|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė komunėn e Podujevės janė tė evidentuar 533 tė vrarė dhe 57 persona tė pagjetur

 
 

 
 

Podujevė, 19 dhjetor 2003 (TN) – Kordinatori i Komitetit tė fshatrave i komunės sė Podujevės z. Latif Mehmeti me ndihmėn e kryetarėve tė kėtyre komiteteve kanė bėrė evidentimin e pasojave tė luftės sė fundit me qėllim qė tė kihet njė pasqyrė mė e saktė rreth viktimave, tė tė plagosurve dhe dėmeve materiale.

“Tė dhėnat e sjella nga pėrgjegjėsit e fshatrave nė 67 fshatra dhe 3 lagjet e qytetit janė sistemuar e verifikuar”, deklaroi z. Mehmeti duke  njoftuar se nė 9 fshatra nuk ka viktima, kurse prijnė fshatrat Bellopojė me 24, Gllamniku 20, Bradashi e Dumnica e Poshtme me 18, Shajkofci me 15 dhe Bajēina e Dobratini me 14 tė vrarė.

Sipas kėtyre shėnimeve, pėrkatėsisht nga numri i pėrgjithshėm i tė vrarėve gjatė luftės sė fundit, nė komunėn e Podujevės prej 533 tė evidentuar aktualisht, 97 i takojnė gjinisė femėrore, kurse nė bazė tė moshės viktimat janė kategorizuar nė: 32 tė vrarė moshės deri nė 14 vjeēare, prej 14-27 vjet 114 persona, prej 27-65 vjeē janė vrarė 309 dhe 73 viktima janė tė moshės mbi 65 vjeē.

Kėto shėnime tregojnė se 28 familje i kanė nga 2 tė vrarė nė familjet e tyre, 8 familje nga 3, tri familje nga 5 anėtarė, 2 familje nga 6, njė familje shtatė anėtarė dhe 1 familje ka 8 anėtarė tė vrarė.

Sipas shėnimeve tė grumbulluara nga Kordinatori i Komiteteve tė fshatarave z. Latif Mehmeti rezultojnė se 5 persona janė varrosur tė paidentifikuar. Kurse nga numri i personave tė pagjetur, 9 prej tyre janė femra, ndėrkaq qė 5 familje i kanė nga 2 anėtarė tė pagjetur dhe familje tjera kanė nga njė anėtar.

Aktualisht janė tė evidentuar 57 persona nė listat e tė zhdukurve nga komuna e Podujevės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.