|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

KFOR-i ēekosllovak dhe OJQ “Qindkėmbėshja” ndihmojnė familjet nevojtare

 
 

Dhoma e ngrohtė pėr votrėn e familjes Bajēinofci

 
 

 
   

Podujevė, 16 dhjetor 2003 / TN

Derisa sytė e Qėndresės buzėqeshnin me ēiltėrsi fėmijėrore, Fitorja e vogėl kishte njė shikim tė ėmbėl por akuzues...Ajo ishte plot jetė pėrkundėr se ishte e zbathur... Njė lot nė cep tė qepallėzave vrau atė pak gėzim e bukuri dimėrore tė bardhė nė malet e Popovės ku gurėt dhe lisat janė dėshmitarė tė jetės qė jetohet e mbijetohet nė mija mėnyra, por qė nuk vdes kurrė...

Shkruan: Bekim TOĒANI

Mė shumė se kurreshtje pėr dhomėn e ngrohtė dhe kontributin e ushtarėve tė KFOR-it nė ndėrtmin e saj, ishte kurreshtja pėr mėnyrėn se si jetojnė familjet me gjendje tė rėndė sociale dhe pa kurrfarė burimi pėr ekzistencė katėr vjet pas luftės. Ndaj edhe vizita kėsaj familjeje qė u organizua nga KFOR-i ēekosllovak mbeti nė kujtesė si njė peisazh i ngrirė dimri nė k’tė fundvjeshtė tė vonė.

 
 

Vozitja nga Podujeva deri nė Popovė, rrugėve tė pėrbaltura por tė kalueshme, ishte interesante pėr shkak se doktori i ekonomisė, ushtari i KFOR-it ēek dėshironte qė sa mė shpejt ta kalonte edhe njė ditė pune, larg familjes dhe larg jetės komode qė mund ta ketė njė intelektual nga Bėrnoja. “E dua Bėrnon...atje kam lindur”, tha doktori, siē e quante pėrkthyesi Muki. Arritja deri ke shtėpia ku jetonin 22 anėtarė tė familjes Bajēinofci ishte njė ruitnė ditore pėr KFOR-in qė kishte mbushur shtėpinė e familjes Bajēinofci. Fėmijėt luanin me ushtarėt kurse Naseri, djali mė i madh i Nuredinit na priti ngrohtė duke falėnderuar pėr kohėn qė ndamė pėr tė vizituar familjen e tij e cila jeton nė kushte tė rėnda pėr jetė. “Baba mė ka vdekur para 8 muajsh nga infarkti dhe qė nga atėherė kemi mbetur vetėm e nė mėshirėn e Zotit.

Nuk kemi kurrfarė tė ardhurash edhe pse katėr mashkuj jemi tė gatshėm pėr punė...Kemi fėmijė shumė, nga 2 muaj deri nė 5 vjet, kurse fėmijėt tjerė me mund ndjekin shkollėn e cila ėshtė 1 orė larg nga kėtu...”, nisi rrėfimin 24 vjeēari Naser Bajēinofci. Ai tregoi se si kishte punuar tek njė gurthyes pėr njė kohė tė gjatė, por kurr nuk kishte marrė as edhe njė cent nga ai. Po si ia arrini tė jetoni, ishte pyetja qė vetvetiu shkrep nė raste kur njeriu gjendet mes emocioneve dhe realitetit. “Nganjėherė shes dru me ndonjė traktor apo qerre e kuaj tė huazuar e mė shpesh u ndihmoj shitėsve tjerė pėr njė thes miell apo pėr ndonjė gjė tjetėr”, tha Naseri me sytė qė pėrkundėr jetės sė vėshtirė, i shkėlqenin tone optimiste pėr njė jetė tjetėr.

Ai pohon se kanė kaluar pas lufte andej pari edhe organizata tjera, KFOR-i britanik por kurr nuk i ka ndihmuar askush. Ndėrkaq KFOR-i ēekosllovak tashmė u ka ndėrtuar dhomėn e ngrohtė me njė shporet tė zi duke o ufruar edhe gjėra ushqimore e higjienike, veshmbathje dhe lojėra e gjėra tjera pėr fėmijė...Qėndresa 4 vjeēare luante me doktorin kurse ushtarėt tjerė luanin me 2 qentė qė si duket pėr njė muaj ishin mėsuar me uniformat ushtarake. Familja dhe ushtarėt prisnin ardhjen e nėnkolonelit Zdenek Havala, komandnatit tė Batalionit tė IV-rt ēekosllovak qė t’ua dorėzojė ēelėsin e dhomės.

“Ne edhe kur kemi ardhur kemi premtuar se do tė ndihmojmė familjet nevojtare dhe kėtė po e tregojmė me ndėrtimin e kėsaj dhome tė ngrohtė pėr kėtė familje me shumė anėtarė e cila jeton nė kushte tė rėnda”, deklaroi komandanti i KFOR-it ēekosllovak nėnkoloneli Zdenek Havala me rastin e pėrurimit tė dhomės sė ngrohtė pėr familjen e Nuredin Bajēinofcit nga fshati Popovė. Ai pohoi se ka edhe projekte tjera qė KFOR-i do ti realizojė nė tė ardhmen. “Pėr pėrmirėsimin e kushteve tė jetės sė kėsaj familjeje ndihmėn e vet e ka dhėnė udhėheqėsja e organizatės Qindkėbėshja zonja Bella Jensen e cila ka dhėnė mjete materiale, kurse ushtarėt e Batalionit tė Katėrt kanė bėrė njė muaj punė vullnetare” pohoi nėnkoloneli Havala duke u dorėzuar ēelsin e dhomės sė ngrohtė pėr familjen Bajēinofci.

Sipas tij kjo ėshtė njė ndihmė simbolike kėsaj familjeje me shumė anėtarė e cila arrinė vlerėn afro 3 mijė euro. Mirėpo nėnkoloneli Havala duke mos fshehur gėzimin pėr njė ndihmė simobolike tha se ushtarėt e tij me vetdėshirė kanė punuar pėr ndėrtimin e kėsaj dhome... tė dhomės sė ngrohtė e cila u mbush me zėrat gazmorė tė fėmijėve qė shkelnin dathur nė tepisonin qė u kishin dhuruar vėllezėrit Hoxha, Refiku dhe Muhameti, tė dy pėrkthyes tė KFOR-it ēekosllovak. Nė emėr tė familjes z. Havala dhe ushtarėt e tij i falėnderoi Naseri, i cili pa ndonjė protokol pohoi se KFOR-i ēekosllovak pos ndėrtimit tė kėsaj dhome e ka ndihmuar familjen e tij edhe me gjėra ushqimore e higjienike, veshmbathje, lojėra dhe mjete tė nevojshme pėr fėmijėt, etj.

Naseri ka falėnderuar nė veēanti zonjėn Jensen e cila kohė mė parė e ka vizituar kėtė familje pas sė cilės ajo ua ndėrtoi dhomėn e ngrohtė. “Ushtarėt kanė punuar nė borė, tė ftohtė e shi dhe ne nuk dijmė si ti falėnderojmė...ata janė tė mirėseardhur ēdo herė nė shtėpinė tonė”, iu drejtua Naseri ushtarėve ēekė e sllovakė qė ndiheshin tė lumtur pėr realizimin e njė ndihme tė vogėl por domethėnėse pėr fėmijėt e familjes Bajēinofci. Nėna e Naserit, Hasimja tha se ndihet paksa e humbur prej se i ka vdekur burri, por se ajo ėshtė e vendosur qė ti rris fėmijėt. “Vėshtirė qenka kėshtu, por duhet vazhduar jetėn pėr hirė tė k’tyre fėmijėve...ndoshta bėhet mirė”, tha me lot nė sy Hasimja(48).

Fėmiu tjetėr 13 vjeē Ramadani tha se i vazhdon mėsimet nė shkollėn fillore “Dituria” tė Popovės edhe pse objekti shkollor ėshtė larg dhe se rruga nganjėherė ėshtė e pakalueshme nga bora dhe ngricat. Nė Drejtorinė pėr politikė sociale dhe shėndetėsi u njoftuam se familja Bajēinofci ėshtė nė prioritet pėr t’u ndihmuar nė projektin e dimėrimit, mirėpo ende ka mbetur pa u vizituar pėr t’u njohur me gjendjen reale dhe mundėsitė pėr ndonjė ndihmė tjetėr. Kjo familje sipas veprimtarėve tė SHHB “Nėna Tereze” ka qenė edhe para luftės rast social dhe se ka pėrfituar nga programet e ndihmave tė kėsaj shoqate.

Derisa ktheheshim nė Podujevė nė sy mė kishte mbetur skena e asaj familjeje plot fėmijė. Lotėt e Qėndresės sė vogėl nga tė ftohtit dhe buzėqeshja e saj e ngrirė si dhe buzėqeshja e Fitores 4 vjeēare mbetėn tė fiksuar nė notesin tim si dy personazhe tė kundėrta; njėra qė lotonte nga tė ftohtit dhe tjetra qė buzėqeshte pa ditur pse ose veē pse deshi ta prishė imazhin e njė fotografie tė gjallė e cila do tė mbetet gjatė nė fiksionet pėr njė jetė mė tė mirė, pėr njė sistem social mė funksional dhe pėr njė ardhmėri tjetėr edhe tė familjeve qė jetojnė nė votrat e tyre, larg nga qyteti e kryeqyteti, dikund nė pyjet e largėta dhe krejt larg nga jeta qė bėjnė shtresat e ndryshme tė shoqėrisė kosovare. Derisa sytė e Qėndresės buzėqeshnin me ēiltėrsi fėmijėrore, Fitorja e vogėl kishte njė shikim tė ėmbėl por akuzues...Ajo ishte plot jetė pėrkundėr se ishte e zbathur... Njė lot nė cep tė qepallėzave vrau atė pak gėzim e bukuri dimėrore tė bardhė nė malet e Popovės ku gurėt dhe lisat janė dėshmitarė tė jetės qė jetohet e mbijetohet nė mija mėnyra, por qė nuk vdes kurrė...


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.