|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kuvendi komunal i Podujevės mbajti Senacėn e radhės me publikun

 
 

 
 
   
Qytetarėt ēmuan vlerėn e punėve tė kryera dhe shtruan kėkesat dhe propozimet e tyre qė do ta ndihmojnė avansimin e punės dhe tė aktiviteteve
 
“Pėr tė pasur njė jetė mė tė kulturuar, njė standard mė tė pėrparuar duhet tė kontribuojmė me punė e kompetencė nga pėrgjegjėsit nė komunė, vetėdije dhe pėrgjegjėsi qytetare nė pėrmbushjen e detyrimeve nė komunitet” tha kryetari Veliu duke shtuar se konceptimi dhe strukturimi i agjendės sė kėsaj mbledhjeje ka pėr qėllim shtrimin dhe kuvendimin bashkėrisht tė buxhetit pėr vitin vijues, pėrcaktimin e projekteve me pėrparėsi pėr vitin 2004, pėrgjegjėsitė e komunės dhe detyrat e qytetarėve. Kryetari Veliu njoftoi pjesėmarrėsit se Projektbuxheti pėr vitin 2004 ėshtė 7.999.145 euro apo 24% mė i madh se vitin 2003.
 
 
“E di se kėrkesat dhe nevojat janė tė shumta, por mundėsitė janė tė kufizuara. Me ndihmėn dhe pėrkrahjen tuaj, autoritet qė i keni zgjedhur do tė bėjnė mė shumė”, u deklaroi qytetarėve pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut z. Bangash. Ndėrkaq Kryetari Veliu nė pėrfundim tha se tė gjitha vėrejtjet tuaja, kėrkesat dhe sugjerimet e propozimet do tė ndihmojnė udhėheqjen komunale qė tė planifikojė aktivitet e veta mė me sukses.
 
Bekim TOĒANI
 
Podujevė, 17 dhjetor 2003 (TN) – Jemi tė vetėdijshėm se kėrkesat dhe nevojat janė tė shumta, por ato nuk mund tė bėhen pėr njė vit. Pėr kėtė duhet edhe kohė edhe mjete edhe bashkėpunim tė ndėrsjellė komuna-qytetari, tha ndėr tė tjera kryetari i komunės sė Podujevės z. Agim Veliu nė senacėn me publikun e cila u mbajt sot nė sallėn e Kuvendit komunal. Kjo senacė nė rendin e punės pati buxhetin pėr vitin 2004, me theks tė veēantė projektet me pėrparėsi dhe ēėshtjen e tatimit nė pronė. Nė kėtė seancė pos udhėheqjes dhe qeverisė komunale morėn pjesė shumė qytetarė qė paraqitėn idetė, vėrejtjet dhe sugjerimet e propozimet e veta.
 
Duke hapur sencėn e radhės me publikun Kryetari Agim Veliu tha: Kėtė mbledhje me publikun kisha dashur ta bėjmė nė atė mėnyrė qė tė Kuvendojmė lirshėm pėr ēėshtjet e shtruara nė Rendin e Punės e qė prekin interesat dhe nevojat tona e njėherit janė nė pėrgjegjėsitė e nivelit tė komunės, pėr tu komunikuar pjesėmarrėsve se pėr kuvendimin e sotėm qytetarėt janė njoftuar me kohė pėrmes mediave lokale por pėrmes thirrjes publike.
 
Nė vazhdim Veliu shkurtimisht i njoftoi qytetarėt pėr punėt qė janė bėrė, objektet e infratsrukturės qė janė kryer dhe aktvitete tjera duke i ilustruar kėto me shifra e fakte. Afėr 15 km rrrugė tė asfaltuara, rrjete kanalizmi tė ujėrave tė zeza dhe atmosferike rreth 3 km, kyējen e mbi 11 fshatrave nė rrjetin e ujėsjellėsit afėr 60 km gjatėsi, projekte qė janė realizuar nga qytetarėt dhe komuna.
 
Kryetari Veliu pėrmendi rreth 50 km rrugė tė riparuara nė fshatra, ndėrtimin dhe riparimin e shkollave, ambulancave, sigurimin e mjeteve pėr palestrėn sportive nga Ministria pėr sport e kulturė, dy objektet kapitale transformatorin e ri me fuqi 80 Mw dhe Deponinė e mbeturinave nė Dumnicė, tė cilat janė financuar me mjete tė donatorėve, pėrkatėsisht tė BE dhe miniprojekte tjera.
 
Z. Veliu tha se qytetarėt i ēmojnė mė sė miri vlerėn e punėve tė kryera e tė cilat janė bėrė publike pėrmes Drejtorisė pėr Marrėdhėnie me Publikun dhe Demokratizim, e cila sipas kryetarit Veliu ka bėrė njė punė tė vyeshme nė planin e bėrjes publike dhe pėrmbushjes sė kushtit tė bėrjes transparente tė aktiviteteve dhe ushtrimit tė pėrgjegjėsive nė lėmin e Shėrbimeve publike pėr qytetarėt, nga komuna.
 
“Pėr tė pasur njė jetė mė tė kulturuar, njė standard mė tė pėrparuar duhet tė kontribuojmė me punė e kompetencė nga pėrgjegjėsit nė komunė, vetėdije dhe pėrgjegjėsi qytetare nė pėrmbushjen e detyrimeve nė komunitet” tha kryetari Veliu duke shtuar se konceptimi dhe strukturimi i agjendės sė kėsaj mbledhjeje ka pėr qėllim shtrimin dhe kuvendimin bashkėrisht tė buxhetit pėr vitin vijues, pėrcaktimin e projekteve me pėrparėsi pėr vitin 2004, pėrgjegjėsitė e komunės dhe detyrat e qytetarėve.
 
Kryetari Veliu njoftoi pjesėmarrėsit se Projektbuxheti pėr vitin 2004 ėshtė 7.999.145 euro apo 24% mė i madh se vitin 2003 dhe kėrkoi nga ata qė nė pėrputhje me Rendin e punės, qė qytetarėt tė paraqesin pikėpamjet, propozimet dhe idetė e tyre por edhe tė mjedisit dhe kategorisė qė ata pėrfaqėsojnė, nė mėnyrė qė tė “kemi njė vit edhe mė tė suksesshėm dhe kompatibėl me nevojat dhe interesat e qytetarėve”, ka theksuar nė fund tė fjalės kryetari i Kuvendit komunal tė Podujevės.
 
Nė vazhdim kryetari ua dha fjalėn qytetarėve duke kėrkuar nga ata qė lirshėm ti shtrojnė brengat e tyre, tė propozojnė, tė bėjnė vėrejtejt dhe propozimet e tyre. Islam Haziri nga fshati Repė, pėrgėzoi udhėheqjen komunale pėr investimet nė rrugėt, shkollat, furnizimin me energji elektrike dhe kėrkoi tė bėhet mė shumė pėr jetėn kulturore e sportive nė fshatra nė mėnyrė qė tė mbahet rinia nė fshatra, ndėrkaq qė Ekrem Shala kėrkoi ndriēim pėr qendrėn, rregullim tė hapsirės para dhe pas banesave, rregull nė rrugė dhe shkolla si dhe investime e kujdes mė tė veēantė pėr kulturėn dhe arsimin.
 
Halil Halili nga Braina tha se ndėrtimi i rrugės deri tek vija kufitare ėshtė njė e arritur e madhe e komunės, Rifat Hajdari nga Podujeva kėrkoi mirėmbajtje tė rrugėve si dhe pėrkujdesje pėr klubin futbollistik “Llapi” themelues i sė cilės ėshtė Kuvendi komunal. Sheqir Zeneli sugjeroi udhėheqjen komunale qė tė angazhohet mė shumė rreth uzurpimit tė pasurisė publike, pranimit tė palėve si dhe punė mė tė avansuar nė projektet qė duhet ti pranojnė dhe mbikqyrin ekspertėt, kurse Selman Salihu kėrkoi mė shumė pėrkrahje pėr bujqėsinė, blegtorinė dhe investime nė kėto fusha.
 
Pėrfaqėsuesi i HANDIKOS-it foli rreth brengave tė personave me aftėsi tė kufizuar si dhe kėrkoi njė lokal mė tė pėrshtatshėm pėr punė derisa mėrgimtari Fitim Zeneli kėrkoi hapjen e njė zyreje pėr kategorinė e mėrgatės, me theks tė veēantė pėr problemet rreth rregullimit tė dokumentacionit. Nė diskutimin e sotėm publik brengat e tyre i paraqitėn edhe Enver Latifi, Esat Mehmeti, Hamit Aliu, Ramadan Mahmuti, Fetah Haziri, Mehdi Rushiti, Sheqir Osmani, Bejtush Dushi, Qerim Shabani, Shaban Ahmeti, etj. qė pėrmblidhen nė vėrejtjet rreth krijimit tė rregullit nė qytet, ndėrtimit tė shkollave tė reja dhe pėrparimit tė procesit arsimor si dhe pėrparimit tė standardit jetėsor nė fshatra dhe qyetet.
 
Nė diskutim mori pjesė edhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut pėr Podujevėn z. Shahzad Khan Bangash i cili pėrgėzoi komunėn pėr sukseset e arritura me buxhetin vetjak por edhe qytetarėt pėr angazhimin e tyre nė krijimin e jetės institucionale dhe mė tė mirė pėr tė gjithė. “E di se kėrkesat dhe nevojat janė tė shumta, por mundėsitė janė tė kufizuara. Me ndihmėn dhe pėrkrahjen tuaj, autoritet qė i keni zgjedhur do tė bėjnė mė shumė”, u deklaroi qytetarėve z. Bangash. Ndėrkaq Kryetari Veliu nė pėrfundim tha se tė gjitha vėrejtjet tuaja, kėrkesat dhe sugjerimet e propozimet do tė ndihmojnė udhėheqjen komunale qė tė planifikojė aktivitet e veta mė me sukses pėr vitin 2004.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.