|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zbulohen prova tė ekzistencės sė elementeve kimike tė jetės nė njė galaksi tė largėt

 
 

 

19 dhjetor 2003 /  David McAlary / "Zėri i Amerikės"

Kur teleskopi i ri Spitzer u nis nė muajin gusht, NASA tha se ai do tė jepte njė pamje tė re tė hapėsirės. Teleskopi ka detektorė infra tė kuq me ndjeshmėri tė pashembullt pėr tė kėrkuar pėr objektet mė tė vjetėr dhe mė tė largėt nė kosmos dhe nė trupa tė ftohtė, tė cilėt qė tė gjithė ndriēojnė nė gjatėsi vale nėn dritėn e dukshme. Observatori mund tė shikojė objekte tė mbuluara nga pluhuri, qė nuk bllokon rezatimin infra tė kuq.

Rezultatet e para tani kanė mbrritur dhe studjuesi Xhovani Fazio nė qendrėn Harvard-Smithsonian pėr Astro-Fizikat ėshtė shumė i entuziazmuar. “Tė dhėnat po na mbrrijnė me shpejtėsi dhe nė njė mėnyrė tė mrekullueshme, tė cilat janė si njė ėndėr pėr astronomėt. Ne po jetojmė nė njė botė mrekullish.”

Zoti Fazio dhe astronomė tė tjerė zbuluan imazhe nga observatori Spitzer pėr tė cilat ata thonė se kapėrcejnė parashikimet e tyre. Pėr shembull, njė instrument ekzaminoi gjatėsi vale nė njė galaktikė rreth 3 miliardė e 250 milion vite drite larg dhe zbuloi rrezatim drite, karakteristikė e molekulave organike, komponentėt qė krijojnė jetėn. Njė vit drite ėshtė distanca qė drita udhėton nė njė vit, pra drita nga ky burim filloi para mė shumė se 3 miliardė vjetėsh kur toka ishte nė vitet e saj tė para.

Studjuesi i Universitetit Cornell, James Houck, thotė se ka gjetur molekula organike nė qindra objekte tė galaktikės sonė Rruga e Qumėshtit dhe nė disa objekte tė tjera jashtė galaktikės, por asnjėherė nė njė largėsi tė tillė. Megjithatė ai paralajmėron se zbulimet nuk nėnkuptojnė se jeta ėshtė e pranishme ose do tė jetė e tillė nė njė tė ardhme tė afėrt.

“Ne po shikojmė njė numėr elementesh. Mendoj se parashikimi i jetės nė bazė tė provave qė kemi tani nuk ėshtė diēka realiste. Megjithatė, ne kemi arritur rezultat duke gjetur ekzistencėn e molekulave.”

Njė imazh tjetėr dramatik i teleskopit Spitzer paraqeet yje qė formojnė njė galaktikė spirale. Astronomėt, qė u mblodhėn nė selinė e NASA-s nė Washington, treguan imazhe tė tjera tė teleskopit Spitzer, qė demonststrojnė fuqinė e instrumentit pėr tė kapur karakteristika kozmike tė papara ndonjėherė mė parė.

Teleskopi i hapėsirės Spitzer do tė ndryshojė mėnyrėn se si do tė punojnė astronomėt. Ata nuk do tė mund tė karakterizojnė mė njė sistem astronomik nėpėrmjet dritės optike, dritės ultra violet apo rrezeve iks. Pėr tė kuptuar mėnyrėn se si funksionojnė gjėrat nė kozmos, astonomėve do t’u duhen tė gjitha dritat.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.