|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Podujevė: Afro 7 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen e pengjeve tė pagjetura

 
 

 
Podujevė, 15 dhjetor 2003 (TN) – Aksioni i Kėshillit Koordinues i Asociacioneve Familjare tė Pengjeve, tė zhdukurve dhe familjeve me viktima tė luftės (KKAF) dhe Rrjeti i aktivistėve “Kosova Action Network” pėr grumbullimin e nėnshkrimeve pėr pengjet e pagjetura ka filluar para njė muaji nė komunėn e Podujevės.
 
Koordinatori i Komiteteve tė fshatrave  dhe Lagjeve tė Qytetit Latif Mehmeti tha se aksioni qė ka filluar me pėrkrahjen e udhėheqjes komunale ka rezultuar me grumbullimin e 5 mijė nėnshkrimeve pėr pengjet e pagjetura, ndėrsa Kryetari i NKMLDNJ-sė nė Podujevė Ahmet Hasani njoftoi se veprimtarėt e kėtij nėnkėshilli kanė mbledhur 1750 nėnshkrime dhe se po punohet nė terren pėr mbledhjen e nėnshkrimeve pėr gjetjen e pengjeve dhe tė tė zhdukurve nga Kosova, numri i tė cilėve sipas organizatorėve tė aksionit “ Tė gjithėve po na mungojnė” ėshtė mbi 3500 persona.
 
Aksioni pėr mbledhjen e nėnshkrimeve nė komunėn e Podujevės ėshtė duke vazhduar dhe vetėm nė muajin e parė ka rezultuar me grumbullimin e afro 7 mijė nėnshkrimeve, derisa nė nivel tė Kosovės, sipas organizatorit janė grumbulluar 50 mijė nėnshkrime.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.