|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 15 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova pėrgėzon Presidentin Bush pėr arrestimin e Sadam Huseinit

 • Filluan punimet nė ndėrtimin e rrugės Shtime-Godancė dhe Fushė -Kosovė - Albanė e Madhe

 • Ministri turk i Shėndetėsisė viziton Kosovėn

 • Nesėr mbahet takimi i parė i Kėshillit tė Asociacionit tė Komunave te Kosovės

 • Nė Vjenė sot fillon "Projekti pėr drejtėsi nė kohė tė tranzicionit"

 • Nė Vitomiricė tė Pejės ėshtė plagosur njė pjesėtar i SHPK-sė

 • Podujevė: Afro 7 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve tė pagjetura

 • U identifikuan nėntė persona tė zhdukur nga Komuna e Pejės

 • Nė fshatin Mamushė tė Prizrenit ėshtė paraqitur epidemia e verdhzės ku janė sėmurė 43 fėmijė parashkollarė

 • Pėrkujtohet Mujė Krasniqi dhe 152 dėshmorėt nė pesėvjetorin e rėnies

 • Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr mbėshtet vendimin pėr pezullimin e ligjeve serbe

 • Shqipėria dhe Koreja nėnshkruan Marrėveshjen "Pėr Mbrojtjen dhe Nxitjen e Investimeve"

 • Solana sot nė Beograd diskuton edhe pėr Kosovėn

 • Kongresi i PS rizgjodhi kryetar tė partisė Fatos Nanon

 • Sot nė Maqedoni fillon Misioni policor i BE-sė "Proksima"

 • Ēoviq i bėri thirrje Holkerit qė ta ndėrpresė procesin e privatizimit nė Kosovė

 • Nė Maqedoni sot pėrfundon aksioni pėr dorėzimin vullnetar tė armėve dhe materieve shpėrthyese

 • Ish gjenerali i NATO-s dėshmon nė Hagė kudnėr Millosheviqit

 • Irani padit Sadamin para gjykatės ndėrkomėtare

 • Sadam Huseini u ka ofruar bisedime trupave amerikane qė e kishin arrestuar

 • Vriten dy palestinezė nė Rripin e Gazės

 • Musharaf i shpėtoi njė sulmi

 • Nė dy shpėrthime afėr Bagdadit janė vrarė tė paktėn 10 vetė dhe shumė tė tjerė janė plagosur

 • Uashingtoni: Sadam Huseini duhet tė nxirret para drejtėsisė

 • Sadami nuk po bashkėpunon me hetuesit

 • Statusi i Sadamit

 
  
Presidenti Rugova pėrgėzon Presidentin Bush pėr arrestimin e Sadam Huseinit
 
   
Prishtinė, 15 dhjetor 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka mirėpritur arrestimin e ish-dikatorit irakian Sadam Husein. Nė njė letėr qė Presidenti Rugova i ka dėrguar Presidentit amerikan thuhet:

"Ju pėrgėzoj pėr arrestimin e ish-diktatorit tė Irakut Sadam Husein nga forcat e fuqishme tė SHBA-ve.

Kjo ėshtė njė ngjarje me rėndėsi pėr popullin e Irakut dhe pėr SHBA-tė, qė kanė rol udhėheqės pėr paqe dhe liri tė kombeve nė botė.
 
Kjo ngjarje ėshtė pritur me gėzim nga populli i vendit tim, qė mė sė miri e di ēmimin e lirisė dhe tė pavarėsisė, qė sot e gėzon falė vendit Tuaj dhe aleatėve Tuaj", thuhet nė letrėn e Presidentit Rugova.
 
 
Filluan punimet nė ndėrtimin e rrugės Shtime-Godancė dhe Fushė -Kosovė - Albanė e Madhe
 
Shtime/Fushė Kosovė, 15 dhjetor 2003 - Sot nė mėnyrė solemne fillaun punimet nė ndėrtimin e rrugės Shtime-Godancė, e gjatė 4.6 km. Mjetet pėr ndėrtimin e kėtij aksi rrugor janė siguruar nga Ministria e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit dhe kapin shumėn prej 500 mijė eurosh.

Nė nje ceremoni tė organizuar me kėtė rast fillimin e punimeve pėr ndėrtimin e kėsaj rruge e bėri ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit Zef Morina dhe kryetari i Kuvendit tė Komunės z.Fehmi Mujota.

Poashtu sot solemnisht filluan punimet nė ndėrtimin e njė aksi tjetėr rrugor, rruga Fushė -Kosovė - Albanė e Madhe. Fillimin e ndėrtimit tė kėtij aksi rrugor e bėri ministri i MTPT Zef Morina dhe kryetari i Kuvendit tė komunės sė Fushė-Kosovės, Skender Zogaj.
 
 
Ministri turk i Shėndetėsisė viziton Kosovėn
 
Prishtinė, 15 dhjetor 2003 - Me ftesė tė ministres sė Shėndetėsisė, Dr.Resmije Mumxhi, mė 17 dhjetornė Kosovė arrin ministri i Shėndetėsisė sė Turqisė, Dr. Rexhep Akdag.

Gjatė vizitės dyditore nė Kosovė, ministri turk i Shėndetėsisė do tė takohet me Kryeministrin e Kosovės, Dr. Bajram Rexhepin dhe me zyrtarė tė tjerė tė lartė tė Qeverisė.

Ministri i Shėndetėsisė sė Turqisė dhe Ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės do tė nėnshkruajnė njė Marrėveshje bashkėpunimi mes dy ministrive. Kėtė marrėveshje do ta nėnshkruaj edhe Zyrtari i lartė i UNMIK-ut, Franēekso Bastali.

Nė Qendrėn Klinike Universitare do tė nėnshkruhet dhe publikohet Protokolli i Bashkėpunimit tė "Spitaleve Simotra" - mes QKUK-sė dhe Spitalit kardiokirurgjik tė Stambollit e Spitalit Ortopedik tė Ankarasė.
 
 
Nesėr mbahet takimi i parė i Kėshillit tė Asociacionit tė Komunave te Kosovės
 
Prishitnė, 15 dhjetor 2003 - Tė martėn do tė mbahet takimi i parė i Kėshillit tė Asociacionit tė Komunave te Kosoves (AKK) pas zgjedhjeve tė dyta tė mbajtura nė tetor.

Nė kėtė takim do tė diskutohet pėr projektet e vitit 2004 tė AKK-sė, problemet e komunave lidhur me Regjistrimin Civil dhe atė tė Bizneseve, Taksa mbi pronėn etj.

Takimi do tė mbahet ne Hotelin "Grand" nė Prishtinė nė orėn 14.00.
 
 
Nė Vjenė sot fillon "Projekti pėr drejtėsi nė kohė tė tranzicionit"
 
Vjenė, 15 dhjetor 2003 - Nė Vjenė tė Austrisė fillon sot tryeza ndėrkombėtare "Projekti pėr drejtėsi nė kohė tė tranzicionit", organizuar nga OSBE-ja dhe nga ish-shefi i misionit verifikues tė OSBE-sė, nė Kosovė Uiliam Uoker dhe Tim Filips nga Universiteti i Harvardit.

Nė kėtė tryezė pritet tė marrin pjesė zyrtarėt mė tė lartė tė institucioneve vendore e liderė tė partive politike. Kjo tryezė do tė kryesohet nga Volfgang Petriē dhe Tomas Hamarberg.
 
 
Nė Vitomiricė tė Pejės ėshtė plagosur njė pjesėtar i SHPK-sė
 
Pejė, 15 dhjetor 2003 - Nė Vitmoricė tė Pejės ėshtė plagosur me armė zjarri njė pjesėtar i Shėrbimit Policor tė Kosovės, njoftuan zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut. Incidenti sipas zėdhėnėses sė policisė Anxhela Xhozef ka ndodhur gjatė njė zėnke ndėrmjet dy pjesėtarėve tė SHPK-sė tė cilėt nuk ishin nė detyrė dhe pronarit tė kafiterisė "Bani" nė Vitomiricė. Njoftohet se pronari i kafiterisė ėshtė arrestuar.

Pronari i kafiterisė ka mundur ta marrė revolėn e njėrit nga pjesėtarėt e SHPK-sė dhe mė pas e ka plagosur njėrin prej tyre nė atė moment. Bėhet e ditur se polici i plagosur tash gjendet nė qendrėn spitalore tė Pejės dhe nuk ėshtė nė rrezik jete. Tash pėr tash rrethanat e kėtij incidenti nuk dihen, kurse policia ėshtė duke i kryer hetimet.
 
 
Podujevė: Afro 7 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve tė pagjetura
 
Podujevė, 15 dhjetor 2003 - Aksioni i Kėshillit Koordinues i Asociacioneve Familjare tė Pengjeve, tė zhdukurve dhe familjeve me viktima tė luftės (KKAF) dhe Rrjeti i aktivistėve "Kosova Action Network" kanė grumbulluar rreth 7.000 nėnshkrime nė komunėn e Podujevės. Organizatorėt thonė se ky aksion vazhdon ende nė terren.
 
Sipas organizatorėve tė aksionit "Tė gjithėve po na mungojnė", numri i pengjeve dhe i personave tė zhdukur ėshtė mbi 3500 persona.

Nė nivel tė Kosovės, sipas organizatorit, janė grumbulluar 50 mijė nėnshkrime.
 
 
U identifikuan nėntė persona tė zhdukur nga Komuna e Pejės
 
Pejė, 15 dhjetor 2003 - Kryetari i Kuvendit komunal tė Pejės Ali Lajēi dhe kryetari i Kėshillit rajonal KMDLNBJ-sė Tahir Demaj i kanė vizituar dje familjet e personave tė zhdukur nga Komuna e Pejės, tė cilėt u identifikuan ditė mė parė nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore nė Rahovec.
 
Me kėtė rast kryetari Ali Lajēi familjarėve tė viktimave tė identifikuara u shprehu ngushėllime tė sinqerta pėr humbjen e mė tė dashurėve tė tyre. Familjarėt e viktimave falėnderuan Lajēin dhe institucionet e Kosovės pėr angazhimin e tyre pėr ndriēimin e fatit tė personave tė zhdukur.

Nga nėntė personat e identifikuar nga komuna e Pejės janė: Milazim Berisha, Milaim Hoxha, Afrim Buēaj, Rexhep Smajli, Malė Kelmendi, Enver Gashi dhe Ismet Berisha tė gjithė nga lagja Dardania e Pejės dhe Gani Shoshi e Ramė Abdullahu nga fshati Lybeniq i Pejės. Dita e varrimit tė eshtrave tė personave tė identifikuar nga Komuna e Pejės do tė caktohet mė vonė.

Ndryshe prej pėrfundimit tė luftės nė Kosovė nė Shoqatėn pėr Persona tė Zhdukur nė Pejė janė evidencuar 124 veta tė humbur, prej tyre deri mė sot janė identifikuar 38 persona kurse pėr fatin e 86 tė zhdukurve tė tjerė nuk dihet as sot e kėsaj dite.
 
 
Nė fshatin Mamushė tė Prizrenit ėshtė paraqitur epidemia e verdhzės ku janė sėmurė 43 fėmijė parashkollarė
 
Prizren, 15 dhjetor 2003 - Nė fshatin Mamushė tė Prizrenit ėshtė paraqitur epidemia e verdhzės, hepatiti viral A. Nga kjo sėmundje janė paraqitur 43 raste tė gjithė fėmijė tė moshės parashkollore. Pas anketimit qė i kanė bėrė ekipet mjekėsore nė kėtė 43 raste tė prekura nga hepatiti viral A, nė 39 raste ėshtė verifikuar se ata janė tė sėmurė prej muajit shtator.
 
Nė bazė tė pėrpunimit tė dhėnave ėshtė konstatuar se ka epidemi, ngase 11 raste janė familjare, qė do tė thotė se ka raste kur nė njė familje nga kjo sėmundje ngjitėse janė prekur dy ose tre fėmijė.
 
 
Pėrkujtohet Mujė Krasniqi dhe 152 dėshmorėt nė pesėvjetorin e rėnies
 
Prishtinė, 15 dhejtor - Me rastin e pesėvjetorin e rėnies sė Mujė Krasniqit i njohur me nofkėn komandant "Kapuēi" dhe tė 152 dėshmorėve, dje nė Teatrin Kombėtar Zona e Parė Mbrojtėse e TMK-sė organizoi njė akademi pėrkujtimore. Ndėrkaq nė vendlindjen e Mujė Krasniqit nė fshatin Ēabiq tė Klinės, u vu gurthemeli i kompleksit memorial "Mujė Krasniqi".
 
 
Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr mbėshtet vendimin pėr pezullimin e ligjeve serbe
 
Bernė, 15 dhjetor 2003 - Kryesia e Bashkimit tė Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr (BISHZ) e mbėshtet pa rezervė Vendimin e drejtė tė Kuvendit legjitim tė Kosovės tė datės 11 dhjetor 2003 pėr pezullimin e ligjeve diskriminuese serbe nė Kosovė tė miratuara pas 22 marsit tė vitit 1989. Me kėtė vendim Kuvendi i Kosovės nė mėnyrė tė drejtė ka suspenduar ligjet dhe aktet e tjera diskriminuese tė cilat me forcė i janė imponuar popullit tė Kosovės.

BISHZ shfaq indinjatė tė thellė pėr anulimin e vendimit nga shefi i UNMIK-ut, z. Hari Holkeri. Ėshtė i pakontestueshėm fakti se mu kėto ligje e revoltuan popullin e Kosovės i cili pa hamendje u hodh nė luftė, duke mos kursyer as gjakun e vet, vetėm e vetėm pėr tu liruar nga po kėto ligje tė cilat tani UNMIK-u dhe Zoti Holker i mbrojnė.

Duhet ta dinė tė gjithė ata qė merren me Kosovėn se ligjet e lartpėrmendura e sollėn NATO-n dhe UNMIK-un nė Kosovė. Andaj, mbrojtja e ligjeve tė tilla diskriminuese do ta vinte nė pikėpyetje legjimitetin e tyre nė Kosovė.

Duke patur respekt tė veēantė pėr pėrkrahjen e madhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare qė i dha dhe po i jep Popullit tė Kosovės, i bėjmė thirrje Holkerit qė tė rishqyrtojė vendimin e tij dhe tė aprovojė Vendimin e Kuvendit tė Kosovės.
 
 
Shqipėria dhe Koreja nėnshkruan Marrėveshjen "Pėr Mbrojtjen dhe Nxitjen e Investimeve"
 
Tiranė, 15 dhjetor 2003 - Sot, nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė u nėnshkrua Marreveshja "Pėr Mbrojtjen dhe Nxitjen e Investimeve" ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Koresė.

Nė emėr tė Qeverisė shqiptare kjo marrėveshje u nėnshkrua nga Zv/Ministri i Punėve tė Jashtme, Luan Hajdaraga, ndėrsa pėr Qeverinė e Republikės sė Koresė nga Ambasadori i Jashtezakonshem dhe Fuqiplote i Republikes sė Koresė nė Shqiperi, Tae Kuy Han.

Me kėtė marrėveshje synohet tėi hapet rrugė investimeve tė rėndėsishme tė Qeverisė sė Koresė nė Shqipėri dhe konkretisht Marreveshjes mjaft tė favorshme tė kredisė prej 25 milion dollarėsh pėr zonat rurale dhe kryesisht nė Vlorė, e cila parashikohet tė nėnshkruhet nė fund tė janarit tė vitit 2004.
 
 
Solana sot nė Beograd diskuton edhe pėr Kosovėn
 
Beograd, 15 dhjetor 2003 - Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme Havier Solana sot viziton Beogradin. Solana nė Beograd do tė takohet me krerėt e Serbisė dhe Malit tė Zi pėr tė diskutuar pėr gjendjen nė prag tė zgjedhjeve parlamentare serbe mė 28 dhjetor.

Solana do tė bisedojė nė Beograd edhe pėr Kosovėn dhe do tė theksojė qartė se BE mbėshtet nismėn e Grupit tė Kontaktit pėr zbatimin e standardeve pėr Kosovėn.

BE mbėshtet politikėn e standardeve para statusit dhe konsideron se serbėt e Kosovės kanė njė rast tė qartė qė nėpėrmjet kėtij procesi tė zgjidhin atė qė i mundon dhe ēfarė dėshirojnė tė arrijnė.
 
 
Kongresi i PS rizgjodhi kryetar tė partisė Fatos Nanon
 
Tiranė, 15 dhjetor 2003 - Kongresi i Gjashtė i Partisė Socialiste tė Shqipėrisė rizgjodhi kryetar tė partisė Fatos Nanon, ndėrkaq dy kandidatėt e tjerė Edi Rama dhe Rexhep Meidani sė bashku morėn vetėm 20 pėr qind tė votave, qė grumbulloi Fatos Nano. Ai fitoi 456 vota.
 
Ndėrkaq, sekretar i pėrgjithshėm i socialistėve u zgjodh Gramos Ruēi. Pėr herė tė parė nė historinė 13-vjeēare tė Partisė Socialiste tė Shqipėrisė kjo parti vuri rregulla tė rrepta dhe dėnoi me pėrjashtim deputetėt e saj qė mendojnė ndryshe nga mazhuranca e grupit parlamentar.

Tani pritet tė shihet se si do tė jetė balanca e forcave nė pėrbėrjen e Komitetit tė pėrgjithshėm drejtues tė kėsaj partie.

Kongresi ligjėroi pėrjashtimet nga grupi parlamentar pėr deputetėt qė votojnė kundėr vendimit politik tė partisė.

Ish-kryeministri Ilir Meta e quajti tė dėshtuar Kongresin e PSSH-sė. Edi Rama tha se socialistėt nė Shqipėri nuk duhet tė lejojnė qė lidershipi aktual i socialistėve t'i ēojė si njė tufė delesh nė opozitė.
 
 
Sot nė Maqedoni fillon Misioni policor i BE-sė "Proksima"
 
Shkup, 15 dhjetor 2003 - Sot nė Maqedoni fillon Misioni policor i BE-sė "Proksima". Njė nga detyrat e kėtij Misioni ėshtė aftėsimi i policisė maqedonase nė luftėn kundėr krimit tė organizuar. Misioni "Proksima" do tė fillojė mė 15 dhjetor 2003 dhe shpresohet se deri nė atė kohė do tė ketė deri 50 policė ndėrkombėtarė.
 
Do tė fillohet nė Shkup, Tetovė dhe Kumanovė, pastaj mė vonė do tė arrijnė edhe anėtarėt e tjerė tė Misioni, ku ata do tė shtrihen edhe nė Gostivar, Dibėr, Ohėr, Strugė dhe nė Kėrēovė. Nė fund numri i policėve ndėrkombėtarė do tė jetė 230, ndėrkaq 150 prej tyre do tė punojnė nė terren.
 
 
Ēoviq i bėri thirrje Holkerit qė ta ndėrpresė procesin e privatizimit nė Kosovė
 
Beograd, 15 dhejtor - Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq i ngarkuar pėr Kosovėn i ka bėrė thirrje shefit tė UNMIK-ut Hari Holkerit qė ta ndėrpresė procesin e privatizimit nė Kosovė. Nė tė kundėrtėn ka thėnė Ēoviq Serbia do tė ankohet nė Gjykatėn Ndėrkombėtare.
 
 
Nė Maqedoni sot pėrfundon aksioni pėr dorėzimin vullnetar tė armėve dhe materieve shpėrthyese
Ø
Shkup, 15 dhjetor 2003 - Nė Maqedoni sot pėrfundon aksioni pėr dorėzimin vullnetar tė armėve dhe materieve shpėrthyese. Grupi Koordinues pėr realizimin e kėtij operacioni qė ka filluar me 1 nėntor bėri tė ditur se janė dorėzuar rreth 5000 copė armė tė llojeve tė ndryshme. Ndėrkaq ky numėr deri nė pėrfundimin e aksionit "Amnisti pėr armėt" pritet tė jetė edhe mė i lartė.

"Prej fillimit tė realizimit tė aksionit gjithėsej janė dorėzuar mbi 80 mijė copė municione tė kalibrit tė ndryshėm dhe mbi 10 mijė materie shpėrthyese", tha zėdhėnėsi i Trupit kordinues Muhamet Hoxha. Sipas tij trupi koordinues ėshtė shprehur i kėnaqur nga mbėshtetja qė i ka dhėnė popullata realizimit tė opracionit pėr dorėzimin vullnetar tė armėve.
 
 
Ish gjenerali i NATO-s dėshmon nė Hagė kudnėr Millosheviqit
 
Hagė, 15 dhjetor 2003 - Dėshmia e Wesley Clarkut ėshtė pjesė e njė marrėveshjeje tė paprecedent midis gjykatės sė Hagės dhe qeverisė amerikane.

Zoti Clark do tė dėshmojė nė njė sesion me dyer tė mbyllura.

Pastaj Uashingtoni ka dy ditė kohė pėr tė kėrkuar qė pjesė tė dėshmisė qė do tė konsiderohen se mund tė dėmtojnė interesat e tij kombėtare tė mos bėhen publike.

Tė premten pritet tė bėhet publike njė pjesė e redaktuar e dėshmisė sė tij.

Ėshtė e sigurt se pėrballja midis Wesley Clarkut dhe Slobodan Milosheviqit do tė kthehet nė njė debat politik.
Zoti Clark tha se ai priste tė jepte informacione pėr mė shumė se 100 orė takime gjatė katėr viteve me Millosheviēin gjatė viteve 1990.
 
 
Irani padit Sadamin para gjykatės ndėrkomėtare
 
Teheran, 15 dhjetor 2003 - Irani ka ndėrmend qė para gjykatės ndėrkomėtare tė akuzojė ish-presidentin e Irakut Sadam Husein pėr shkak tė krimeve qė i ka bėrė mbi Iranin, ka thėnė tė hėnėn zėdhėnėsi i Qeverisė iraniane.

"Irakianėt kanė tė drejtė tė parėt tė akuzojnė Sadamin, por kjo nuk do tė thotė se dhe tė tjerėt nuk kanė tė drejtė ta bėjnė kėtė para gjykatave ndėrkombėtare", ka thėnė zėdhėnėsi.

Sadami ėshtė pėrgjegjės pėr tri kriza nė dy dhjetėvjetėshet e fundit dhe pėr kėtė arsye duhet tė pėrgjigjet, ka thėnė zėdhėnėsi, duke theksuar se mendon nė luftėn me Iranin 1980-1988, pushtimin e Kuvajtit e cila shkaktoi luftėn nė Gjirin Persik mė 1991 si dhe krizėn e fundit nė mars e cila shkaktoi luftėn dhe rezultoi me pėrmbysjen nga pushteti.
 
 
Sadam Huseini u ka ofruar bisedime trupave amerikane qė e kishin arrestuar
 
    
Al Daur, Irak, 15 dhjetor 2003 - Sadam Huseini u ka ofruar bisedime trupave amerikane qė e kishin arrestuar atė afėr qytetit tė tij tė lindjes, tha njė oficer amerikan, forcat e tė cilit e kishin kapur ish-presidentin irakian.

"Ai tha: Unė jam Sadam Huseini. Unė jam president i Irakut dhe unė jam i gatshėm tė bisedoj", u tha gazetarėve majori Brajan Rid, oficer qė kishte udhėhequr operacionin e kapjes sė Sadamit.

"Pėrgjigjja e ushtarėve ka qenė: "Presidenti Bush ju dėrgon pėrshėndetje".
 
Sadami ėshtė kapur tetė muaj pasi forcat amerikane pėrmbysėn qeverinė nė Bagdad, njofton Rojter.
 
 
Vriten dy palestinezė nė Rripin e Gazės
 
Gaza, 15 dhjetor 2003 - Ushtarėt izraelitė gjatė natės sė kaluar kanė vrarė dy palestinezė nė Rripin e Gazės, njoftuan burimet izraelite.

Te palestinezi i vrarė nuk janė gjetur armė. Nga katėr palestinezėt qė ishin me tė, njėri ėshtė arrestuar, kurse tre tė tjerė kanė kaluar nė territorin izraelit dhe pas tyre kanė filluar ndjekjet.
 
 
Musharaf i shpėtoi njė sulmi
 
Islmabad, 15 dhjetor 2003 - Presidenti i Pakistanit Pervez Musharaf ka thėnė se njė bombė ka shpėrthyer tek njė urė derisa po kalonte aty pari, tė vendosur nga ekstremistėt islamikė.

"Ka qenė njė akt terrorist dhe me siguri kam qenė unė nė shenjestėr", tha presidenti Musharaf pėr njė TV.
Shpėrthimi ka ndodhur vetėm njė minutė apo gjysmė minute pasi ka kaluar Musharafi, njofton Frans Press.
 
 
Nė dy shpėrthime afėr Bagdadit janė vrarė tė paktėn 10 vetė dhe shumė tė tjerė janė plagosur
 
Bagdad, 15 dhjetor 2003 - Nga dy shpėrthimet e automobilave bombė ndaj stacioneve tė policisė afėr Bagdadit sot janė vrarė tė paktėn 10 vetė dhe shumė tė tjerė janė plagosur.

Njė shpėrthim ka ndodhur nė fshatin Huseinija, 30 km nė veri tė Bagdadit, ku janė vrarė nėntė vetė dhe mbi 20 policiė janė plagosur. Ndėrkaq nė njė shpėrthim tjetėr shoferi ka vrarė veten dhe ka plagosur tetė persona. Me atė rast janė shkatėrruar katėr vetura, njofton Rojter.
 
 
Uashingtoni: Sadam Huseini duhet tė nxirret para drejtėsisė
  
   
Uashington, 15 dhjetor 2003 - Administrata e Presidentit Bush thotė se Sadam Huseini duhet tė nxirret para organeve tė drejtėsisė nėn akuza pėr krime, por thekson si ai do tė trajtohet nė mėnyrė njerėzore. Sekretari i Mbrojtjes Donald Ramafeld tha se ish udhėheqėsi i kapur irakian do tė mbrohet nė bazė tė Konventės sė Gjenevės, e cila ndalon keqtrajtimin e robėrve tė luftės.

Presidenti Bush tha tė dielen se njė periudhė e errėt dhe plotė vuajtje nė Irak mori fund, duke thėnė se udhėheqėsi i pėrmbysur do tė pėrballet me drejtėsinė qė ai u mohoi miliona njerėzve. Por, presidenti i paralajmėroi amerikanėt se kapja e Sadamit nuk nėnkupton pėrfundimin e dhunės nė Irak.
 
Pėrkrahės dhe kundėrshtarė tė luftės nė Irak po e pėrshėndesin arrestimin e Sadam Huseinit. Spanja tha dje se Sadam Huseini ka shkaktuar vuajtje e varėfėri dhe tani duhet tė pėrgjigjet pėr krimet e tij.
   
Japonia, Polonia dhe Australia e mirėpritėn arrestimin e ish udhėheqėsit irakian. Kundėrshtarėt e luftės, Franca dhe Gjermania, thanė se ky zhvillim mund tė ndihmojė nė stabilizimin e Irakut dhe tė ēojė drejt sovranitetit tė tij.
 
Ministri i jashtėm i Rusisė parashikon se arrestimi do tė ndihmojė pėrpjekjet pėr pėrmirėsimin e sigurisė nė Irak dhe pėr arritjen e njė zgjidhjeje politike. Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, i bėri jehonė vlerėsimit rus.

Ministria e jashtme kineze tha se shpreson qė populli irakian do tė jetė tani nė gjendje tė marrė nė dorė fatin e vet dhe se zhvillimi i fundit do tė ēojė drejt paqes e qendrueshmėrisė nė Irak.
 
 
Sadami nuk po bashkėpunon me hetuesit
 
Bagdada, 15 dhjetor 2003 - Amerikanėt thonė se Sadam Huseini nuk ka pranuar tė japė ndonjė informacion qė kur ėshtė kapur tė shtunė nė darkė.

Ish-udhėheqėsi irakian ėshtė arrestuar nga amerikanėt dhe mbahet nė njė vend tė fshehtė pasi u kap nė njė tunel nėntokėsor pranė Tikritit.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld, tha se ish-udhėheqėsi irakian, megjithėse nuk ka bėrė rezistencė, nuk po bashkėpunonte me hetuesit.

"Ai nuk ka bashkėpunuar, nė kuptimin se nuk ka folur apo diēka e tillė," tha zoti Ramsfeld.

"Ai sigurisht ishte i bindur, apo i detyruar t'i nėnshtrohej kontrolleve mjekėsore," tha sekretari amerikan i mbrojtjes duke shtuar se ai do tė trajtohet nė mėnyrė njerėzore dhe profesionale.
 
 
Statusi i Sadamit
 
Bagdad, 15 dhjetor 2003 - Statusi i Sadamit pėr momentin nuk ėshtė i qartė. Nėse ai ėshtė njė i burgosur lufte, atėhere do tė shtrohen pyetje pėr pamjet qė u bėnė publike pas arrestit tė tij, qė tregonin kontrollin mjekėsor qė po i bėhej atij.

Duket se SHBA-ja nuk shpejton qė ta nxjerrė atė para njė gjyqi.

Ekspertėt e shėrbimeve sekrete do tė donin qė ta merrnin nė pyetje fillimisht, dhe nga ana tjetėr do tė jetė e vėshtirė qė presidenti Bush tė pranojė ndonjė gjykim ku nuk do tė pėrfshihet edhe mundėsia e dėnimit me vdekje.

Kjo do tė pėrjashtonte njė gjykim sipas ligjeve evropiane apo edhe irakiane, sepse dėnimi me vdekje ėshtė hequr edhe nė Irak.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.