|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

VIZITĖ E SUKSESSHME E NJĖ DELEGACIONI`TĖ PARLAMENTIT TĖ KOSOVĖS NĖ VJENĖ

 
 

 
15 dhjetor 2003 / TN
 
Skėnder GASHI - Vjenė
 
Nga e martja (9 dhjetor) deri tė premten (13 dhjetor, 2003) njė delegacion i Parlametit tė Kosovės, i pėrbėrė nga kryetarė tė komisioneve tė ekonomisė, tė financave, tė tregtisė e tė industrisė dhe tė atij tė buxhetit tė kėtij parlamenti e zhvilloi nė Vjenė njė aktivitet tė ngjeshur me kontakte pune qė i pati me asociacione homologe - kryesisht tė paralamentit tė Austrisė. Vizita e kėtij delegacioni parlamenar tė Kosovės u jetėsua me mbėshtetjen finansiare tė Fondacionit gjerman Friedrich Naumann.
 
Pas takimit tė parė,  cili kishte tė bėnte me njohjen e delegacionit kosovar me tė dhėnat mė relevante pėr shtetin e Austrisė nė pikėvėshtrimin historik e aktual, delegacioni kosovar u prit sė pari nga zyrtarė tė OSBE-sė. Me kėtė rast delegacioni kosovar u njoftua me strukturėn e kėtij asociacioni – me theks tė veēantė mbi aktivitetin e OSBE-sė nė Kosovė. Nga z. Nitzsche (Niēe) – pėrgjegjės i OSBE-sė pėr Meidia e pėr Informim - u skicua struktura dhe fushėveprimi i kėtij institucioni nė pėrgjithėsi me theks tė veēantė mbi kontributin e tij sidomos nė organizimin e zgjedhjeve nacionale tė fundit dhe tė atyre tė ardhshmeve nė Kosovė.
 
Grupi i parlamentarėve kosovarė, i pėrfaqėsuar nga kuvendarė tė LDK, PDK, nga njė administrator i Parlamentit tė Kosovės dhe nga njė pėrfaqėsuese e partisė sė minoritetit turk u prit, nė vazhdim, nga Parlamenti i Austrisė me ē’rast delegacioni kosovar u njoftua me strukturėn dhe me mėnyrėn e funskionimit tė parlamentarizmit austriak. Nė kėtė kuadėr, delegacioni parlamentar kosovar pati takime tė ndara pune me komisionet austriake homologe, pėrkatėsisht me kryetarė tė komisioneve tė buxhetit dhe tė atij tė ekonomisė nė kuadėr tė parlamentit tė Austrisė.
 
E vlefshme pėr t’u pėrmendur nė kėtė mes ėshtė dėshira e gatishmėria e shprehur individualisht - nė emėr tė komisioneve qė i drejtojnė nė kuadėr tė parlamentit austriak- e kryetarėve tė komisioneve gjegjėse austriake pėr tė mbajtur kontakte intensive me kolegėt e tyre kosovarė me qėllim tė vėnies nė disponim tė pėrvojave tė tyre (austriake) – punė qė do tė bėhej me kontakte pune (edhe) nė Prishtinė. Me shumė rėndėsi pėr t’u nėnvizuar ėshtė nė kėtė mes se bashkėbiseduesit kompetentė austriakė shfaqėn interesim tė madh e serioz pėr gjetjen e shtigjeve e tė mundėsive tė inkuadrimit tė mėtejshėm, pėrkatėsisht tė ngulitjes sė ndėrmarrjeve austriake tė veēanta nė fusha tė ndryshme tė ekonomisė nė Kosovė. Si edhe nė takimet e mėparėshme tė punės, edhe kėtu pėrfaqėsuesit e delegacionit kosovar ishin nė nivelin profesional plotėsisht tė barabartė me kolegėt e tyre austriakė dhe me shumė arėsye mund tė pritet qė jo shumė largė do tė konkretiziohet angazhimi i kapitalit auistriak nė fusha konkrete tė eknomisė sė Kosovės.
 
Me interes tė veēantė ishte takimi i delegacionit parlamentar tė Kosovės me presidentin shumėvjeēar, tani kryetar i dytė i Parlamentit tė Austrisė dhe kandidat potencial pėr president tė tė kėtij shteti, zotin Heinz Fischer (Hajnc Fisher). Zoti Fischer pėrmendi, nė fillim tė fjalės sė tij, se nė shtatorin e vjemė kishte qenė mysafir i Parlamentit tė Kosovės; se e njeh gjendjen nė kėtė vend si dhe pozitėn aktuale tė Kosovė nė tė gjitha rrafshet e jetės.
 
Pėr t’u veēuar ėshtė pėrgjegjja e tij pyetjes sė njėrit nga parlamentarė tė Kosovės pėr mundėsinė e anėtarėsimit tė Kosovės nė Bashkėsinė Europiane. I zoti i Shtpisė e krahasoi pozitėn e Kosovės nė kėtė kontekst me atė tė Republikės sė ndarė tė Qipros. Anėtarėsimi i Kosovės nė BE ėshtė, kėshtu tha zoti Fischer, tani pėr tani i varur nga statusi politik final i Kosovės. Pėr kėtė (status final politik) zoti Fischer do ta dėshironte njė zgjidhje paqėsore e tė drejtė. Porosia finale e kėtij burri tė shtetit ishte qė, nė fazėn e fundit tė zgjerimit tė BE, edhe Kosova - bashkė me disa nga vendet pėrreth- do tė jetė kandidate pėr t’u bėrė anėtare e familjes sė Bashkėsisė Europiane. Me kėtė rast, z. Fischer e shprehu edhe keqardhjen e tij tė thellė qė pėrfaqėsuesit e minoritetit serb nė parlamentin e Kosovės e refuzuan udhėtimin pėr nė Vjenė bashkė me kolegėt e tyre kosovarė.
 
Takim shumė i frytshėm i delegacionit kosovar ishte ai qė e pati me kolegė tė tyre, pėrkatėsisht me ekspertė gjermanė e austriakė tė fushės sė energjitikės. Mė shumė se tė gjitha takimet e tjera, ky i fundit karakterizohet pėr mungesė kurtuazie, gjuhe diplomatike e tė gjuhės dhe sjelljes protokolare. Kėtu, si edhe nė tė gjitha takimet e tjera, kuvendarėt kosovarė patėn rastin qė me kompetencė nė rrafshin profesional, tė shkėmbejnė mendime e pėrvoja me ekspertėt e pranishėm gjermanė e austriakė. Tė dy kėta tė fundit e pėrdorėn nė kėtė takim fort miqėsor njė fjalor tė pėrshkuar nga njė sinqeritet shumė transparent.
 
Nė kėtė takim, rezultoi e qartė gjendja ekzistuese, nevojat, mundėsitė dhe perspektivat e zhvillimit tė energjetikės, me theks tė veēantė mbi segmentin e energjisė elektrike, nė Kosovė (edhe) nė relacion e nė krahasim me gjendjen nė kėtė fushė nė shtetet fqinje tė drejtpėrdrejta tė Kosovės (Shqipėri, Mal i Zi, Maqedoni, Serbi) dhe tė fqinjėve tė gardhit tė dytė e tė tretė si Bullgaria, Rumania e Republika Serbe nė shtetin e Bosnje Herzegovinės) si edhe interesimi i motivuar dhe i mbėshtetur fort mbi realitetin ekzistues dhe tė sė mundshmes (tani pėr tani nė pritje e nė vėzhgim tė vėmendshėm, prej investitori potencial, tė zhvillimeve politike, pėrkatėsisht tė formės sė statusit final politik- juridik tė vendit tonė) i palės gjermane dhe i asaj austriake pėr tė qenė tė dyja veē e veē aktivisht tė pranishme si investitorė potencialė nė kėtė segment tė ekonomisė sė Kosovės. Nė kėtė kontekst, pritet njė vizitė pune sė pakut e ekspertit austriak tė energjitikės dhe njohėsit tė mirė tė rrethanave tė gjithėmbarshme nė Kosovė – z. Dr. Volker Kier.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.