te saj. Natyrisht ka qėnė mė e zhvilluar nga jashtė se nga brėnda, nė Perėndim mė tepėr se nė Lindje. Ku ka qėnė mė e vėshtirė, mė e koklavitur, mė e zorshme ?!
 
Ku tjetėr veēse aty ku e ka patur mė tė vėshtire tė shihte, tė konstatonte, aty ku diktatura ishte mė e vrazhdė, mė e egėr, mė hileqare, mė djallėzore, mė bastarde, mė absurde, me e pisėt, kėtu nė Shqipėri pra, ku, ku mė pak e ku mė shumė, ku nė kėtė e ku nė atė menyrė i ka perfshirė pothuaj tė gjithė, edhe viktimat e interesuara si do t'i shkonte filli i pa feel i jetėve tė tyre, por edhe pėrbindėshat qė ishin gjithaq tė interesuar pėr tė verifikuar dhe garantuar rezultatet e eksperimenteve makabre nė mė tė madhin laborator burg tė planetit, ku kavjet ishin jo thjesht dhe jo vetėm bashkatdhetarė, por tė gjithė, duke perfshirė edhe ata vetė, projektuesit e burgut laborator, bashkqytetarė, bashkfshatarė, miq, shokė, familiarė, farefis. Kremlinologė tė fortė, tė mprehtė, tė thekur, ka pasur nė burgjet e Burrelit dhe Spaēit.
 
Por mė tė pėrmbajtur, me realistė, dhe rrjedhimisht mė afėr sė vertetės, kanė qėnė qytetarėt disidentė, ishuj tė vegjėl miqsh, grupe tė vogla qė kėmbenin idera kremlinologjike gjatė pasditeve me shi me kėmbė tė lagura dhe gurmaze tė thata, kafeve te vona, rasteve gjithfarėsh, mes; "i pe tanket qė kaluan mbrėmė nė mesnate, e dha (jo e tha !), Zėri i Amerikės…e degjova tek BBC-ja…xhipsat e pėrgjakur qė kaluan mbrėmė me shpejtėsi nė Laē vinin nga Spaēi…iku fluturoi edhe ky, dje e pashė nė njė ekspozitė, mbante duart prapa duke pėrndrydhur gjith' mllef kapelen Lin Biao…i fortė-i fortė, iku nga Gollobėrda, brėnda njė ēisterne bosh, shoferi nuk dinte gjė, hapi kapakun e ēisternės nė ecje e sipėr dhe u hodh matanė…i madh, e dėgjove si tha mbrėmė; "nuk do kemi makina private, ehu kur do kemi ne makina private do kenė mbaruar rezervat e naftės se planetit, por do kemi traktorė private tani qė i prodhojmė me forcat tona, me ata do vemė nė punė, nė ara, fabrika, kantiere, ē'do mengjez…hahahaha"…eshte derr karrocieri, derr saldatori, s'di tė lidhi dy fjalė por bolshevik i vėrtetė ama, do ngjitet shumė shpejt, prit kur tė bėhet anėtar byroje…pu-pu-pu kush t'i tha tėr' kėto mor burr' i dheut…m'i tha gocaetezesedjalittėkunatit tė Shpresa Ziut, jeton ne bllok Ziu, por ka shpėrthyer, s'mbahet, e ka hapur squpin dhe nuk po di ta mbylli, ja varrosėn njė djalė xhaxhai kot fare…thuaji gocėssėtezessėdjalittėkunatit t'i thotė ta qepi se do ta degdisin nė baltat e Tollosumit me soj e sorollop…jo-jo nuk merr vesh, e di vetė se nė cilat baltra ėshtė nisur…po me atė tjetrin, atė qė e lanė gjithe jetėn nė rradhė kandidat pėr anėtar byroje, si do bėhet…sapo e dha Rai 1…ē'Rai more, unė kam pesė vite me pesemijė lloje antenash e s'e kap dot, vetėm miza mė dalin e s'e kap dot…po mor po, edhe unė nja tetė vite ngordha si qen mbi antena dhe tuba, por Zoti ėshtė i Madh, njė mik nga Pashalimani me solli Zhivė te kuqe nga ajo e nėndetseve me tė cilėn mbusha tubat e antenės dhe tani nuk dal fare nga shtėpia, Rai xham fare…po Bardh Katrani ku ėshtė qė s'e kemi parė…ehu mesele e gjatė, a tha nje mik, nje mikeshė…etj. etj.".
 
Megjithse nė njė mėnyrė tjetėr, me cilėsi dhe intensitet mė tė ulėt, nje mikrokremlinologji banale primitive lėvrinte edhe nė organizatat e partisė, punetorėt, fshatarėt etj. Po krye kremlinologu, gjeniu, Leonardo-ja i Kremlinologjisė shqiptare, cili ka qėnė ?!
 
Pa asnjė dyshim Ismail Kadare. Jo kush ka ditur shkrim e kėndim, por kush ka ditur ti lexoje librat e tij, nuk mund ta mohojė kėtė tė vėrtetė tė pėrsosur. Librat e tij jan pėrplot me Kremlinologji tė hatashme. Shpesh me zhbirilime kremlinologjike ėshtė tallur. Njė shėmbull ndėr qindra, ndoshta mijėra; Nė njė nga romanet e tij, gjatė shqyrtimeve qė i bėn ēvendosjeve tė herpasherėshme nė  tribunat festive tė individėve tė nomenklaturės komuniste kineze, mes emrave qė lėvrijnė nė ato tribuna ėshtė njė i quajtur Sum Ru.Nuk ka ekzistuar.
 
Ka ekzistuar vetėm nė imagjinatėn e shkrimtarit si element tallės, grotesk, shpotitės,  veē tjerash, edhe per t'u dhuruar atyre qė nuk dinin vetėm shkrim e kėndim, tė qeshura pafund, kur gjithēka ishte pėr tė vėnė kujėn, kur vėndi ishte Qajtorja a Vajtorja mė e madhe e planetit. Ca vite mė parė mė ra nė dorė nje lloj fjalori me emrat e personazheve tė librave tė Kadaresė me spjegimet pėrkatėse. A, B, C….P, Q, R, RR, S, Su, Sum, dhe ja e zezė nė tė bardhė; "Sum Ru - Anėtar i Byrosė Politike tė Komitetit Qėndror tė Partisė Komuniste Kineze…".
 
Autori,  dashamir naiv, jo fort i vėmėndshėm ndaj Gjeniut te Vajit dhe tė Qeshurės, tė Errėsirės dhe Dritės, ja kishte futur si Ketri Pulės duke na dhuruar nė njė kohė tjetėr njė tjetėr tė qeshur tė hatashme nga ato qė s'tė lėnė tė vdesėsh. Qė Kadarenė nuk e ka ngrėnė kurrė meraku pėr Sum Rumat e djeshėm e tė sotėm tė Kinės, kėtė edhe kafsha e di. Mirpo, a ka Sum Ruma sot nė Shqipėri ?! Sa te hanė qentė ! Ku ndodhen, ku janė, ku hanė, ku pinė, ku kullosin ?! Kudo, madje sipas tė njejtės gjeografi social politike si njėzet tridhjet vjet mė parė, por edhe mė tė eger, edhe mė tė rrezikshėm, edhe mė tė fėlliqėt.
 
Janė trimėruar sepse ka ikur rreziku i ikjes sė Kokės dhe ka ardhur diēka qė mungonte, diēka qė i ka tėrbuar, i ka marrosur krejt;  interesat materiale. Tribuna nuk ka mė, por ka Kongrese dhe Konferenca, ka partira dhe media, ku Sum Rumat, tashmė tė lirė, nxjerrin dufin e dikurshėm, zhuzhuritin si mizat nė qypin me mjaltė, krruhen e zhgėrryhen me njėri-tjetrin si tek hedhurinat e kasapit, ledhatohen e kacafyten e kacafryhen, ndėrrojnė ngjyrat aq shpejt, si ne Kompjuter, me njė click tė vetėm, vjellin, e hanė te vjellurat e tjetrit, e s'e kanė pėr kurgjė tė hanė dhe tė lėpijnė edhe tė vjellat e veta, madje jo rrallė por me qindra herė, shiten e blihen, blihen e shiten pafund mes njeri-tjetrit pa pik' turpi si nė njė treg rraqesh, si nė njė kazan plehrash plot mace rrugaēe.
 
Asnjė i dalė nga Manteli i Gņgolit, nga i Gogņlit tė gjithe. Ėshtė shtuar frikshėm rraca e tyre, plot platetė e kongreseve, dhe plot lozhat prej nga bėrtasin aq shume sa rrezik tė bien, si i paralajmėroi njėri para disa diteve. Tė bėjnė ē'tė duan, nga Lozhat, ballkoet a shkallėt u rrokulliseshin, nga Jeep-at e Toyota-t, qafėn thefshin, cop' u bėfshin, se nuk vdesin jo, se kanė shtatėmbėdhjetė shpirtėra, ikin i ndreqin kockat ne Zvicėr e Francė.
 
Veē njė gjė nuk mund t'ua falė askurr' askush, diēka qė edhe kremlinologut mė naiv edhe atij mė tė humburit fare ja ngjeth mishin; Muzika mė e shėmtuar e Botės, ajo mė vrastaria, mė kriminalia, mė kobndjellėsja, kėrcitja nė errėsirė e ēizmeve  tė ushtarit roje kufiri mbi zhavorrin ku Dremit Liqeri zemėrak, Gijotina qė bie papushim - duartrokitjet ritmike.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.