|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sindikalistėt e ekonomisė sė vogėl dhe zejtarisė kėrkojnė dėnimin e vrasėsve tė Ylber Topėrllakut

 
 

 
Podujevė, 19 dhjetor 2003 (TN) – Sindikata e pavarur e ekonomisė sė vogėl dhe zejtarisė e Podujevės (SPEZ) ka reaguar sot pėr vrasjen e anėtarit tė kėsaj sindikate, tė ndjerit Ylber Topėrllaku i cili dje rreth orės 10 nė rrugėn "Zahir Pajaziti " nė qendėr tė Podujevės nė tentim plaēkitjeje ėshtė plagosur me armė zjarri, nė dyqanin e tij dhe mė vonė vdiē nė Qendrėn emergjente nė Prishtinė nga plaga aktive dhe gjakderdhja e madhe.
 
Nė reagimin e kėsaj sindikate ndėr tjera kėrkohet nga organet kompetente qė vrasėsit e z. Topėrllaku ti nėnshtrohen drejtėsisė dhe ta marrin dėnimin e merituar. “Njėherit kėrkojmė nga organet tona pėrgjegjėse siguri mė tė madhe nė pėrgjithėsi pėr ndėrmarrėsit privat dhe zejtarėt e komunės, pasi qė kėso rastesh po ndodhin shpesh”, thuhet nė reagimin me shkrim tė SPEZ tė Podujevės tė nėnshkruar nga Enver Hoxha.
 
Nė shenjė tė solidaritetit, dhimbjes dhe revoltės pėr vrasjen e Ylber Topėrllakut,  pronarėt e 10 dyqaneve tė argjendarisė kanė mbyllur dyqanet e tyre duke u soliodrarizuar me familjen e tė ndjerit por edhe me rrezikun qė atyre po u kanoset nė punėn e tyre. Sipas burimeve tė informimit kufoma e tė ndjerit gjendet nė morgun e Rahovecit pėr obduksion kurse familja pret ėshtė nė pritje pėr ta varrosur mė tė dashurin e tyre.
 
Zv. komandanti i policisė sė Podujevės, togeri Selim Ejupi  ka njoftuar se si rezultat i angazhimit tė ekipeve tė policisė janė arrestuar tre persona tė dyshimtė qė e kanė kryer veprėn e tentim plaēkitjes dhe vrasjes sė pronarit tė argjendarisė “Te Ylberi”, kurse njėri nga ata ka arritur tė ikė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.