|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nga pjesėmarrja e Kryetarit tė FR tė LDK-sė nė takimin e radhės sė YEPP-it nė Vjenė

 
 

Tė rinjtė e LDK-sė nė rrugėn e  anėtarėsimit nė familjen e tė Rinjve tė Partive Popullore tė Evropės…

 
 

 
    
Prishhtinė, 17 dhjetor 2003 / TN
 
Me ftesėn e YEPP ( tė Rinjve tė Partive Popullore Evropiane ) kryetari i Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, z.Lulzim Zeneli, mė 12 – 13 dhjetor ka marr pjesė nė mbledhjėn e rregullt tė Kėshillit Drejtues tė kėsaj organizate. Nė kėtė takim, i cili u mbajt nė Vjenė morrėn pjesė pėrfaqėsues tė mė se 40 shteteve.
    
Me kėtė rast, kryetari Zeneli pati takime tė veēanta me kryetarin e YEPP-it, z. Daniel Bautista Lopez, i cili njėherit ėshtė kėshilltar politik i kryeministrit spanjoll, Hoze Maria Aznar. Kryetar i FR tė LDK-sė,  po ashtu u takua edhe me nėnkryetarėt e YEPP-it, z. Markus Posentrup ( nga “CDU”-Gjermani ) dhe me Paolo Zanetto ( nga “Forza Italia”-Itali ).
 
Nė tė gjitha kėto takime u konfirmua mbėshtetja e plotė e udhėheqėsisė sė YEPP-it pėr Forumin e Rinisė tė LDK-sė, sidomos bazuar nė forcėn dhe ndikimin qė ka FR i LDK-sė nė tė gjitha zhvillimet nė Kosovė.
 
Deputeti i parlamentit tė Kosovės dhe zėdhėnėsi i LDK-sė, z.Lulzim Zeneli, me njė fjalim prej 5 minutave iu drejtua edhe Kėshillit tė YEPP-it.
 
Ai foli pėr progresin e arritur nė Kosovė dhe rrugėn qė po e ndjekin institucionet e Kosovės deri nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės si zgjidhje e vetme dhe ēelės i stabilitetit tė rajonit dhe Evropės. Zoti Zeneli pėrmendi edhe sfidat dhe vėshtirėsitė, nėpėr tė cilat po kalon Kosova gjatė kėtij rrugėtimi. Z. Zeneli gjithashtu nė fjalen e tij u fokusua edhe pėr rolin e LDK-sė, si partia mė e madhe nė Kosovė, nė tė gjitha proceset nė vend.
 
Nė tė gjitha takimet e kryetarit Zeneli me pėrfaqėsuesit e partive tė djathta tė Evropės doli nė pah mbėshtetja e fuqishėm e filozofisė politike tė LDK-sė dhe tė Presidentit Rugova.qė gėzon nė arenėn ndėrkombėtare.
 
Drejtuesit e YEPP-it premtuan anagzhimin maksimal nė pėrshpejtmimin e proceduarva pėr anėtarėsim tė Forumit tė Rinisė sė LDK-sė nė radhėt e kėsaj organizate. Me kėtė rast, nė emėr tė tė rinjve tė LDK-sė, Kryetari Zeneli ėshtė zotuar nė marrjen dhe pėrmbushjen sa mė tė shpejtė  tė tė gjitha obligimeve dhe detyrimeve qė dalin nga ana e YEPP-it me rastin e fillimit tė procedurės sė anėtarėsimit.
 
Po ashtu, nė kėtė takimin e Vjenės u konfirmau edhe pjesėmarrja e pėrfaqėsuesve tė Forumit tė Rinisė sė LDK-sė edhe nė takimet e radhės sė YEPP-it qė do tė mbahen nė vitin e ardhshėm.
 
Kjo pjesėmarrje e Kryetarit tė FR tė LDK-sė nė takimin e YEPP-it dėshmon edhe njė herė fuqinė e Forumit tė Rinisė si organizata mė masive politike e tė rinjėve nė Kosovė, qė di dhe mundet t’i pėrfaqėsoj interesat e brezit tė ri nė Kosovė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.