|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Juria e takimeve tė dhjeta kulturore ”Kadri Kadriu” shpalli ēmimet e fituesve pėr poezi

 
 

 

Podujevė, 18 dhjetor 2003 (TN) – Drejtori i Drejtorisė pėr kulturė, rini dhe sport i KK tė Podujevės z. Nexhmi Balaj kumtoi sot rezultatet e konkursit letrar pėr poezi i cili qe hapur nė kuadėr tė takimeve tradicionale kulturore “Kadri Kadriu”. Sipas z. Balaj nė konkursin letrar pėr takimet e kulturės kanė arritur me kohė 48 poezi.

Juria bėri vlerėsimin dhe ēmimin e parė e mori poezi “Mikja ime nė shi” me shifrėn Pesimisti, ēmimi i dytė iu nda poezisė “Metafora e mashtrimit” shifra Anonimitet dhe ēmimi i tretė iu nda poezisė “Te guri i lumit” me shifrėn Gurbetēari”. Organizatori fton autorėt e poezive tė shpėrblyera qė me kopjen e katėrt ta vėrtetojnė autorėsinė. Takimet kulturore “Kadri Kadriu”, tė dhjetat me radhė

shėnojnė tė arriturat  mė tė mėdha nė sferėn e kulturės brenda njė viti nė kėtė komunė. Nė kuadėr tė kėtyre takimeve kulturore do tė shpėrblehen edhe 3 punimet mė tė mira nė artet figurative. Ndėrkaq nė Orėn e Madhe Letrare do tė ndahet edhe ēmimi tradicional ”Afrim Maliqi” pėr poezinė mė tė mirė tė lexuar.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.