|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nga plaga me armė zjarri vdes 63 vjeēari Ylber Topėrllaku

 
 

 

Podujevė, 18 dhjetor 2003 (TN) – Rreth orės 10.05 nė qendėr tė Podujevės, nė rrugėn “Zahir Pajaziti” u plagos njė qytetar i cili sipas burimeve tona tė informimit ėshtė dėrguar menjėherė nė Qendrėn spitalore nė Prishtinė.

Dėshmitarėt pohuan se afėr shitores “Qendra” ėshtė plagosur njė person nė shitoren e tij, lajm qė e konfirmoi edhe Qendra emergjente nė Prishtinė. “Nė tretman mjekėsor kemi pranuar Ylber Topėrllakun (1940) nga Prishtina i cili ėshtė plagosur nė Podujevė”, pohuan nga kjo qendėr.

Mjeku kujdestar dr. Begush Canaj nga Qendra emergjente nė Prishtinė njoftoi se personi i plagosur vdiē nga plaga aktive me armė zjarri. “Me rastin e pranimit personi i plagosur ėshtė sjellė nė gjendje tė shokut hipovollemik dhe pėrkundėr pėrpjekjeve tona pėr ta shpėtuar dhe ndalur gjakderdhjen e madhe, ai vdiē”, njoftoi z. Canaj.

Policia nuk ka dhėnė ende infomatė zyrtare pėr identitetin e tė plagosurit i cili nė Prishtinė ėshtė dėrguar nė gjendje kritike, por ka konfirmuar se njėri nga tė dyshuarit ėshtė arrestuar ndėrkaq qė personi i dytė i dyshuar ka arritur tė ikė nga vendi i ngjarjes. Motivet dhe shkaqet e kėsaj ngjarjeje qė tronditi qytetarėt e Podujevės ende nuk dihen.`

Deri nė orėn 15.00 policia po mbanė tė bllokuar vendin e ngjarjes, kurse burime anonime nga SHPK njoftojnė pėr 3 persona tė arrestuar nė lidhje me kėtė vrasje makabre.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.