|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Reēensioni - Kodi i zbėrthimit tė fshehtėsisė

 
 
Ismail Kadare: “Pasardhėsi” (roman), botoi “55”, Tiranė, 2003
 
 

 
20 dhjetor 2003 / TN
 
Ahmet SELMANI
 
a) Tema enigmatike
 
Secila temė brenda vetes ngėrthen njė fshehtėsi tė veēantė e cila, herėt apo vonė, vetvetiu sikur kėrkon tė zbėrthehet, sidomos atėherė kur krijohen rrethanat e volitshme ose kur pushojnė mitizimet e shumta.
 
Megjithatė, ndryshe nga kjo, janė edhe disa tema tė tjera tė cilat pothuajse gjithmonė mbeten enigmatike, pėr shkak se s’ekziston asnjė lloj kodi pėr tė depėrtuar brenda tyre, thjesht ai zhduket nga njerėz tė caktuar me qėllim qė tė krijohet njė fshehtėsi e pėrhershme. Mbase njėra nga temat e kėtilla ėshtė edhe ajo qė ka tė bėjė me vrasjen ose vetėvrasjen e ish-kryeministrit komunist tė Shqipėrisė, Mehmet Shehut mė 14 dhjetor tė vitit 1982, temė kjo tė cilėn Ismail Kadare e trajton nė romanin e tij “Pasardhėsi”, brenda tė cilit pėrpiqet tė krijojė njė kod tė zbėrthimit tė kėsaj enigme mė tė madhe tė historisė mė tė re shqiptare.
 
Sikundėr mund tė shohim, ndonėse gjendet pėrpara njė realiteti tė mitizuar e tė shtrembėruar nė tė gjitha mėnyrat e mundshme, temėn nė fjalė ai e kthjellon me njė qasje tė brendshme dhe tė jashtme, kuptohet nė bazė tė njė pėrqendrimi horizontal dhe vertikal tė ngjarjeve, pėr t’i ndėrlidhur ato pastaj nė tėrėsinė e vetė ndėrtimit tematik, pikė sė pari pėr ta vėshtruar si njė enigmė e cila duhet tė shkoqitet patjetėr, madje qoftė edhe vetėm duke e bėrė tė nėnkuptueshme nė suaza tė romanit.
 
Kjo temė kaq e ndėrlikuar, sipas gjasash, aq mė tepėr e intrigon autorin, me synimin pėr ta ringjallur edhe njėherė atė realitet tė kobshėm qė e tronditi gjithė shoqėrinė shqiptare jo vetėm fizikisht, por edhe shpirtėrisht, i cili nė shikim tė parė ndoshta mė tepėr duket si njė fantazi e ēoroditur, sesa si njė realitet i pėrjetuar.
 
Kėshtu, mund tė thuhet se shtjellimi i kėsaj teme brendapėrbrenda veprės bėhet imperativ artistik i I. Kadaresė, gjė qė nėnkupton kapėrcimin nėpėr sferat e errėta e tė frikshme tė realitetit dhe tė fantazisė, me tė vetmin mėtim qė tė ndėrtohet njė pamje e kapshme dhe njė pėrfytyrim i cili i shėrben sė vėrtetės. Pra, edhe nė kėtė rast bėhet e qartė se fuqia e artit i tejkalon tė gjitha pengesat qė shfaqen nė rrafshin e perceptimit real dhe i hap tė gjitha mundėsitė e nėnkuptimit apo tė kuptimit tė ēėshtjeve konkrete qė kanė tė bėjnė me njeriun dhe jetėn e tij nė pėrgjithėsi.
 
 
b) Kronika retrospektive
 
Meqė kemi tė bėjmė me njė ngjarje tė kaluar, por ende tė freskėt, mbase ėshtė e kuptueshme qė leximi i romanit “Pasardhėsi” tė I. Kadaresė na ballafaqon me pozicionin e rrėfimit, pėr arsye se ngjarja pėrcaktohet dhe kundrohet nga njė rrafsh retrospektiv, ku ēdo gjė ndiqet si njė dėshmi e cila mund tė vihet nė lėvizje dhe tė bėhet mekanizėm i ēmjegullimit, nė mėnyrė qė tė kristalizohet misteri tragjik qė e pėrshkon tejendanė kėtė vepėr.
 
Prandaj, duke e konceptuar nga kjo pikėpamje, rrėfimtari jo vetėm qė e aktivizon kujtesėn e cila i ėshtė rrėnjosur thellė nė vetėdije, por njėherėsh i bashkon edhe shumė gjėra tė tjera tė cilat, me kalimin e kohės, kanė dalė nė dritė vetvetiu. Si mbėshtetje kryesore atij i shėrben realiteti faktik, pėrkatėsisht ajo qė ėshtė ravizuar tė paktėn formalisht, siē ėshtė vrasja ose vetėvrasja misterioze, e cila ka mbetur si njė nyje e lidhur dhe qė e ngufat tė vėrtetėn. Ngaqė ndodhet pėrpara kėsaj sprove tė vėshtirė, ėshtė shumė afėr mendsh se ndeshet me tė mundshmen dhe tė pamundshmen, me mėdyshjen dhe ngjasinė, tė cilat pėrplasen nė mėnyrė tė vazhdueshme, herė njėra duke u bėrė mė e theksuar, e herė tjetra.
 
Si e tillė, kjo ėshtė njė ecje pėrplot ndėrprerje, por pikėrisht pėrmes saj i nevojitet pėr tė mbėrritur nė krye tė shthurjes, nė njėrėn anė duke i vendosur motėrzimet zyrtare, komentet e ndryshme tė pėrhapura brenda dhe jashtė, dhe nė anėn tjetėr duke e ndėrlidhur edhe atmosferėn e krijuar nga thashethemet. Fundja ky ėshtė njė mozaik i pashmangshėm qė sendėrtohet me natyrshmėri krijuese, por qė thelbėsisht shėmbėllen si njė kontekst sa paradoksal, aq edhe i logjikshėm, sepse tėrė vėmendja dhe kureshtja qė mbizotėrojnė bėhen faktorėt kryesorė tė pėrshpejtimit tė rrjedhės sė ngjarjeve, kuptohet duke e shtyrė procesin e ndriēimit tė ēėshtjes drejt pikes sė nevojshme tė saj.
 
Ndaj nė aspektin struktural romani na duket si njė kronikė dokumentare, por qė gjithnjė plotėsohet nga intuita, gjykimi dhe imagjinata e pasur e autorit. Kėshtu, sipas gjithė kėsaj rrjedhe tė ndėrlikuar, faktet funksionojnė sipas njė logjike tė caktuar, pėrkatėsisht ato sikur vetėrrėfehen nė njė mėnyrė brenda rrafshit tė romanit, qofshin nga qeniet e gjalla, qofshin nga objektet e shumta, qofshin edhe nga tė vdekurit etj.
 
Tė gjitha kėto parakalojnė si dėshmitarė tė mundshėm, me ē’rast, na lėnė pėrshtypjen sikur gjenden nė njė seancė tė madhe gjyqėsore, pėr ta thėnė tė vėrtetėn e tyre qė e bartin me vete, ashtu siē ėshtė, ose ashtu siē nuk ėshtė. Megjithėse kėto gjėra duken tepėr  fragmentare pėr tė ndėrtuar njė pamje tė plotė tė ndodhisė tragjike, prapėseprapė konteksti qė e krijojnė ata tė lė tė kuptosh se fjala ėshtė pėr njė krim tė parapėrgatitur me shumė djallėzi, pėr t’u kryer, nga njėra anė dhe, pėr t’u fshehur, nga ana tjetėr.
 
Nė thelbin e vet duket se kjo ėshtė njė kronikė e zezė e cila rrėfehet me shumė ndjeshmėri shpirtėrore, pėr t’i dhėnė forcė mė tė madhe asaj dhe pėr ta bėrė mė tė gjallė. Pra, autori i pėrfshin tė gjithė ata personazhė tė gjallė dhe tė vdekur, para sė gjithash duke i zhveshur nga zmadhimet e krijuara, si dhe duke i bėrė tė flasin drejtpėrdrejt midis tyre, ose edhe tėrthorazi pėr njėri-tjetrin. Ajo qė shihet nė kėtė shtrirje ėshtė fakti se gjithēka sillet midis dy motėrzimeve qė lidhen me krimin: vetėvrasjes ose vrasjes sė Pasardhėsit, tė cilat i karakterizon e njėjta gjė.
 
Nga ky pozicion vėrehet qartė se romani ndėrtohet nga njė vrojtim retrospektiv, ku flitet nga rrafshi i njė pėrgjegjėsie morale dhe krijuese, ku ndeshet realiteti dhe ndėrgjegjja, jeta dhe vdekja, e vėrteta dhe miti etj. Kėshtu nė kėtė roman rrėfimi merr kuptim ēmistifikues, sepse hapet si njė dosje e fshehtė, pėr ta zbardhur misterin aq tė pazgjidhshėm tė historisė mė tė re shqiptare. 
 
 
c) Pozicioni real dhe fiktiv i personazheve
 
Ndėrthurja e romanit “Pasardhėsi” bėhet kryesisht nė bazė tė theksimit tė hapėsirės sė personazheve tė cilėt shfaqen nė mėnyrė ciklike, sipas njė renditjeje tė shkallėzuar, me shqiptimin real dhe mitik, si dhe me tėrė ngarkesėn e tyre fatale qė e bartin. Vetė prania e tyre ėshtė njė dėshmi e nėnkuptueshme e cila asocionon nė realitetin konkret, ndaj s’ka si tė  duket ndryshe, pėrveēse si njė zė autentik pėrpara fshehtėsisė qė mbretėron.
 
Autori bėn ēmos qė t’i nxjerrė ata nga harresa ose nga mbėshtjellėsi mitik, sigurisht pėr t’i rėndomtėsuar deri nė skajshmėri, me tė vetmin qėllim qė t’i zbulojė hollėsitė shpirtėrore tė tyre, por edhe veprimet fizike. Me kėto e plotėson vijėn e zhvillimit tė ngjarjeve tė cilat e pėrshkojnė romanin nė fjalė. Ėshtė shumė e pritshme kur ata shfaqen nė rrafshin kryesor tė rrėfimit, domethėnė nė suaza tė njė ndodhie tė kryer, ose nė suaza tė ndodhisė qė do tė kryhet.
 
Thjesht ata ndėrfuten sipas nevojės sė ndėrtimit dhe konceptimit nga ana e autorit, me kujtimet e tyre, me ėndrrat, ankthet, parandjenjat, gjykimet, shqetėsimet etj. Dhe si tė tillė flasin nga pozicione reale dhe irreale, edhe si tė gjallė, edhe si tė vdekur, gjithnjė duke e plotėsuar rrėfimin nė tė gjitha shtresat dhe nėnshtresat e tij brenda veprės. Ndėrfutja e tyre bėhet brenda vijės sė ndėrprerė, mė saktė, aty ku ekziston ndonjė zbrazėtirė e madhe, ose aty ku ekziston mė sė shumti mjegullnajė, ku patjetėr duhet tė pėrfshihet ndonjė zė, i cili do tė flake paqartėsinė dhe do tė krijojė njė gjasė pėr realitetin e kėrkuar. Kur e shikojmė nga kjo pėrmasė, rrjedhimisht na duket se kufiri midis tė gjallėve dhe tė vdekurve pothuajse ėshtė i padukshėm, ngaqė brenda situatave tė ndryshme ata bisedojnė pėr njė ēėshtje tė pėrbashkėt.
 
E gjithė kjo zhvillohet me njė zhdėrvjelltėsi tė natyrshme, thjesht duke e bėrė qė me lehtėsi tė kalohet nga realiteti nė irrealitet, ose nga jeta tė shkohet drejt vdekjes, dhe anasjelltas, duke u zhvendosur pėrsėri nė drejtim tė kundėrt, vetėm e vetėm qė ky korelacion tė plotėsohet me hollėsi tė mjaftueshme. Nė qendėr tė tė gjitha ngjarjeve, siē mund tė shihet, ndodhet figura e Pasardhėsit, ai qė ėshtė dashur t’ia zėrė vendin Prijėsit, pra ende pa u mbyllur karriera sunduese dhe diktatoriale e tij. Prandaj, nė gjithė kėtė vijė rrėfimore vrasja ose vetėvrasja e tij ėshtė preokupim i vazhdueshėm, mėdyshje e ankthshme pėr personazhet qė janė tė future nė kėtė kurth tragjik, pėr shkak se tė gjitha hallkat e kėtij zinxhiri nuk ēojnė askund tjetėr, pėrveēse te njė mallkim fatal i pėrcaktuar a priori.
 
Mjafton njė ēvijim mė i vogėl pėr tė pėrfunduar te Pasardhėsi, ngase kemi tė bėjmė me njė vorbull jashtėzakonisht dramatike nė mes tė sė cilės sillen tė gjithė personazhet, qoftė me praninė e tyre tė drejtė, qoftė edhe me praninė e zhdrejtė. Pasardhėsi bisedon me vajzėn e tij, Suzanėn, kjo e dyta flet me tė ėmėn, pastaj ai flet me tė birin etj., me ē’rast dalin nė shesh shumė mospjatime, ndėrhyrje, nėnēmime, nėpėrkėmbje, flijime, vetėrrėnime etj, njėlloj si nė tragjeditė antike.
 
Nga ana tjetėr flet arkitekti, ministri i brendshėm, Prijėsi etj., tė cilėt po ashtu pėrplasen nė njė rrafsh tė ēuditshėm dhe absurd, ku dyshimet bėhen pjesė e jetės sė tyre, intrigat e pėrcaktojnė jetėn ose vdekjen e tyre, ambiciet e sėmura pėr sundim dhe pushtet  absolut i kalojnė tė gjitha parashikimet e mundshme etj. Domethėnė, qė tė gjithė shpalojnė situata shumė tė ankthshme, konflikte tė vazhdueshme midis tyre, tė cilat kanė njė emėrues tė pėrbashkėt, vrasjen ose vetėvrasjen e Pasardhėsit, pėr tė siguruar njė pėrjetėsi ose lavdi tė rrejshme pėr vetveten. Nėpėrmjet kthimeve dhe rikthimeve tė shumta rrėfimore, kėta personazhe herė gjenden nė vijėn e parė tė veprimit, e herė nė prapavijėn e tij, zakonisht njėra palė janė kryesorėt, ata qė i kurdisin kėto gracka, dhe pala tjetėr janė zbatuesit, ata qė i kryejnė kėto.
 
Ėshtė kjo njė hapėsirė shumė e tensionuar me shqetėsimet e personazheve tė cilėt janė tė detyruar tė sillen nė mėnyrė paradoksale, domethėnė jashtė arsyes sė shėndoshė dhe logjikės njerėzore. Midis kėsaj vije sa reale, aq edhe fiktive mungon njė pikė mesatare, gjithēka shthuret nė mes dy skajshmėrive, asaj qė i thuhet jetė dhe asaj qė i thuhet vdekje, atij qė e njohim si tė gjallė dhe atij qė e njohim si tė vdekur, pėr tė ngadhėnjyer absurdi i paimagjinueshėm.
 
Thėnė mė saktė, rrafshi i kėtij romani ėshtė njė hapėsirė e veēantė ku takohen kėto qenie tė pakrahasueshme, pra aty ku zhduken tė gjithė kufijtė e tė mundshmes dhe tė pamundshmes, ku fantazia duket si realitet, dhe ansjelltas, ku realiteti duket si fantazi, mandej ku nga njėra anė ēmaskohen tiranėt dhe, nga ana tjetėr edhe viktimat, madje ku edhe vetė Pasardhėsi jep kumtin e vet nga tejbota. Me njė fjalė, nė kėto marrėdhėnie asnjė nga personazhet nuk shpėton nga zhveshja e tėrėsishme dhe nga rrėnimi pėrfundimtar. Prandaj, si rezultat i kėsaj mund tė thuhet se rrėfimi pėrshkohet kryekėput nga njė frymė ēmistifikuese, sepse autorin e shohim duke e rėndomtėsuar ēdo gjė qė ka tė bėjė me njeriun dhe realitetin, pėr ta pėrjetuar atė si njė tė vėrtetė
njerėzore e cila e ka tėrėsinė e vet.
 
 
ē) Rrethi i pėrfytyrimit
 
Duke marrė parasysh faktin se nė suaza tė kėtij romani autori trajton njė temė me karakter historik dhe politik, e cila ndoshta asnjėherė nuk mund tė zbėrthehet deri nė fund, por qė vetėm mund tė hamendėsohet si e tillė, ėshtė me rėndėsi tė theksohet se brenda kontekstit ndėrtimor duket se ekziston njė rreth provokues. Tė paktėn kjo mund tė kuptohet nga vetė rrjedha e leximit, e cila vazhdimisht tė fut nėpėr thellėsitė e mundshme tė ngjarjeve qė shtjellohen, atje ku mund tė ekzistojė njė e vėrtetė e cila si e tillė vetėm mund tė lėviz nė rrafshin e ndėrdijes individuale. Thjesht ai rreth i pėrket strukturės sė nėntekstit qė mund tė pėrfitohet nga leximi i romanit, qė nxitet vetvetiu gjatė kėrkimit brenda tekstit, mbase si njė forcė lėvizėse nė qenien tonė.
 
Nė tė vėrtetė ky ėshtė njė rreth pėrfytyrues nė tė cilin parakalojnė tė gjitha gjėrat e mundshme qė kanė tė bėjnė me vrasjen ose vetėvrasjen e Pasardhėsit. Krimi qė u bė ndaj tij ėshtė vetėm njė metaforė e gjerė, brenda sė cilės ngėrthehen tė gjitha llojet e krimeve tė mundshme tė njerėzimit, qė nga kohėt mė tė lashta e deri nė ditėt e sotme. Qėllimi ėshtė qė tė zbulohet psikologjia e krimit, mendėsia e kryerėsve, sjellja enigmatike, fshehja e pėrhershme etj.
 
Pikėrisht kėto e zgjerojnė kėtė rreth i cili e nxit aq mė tepėr ndėrgjegjen tonė, pėr ta ndėrlidhur me ngjarje tė shumta historike dhe aktuale, mitike dhe reale. Nė qoftė se autori brenda romanit krijon vetėm kornizėn e krimit, aq sa ka mundur ta pėrfytyrojė ai nė suaza tė forcės krijuese dhe imagjinative tė tij, atėherė nga rrafshi i nėntekstit romanėsor krijohen pėrmasat e gjėra tė tij, tė cilat vetėm mund tė merren me mend si tė tilla.
 
Autori ka ndėrtuar pamjen e mundshme tė tij, duke gjykuar nė bazė tė tė gjitha shenjave dhe dėshmive, si njė sintezė artistike dhe imagjinative. Dhe kjo flet qartė se ai e kėrkon tė vėrtetėn deri nė shtresat e papėrfytyrueshme, qė si e si ta luftojė tė keqen, prej sė cilės ka vuajtur njerėzimi gjatė tėrė historisė sė vet. Si i tillė, ky roman e vė nė sprovė ndėrgjegjen njerėzore, pėr ta gjykuar tė keqen dhe pėr tė nxjerrė mėsim tė pėrhershėm.
 
(Botuar fillimisht te Fjala)

Dėrgoi Ē. Loloēi


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.