|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 17 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Hari Holkeri mbrėmė me njė fjalim publik u ėshtė drejtuar qytetarėve tė Kosovės

 • Holkeri thotė se vlerėsimi i pėrmbushjes sė standardeve pėr Kosovėn do tė fillojė nė muajin janar tė vitit tė ardhshėm

 • Ministrat serbė nė Qeverinė e Kosovės refuzojnė tė marrin pjesė nė grupet e punės

 • Kėshilli i Sigurimit tė KB diskuton sot pėr situatėn nė Kosovė

 • N.Kelmendi: UNMIK-u ka bėrė amnistimin e ligjeve diskriminuese

 • Tė rinjtė e LDK-sė nė rrugėn e anėtarėsimit nė familjen e tė Rinjve tė Partive Popullore tė Evropės

 • Pas borės sė mbrėmshme, mirėmbahen shumica e rrugėve tė Prishtinės

 • Bordi i AKM-sė thotė se tė gjitha ndėrmarrjet e tre raundeve tė para i plotėsojnė kushtet pėr t'u shitur

 • Mark Krasniqi u bėri thirrje aktivistėve tė PSHDK-sė qė tė bashkėpunojnė pėr arritjen e pavarėsisė sė Kosovės

 • Nė Vjenė po i zhvillon punimet konferenca ndėrkombėtare mbi tranzicionin nė Kosovė

 • KAKK debatoi pėr projektet pėr vitin 2004 me theks tė veēantė pėr zbatimin e reformave nė qeverisjen lokale

 • Shpallet tenderi pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė

 • Nė shėnimin e 130-vjetorit tė Ferizajt, nė Slivovė u bė zbulimi solemn i lapidarit tė Mic Sokolit e Sefė Koshares

 • KFOR-i ka njoftuar pėr disa projekte tė rėndėsishme nė fushėn e infrastrukturės

 • Kammerhof vizitoi trupat e KFOR-it ēek e sllovak nė Podujevė

 • Buxheti i komunės sė Podujevės pėr vitin 2004 do tė jetė 24 pėr qind mė i madh se njė vit mė parė

 • Pėrfaqėsuesit e mdiave e siguruan Holkerin se plani standardet pėr Kosovėn do tė ketė pėrkrahjen e tyre

 • Gjenerali Klark thotė se i akuzuari Millosheviq ka mbetur i vjetri dhe nuk i ka ndryshuar qėndrimet

 • Meurs: Shqipėria ka disa avantazhe nė krahasim me vendet e tjera

 • Nuk ka lėvizje pozitive nė ndjekjen e tregtarėve me qenie njerėzore nė Evropėn Juglindore

 • Tirana dhe Podgorica thellojnė bashkėpunimin

 • Nė Gjermani arrestohet Idajet Beqiri

 • Parlamenti maqedonas ndėrpreu punimet pa e miratuar Propozimligjin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės

 • Holandezi Shefer merr drejtimin e NATO-s

 • Indi: Mbi 50 vetė kanė humbur jetėn dhe tetė mijė tė tjerė kanė mbetur pas strehė

 • Burg i pėrjetshėm pėr dy krerėt e grupit radikal grek "17 nėntori"

 • Nga shpėrthimi i bombės nė Bagdad, 17 vetė tė vrarė

 • Presidenti Bush: Sadam Huseini duhet tė dėnohet me vdekje

 • Rrėzohet njė avion ushtarak francez, gjashtė vetė kanė humbur jetėn

 
  
Hari Holkeri mbrėmė me njė fjalim publik u ėshtė drejtuar qytetarėve tė Kosovės
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Harri Holkeri mbrėmė me njė fjalim publik u ėshtė drejtuar qytetarėve tė Kosovės dhe ka shpjeguar rėndėsinė e pėrmbushjes sė standardeve pėr Kosovėn, duke heksuar se Kosova ka potencial pėr tė qenė njė model pėr rajonin.

"Dokumenti Standardet pėr Kosovėn paraqet njė definim tė qartė dhe tė kuptueshėm tė llojit tė shoqėrisė qė Kosova synon. Ky ėshtė njė udhėrrėfyes pėr tė hapur diskutimet pėr statusit pėrfundimtar," tha Holkeri.

Shefi i UNMIK-ut pastaj ka thėnė se ajo qė kėto standarde pėrshkruajnė ėshtė njė shoqėri normale, njė vend ku njerėzit janė tė lirė tė udhėtojnė tė flasin gjuhėn e tyre dhe tė punojnė kudo nė Kosovė, pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike.
 
Ai ka nėnvizuar se pėrmbushja e standardeve nuk ėshtė provim pėr Kosovėn, por synimi i saj, mirėpo pėr tė filluar vendimet mbi statusin e Kosovės duhet tė ketė pėrparim pėr tė arritur pėrparimin substancial:

"Kosova, populli dhe liderėt e saj do tė tregojnė qė janė tė gatshėm qė statusi i tyre i ardhshėm tė pėrcaktohet nėpėrmjet standardeve," tha zoti Holkeri sipas tė cilit UNMIK-u ėshtė i gatshėm qė nė partneritet me kryeministrin Rexhepi tė nisė procesin e pėrmbushjes sė standardeve.

"Me punė, rruga e Evropės do tė hapet edhe pėr Kosovėn," tha zoti Holkeri, sipas tė cilit kjo ėshtė rruga e vetme pėr Kosovėn, e cila ka potencial pėr tė pėrmbushur standardet:

"Kosova ka potencial qė tė bėhet njė model nė rajon. Kosova tashmė ka forcėn policore multietnike mė sė miri tė trajnuar nė Evropėn Juglindore," tha ndėr tė tjera nė fjalimin e tij publik zoti Holkeri.
 
 
Holkeri thotė se vlerėsimi i pėrmbushjes sė standardeve pėr Kosovėn do tė fillojė nė muajin janar tė vitit tė ardhshėm
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri ka thėnė nė njė konferencė me gazetarė se vlerėsimi i pėrmbushjes sė standardeve pėr Kosovėn do tė fillojė nė muajin janar tė vitit tė ardhshėm nė tė njejtėn kohė, kur pritet edhe hartimi i planit pėr zbatimin e tyre.
 
Vlerėsimet, thotė Holker, do tė pėrsėriten ēdo tre muaj deri nė mesin e vitit 2005 kur do tė bėhet rishikimi i pėrgjithshėm i gjendjes nė Kosovė.

Ai tha se tash duhet punuar sė bashku nė mėnyrė qė kur tė vijė koha Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė tė mund tė vendosė se kur do tė fillojė e statusit politik tė Kosovės. Holkeri nėnvizoi se mospajtimet qė kanė ekzistuar nė disa raste ndėrmjet Misionit tė tij dhe institucioneve tė Kosovės nuk do tė pengojnė zbatimin e standardeve, sepse tash ėshtė koha e punės sė pėrbashkėt.

Ēdo tre muaj Holkeri do t'i raportojė KS tė OKB-sė mbi rezultatet e arritura. Ai tha se dyert do tė mbeten tė hapura edhe pėr pėrfaqėsuesit politikė serbė, tė cilėt deri tash kanė refuzuar tė marrin pjesė nė hartimin e projektit.
 
 
Ministrat serbė nė Qeverinė e Kosovės refuzojnė tė marrin pjesė nė grupet e punės
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Ministrat serbė nė Qeverinė e Kosovės Milorad Todoroviq dhe Goran Bogdanoviq kanė paralajmėruar se nuk do tė marrin pjesė nė grupet e punės pėr hartimin e planit pėr zbatimin e dokumentit Standaradet pėr Kosovėn.
 
Sipas mediave serbe, Todoroviq dhe Bogdanoviq ėshtė dashur tė marrin pjesė nė Grupin pėr monoritetet dhe atė pėr ekonomi dhe financa.
 
Todoroviq ka thėnė se "grupi pėr minoritetet ėshtė emėrtim i papanueshėm pėr bashkėsinė serbe nė Kosovė dhe as mendja nuk mė shkon tė radhitem nė minoritetet ndėrsa ėshtė nė fuqi rezoluta 1244", ka thėnė ai.

Ministrat serbė thonė se nuk do tė marrin pjesė nė grupet e punės ndėrsa nuk zgjidhet ēėshtja e e standardeve dhe ndėrsa nuk merren parasysh vėrejtjet e serbėve nė Kosovė.
 
 
Kėshilli i Sigurimit tė KB diskuton sot pėr situatėn nė Kosovė
 
Kombet e Bashkuara, 17 dhjetor 2003 - Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara do tė diskutojė sot pėr situatėn nė Kosovė, dhe siē bėhet e ditur, nė qendėr tė debatit do tė jetė plani Standardet pėr Kosovėn. Anėtarėt e KS rreth zhvillimeve nė Kosovė do t'i njoftojė zv.sekretari i pėrgjitheshm, Zhan Mari Geno.

KS me njė komunikatė mė herėt tashmė ka mbėshtetur dokumentin Standardet pėr Kosovėn, i cili tek zyrtarėt e pushtetit nė Beograd dhe midis pėrfaqėsuesve politik tė serbėve tė Kosovės ka shkaktuar reagime negative.
 
 
N.Kelmendi: UNMIK-u ka bėrė amnistimin e ligjeve diskriminuese
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Duke komentuar vendimin e Kuvendit tė Kosovės pėr shfuqizimin e tė gjitha ligjeve serbe nė Kosovė, si dhe shpalljen e pavlefshme tė atij vendimi nga shefi i UNMIK-ut, deputetja e LDK-sė Nekibe Kelmendi vlerėsoi se Kuvendi ka marrė njė vendim jashtėzakonisht tė rėndėsishėm politik.
 
Kjo pėr faktin, tha ajo, se qė nga ardhja e UNMIK-ut nė Kosovė, ato ligje kanė qenė tė shpallura si tė pavlefshme me rregulloren e UNMIK-ut 1999/29, jo tė gjitha ligjet, por shumica prej tyre. "Konsideroj se me zhvlerėsimin e kėtij vendimi tė Kuvendit tė Kosovės nga ana e Pėrfaqėsuesit Special, nė fakt ėshtė bėrė njė, ashtu ta quaj, amnestim i diskriminimit apo rehabilitim i njė sistemi diskriminues, i cili funksiononte nė Kosovė dhe bėnte diskriminim institucional ndaj popullatės shqiptare tė Kosovės", nėnvizoi pėr radion "Evropia e lirė", deputetja Nekibe Kelmendi.

Ajo sqaroi se shume ligje jo vetėm qė kanė patur karakter diskriminues, por edhe kanė qenė tė nxjerra mbi njė bazė nulė. "Prandaj, unė kujtoj se Pėrfaqėsuesi Special, pėrkatėsisht zyra e tij ligjore, i ka sygjeruar gabimisht qė tė shfuqizohen kėto ligje, sepse kėto ligje edhe ashtu nuk mund tė jenė ligje tė zbatueshme nė Kosovė.
 
Nga ana tjetėr, gjithsesi kėto ligje nėse ne do t'i zbatojmė edhe mė tutje, por mua mė mban shpresa se faktikisht kėtė do ta vėrejė edhe Pėrfaqėsuesi Special dhe nuk do tė lejojė qė ato tė zbatohen, do tė ngadalėsojnė proceset e zhvillimeve tė mėtejshme demokratike nė Kosovė, por edhe tė ndėrtimit tė institucioneve tė Kosovės", tha zonja Kelmendi.
 
 
Tė rinjtė e LDK-sė nė rrugėn e anėtarėsimit nė familjen e tė Rinjve tė Partive Popullore tė Evropės
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Kryetari i Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, Lulzim Zeneli mė 12 e 13 dhjetor mori pjesė nė mbledhjen e rregullt tė Kėshillit Drejtues tė organizatės sė tė Rinjve tė Partive Popullore Evropiane (YEPP). Nė kėtė takim, i cili u mbajt nė Vjenė, pashtu morėn pjesė pėrfaqėsues tė mė se 40 shteteve.
 
Me kėtė rast, kryetari i FR tė LDK-sė pati takime tė veēanta me kryetarin e YEPP-it, z. Daniel Bautista Lopez, i cili njėherit ėshtė kėshilltar politik i kryeministrit spanjoll, Hoze Maria Aznar. Kryetari i FR tė LDK-sė, po ashtu u takua edhe me nėnkryetarėt e YEPP-it, Markus Posentrup (nga CDU Gjermani) dhe me Paolo Zanetto (nga "Forza Italia").
 
Nė tė gjitha kėto takime u konfirmua mbėshtetja e plotė e udhėheqėsisė sė YEPP-it pėr Forumin e Rinisė tė LDK-sė, sidomos bazuar nė forcėn dhe ndikimin qė ka FR i LDK-sė nė tė gjitha zhvillimet nė Kosovė.

Kryetari i FR tė LDK-sė, Lulzim Zeneli, me njė fjalim iu drejtua edhe Kėshillit tė YEPP-it, ku ka folur pėr progresin e arritur nė Kosovė dhe rrugėn qė po e ndjekin institucionet e Kosovės deri nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės si zgjidhje e vetme dhe ēelės i stabilitetit tė rajonit dhe Evropės.
 
Zoti Zeneli pėrmendi edhe sfidat dhe vėshtirėsitė, nėpėr tė cilat po kalon Kosova gjatė kėtij rrugėtimi. Ai gjithashtu nė fjalėn e tij u fokusua edhe pėr rolin e LDK-sė, si partia mė e madhe nė Kosovė, nė tė gjitha proceset nė vend.

Nė tė gjitha takimet e kryetarit Zeneli me pėrfaqėsuesit e partive tė djathta tė Evropės doli nė pah mbėshtetja e fuqishėm e filozofisė politike tė LDK-sė dhe tė Presidentit Rugova qė gėzon nė arenėn ndėrkombėtare.
Drejtuesit e YEPP-it premtuan anagzhimin maksimal nė pėrshpejtmimin e procedurave pėr anėtarėsim tė Forumit tė Rinisė sė LDK-sė nė radhėt e kėsaj organizate.

Kjo pjesėmarrje e kryetarit tė FR tė LDK-sė nė takimin e YEPP-it dėshmon edhe njė herė fuqinė e Forumit tė Rinisė si organizata mė masive politike e tė rinjve nė Kosovė, qė di dhe mund t'i pėrfaqėsoj interesat e brezit tė ri nė Kosovė.
 
 
Pas borės sė mbrėmshme, mirėmbahen shumica e rrugėve tė Prishtinės
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Drejtorati pėr Inspeksion i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, sot qė nga orėt e hershme tė mėngjesit i ka inspektuar tė gjitha rrugėt e qytetit tė Prishtinės, pas fillimit tė rėnies sė borės gjatė orėve tė natės sė kaluar, thuhet nė njė njoftim tė kėtij Drejtoratit.

Sot, qė nė orėt e mėngjesit ėshtė hedhur kripė nė sheshin "Nėnė Tereze", ndėrsa rruga pėrgjatė kėtij sheshi ėshtė e kalueshme. Tė kalueshme janė po ashtu rrugėt "Agim Ramadani", "Nazim Gafurri" deri nė lagjen "Velania".

Po ashtu tė mirėmbajtura janė edhe rrugėt "Tirana", "UĒK", "Ilir Konushefci" dhe "Vėllezėrit Fazliu".

Tė pamirėmbajtura janė rrugėt nė lagjen "Kodra e Diellit", "Arbėria" dhe rruga e "Vushtrrisė" qė ēon drejt varrezave tė qytetit.

Drejtorati pėr Inspeksion i KK tė Prishtinės po ashtu bėn tė ditur se tė gjitha rrugėt dytėsore nė Prishtinė janė tė pamirėmbajtura dhe pėr kėtė shkak vozitėsit duhet tė kenė kujdes nė trafik.
 
 
Bordi i AKM-sė thotė se tė gjitha ndėrmarrjet e tre raundeve tė para i plotėsojnė kushtet pėr t'u shitur
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Mbrėmė pas njė mbledhjeje maratonike, Bordi drejtues i AKM-sė mori vendime se tė gjitha ndėrmarrjet e tre raundeve tė para janė shoqėrore dhe se i plotėsojnė kushtet pėr t'u shitur.
 
Poashtu Bordi i AKM-sė vendosi tė ratifikojė kontratat si dhe tė nėnshkruajė kontratat e shitjes pėr tė gjitha ndėrmarrjet e dy raundeve tė para, pėrpos tė atyre tė cilat fituesi i parė ėshtė tėrhequr dhe tė cilat do tė tenderohen sėrish nė raundin e tretė.
 
Bordi i AKM-sė vendosi qė tė rishqyrtohet shitja e "Plastikės" sepse dyshohet nė keqpėrdorime nga blerėsit. "Jemi marrė me tė gjitha ndėrmarrjet dhe kemi votuar pėr tė gjitha.
 
Me katėr ndėrmarrje tė raundit tė parė ėshtė vendosur tė ratiflkohen kontratat. Pėr shumėn e plotė tė raundit tė dytė ėshtė vendosur tė nėnshkruheh kontratat ndėrsa disa tė tjera do tė ritenderohėn nė raundin e tretė", tha shefi i Bordit tė AKM-sė Nikolaus Lambsdorf pas takimit.
 
Ai tha se nė raundin e tretė do tė tenderohen 19 ndėrmarrje. Lambsdorf nuk e tha datėn kur do tė shpallen tenderėt por shtoi se kjo do tė bėhet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
 
 
Mark Krasniqi u bėri thirrje aktivistėve tė PSHDK-sė qė tė bashkėpunojnė pėr arritjen e pavarėsisė sė Kosovės
 
Gjakovė, 17 dhejtor - Kryetari i Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės, akademik Mark Krasniqi u bėri thirrje qytetarėve dhe aktivistėve politikė qė tė bashkėpunojnė ndėrmjet veti pėr njė tė ardhme mė tė mirė tė tė gjithėve e cila synon arritjen e pavarėsisė sė Kosovės.
 
Ai e bėri kėtė prononcim nė rrethinėn e Gjakovės ku Bashkėsia e Degėve tė PSHDK-sė nė Gjakovė, kohėve tė fundit ėshtė duke themeluar degėt e saj edhe nė ato lokacione nė tė cilat nuk kishte shtrirje administrative partiake. Kėshtu nė fshatin Blinish kryetar i Bashkėsisė sė Degėve tė PSHDK-sė u zgjodh Driton Halili, ndėrkaq nė Osek Pash Luigj Rokaj.
 
Nė themelimin e kėtyre degėve ishin tė pranishėm edhe kryetari i PSHDK-sė akademik Mark Krasniqi, nėnkryetari dhe ministri Zef Morina.
 
 
Nė Vjenė po i zhvillon punimet konferenca ndėrkombėtare mbi tranzicionin nė Kosovė
 
Vienė, 17 dhjetor 2003 - Nė Vjenė dje i ka filluar konferenca ndėrkombėtare mbi tranzicionin nė Kosovė nė tė cilėn po marrin pjesė udhėheqėsit mė tė lartė tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesit e minoriteteve qė jetojnė nė vendin tonė, pos atij serb.
 
Nė ditėn e parė tė konferencės ishte paraparė qė pjesėmarrėsve tė kėtij tubimi t'u drejtohet nėpėrmjet linjės sė drejtpėrdrejtė televizive edhe ish-presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Bill Klinton.
 
 
KAKK debatoi pėr projektet pėr vitin 2004 me theks tė veēantė pėr zbatimin e reformave nė qeverisjen lokale
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Kėshilli i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės diskutoi dje pėr projektet e kėtij asociacioni pėr vitin 2004 me theks tė veēantė pėr zbatimin e reformave nė qeverisjen lokale. Nė kėtė takim u kėrkua qė regjistrimi civil dhe ai i bizneseve tė bėhet nė tė gjitha komunat dhe u diskutua rreth krijimit tė njė modeli tė pėrbashkėt pėr grumbullimin e tatimit mbi pronė.
 
 
Shpallet tenderi pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Ministri i Postė-Telekomunikacionit Zef Morina shpalli sot tenderin pėr operatrorin e dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė. Morina i bėri tė qarta kushte dhe procedurat pėr konkurrim dhe tha se fituesi i tenderit do tė shpallet pas tė eknė kaluar 30 deri mė 45 ditė. Kėshtu nė bazė tė ligjit vitin e ardhshėm, edhe njė rrjet komunikues mobil GSM do tė operojė nė Kosovė.

Morina tha se vendimi pėr shpalljen edhe tė njė licence shtesė pėr operim tė rrjetit komunikues mobil, u mor nė bazė tė Ligjit pėr Telekomunikacionin, tė miratuar nga Kuvendi i Kosovės dhe tė dekretuar nga shefi i UNMIK-ut.
 
 
Nė shėnimin e 130-vjetorit tė Ferizajt, nė Slivovė u bė zbulimi solemn i lapidarit tė Mic Sokolit e Sefė Koshares
 
Ferizaj, 17 dhjetor 2003 - Nė kuadėr tė shėnimit tė 130-vjetorit tė Ferizajt nė Slivovė u bė zbulimi solemn i lapidarit tė Mic Sokolit, Sefė Koshares dhe tė njė trimi tė panjohur, tė cilėt ranė heroikisht para 122 vitesh nė pėrleshje me forcat turke.
 
Nė pėrurimin e lapidarit morėn pjesė pasaardhės tė Mic Sokolit e Sefė Koshares, qindra banorė tė Feizajt e rrethinės dhe drejtues tė institucioneve lokale e tė Kosovės.

Vepra e kėtyre heronjve dhe e Lidhjes sė Prizrenit u cilėsua si njė kontribut i ēmuar nė dhėnien e themeleve tė shtetėsisė shqiptare, ndėrkaq lapidari pėjetėsim e kujtim pėr ta.

Pėr rėndėsinė e luftės sė Slivovės dhe ngjarjeve tė tjera tė zhvilluara nė Ferizaj, foli Dr. Zekeria Cana.
 
 
KFOR-i ka njoftuar pėr disa projekte tė rėndėsishme nė fushėn e infrastrukturės
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Nė konferencėn e djeshme me gazetarė nė Prishtinė KFOR-i ka njoftuar pėr disa projekte tė rėndėsishme nė fushėn e infrastrukturės nė Kosovė. Ėshtė fjala pėr rrugėn dytėsore nė Mitrovicė, e cila do tė lidhė rrugėt e tjera me Prishtinė, Pejėn, Malin e Zi dhe Serbinė.
 
Projekti tjetėr i madh ėshtė pėrmirėsimi apo rindėrtimi i 17 urave nė maxhistralėn Prishtinė - Bllace, rrugė kjo kryesore tregtare qė lidhė Kosovėn me Maqedoninė dhe Greqinė.
 
Zėdhėnėsi i KFOR-it Kris Tompson ka thėnė se kėto dy projekte tė mėdha, tė cilat i ka ndėrmarrė KFOR-i me qėllim tė pėrmirėsimit tė jetės sė qytetarėve dhe infrastrukturės sė Kosovės.
 
Ai po ashtu tha se KFOR-i do tė mbulojė 20 pėr qind tė shpenzimeve tė pėrgjithshme tė caktuara nga Ministria e Transportit dhe AER-i pėr 15 muajt e ardhshėm.
 
 
Kammerhof vizitoi trupat e KFOR-it ēek e sllovak nė Podujevė
 
Podujevė, 17 dhjetor 2003 - Komandanti i trupave paqeruajtėse tė KFOR-it nė Kosovė, gjenerali Holger Kamerhof sot vizitoi trupat e Batalionit tė Katėrt ēek e sllovak qė kujdesen pėr sigurinė dhe paqen nė rajonin e komunės sė Podujevės. Gjenerali Kamerhof u prit nga komandanti i KFOR-it ēek e sllovak nėnkoloneli Zdenek Havala me bashkėpunėtorė.

Sipas komandantit Havala komandanti i KFOR-it gjenerali Kamerhof u interesua pėr situatėn e pėrgjithshme tė sigurisė nė rajonin e pėrgjegjėsisė tė KFOR-it ēek e sllovak, realizmin e detyrave nga ushtarėt, raportet mes KFOR-it dhe popullatės vendore, etj.
 
Komandanti i KFOR-it kėrkoi bashkėpunim mė tė mirė me institucionet vendore, deklaroi nėnkoloneli Havala dhe u interesua pėr kishėn serbe pėr ēka do tė bisedojė edhe me udhėheqjen komunale tė Podujevės.

Gjenerali Kamerhof vizitoi shkollėn fillore nė fshatin Dobėrdol tė renovuar nga KFOR-i ēek e sllovak si dhe bazėn e trupave tė KFOR-it nė Shajkofc.
 
 
Buxheti i komunės sė Podujevės pėr vitin 2004 do tė jetė 24 pėr qind mė i madh se njė vit mė parė
 
Podujevė, 17 dhjetor 2003 - "Jemi tė vetėdijshėm se kėrkesat dhe nevojat janė tė shumta, por ato nuk mund tė bėhen pėr njė vit. Pėr kėtė duhet edhe kohė edhe mjete edhe bashkėpunim tė ndėrsjellė komuna-qytetari", tha kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu nė seancėn e sorme, ku morėn pjesė edhe qytetarė tė interesuar. Kjo senacė nė rendin e punės pati buxhetin pėr vitin 2004, me theks tė veēantė projektet me pėrparėsi dhe ēėshtjen e tatimit nė pronė.

Agim Veliu shkurtimisht i njoftoi qytetarėt pėr punėt qė janė bėrė, objektet e infratsrukturės qė janė kryer dhe aktvitete tjera duke i ilustruar kėto me shifra e fakte. Sipas tij, Projektbuxheti i komunės pėr vitin 2004 ėshtė 7.999.145 euro apo 24% mė i madh se vitin 2003.

Nė diskutim mori pjesė edhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut pėr Podujevėn z. Shahzad Khan Bangash i cili pėrgėzoi komunėn pėr sukseset e arritura me buxhetin vetjak por edhe qytetarėt pėr angazhimin e tyre nė krijimin e jetės institucionale dhe jetės mė tė mirė pėr tė gjithė.
 
 
Pėrfaqėsuesit e mdiave e siguruan Holkerin se plani standardet pėr Kosovėn do tė ketė pėrkrahjen e tyre
 
Prishtinė, 17 dhjetor 2003 - Pėrfaqėsuesit e mdiave nė Kosovė i siguruan shefit tė UNMIK-ut Hari Holkerit se plani standardet pėr Kosovėn do tė ketė pėrkrahjen e mediumeve tė tyre.
 
Standardet pėr Kosovėn kanė rėndėsi jetike pėr tė ardhmen e Kosovės, andaj mediumet vendore do tė ofrojnė pėrkrahje tė vazhdueshme pėr zbatimin e kėtij plani. Nė kėtė takim theks i veēantė ėshtė kushtuar draft-ligjit pėr Komisionin e Pavarur pėr Media i cili pritet tė miratohet vitin e ardhshėm.
 
 
Gjenerali Klark thotė se i akuzuari Millosheviq ka mbetur i vjetri dhe nuk i ka ndryshuar qėndrimet
 
Hagė, 17 dhjetor 2003 - Ish-presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq, i cili po gjykohet pėr krime lufte, ka mbetur i vjetri dhe nuk i ka ndryshuar qėndrimet, ka deklaruar ish-komandanti i NATO-s, Uesli Klark pas dėshmisė kundėr Millosheviqit nė Hagė.
 
"Nuk pashė ndryshime nė sjelljen e tij, nė kokėfortėsinė e tij, nė sedrėn e tij dhe vrazhdėsinė e personit pėr tė cilin unė besoj se ishte pėrggjegjės pėr aq shumė masakrab tė viktimave nė Ballkan", tha gjenerali Klark, duke pėrshkruar kėshtu arrogancėn e Millosheviqit.
 
I pyetur se si ėshtė sjellė i akuzuari ndaj tij personalisht, Klark tha se ishte kjo njė performancė tipike e Millosheviqit pėr t'i mohuar faktet, por gjykatėsit ishin tė kujdesshėm dhe e mbanin atė nėn kontroll.
 
Ai tha se nė dėshminė e tij mė sė shumti ėshtė pėrqėndruar nė pėrgjegjėsinė komanduese tė Millosheviqit,sepse ai qėndronte prapa tė gjitha krimeve dhe mizoriva tė tjera qė ndodhėn. Klark tha se edhe personalisht ka pasur njohuri tė veēanta pėr tė akuzuarin, prandaj edhe e konsideron tė rėndėsishme dėshminė e tij qė bėri dje.

"Unė jam me siguri i vetmi komandant i shekulli XX nė historinė ushtarake, i cili ka njohur kundėrshtarėt e tij, karakterin dhe sjelljet e tij, mėnyrėn e tė menduarit dhe mėnyrėn sesi ai do t'u pėrgjigjej situatave.
 
Kisha njohuri tė mėdha dhe tė detajuara pėr tė dhe ato njohuri i pėrdora pėr tė mirė gjatė fushatės nė Kosovė", tha gjenerali Klark, duke pėrshkrua njohuritė e tij qė kishte mė parė nga pėrvoja e tij pėr tė akuzuarin Millosheviq.

Dėshmia e gjeneralit Uesli Klark do tė mund tė transmetohet pėr publik ditėn e premtė pasi qė Tribunali i Hagės kishte vendosur me kėrkesė tė Qeverisė amerikane qė kjo dėshmi tė jetė e mbyllur pėr opinion nė mėnyrė qė Administrata amerikane tė mund tė kontrollojė se mos nė ndonjė pjesė sė dėshmisė sė tij janė rrezikuar interesat kombėtare amerikane.
 
 
Meurs: Shqipėria ka disa avantazhe nė krahasim me vendet e tjera
 
Kėln, 17 dhjetor 2003 - Wim Van Meurs, ekspert nė Institutin e Politikės sė Aplikuar nė Mynih, duke folur pėrproblemet mė tė mėdha qė e pengojnė Shqipėrinė tė funksionojė sipas standardeve tė BE, tha se ėshtė ndoshta paradoksale, por pėr momentin Shqipėria ka disa avantazhe nė krahasim me vendet e tjera.
 
"Megjithėse gjendja politike ėshtė disi e bllokuar, por brenda vendit gjendja ėshtė relativisht stabile.
 
Atje nuk ka pėrplasje etnike tė gjera, prandaj nga katėr shtetet e tjera mendoj se Shqipėria ka shanset mė tė mira pėr tė nėnshkruar njė marrėveshje stabilizimi dhe asociimi", tha Meurs pėr "Dojēe velen". Sipas tij, "negociatat me BE kanė natyrė mė shumė teknike dhe ato mund tė vazhdojnė edhe kur mungon ministri i jashtėm".
 
 
Nuk ka lėvizje pozitive nė ndjekjen e tregtarėve me qenie njerėzore nė Evropėn Juglindore
 
Vjenė, 17 dhjetor 2003 - Pakėsimi i numrit tė viktimave tė identifkuara tė tregtisė me njerėz nė Evropėn Juglindore ėshtė pasojė e zbatimit joefikas dhe mungesa e mundėsive alternative pėr viktimat, theksohet nė raportin mė tė ri pėr gjendjen nė kėtė fushė nė Shqipėri, Bosnjė e Hercegovinė, Bullgari, Serbi e Mal tė Zi, Kosovė, Moldavi dhe Rumani.
 
Nė dokumentin e prezentuar nė Vjenė paralajmėrohet se nuk ka lėvizje pozitive kur ėshtė fjala pėr ndjekjen apo ndėshkimin e tregtarėve me qenie njerėzore.
 
 
Tirana dhe Podgorica thellojnė bashkėpunimin
 
Tiranė, 17 dhjetor 2003 - Sot nė Tiranė u zhvillua njė takim pune midis zv.ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Luan Hajdaraga dhe ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Malit tė Zi, Dragisha Burzan.

Tė dyja palėt shfaqėn kėnaqėsinė pėr ecurinė e bashkėpunimit shqiptaro-malazez, i cili ėshtė intensifikuar edhe mė tej pas normalizimit dhe pėrparimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Serbisė e Malit tė Zi, dhe konfirmuan vullnetin pėr t'i zhvilluar edhe mė tej shkėmbimet nė fusha me interes tė ndėrsjellė, thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar nga ky takim.

Nė takim, ku merrnin pjesė edhe ekspertė nga dikastere tė ndryshme tė tė dyja vendeve, u pėrvijuan disa nga drejtimet kryesore, ku do tė pėrqėndrohen pėrpjekjet e dyanshme pėr konkretizimin e bashkėpunimit.

Palėt ranė dakord qė synimi i bashkėveprimit nė tė ardhmen do tė jetė zhvillimi i projekteve dhe nismave, tė cilat lehtėsojnė shkėmbimet veēanėrisht ndėrmjet zonave kufitare dhe pėr fusha tė tilla si transporti, mjedisi, turizmi, arsimi, shėndetėsia, kultura, rendi, kufiri etj.
 
 
Nė Gjermani arrestohet Idajet Beqiri
 
Konstanz, Gjermani, 17 dhjetor 2003 - Kreu i Partise se Unitetit Kombėtar dhe njekohėsisht sekretar politik i FBKSH-se, ėshtė arrestuar tė hėnėn nė qytetin kufitar Konstanz tė Gjermanise. Prej gati dy vitesh, Beqiri ishte larguar nga Shqiperia dhe mendohet se jetonte nė Belgjike, ku kishte marrė azil politik. Ai akuzohet nga porkuroria shqiptare "pėr nxitje tė urrejtjes nderetnike".

Vetėm tri javė pasi njė gjykatė e Tiranės vendosi tė dėnojė Gafur Adilin dhe tė shpalle tė pafajshem Taip Mustafain, dy prej krerėve tė AKSH-se, policia gjermane arrestoi Idajet Beqirin.
 
Ai ka deklaruar para medias vendase dhe tė huaj si sekretari politik i AKSH- se, dhe mendohet se vepronte ne Belgjikė. Lajmi u pohua nga burime zyrtare tė Ministrisė shqiptare tė Rendit Publik ttė cilet thanė se ai ishte arrestuar dy dite mė parė, ne qytetin kufitar tė Gjermanise Konstanz.
 
Sipas burimeve mesohet se Beqiri po tentonte te kalonte kufirin pėr tė hyre nė kėtė vend, ndersa gjate kontrollit te pasaportes, u ndalua prej policeve ne piken e kalimit te kufirit te ketij qyteti.

Mė 25 shtator 2003, Idajet Beqiri shpallet nė kėrkim nga prokuroria shqiptare nėn akuzėnpėr "nxitjen e urrejtjes etnike". Prokuroria dy muaj me pare solli ne Gjykaten e Tiranes dosjen per gjykimin e Beqirit se bashku me dy te pandehurit Taip Mustafa dhe Gafurr Adili mbi te cilet rendonte e njejta akuze.
 
Por ndersa Mustafa dhe Adili u gjykua nga Gjykata e Tiranes dhe tashme jane te lire per Beqirin u kerkua ndarja e ēėshtjes, pasi i pandehuri nuk ishte i pranishem madje nuk perfaqesohej as nga avokati mbrojtes.
 
 
Parlamenti maqedonas ndėrpreu punimet pa e miratuar Propozimligjin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės
 
Shkup, 17 dhjetor 2003 - Parlamenti i Maqedonisė nė orėt e mbrėmjes ka ndėrprerė punimet e djeshme pa e miratuar Propozimligjin e Qeverisė pėr zyrtarizimin e Universiteti tė Tetovės. Kėshtu qė Universiteti i Tetovės sot do ta shėnojė dhjetėvjetorin e themelimit tė kėtij institucioni tė parė unversitar me mėsim nė gjuhėn shqipe nė kėtė vend.

Pėr shtyrjen e kėsaj seance ndikuan akuzat e rrepta ndėrmjet pozitės dhe opozitės. Miratimin e kėtij ligji me fjalimet e tyre tė gjatė nė foltore e penguan deputetėt opozitarė tė partisė maqedonase VMRO-DPMN, duke spekuluar se formimi i Univeritetit shtetėror nė Tetovė ėshtė vetėm qėllim politik i propozuesve dhe njė institucion i egėr.

Ndaj kėtij reagimi, deklaroi ashpėr deputeti i BDI-sė Nevzat Bejta, i cili duke iu drejtuar deputetėve tė opozitės, ka thėnė se "nėse Universitetin e Tetovės e quani tė egėr, do tė thotė se ju qė keni pėrfunduar fakultete, jeni egėrsira".
 
 
Holandezi Shefer merr drejtimin e NATO-s
 
Bruksel, 17 dhjetor 2003 - Nė takimin e sotėm tė NATO-s nė krye tė kėsaj organizate veriatlantike erdhi shefi i gjertanishėm i diplomacisė holandeze Jap de Hop Shofer. Pasi qė ka kryesuar takimin e sotėm tė NATO-s sekretari i pėrgjithshėm i saj Xhorxh Robertson i ka dhėnė fund mandatit tė tij katėrvjeēar.
 
 
Bejker ndodhet nė Itali pėr diskutime mbi borxhin irakian
 
Romė, 17 dhjetor 2003 - I dėrguari i posaēėm amerikan, Xhems Bejker, ndodhet sot nė Itali, nė kuadrin e turneut tė tij evropian qė synon uljen e borxhit irakian i cili kap miliarda dollarė. Zoti Bejker ka nė plan tė diskutojė pėr kėtė ēėshtje me kryeministrin italian Silvio Berlusconi.

Dje ai siguroi mbėshtetjen e Francės dhe Gjermanisė pėr lehtėsimin e borxhit irakian.

Udhėheqėsit francezė dhe gjermanė tė cilėt dje u takuan veē e veē me zotin Bejker, ranė dakord se i ashtuquajturi grup i Parisit duhet ta pakėsojė nė mėnyrė tė ndjeshme borxhin e Irakut.

Grupi i pėrbėrė nga 19 vende kryesore huadhėnėse do tė vendosė mė vonė se nė ēfarė mase do tė pakėsohet borxhi prej 40 miliardėsh qė Iraku u ka atyre.

Iraku u ka gjithashtu rreth 80 miliardė dollarė borxh vendeve qė nuk bėjnė pjesė nė kėtė grup si edhe kreditorėve privatė.
 
 
Indi: Mbi 50 vetė kanė humbur jetėn dhe tetė mijė tė tjerė kanė mbetur pas strehė
 
Njė Delhi, 17 dhjetor 2003 - Mbi 50 vetė kanė humbur jetėn dhe tetė mijė tė tjerė kanė mbetur pas strehė nga njė ciklon i fuqishėm qė pėrfshirė rajonet bregdetare tė shtetit indian Andra Pradesh.

Era e fuqishme qė frynte 120 km nė orė, e shoqėruar me shirat e stuhishme, ka rrėnuar shumė shtėpi dhe ka dėmtuar rrjetin elektrik dhe atė tė telefonisė.
 
 
Burg i pėrjetshėm pėr dy krerėt e grupit radikal grek "17 nėntori"
 
Athinė, 17 dhjetor 2003 - Dy krerėt e grupit radikal grek "17 nėntori" janė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm nga njė gjykatė nė Athinė. Aleksandros Giotopoulos dhe Dimitris Koufodinas janė ndėr 15 personat qė u shpallėn fajtorė javėn e kaluar pėr pėrfshirjen e tyre nė aktivitetin kriminal 25 vjeēar tė organizatės.

Ndėr viktimat e krimeve tė grupit, ka personalitete greke dhe tė huaja, mes tyre njė shef i CIA-s dhe njė atashe britanik i mbrojtjes.

Giotopoulos, 59 vjeē, qė u shpall fajtor pėr planifikimin e veprimeve tė grupit, nuk e ka pranuar se kishte lidhje me organizatėn.

Trupi gjykues, i pėrbėrė prej tre gjykatėsish, shpenzoi nėntė muaj duke dėgjuar dėshmi qė lidhen me rreth 2.500 krime, pėrfshi kėtu vrasje dhe plaēkitje.

Gjyqi ndaj tyre ishte i pari pėr terrorizėm nė Greqi.
 
 
Nga shpėrthimi i bombės nė Bagdad, 17 vetė tė vrarė
 
Bagdad, 17 dhjetor 2003 - Njė bombė e cila ka shpėrthyer tė mėrkurėn nė Bagdad, me njė rezervuar benzine, ka shkaktuar vdekjen e 17 personave, tė cilėt ndodheshin nė njė kombibus njofton Rojter. Nė shpėrthimin qė ndodhi nė kuartin Baja poashtu janė plagosur disa vetė.

Vazhdimi i dhunės ėshtė shenjė se shpresat, qė me arrestimin e Sadam Huseinit do tė pakėsohen sulmet guerile, ishin tė kota. Bombat e vendosura nėpėr rrugė dhe skaj rrugės janė metoda tė preferuara tė guerilėve kundėr amerikanėve.
 
 
Presidenti Bush: Sadam Huseini duhet tė dėnohet me vdekje
 
Uashington, 17 dhjetor 2003 - Nė njė intervistė me rrjetin televiziv ABC, Presidenti Bush tha se kapja e Sadam Huseinit ishte njė moment gėzimi pėr popullin irakian, i cili, tha ai, i ka tė gjitha aftėsitė tė gjykojė vetė ish-udhėheqėsit e tij. "Mendoj se ai duhet tė dėnohet me vdekje pėr ato qė ka bėrė kundėr popullit tė tij.
 
Ai ėshtė torturues e vrasės, regjimi i tij kishte dhoma tė posaēme pėrdhunimi. Sadam Huseini ėshtė njė tiran i neveritshėm, i cili meriton dėnimin mė tė rėndė qė parashikon drejtėsia. Por, kjo do tė vendoset nga qytetarėt irakianė dhe jo nga presidenti i Shteteve tė Bashkuara".

Nėse gjykohet nė Irak, siē pritet, Sadam Huseinit mund tė dėnohet me vdekje. Dėnimi mė i rėndė i dhėnė nga njė gjykatė e Kombeve tė Bashkuara do tė ishte me burgim tė pėrjetshėm. Disa udhėheqės botėrorė, mes tė cilėve Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, dhe njė zėdhėnės i Vatikanit, janė shprehur kundėr dėnimit tė Sadam Huseinit me vdekje.
 
 
Rrėzohet njė avion ushtarak francez, gjashtė vetė kanė humbur jetėn
 
Paris, 17 dhjetor 2003 - Njė avion ushtarak francez ėshtė rrėzuar nė jugperendim tė vendit. Mė atė rast gjashtė vetė kanė humbur jetėn, ndėrkohė qė vazhdojnė kėrkimet pėr viktimėn e shtatė, kanė konfirmuar burimet zyrtare nė rajonin Ariezh.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.