|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Familjarėt dhe miqtė: Pėrkujtojnė atdhetarėt e familjės Egriu

 
 

 
    

19 dhjetor 2003 / TN

P Ė R K U J T I M

Me rastin e dhjetėvjetorit  tė  vdekjes  sė  atdhetarit,  Din  Egriu, tė pesėvjetorit tė vdekjes sė bashkėshortes sė  tij,  apo  siē  e  quanin  kurbet ēarėt shqiptarė nė SH B A - Shote Galica e Dibrės -Anifet Egriu e tė  3  vjeto rit tė vdekjes sė birit tė  tyre, luftėtarit dhe snajperistit tė dalluar nė betejėn  e lavdishme tė Koshares, dėshmori i U Ē K-sė - Naxhi Egriu.

Nė dhjetor tė kėtij viti mbushen dhjetė vjet nga dita  kur pushoi sė rahuri zemra e atdhetarit tė palodhur i Komunitetit  tė shqiptarėve nė  SH B A, apo siē e quanin i madh e i vogėl -Daja Din, zemra e babait,  vėllaut  dhe  xha-  xhaxhait tonė, Din Egriu.  

Nė kėtė muaj mbushen pesė vjet nga vdekja e nėnės,  motrės dhe kunatės sonė - Anifet Egriu. Ndėrsa, mė 20 dhjetor 03,  mbushen 3 vjet  nga  vdekja  e  papritur  e  vėllaut  e  nipit  tonė,  luftėtarit dhe  dėshmorit - Naxhi Egriu.

 
 
Me pietet, mall e lotė tė  patharė  i  pėrkujtojnė, vėllezėrit  e motrat, bijtė e bijat:-Naimi, Emini, Diana, Dhurata, mbesa dhe bija e Naxhiut-Iliriana me  nėnėn - Shemsie; vėllezėrit dhe motrat e Dinit: - Nushi, Imi, Nebika, Nezver ja dhe tėrė  farefisi:  nipėrit e  mbesat,  miqėt  e  shokėt  nga  Dibra,  Shqipėria, Kosova, Sh B A dhe Suedia.
  

P Ė R K U J T I M

(Dedikuar luftėtarit dibran, Naxhi Egriu, i cili dy herė u ballafaqua  me vdekjen).

Mė 20 dhejtor 03, mbushet tre vjet nga dita kur pushoi sė rrahuri zemra e  luftėtarit  tė  lirisė,  pjesėmarrėsit  nė  Betejėn  e  lavdishme  dhe  heroike   tė Koshares: (djali i prindėrvet tė ndjerė e atdhetarė, Din dhe Anifet Egriu)

Dy ditė para se tė ndėrrosh jetė ta dėgjova pėr tė fundit herė  zėrin  tėnd jo tė zakonshėm, por tė vendosur duke mė thėnė: -Xhaxhi Imi,  kam  vendosur tė udhėtoj pėr Preshevė qė tė luftoj tog sė bashku  me luftėtarėt trima tė U Ē P M B-sė.

Tė luta tė qė tė mos shpejtosh, sepse  akoma  s’ishte  dhėnė  Kushtrimi, por Ti, pėr herė tė parė nė jetė s’e pranove kėshillėn time, o Naxhi i dashur!  E dėgjove zėrin e shpirtit tėnd,qė s’tė dhimbsej fare tė bėhesh fli pėr Atdhe e pėr Dibrėn e Madhe qė aq shumė e deshe, e cila  s’tė haroi, por  tė  nderoi  duke  ia  vėnė rrugės , J. N. A. emrin tėnd.

Ndėrsa Ti sa ishe gjallė deklarove: „Kudo qė shkilen tė drejtat dhe liritė e shqiptarėve do shkosh qė t’i mbrojsh pa marrė parsysh ēmimin  e  jetės,  por vdekja e parakohėshme t’i fashiti dėshirat e tua tė zhurritura pėr t'i ardhur nė  mbrojtje vatanit sa herė qė e kėrkonte nevoja.

Dheu i Buffallos nė SH B A, tė qoftė i lehtė!

Me pietet e krenari dhe me dhėmbje e lotė akoma tė patharė  e  pėrkujtonė: -Bashkėshortja Shemsia


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.