|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kėshilli Britanik: nga konkursi i fotografisė te gazeta e gjimnazistėve

 
 

 
20 dhjetor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Mbrėmjen e datės 16 dhjetor 2003, nė mjediset e Galerisė Kombėtare tė Arteve nė Tiranė, British Council organizoi ceremoninė e shpalljes sė fituesve tė konkursit fotografik me temė "Ju tregoj Tiranėn time". Drejtoresha e British Council, Joan Barry dhe Ambasadori i Britanisė sė Madhe nė Tiranė Z. Richard Jones prezantuan fituesit e garės. Ēmimi special shkoi pėr nxėnėsin Rubin Hado, tė cilit iu ofrua anėtarėsim i plotė njėvjeēar pranė Qendrės sė Informacionit tė British Council, ēmimin e tretė e meritoi studentja Sabina Dauti, nė vend tė dytė u rendit nxėnėsi i shkollės "Sami Frasheri" Besard Hoxha.
 
Pėr kėtė vend, pėrfaqėsuesi i firmės Kodak ofroi njė aparat fotografik digital. Fitues i konkursit fotografik "Ju tregoj Tiranėn time" u shpall studenti Elio Skuqi, tė cilit British Council do t’i krijojė mundėsinė e njė vizite nė Britaninė e Madhe. Rreth 100 tė rinj morėn pjesė nė kėtė aktivitet me mė shumė se 500 foto, tė cilat kishin fiksuar aspekte tė ndryshme tė jetės sė kryeqytetit. Nė njė ekspozitė tė posaēme  u ekspozuan 160 punimet mė tė mira. Pas prezantimit tė tij nė mes tė muajit nėntor, projekti i fotografisė krijuese "Ju tregoj Tiranėn time" ngjalli interes tė madh gjė qė e tregoi edhe numri i madh i pjesėmarrėsve.
 
Pėr ta bėrė mė interesant atė si dhe pėr tė ndihmuar tė rinjtė e interesuar tė pėrmirėsonin njohuritė e tyre nė fushėn e fotografisė artistike, nga data 1-4 dhjetor British Council ftoi nė Tiranė fotografen britanike me origjinė shqiptare Lala Meredith Vula. Gjatė qėndrimit tė saj nė Tiranė, Lala drejtoi tre sesione trainimi mbi teknikat e fotografimit. Ajo pati mundėsi tė demostronte para audiencės se si artistė tė njohur botėrorė kanė trajtuar temėn e fotografimit tė qytetit. Rreth 60 tė rinjtė qė morėn pjesė nė kėto aktivitete patėn mundėsi tė praktikonin vetė nėpėr qytet njohuritė teorike qė morėn.
 
Nė datėn 3 Dhjetor, po nė ambjentet e qendrės sė informacionit tė British Council u zhvillua njė debat me profesionistė tė fotografisė ku pėrsėri tema e fiksimit tė qytetit nė fotografi dhe ky art nė pėrgjithėsi ishin temat kryesore. Gjatė kėtij aktiviteti Lala Meredith Vula dhe Albes Fusha debatuan me publikun kurse Aida Bėrxholi, manaxhere e projektit tė British Council ju pėrgjigj interesimit tė tyre pėr idenė, mėnyrėn e seleksionimit dhe plane tė ardhshme tė British Council nė fushėn e Artit.
 
Gazeta "4us"
 
Gazeta "4US" publikoi numrin e parė tė saj nė nėntor. Kjo gazetė ėshtė iniciativa e senatorėve tė katėr shkollave tė mesme nė Tiranė, “Qemal Stafa”, “Petro Nini Luarasi”, “Asim Vokshi” dhe “Partizani” por qė synon tė zgjerojė rrjetin e saj nė tė gjitha shkollat e mesme tė Tiranės duke u bėrė kėshtu mjet komunikimi i rrjetit tė qeverive tė nxėnėsve nė kryeqytet. British Council mbėshtet kėtė gazetė nė kuadėr tė projektit pėr shkollat e mesme qė po zbatohet qė prej njė viti si dhe do tė mundėsojė qė nėpėrmjet kėsaj gazete tė komunikojė me komunitetin e tė rinjve tė shkollave tė mesme tė qytetit pėr t’i informuar ata mbi shėrbimet e British Council, aktivitetet dhe tema tė tjera me interes.
 
Ku shkon gjuha angleze
 
Ėshtė duke u zhvilluar faza e tretė dhe pėrfundimtare e projektit “Studim mbi sistemin e mėsimit tė gjuhės angleze nė Shqipėri”. Ky studim i ndėrmarrė nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit ka si qėllim kryesor tė tij identifikimin dhe gjetjen e rrugėve pėr eliminimin e vėshtirėsive nė mėsimin e gjuhės angleze si pėr studentėt ashtu edhe pėr mėsuesit nė shkallė kombėtare. Faza e parė e kėtij projekti konsistoi nė krijimin e njė grupi kėrkimor i pėrbėrė nga 14 mėsues dhe profesorė pėrfaqėsues tė departamenteve tė gjuhės sė huaj pranė Shkollave tė mesme dhe tė Univestitetit tė Tiranės. Si pjesė e kėsaj faze Keshilli Britanik organizoi njė program trajnimi pėr grupin kerkimor me Profesor dhe Konsulent, Tony Luxon, nga Universiteti Lancaster, Britani e Madhe. Nė kėtė trajnim u pėrcaktua metodologjia dhe instrumentat kryesor pėr mbledhjen e tė dhėnave tė kėtij studimit.
 
Faza e dytė e projektit konsistoi nė analizimin dhe interpretimin e tė dhėnave sasiore dhe cilėsore tė mbledhura si dhe nė pėrgatitjen e raporteve pėr cdo kapitull tė vecantė tė kėtij studimi. Faza e tretė konsiston nė pėrpunimin e raporteve tė shkruara gjatė fazės sė dytė dhe nė dhėnien e disa konkluzioneve pėrfundimtare pėr ngritjen e cilėsisė sė procesit tė mėsimit tė gjuhės angleze. Grupi kėrkimor ka qenė nėn konsulencėn e vazhdueshme tė Prof. Tony Luxon. Ky studim do tė prezantohet nė fillim tė vitit 2004.
 
Takim rajonal i mėsuesve tė anglishtes
 
Nga data 21-23 Nėntor 2003 Kėshilli Britanik i Maqedonisė organizoi "Takimin Rajonal" tė Shoqatave tė mėsuesve tė Anglishtes. Takimi u zhvillua nė Shkup. Tim Philips (ET project manager at the British Council in Skopje) luajti njė rol tė rėndėsishėm nė organizimin dhe zhvillimin e kėtij takimi. Nė tė morėn pjesė pėrfaqėsues nga Maqedonia, Bullgaria, Rumania, Bosnja-Hercegovina, Kosova, Kroacia, Greqia, Hungaria, Ukraina, dhe 3 pėrfaqėsuses tė Shoqatės sė Mėsuesve tė Anglishtes nė Shqipėri, ELTA-ALBANIA, tė mbėshtetur nga Kėshilli Britanik nėn kujdesin e Sheilagh Neilson.
 
Pėrfaqėsuesit e shoqatave gjatė takimit shkėmbyen mendime pėr njė bashkėrendim mė tė mirė tė punės sė tyre nė tė ardhmen dhe mundėsia pėr projekte tė pėrbashkėta. Nė fund u nėnshkruan edhe marrėveshje dypalėshe qė konsistojnė nė kėmbim pėrfaqėsuesish nė konferenca kombėtare tė shoqatave si dhe botimet e ndryshme tė tyre (revista, gazeta etj).
 
Konferenca  "A sense of place"
 
Kjo konferencė u organizua nga British Council nė Wales, Britani e Madhe mė datat 24-27 nėntor 2003. Thelbin e kėsaj konference e pėrbėnte roli i artit dhe i medias nė riformimin e shoqėrive dhe identiteve nė Europė. Ajo iu dedikohet parėsisht personave tė zhvendosur, refugjatėve, minoriteteve e tė tjerė. Konferenca u drejtua nga z.Poppy Szaybo i cili ka njė eksperiencė tė gjatė nė fushat e artit, tė drejtave tė njeriut dhe edukimit nė lidhje me kėtė target grup.
 
Shqipėria u pėrfaqesua nė kėtė konference nga z.Arian Hoxha kėshilltar ekonomik nė Ministrinė e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale.Gjatė kėsaj konference theksi u vu nė integrimin shumėplanėsh tė minoriteteve (veēanėrisht romėve) dhe personave azilkėrkues tė cilėt pėrballen me vėshtirėsi tė ndryshme gjatė qėndrimit nė vendet ku jetojnė. Pėr Shqipėrinė ky ishte njė shans i mirė pėr tė diskutuar dhe pėrmisuar strategjinė kombėtare pėr pakicat nė vendin tonė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.