|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 

 

 


   

 

 E enjte, 18 dhjetor 2003


 

  

 

   Pėrmbajtja:

 • Kuvendi i Kosovės sot miratoi Projektligjin pėr bashkėpunimin me Tribunalin e Hagės

 • H. Holkeri kėrkoi tė shkyēen nga rrjeti ata tė cilėt nuk i kanė kryer obligimet ndaj KEK-ut

 • Havier Solana tha se viti 2004 dhe 2005 do tė jenė me rėndėsi vendimtare pėr Kosovėn

 • Nė Kėshillin e Sigurimit u theksua se Kosovės i ėshtė dhėnė rasti qė tė dalė nga hija e errėsirės dhe tė lėvizė pėrpara

 • Prezentohet strategjia e zhvillimit ekonomik tė Kosovės 2004- 2008

 • KFOR-i amerikan do t`i kompensojė pronarėt e tokave nė Kosovė

 • Nė Prishtinė u pėruruan katėr rrugė tė asfaltuara

 • Podujevė: Nga plagėt me armė zjarri vdes 63 vjeēari Ylber Topėrllaku

 • Nė Gjilan ndalohet shitja dhe pėrdorimi i fishekzjarreve

 • Prishtinė: Nėnshkruhet njė marrėveshje bashkėpunimi mes Kosovės dhe Turqisė nė fushėn e shėndetėsisė

 • Ngritet aktakuza kundėr Shefket Musliut dhe tre personave tė tjerė

 • Mbrėmė ndodhi njė shpėrthim nė Ferizaj, por pa viktima

 • Serbi Nikoliq lirohet nga akuza pėr vrasjen e njė shqiptari nė fshatin Lubizhdė tė Vitisė

 • Programi pėr Zhvillim i OKB-sė ka ndarė rreth 10 milionė euro pėr realizimin e projekteve gjatė vitit 2004

 • Nė Pejė me nderime u bė varrimi i nėntė martirėve tė kombit

 • Zgjedhet kryesia e re e PS

 • Policia e Kukėsit ka arrestuar tre vetė tė cilėt kanė rrėmbyer tregtarin Irfan Idrizin nga Gostivari

 • Nė Ohėr u mbajt njė tryezė pėr sigurinė dhe intensifikimin e zhvillimit ekonomik ndėrmjet Shqipėrisė dhe Maqedonisė

 • Universiteti i Tetovės shėnoi dhjetėvjetorin e themelimit tė tij

 • Qeveria e Serbisė ka formuar Kėshillin e pėrkohshėm komunal nė Preshevė

 • Tetė policė janė lėnduar nė pėrleshjet nė pjesėn veriore tė Belfastit

 • Partia shiite njofton pėr vrasjen e zyrtarit tė saj

 • Putin thotė se Moska dhe Uashingtoni mbeten partnerė nė luftėn kundėr terrorizmit

 • Kryetari i Kėshillit Provizor Irakian viziton Gjermaninė

 • Konsultimet pėr kushtetutėn nė Afganistan ndodhen nė njė krizė tė thellė

 • Nė aksidentin rrugor vdesin 17 pasagjerė

 • Vriten katėr palestinezė

 • Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė lėnduar

 • Irani tė dėmshpėrblehet pėr luftėn

 • Projekt-rezolutė kundėr pėrhapjes sė armėve kimike-biologjike

 • Italia e gatshme pėr t'i falur njė pjesė tė borxheve Irakut

 • Zhak Shirak kėrkon ndalimin e pėrdorimit tė simboleve fetare nė shkolla

 • Kėshilli Qeverisės tė Irakut: Sadam Huseini do tė gjykohet nga njė gjykatė irakiane

 

  

Kuvendi i Kosovės sot miratoi Projektligjin pėr bashkėpunimin me Tribunalin e Hagės
 
Prishtinė, 18 dhjetor 2003- Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, me gjithė vėrejtjet qė patėn, nė seancėn e sotme miratuan Projektligjin pėr bashkėpunimin me Tribunalin e Hagės. Pėrfaqėsuesit e grupeve parlamentare mbėshtetėn nė parim miratimin e kėtij projektligji, duke theksuar disa mangėsi nė emėrtimin e dokumentit nė fjalė.

Fillmisht njė ekspoze lidhur me kėtė projektligj e paraqiti kryeministri Bajram Rexhepi, i cili tha se me kėtė projektligj Kosova vazhdon tė pėrfshirjen e saj nė zhvillimet e rendit juridik ndėrkombėtar dhe integrimin nė strukturat euroatlantike.
 
Rexhepi theksoi nevojėn e njė bashkėpunimi me Tribunalin, duke thėnė se Projektligji do tė jetė nė funksion tė zbatimit tė drejtėsisė. "Projektligji shpreh gatishmėrinė e institucioneve tė Kosovės pėr tė bashkėpunuar me Tribunalin e Hagės dhe kryerjen e obligimeve qė burojnė nga rezoluta e Kėshillti tė Sigurimit nr. 827/1993", tha ai.
 
Sipas Rexhepit "ky projektligj i mundėson Kosovės qė drejtpėrdrejt tė vazhdojė kontributin nė vendosjen e paqes dhe stabilitetit nė rajon". Poashtu ai nėnvizoi se "pėrmes kėtij projektligji synohet vendosja e bashkėpunimit me Tribunalin e Hagės, pa anashkalim tė institucioneve vendore dhe me njė rol parėsor tė kėtyre institucioneve", tha ai.

Kuvendi sot nuk diskutoi pėr buxhetin e konsoliduar tė Kosovės pėr shkak tė pėrgatitjeve tė pamjaftueshme tė komisioneve pėrkatėse parlamentare, por i njėjti do tė shqyrtohet nė seancėn e jashtėzakonshme tė Kuvendit tė hėnėn e ardhshme.
 
  
H. Holkeri kėrkoi tė shkyēen nga rrjeti ata tė cilėt nuk i kanė kryer obligimet ndaj KEK-ut
 
Kastriot, 18 dhjetor 2003- Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri vizitoi dje pasdite Korporatėn Energjetike tė Kosovės nė Kastriot dhe u njoh me zhvillimet nė kėtė kolektiv tė madh kosovar. Ai tha me kėtė rast se KEK-u nuk mund tė mbijetojė nėse qytetarėt nuk paguajnė pėr energjinė e shpenzuar.
 
Holkeri kėrkoi qė tė shkyēen nga rrjeti tė gjithė ata tė cilėt nuk i kanė kryer obligimet ndaj kėsaj koorporate. Ndėrkaq, udhėheqėsi i KEK-ut Ali Hamiti tha se vetėm UNMIK-u i ka borxh KEK-u mbi 45 mijė euro.
 
 
Havier Solana tha se viti 2004 dhe 2005 do tė jenė me rėndėsi vendimtare pėr Kosovėn
 
Uashington, 18 dhjetor 2003- Pėrfaqėsuesi i lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Havier Solana tha se viti 2004 dhe 2005 do tė jenė me rėndėsi vendimtare pėr Kosovėn.
 
Ai i deklaroi "Zėrit tė Amerikės" se pas anlizės pėr tė parė se si janė zbatuar standardet komuniteti ndėrkombėtar do tė jetė nė gjendje tė fillojė tė merret me ēėshtjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, gjė qė do tė ndodhė aty nga viti 2005.

Z. Solana i bėri kėto komente nė Uashington gjatė njė takimi tė Institutit Evropian e cili merret me marrėdhėniet ndėratlantike.

Vendet e Ballkanit tha z. Solana e kanė rrugėn tė hapur pėr integrime evropiane.
 
 
Nė Kėshillin e Sigurimit u theksua se Kosovės i ėshtė dhėnė rasti qė tė dalė nga hija e errėsirės dhe tė lėvizė pėrpara
 
Nju-Jork, 18 dhjetor 2003- Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė ka diskutuar mbrėmė pėr Kosovėn. Nėnsekretari i Pėrgjithshėm pėr Paqeruajtje, Zhan Mari Gyeno tha se domosdoshmėri pėr ēfarėdo diskutimi pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės mbetet arritja e tetė standardeve.

Nė kėtė takim u tha se kthimi dhe integrimi i minoriteteve ėshtė standardi kryesor nė politikėn e OKB-sė pėr Kosovėn - Standardet para statusit.

Zhan Mari Gyeno nė debatin e djeshėm nė KS tė OKB-sė pėr Kosovėn ka thėnė se ėshtė e qartė se nuk ka afat se procesi i statusit tė ardhshėm nuk do tė fillojė automatikisht nė datėn e paraparė pėr rishikim.
 
Ai ka thėnė se standardet e tjera pėrfshijnė funksionimin e institucioneve demokratike, pushtetin e ligjit, lėvizjen e lirė dhe dialogun me Beogradin. Anėtarėt e KS shprehėn pakėnaqėsi se njė pjesė e madhe e kėtyre standardeve po zvarriten. Ata veēanėrisht u bėnė thirrje Prishtinės dhe Beogradit tė vazhdojnė dialogun e drejtpėrdrejtė.

Ambasadori gjerman nė OKB Gynter Plojger tha se dėshtimi pėr t'u angazhuar nė dialog dhe nė reforma tė tjera do tė ketė ndikim nė tė ardhmen e Kosovės nė integrimet evropiane. Sipas tij implementimi i standardeve do tė jetė ngushtė i lidhur me procesin e asociimit me Bashkimin Evropian dhe nė tė kundertėn obstruksioni i pėrpjekjeve pėr t'i arritur standardet do tė kėtė padyshim konsekuenca serioza pėr aspiratat pėr t'u afruar kah Evropa, tha ambasadori Plojger.

Pėrfaqėsuesit e Britanisė dhe tė Shteteve tė Bashkuara po ashtu kėrkuan vazhdimin e bisedimeve qė sė pari u mbajtėn nė mesin e tetorit tė kėtij viti. Ambasadori amerikan Xhon Negroponte shprehu gatishmėrinė e bashkėissė dnėrkombėtare qė Kosovėn ta ndohmojė nė pėrmbushjen e standardeve.

Ambasadori britanik Emir Xhons Peri po ashtu kėrkoi nga udhėheqėsit shqiptarė tė Kosovės qė sinqerisht t'i pėrqafojnė pėrpjekjet pėr reforma. Ai ka theksuar se Kosovės i ėshtė dhėnė rasti qė tė dalė nga hija e errėsirės dhe tė lėvizė pėrpara. Pra i tėrė procesi - Standardet para statusit nuk ėshtė i natyrės retorike. Ėshtė absolutisht bazik pėr njė Kosovė qė tė gjithė ne dėshirojmė ta shohim tė krijuar, tha ambasadori britanik Xhons.

Ndėrkaq, Zhan Mari Gyeno mė tutje tha se mė pak se 10 mijė serbė janė kthyer nė Kosovė nga popullata e para vitit 1999, qė sipas tij ishte afėrsisht 250 mijė. Ai tha se serbėt e Kosovės kanė pak ndikim nė vendimmarrje nė secilin nivel tė Qeverisė nė Kosovė dhe shtoi se serbė janė dobėt tė integruar.
Ambasadori i Serbisė dhe Malit tė Zi nė OKB, Shahoviq i kanė thėnė KS se liderėt kosovarė do tė fajėsohen pėr dėshtimin e vazhdimit tė bisedimeve.
 
 
Prezentohet strategjia e zhvillimit ekonomik tė Kosovės 2004- 2008
 
Prishtinė, 18 dhjetor 2003- Nė njė takim tė mbajtur nė Prishtinė, ku morėn pjesė ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė, Ministria e Tregtisė dhe Industrisė, prezentoi strategjinė e zhvillimit ekonomik tė Kosovės 2004- 2008.
 
Mori pjesė dhe diskutoi edhe Kryeministri Bajram Rexhepi, i cili theksoi se Kosova nuk guxon tė jetė njė shtet social, por duhet tė stimulohet prodhimi vendor.
 
"Ne si qeveri jemi tė gatshėm ndoshta edhe tė sakrifikojmė pak buxhetin e konsoliduar nė favor tė njė stimuilimi tė prodhimtarisė vendore pėr arsye se ambiciet e Kosovės nuk janė qė tė mbetet vetėm njė shtet social, i cili pėrmbush nevojat minimale, por qė nė tė ardhemn tė pavarėsohet ekonomikisht dhe tė krijojė njė perspektivė mė tė mirė", tha Bajram Rexhepi.

Strategjinė e zhvillimit ekonomik tė Kosovės e paraqiti Ministri i Tregtisė dhe Industrisė Ali Jakupi, i cili tha se Ministria qė drejton ai, do tė dalė me njė strategji komplete nė fund tė muajit janar tė vitit 2004.
 
"Krijimi i mundėsive tė ndėrtimit tė banesave, lokaleve dhe objekteve tė tjera me kosto mė tė lirė dhe me shitje mė tė lirė dhe zgjidhja e problemit tė strehimit dhe e ēėshjeve tė tjera do tė fillojė njė ofensivė pėr shfrytėzimin e kapacitetit tė industrisė ndėrtimore dhe do tė hapen vende tė reja tė punės", tha ministri Jakupi.
 
 
KFOR-i amerikan do t`i kompensojė pronarėt e tokave nė Kosovė
 
Gjilan, 18 dhjetor 2003- Komandanti i kampit "Montith" nė Kosovė, koloneli Alen Ponsini tha tė enjtėn nė Gjilan, nė njė konferencė tė pėrbashkėt me kryetarin e komunės Lutfi Haziri, se KFOR-i amerikan ka vendosur qė t`ua njohė tė drejtėn pėr kompensim pronarėve tė tokave nė Kosovė, nė tė cilat, nga 10 qershori 1999 janė vendosur forcat e SHBA-ve.

Kėrkesat e pronarėve tė ligjshėm do tė pranohen nga pėrfaqėsuesit e armatės sė SHBA-ve, tė cilėt do t`i kenė zyrat e tyre enkas pėr kėtė ēėshtje nė objektet komunale nė Gjilan, Kamenicė, Viti, Shtėrpcė, Artanė e Ferizaj.

Afati i fundit pėr parashtrimin e kėrkesave pėr kompenzim do tė jetė mė 30 qershor 2004. Formularėt mund tė merren nė zyrat e komunave, ku qytetarėt do tė mėsojnė edhe pėr detajet tjera qė kėrkohen pėr tė aplikuar pėr kompensim tė pronės sė tyre.

KFOR-i amerikan ėshtė forca e vetme ushtarake nė Kosovė, qė ka vendosur pėr kompensim tė tokave.
 
 
Nė Prishtinė u pėruruan katėr rrugė tė asfaltuara
 
Prishtinė, 18 dhjetor 2003- Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, me bashkėpunėtorėt, pėruroi katėr rrugė e sapoasfaltuara dhe tė renovuara nė qytetin e Prishtinės dhe rrethojėn e shkollės fillore "Zenel Hajdini" nė kryeqytet.

Udhėheqja komunale e Prishtinės bėri pėrurimin e rrugėve tė asfaltuara "Mic Sokoli", "27 Nėntori", "Enver Hadri" dhe "Rugova", afėr stacionit policor "Veriu" nė Prishtinė.

Nė pėrurimin e kėtyre rrugėve morėn pjesė edhe banorėt e atyre lagjeve.
 
 
Podujevė: Nga plagėt me armė zjarri vdes 63 vjeēari Ylber Topėrllaku
 
Podujevė, 18 dhjetor 2003- Rreth orės 10.05 nė qendėr tė Podujevės u plagos njė qytetar i cili ėshtė dėrguar menjėherė nė Qendrėn spitalore nė Prishtinė. Dėshmitarėt thanė se afėr shitores "Qendra" ėshtė plagosur njė person nė shitoren e tij, lajm qė e konfirmoi edhe Qendra emergjente nė Prishtinė.

"Nė tretman mjekėsor kemi pranuar Ylber Topėrllakun (1940) nga Prishtina i cili ėshtė plagosur nė Podujevė", pohuan nga kjo qendėr. Mjeku kujdestar dr. Begush Canaj nga Qendra emergjente nė Prishtinė njoftoi se personi i plagosur vdiq nga plaga aktive me armė zjarri.

Policia nuk ka dhėnė ende infomatė zyrtare pėr identitetin e tė plagosurit i cili nė Prishtinė ėshtė dėrguar nė gjendje kritike, por ka konfirmuar se njėri nga tė dyshuarit ėshtė arrestuar, ndėrkaq personi i dytė i dyshuar ka arritur tė ikė nga vendi i ngjarjes. Motivet dhe shkaqet e kėsaj ngjarjeje qė tronditi qytetarėt e Podujevės ende nuk dihen.
 
 
Nė Gjilan ndalohet shitja dhe pėrdorimi i fishekzjarreve
 
Gjilan, 18 dhjetor 2003- Kryeshefi ekzekutiv i komunės sė Gjilanit, Enver Muja ka lėshuar tė enjtėn njė urdhėresė qė ndalon shitjen dhe pėrdorimin e materialeve piroteknike dhe mjeteve tjera shpėrthyese, tė cilat prishin rendin dhe qetėsinė publike si dhe shkaktojnė zhurmė e shqetėsim tė qytetarėve.

Personave fizikė, pos qė do t'u konfiskohen mjetet e kėtilla shpėrthyese, ndaj tyre do tė bėhet edhe padi pėr kundėrvajtje nė gjykatė, ndėrsa personat juridikė do t`i nėnshtrohen edhe dėnimeve mandatore nė shumė prej 100 - 200 euro.

Pėr zbatimin e kėsaj urdhėrese do tė pėrkujdesen Drejtoria pėr siguri dhe emergjencė e komunės, shėrbimi i inspekcionit si dhe Shėrbimi Policor i Kosovės.
 
 
Prishtinė: Nėnshkruhet njė marrėveshje bashkėpunimi mes Kosovės dhe Turqisė nė fushėn e shėndetėsisė
 
Prishtinė, 18 dhjetor 2003- Ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės, Dr.Resmije Mumxhi dhe ministri i Shėndetėsisė sė Turqisė, Dr.Rexhep Akdag, nė prani edhe tė pėrfaqėsuesit tė Unmik-ut, Fanēesko Bastagli, sot nė nėnshkruan Marrėveshjen e bashkėpunimit mes dy ministrive respektive.

Marrėveshja konsiston nė tri fusha bashkėpunimi: tė ndihmės sė drejtpėrdrejtė tė pacientėve kosovarė, shkollimit tė kuadrit dhe ndihmės tjetėr teknike nė fushėn e shėndetėsisė.
 
 
Ngritet aktakuza kundėr Shefket Musliut dhe tre personave tė tjerė
 
Gjilan, 18 dhjetor 2003- Prokurorja ndėrkombėtare nė Gjilan Cecelia Tilada ka ngritur aktakuzėn kundėr Shefket Musliuit, ish- komanadant i UĒPMB-sė dhe tre pjesėtarėve tė tjerė: Besim Tahiri, Jeton Arifi dhe Feriz Qerimi.

Tė gjithė ata ngarkohen pėr rrėmbim tė personave tė caktuar, detyrim, bashkėshoqėrim kriminal dhe armėmbajtje pa leje. Sipas prokurores, provat kanė treguar se tė akuzuarit janė anėtarė tė njė organizate kriminale, e cila ėshtė e financuar mirė dhe ėshtė udhėhequr nga Shefket Musliu. Ndėrkaq, avokatėt e Musliut thonė se aktakuza mbėshtetet nė supozime dhe pa prova konkrete.
 
 
Mbrėmė ndodhi njė shpėrthim nė Ferizaj, por pa viktima
 
Ferizaj, 18 dhjetor 2003- Mbrėmė rreth orės 23, nė rrugėn "Emin Duraku" nė Ferizaj, ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm. Pėr fat pėrveē dėmeve materiale, viktima nuk pati.

Shėrbimi Policor i Kosovės, policia e UNMIK-ut, pjesėtarėt amerikanė e grekė tė KFOR-it kanė dalė nė vendin e ngjarjes pėr tė bėrė hetimet. Kjo ėshtė hera e dytė brenda njė jave qė nė Ferizaj kanė ndodhur shpėrthime.
 
 
Serbi Nikoliq lirohet nga akuza pėr vrasjen e njė shqiptari nė fshatin Lubizhdė tė Vitisė
 
Gjilan, 18 dhjetor 2003- Kolegji gjyqėsor ndėrkombėtar nė Gjilan e ka liruar sot, Dragan Nikoliqin nga akuza pėr vrasjen e njė shqiptari nė fshatin Lubizhdė tė Vitisė, nė vitin 1999. Aktgjykimin lirues kolegji gjyqėsor, i kryesuar nga gjyqtari Gustin Rimboh, e ka marrė nė bazė tė rekapitulimit komplet tė ngjarjes, duke vėrtetuar pafajėsinė e tė akuzuarti Nikoliq, ka thėnė avokati i Nikoliqit.
 
  
Programi pėr Zhvillim i OKB-sė ka ndarė rreth 10 milionė euro pėr realizimin e projekteve gjatė vitit 2004
 
Prishtinė, 18 dhjetor 2003- Programi pėr Zhvillim i OKB-sė (UNDP) nė Kosovė ka ndarė rreth 10 milionė euro pėr realizimin e projekteve tė ndryshme gjatė vitit 2004 po aq sa ka investuar edhe gjatė vitit 2003.
 
Kjo agjenci do tė menxhojė pesė milionė euro tė dhuruara nga Qeveria e Kosovės pėr menaxhimin e programit tė kthimit tė tė zhvendosurve. Pėrfaqėsuesi i pėrhershėm i UNDP-sė Robert Pajper theksoi se viti 2004 do tė jetė vit i pėrpjekjeve pėr zhvillimin e ekonomisė sė Kosovės. Ai u bėri ftesė tė gjitha institucioneve dhe subjekteve profesionale qė tė angazhohen pėr ta ēuar pėrpara kėtė proces.
 
 
Nė Pejė me nderime u bė varrimi i nėntė martirėve tė kombit
 
Pejė, 18 dhjetor 2003- Nė Pejė dhe nė fshatin Lybeniq me nderime tė larta u bė varrimi i kufomave tė nėntė martirėve tė kombit, tė cilėt u zhdukėn dhe u vranė nga forcat paramilitare serbe nė mars dhe nė prill tė viti 1999.
 
Eshtrat e tyre ditė mė parė u zbuluan nė njė varrezė masive nė afėrsi tė Beogradit. Eshtrat e shtatė martirėve nga Dardani I dhe II u varrosėn nė varrezat e qytetit tė Pejės, kurse dy tė tjerėve nė Kompleksin Memorial nė Lybeniq.

Eshtrat e kėtyre martirėve para se tė bėhej ceremoniali i varrimit ishin vendosur nė Palestrėn e sporteve "Karagaēi" nė Pejė me ē'rast mijėra qytetarė tė Pejės u bėnė homazhe.
 
Nė ceremoninė mortore qė u mbajtė nė kėtė palestėr sportive para disa mijėra qytetarėve folėn kryetari i Komunės sė Pejės Ali Lajēi, komandanti i kazermės sė TMK-sė nė Pejė, nėnkolonel Rasim Agushi dhe kryetari i KMDLNJ-sė nė Pejė Tahir Demaj dhe Elhame Haradinaj nga Shoqata pėr Persona tė Zhdukur.
 
 
Zgjedhet kryesia e re e PS
 
Tiranė, 18 dhjetor 2003- Mbledhja e parė e Komitetit tė Pėrgjithshėm Drejtues tė Partisė Socialiste e cila ka zgjedhur kryesinė e re tė partisė dhe mė pas sekretariatin e saj ka vazhduar pėr disa orė rresht.
 
Nė kėto forume figurojnė emra tė rinj si ish ministri i turizmit, Fatmir Xhafa, ndėrsa janė rikthyer edhe emra tė njohur tė socialistėve si ish kryeministri Ylli Bufi, ministri aktual i financave Kastriot Islami, anėtarėt e disa kabineteve qeveritare Maqo Lakrori, Petro Koēi etj.

Sekretari i pėrgjithshėm i PS, Gramoz Ruēi tha me kėtė rast se tashmė do tė fillojė puna pėr ndryshime nė qeveri.

Ndėrkohė nė mungesė tė mbėshtetjes sė deklaruar tė grupit tė ish kryeministrit Ilir Meta, kryeministri Fatos Nano pritet tė fillojė bisedimet me krerėt e partive aleate, si Skėnder Gjinushi e zoti Dule.
 
 
Policia e Kukėsit ka arrestuar tre vetė tė cilėt kanė rrėmbyer tregtarin Irfan Idrizin nga Gostivari
 
Kukės, 18 dhjetor 2003- Forcat e Komesariatit tė Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut tė Kukėsit kanė arrestuar mbrėmė nė flagrancė tre shqiptarė, dy banorė tė Kukėsit, njėri prej tyre oficer pranė kėtij komesariati. I treti ėshtė banor i Gostivarit tė Maqedonisė.
 
Ata kanė rrėmbyer kohė mė parė dhe kanė mbajtur peng me 800 mijė eruo tregtarin Irfan Idrizin nga Gostivari i Maqedonisė. Policia nuk dha hollėsi se ēfarė ka ndodhur me fatin e Irfan Idrizit dhe ku ndodhet ai.
 
 
Nė Ohėr u mbajt njė tryezė pėr sigurinė dhe intensifikimin e zhvillimit ekonomik ndėrmjet Shqipėrisė dhe Maqedonisė
 
Ohėr, 18 dhjetor 2003- Si tė vendoset njė besim mė i madh, si tė rritet siguria dhe tė intensifikohen zhvillimi ekonomik dhe bashkėpunimi nė rajonin kufitar ndėrmjet Maqedonisė dhe Shqipėrisė, ishin tema tė tryezės tė rrumbullakėt kombėtare qė u mbajt dje nė Ohėr. Kėtė tryezė e organizuan Qendra pėr Demokraci e Siguri e Insititutit Evroballkan dhe Qendra pėr Edukim dhe Mediacion nga Tirana.
 
 
Universiteti i Tetovės shėnoi dhjetėvjetorin e themelimit tė tij
 
Tetovė, 18 dhjetor 2003- Universiteti i Tetovės me njė akademi solemne shėnoi dhjetėvjetorin e themelimit dhe funksionimit, por ende pa mbėshtetje ligjore, ngase Parlamenti maqedonas tė martėn kryer punimet pa miratuar propozim-ligjin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės.

Nė kėtė manifestim jubilar, rektori i Universitetit tė Tetovės, Nexhmedin Bahadini tha se gjatė kėtyre dhjetė vjetėve tė funksionimit ky insitucion arriti tė absorbojė mbi 13 mijė studentė, avancoi procesin mėsimėdhėnės bashkėkohor, kadrovik, shkencor dhe arsimor.
 
 
Qeveria e Serbisė ka formuar Kėshillin e pėrkohshėm komunal nė Preshevė
 
Preshevė, 18 dhjetor 2003- Qeveria e Serbisė ka marrė vendimin pėr formimin e Kėshillit tė pėrkohshėm komunal nė Preshevė, i cili pėrbėhet nga radhėt e PVD-sė dhe tė koalicionit pėr Preshevėn, ėshtė publikuar sot nė Gazetėn zyrtare.
 
Kėshilli i pėrkohshėm, i cili do ta kryejė funksionin e pushtetit lokal deri nė organizimin e zgjedhjeve tė reja dhe konstituimit tė parlamentit tė ri lokal, pėrbėhet nga katėr anėtarė tė PVD-sė dhe njė anėtari tė koalicionit pėr Preshevėn.

Tė pėrkujtojmė se Qeveria e Serbisė e ka shpėrndarė KK tė Preshevės pėr shak tė mosfunksionimit tė parlamentit lokal, i cili mbledhjen e fundit e ka mbajtur mė 24 korrik.
 
 
Tetė policė janė lėnduar nė pėrleshjet nė pjesėn veriore tė Belfastit
 
Belfast, 18 dhjetor 2003- Tetė policė janė lėnduar nė pėrleshjet me afro njėzet rebelė gjatė natės sė kaluar nė kuartin e protestanėve nė pjesėn veriore tė Belfastit, bėri tė ditur policia.

Njė patrullė e policisė ėshtė pėrgjegjur nė thirrjen pėr ndihmė nė njė rrugė me popullsi shumicė protestane, rreth orės 2.00 pas mesnatės, kur njė grup prej 20 vetash u pėrball me policėt.

Banorėt deklaruan se janė sulmuar edhe disa shtėpi.

"Kur policėt tentuan t'i drejtohen masės, u sulmuan. Rezultat ėshtė: tetė tė lėnduar", tha zėdhėnėsi i policisė.
 
 
Partia shiite njofton pėr vrasjen e zyrtarit tė saj
 
Bagdad, 18 dhjetor 2003- Partia mė e madhe e myslimanėve shiitė tė Irakut njofton se njerėz tė Saddam Husseinit kanė vrarė njė prej pėrfaqėsuesve tė saj.

Kėshilli i Lartė i partisė Revolucioni Islamik i Irakut tha se pėrfaqėsuesi nė fjalė, Muhammad al-Hakim, u vra dje me armė zjarri nė afėrsi tė shtėpisė sė tij nė Bagdat.

Njė drejtues i partisė, tha se zoti al-Hakim kishte marrė kėrcėnime nga zyratrė tė ish regjimit tė Saddam Husseinit.

Ndėrkohė, kryetari aktual i Kėshillit Qeverisės tė Irakut, Abdul Aziz al-Hakim tha se Saddam Husseini do tė gjykohet nga njė gjykatė speciale irakiane.

I pyetur nėse Saddami duhet tė dėnohet me vdekjke, zoti al-Hakim tha se ėshtė pėrgjegjėsi e gjykatės tė vendosė pėr dėnimin e tij.
 
 
Putin thotė se Moska dhe Uashingtoni mbeten partnerė nė luftėn kundėr terrorizmit
 
Moskė, 18 dhjetor 2003- Presidenti rus Vladimir Putin tha se Moska ėshtė partnere nė luftėn e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara kundėr terrorizmit por vazhdon tė besojė se ndėrhyrja nė Irak ishte e pajustifikuar.

Putin tha sot se koalicioni i drejtuar nga Shtetet e Bashkuara duhet tė kishte marrė autorizimin e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė para se tė fillonte luftėn.

Por ai theksoi se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara mbeten partnerė nė luftėn kundėr terrorizmit, megjithė mosmarrėveshjet rreth Irakut.

Zoti Putin pritet tė takohet sonte nė Moskė me tė dėrguarin e posaēm amerikan Xhems Bejker pėr tė diskutuar rreth pėrpjekjeve pėr uljen e borxhit tė madh irakian.
 
 
Kryetari i Kėshillit Provizor Irakian viziton Gjermaninė
 
Berlin, 18 dhjetor 2003- Kryetari i Kėshillit Provizor Irakian, Abdelazis el Hakim ėshtė takuar nė krye tė vizitės sė tij nė Gjermani me tė ngarkuarėn pėr tė drejtat e njeriut tė qeverisė gjermane, Klaudia Rot. Temė qendrore ishte gjendja nė Irak pas arrestimit tė ish-diktatorit Sadam Husein. Nė vazhdim tė ditės el Hakimi do tė pritet edhe nga kancelari Gerhard Shrėder dhe ministri i jashtėm, Joshka Fisher.
 
 
Konsultimet pėr kushtetutėn nė Afganistan ndodhen nė njė krizė tė thellė
 
Kabul, 18 dhjetor 2003- Konsultimet pėr kushtetutėn te Asamblesė sė Madhe nė Afganistan, katėr ditė pas fillimit ndodhen nė njė krizė tė thellė. Mbėshtetėsit e ish-presidentit Burhanudin Rabani kėrcėnuan disa herė nė mėnyrė demonstrative me largimin e tyre nga Loja Xhirga.
 
Ata kėrkojnė qė presidenti i ardhshėm tė ketė pranė njė kryeministėr me kompetenca tė gjera. RReth 200 nga 500 delegatėt e Loja Xhirgės nėnshkruan njė deklaratė, me anė tė sė cilės kėrkohet njė votim pėr kėtė. Presidenti tranzitor i Afganistanit, Hamid Karzai u pėrpoq qė ta minimizojė rrezikun e dėshtimit tė Asamblesė.
 
 
Nė aksidentin rrugor vdesin 17 pasagjerė
 
Kiev, 18 dhjetor 2003- Tė paktėn 17 persona kanė vdekur dhe 19 tė tjerė janė lėnduar nė njė aksident tė autobusit qė rrėshqiti nga rruga nė Krime, bėnė tė ditur sot zyrtarėt e Ukrainės.

Aksidenti ndodhi tė mėrkurėn nė mbrėmje kur shoferi humbi kontrollin mbi makinėn nė rrugėn qė ēon nga kryeqyteti i Krimesė Simferopol drejt pushimores sė Deti tė Zi nė Jaltė.

Shumica e pasagjerėve ishin minatorė qė po shkonin nė pushime.
 
 
Vriten katėr palestinezė
 
Nablus, 18 dhjetor 2003- Katėr palestinezė janė vrarė tė enjtėn nė njė aksion tė ushtarėve izraelitė nė pjesėn e vjetėr tė Nablusit, nė veri tė Bregut Perėndimor.

Burimet izraelite thanė se ushtarėt kishin vrarė tre palestinezė tė armatosur tė cilėt kishin hapur zjarr nga armėt automatike.

Mė herėt ushtarėt izraelitė kishin vrarė njė palestinez, i cili, sipas burimeve izraelite, po vendoste eksploziv pranė rrugės. Me atė rast ėshtė plagosur dhe njė palestinez.
 
 
Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė lėnduar
 
Bagdad, 18 dhjetor 2003- Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė lėnduar mbrėmė nė njė pritė nė Bagdad, bėri tė ditur ushtria amerikane, njofton Rojter.

"Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė, dhe njė tjetėr ėshtė lėnduar, si dhe njė pėrkthyes irakian, kur mbrėmė vonė ranė nė njė pritė", ka thėnė zėdhėnėsi i ushtrisė amerikane, duke shtuar se incidenti ka ndodhur nė njė kuart tė Bagdadit.
 
 
Irani tė dėmshpėrblehet pėr luftėn
 
Teheran, 18 dhjetor 2003- Kreu i Kėshillit Qeverisės irakian, i emėruar nga amerikanėt, Abdel Aziz al-Hakim, ka thėnė se Irani meriton dėmshpėrblim pėr luftėn e nisur nga Saddam Husseini nė vitin 1980, me ē'rast u vranė deri nė njė milion njerėz.

Duke folur nė Londėr pas bisedimeve me kryeministrin britanik, Tony Blair, zoti Hakim e pranoi se Kombet e Bashkuara kanė konfirmuar tė drejtėn e Iranit qė tė marr kompensim, por tha se diskutime tė mėtejme duhet tė vendosin nėse Iraku do tė paguaj.

Zyrtarėt nė Iran thonė se vendit i kanė borxh mė shumė se njėqind miliardė dollarė si dėmshpėrblim dhe pohojnė se Iraku i ka paguar dėmshpėrblime Kuvajtit pėr pushtimin e vitit 1990.


Irani ka kėrkuar njėqind miliardė dollarė dėmshpėrblim, duke theksuar se Kuvajti tashmė ka marrė miliarda dollarė pėrmes programit tė Kombeve tė Bashkuara pėr Irakun 'naftė pėr ushqim', si kompensim pėr pushtimin nga Saddam Husseini.
 
 
Projekt-rezolutė kundėr pėrhapjes sė armėve kimike-biologjike
 
Nju Jork, 18 dhjetor 2003- SHBA ka hartuar njė projekt-rezolutė pėr Kėshillin e Sigurimit qė ka si qėllim tė parandalojė rrjedhėn e armėve kimike, biologjike dhe bėrthamore te terroristėt dhe aktorėt e tjerė jo shtetėrorė.

Pas debateve tė gjata nė Uashington, SHBA tashmė i ka dhėnė Kinės, Francės, Britanisė dhe Rusisė njė projektrezolutė pėr Kėshillin e Sigurimit.

Projekt-rezoluta bėn thirrje qė tė gjitha shtetet tė mos i japin pėrkrahje aktorėve jo shtetėrore qė pėrpiqen tė zhvillojnė, gjejnė, manifakturojnė transportojnė dhe pėrdorin armė kimike, biologjike dhe bėrthamore.
 
 
Italia e gatshme pėr t'i falur njė pjesė tė borxheve Irakut
 
Romė, 18 dhjetor 2003- Kryeministri italian Silvio Berluskoni dhe i dėrguari i posacėm amerikan, Xhejms Bejker janė tė njė mendimi pėrsa i pėrket nevojės sė faljes sė njė pjese tė borxheve pėr Irakun. Zyra e Berluskonit deklaroi pas takimit se lehtėsimi nga borxhet do tė jetė njė faktor vendimtar pėr rifillimin ekonomik nė Irak.
 
Tė martėn e kėsaj jave, Gjermania dhe Franca e mbėshtetėn iniciativėn amerikane pėr njė falje tė pjessshme tė borxheve, qė kapin shumėn prej 120 miliardė dollarėsh.
 
 
Zhak Shirak kėrkon ndalimin e pėrdorimit tė simboleve fetare nė shkolla
 
Paris, 18 dhjetor 2003- Presidenti francez, Zhak Shirak ka kėrkuar njė ndalim tė shamive myslimane tė kokės, tė kapeles hebreje Kipa dhe tė kryqeve tė mėdha tė krishtera nė shkolla. Shiraku tha nė njė fjalim parimor se mbajtja dhe tregimi i simboleve tė dukshme fetare duhet tė ndalohet nė shkolla. Ai i bėri thirrje parlamentit qė tė vendosė pėr njė ligj pėrkatės deri nė fillim tė vitit tė ri shkollor nė shtator.
 
E lejuar megjithatė do tė jetė edhe mė tej mbajtja e simboleve diskrete fetare. Presidenti kujtoi ndarjen mė 1905 tė shtetit nga kisha nė Francė.Kjo ėshtė njė nga arritjet mė tė mėdha tė republikės, meqenėse ajo luan njė rol tė rėndėsishėm pėr harmoninė sociale. Sipas anketimeve, pjesa mė e madhe e francezėve mbėshtet pozicionin e Shirakut.
 
 
Kėshilli Qeverisės tė Irakut: Sadam Huseini do tė gjykohet nga njė gjykatė irakiane
 
Bagdad, 18 dhjetor 2003- Kryetari aktual i Kėshillit Qeverisės tė Irakut, tha se Sadam Huseini do tė gjykohet nga njė gjykatė speciale irakiane.

Abdyl Aziz al-Hekim tha se gjykata do tė shqyrtojė akuzat e ngritura kundėr Saddam Husseinit dhe do ta trajtojė atė nė pėrputhje me ligjin ndėrkombėtar. Kur u pyet nėse Saddami duhet tė dėnohet me vdekjke, zoti al-Hekim tha se ėshtė pėrgjegjėsia e gjykatės tė vendosė pėr dėnimin e tij.

Zoti al-Hekim i bėri kėto deklarata nė njė konferencė shtypi nė Londėr me Sekretarin e Jashtėm britanik, Xhek Stro, i cili shprehu besimin se irakianėt janė nė gjendje ta gjykojnė drejt Sadamin.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.