|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Piktori shqiptaro-austriak vlerėsohet nė Itali

 
 

Fatmir Velaj, “ēmim tė artė“ nė Sanremo

 
 

 
   

13 dhjetor 2003 / TN

Vasil QESARI

Nga data 6 deri 9 dhjetor 2003, nė qytetin e Sanremos, Itali u zhvillua Festivali i 11 ndėrkombėtar i Pikturės Bashkėkohore "SanremoArte". Ky aktivitet i rėndėsishėm artistik, u organizua nga qendra e artit "La Tavolozza" nė bashkėpunim me Bashkinė e qytetit dhe Akademinė e Arteve tė Sanremos. Nė tė merrnin pjesė 430 artistė nga Italia e nga vende tė ndryshme tė Europės. Pėr kėtė festival, pėr pikturėn mė tė mirė, krahas medaljes sė argjentė vėnė nė dispozicion nga Presidenti i Republikės Italiane On. Carlo  Azelio Ciampi, ishte vėnė edhe trofeja e Papa Giovanni Paolo i II pėr pikturėn mė tė shenjtė (Pittura Sacra).

Medaljen e artė pėr artistin mė tė mirė e vuri nė dispozicion Republika e San Marinos. Veprimtaria nė fjalė tėrhoqi vėmendjen e shumė personaliteteve tė artit e kulturės dhe u vizitua nga fituesi i ēmimit Oscar, Roberto Bennigni, gazetari i shquar italian Bruno Vespa, sekretari i Shtetit pėr Kulturėn Vittorio Sgarbi, kėngėtarėt Gianni Morandi, Massimo Ranieri etj. Nė kėtė festival u paraqit punimet "The country house 1", "The country house 2", "The testament" edhe piktori shqiptaro-austriak Fatmir Velaj. Nė drekėn e nderit qė u shtrua nė mjediset e “Suite Hotel Nyala” ė Sanremos merrnin pjesė personalitete tė artit, kulturės dhe politikės.

Nė pėrshėndetjen e tij presidenti i qendrės sė artit "La Tavolozza",  Casimoro Dell'Arco Talarico falenderoi tė gjithė artistėt qė u kualifikuan nė kėtė veprimtari si edhe gjithė ata personalitete tė fushės sė artit, gazetarisė dhe politikės qė kishin ardhur tė pėrjetonin ato momente interesante nė Sanremo. Ndėr tė tjera ai u shpreh se: "... pėr mua ėshtė kėnaqėsi e veēantė tė prezantoj dhe t’i u uroj mirėseardhjen shumė artistėve nga vende tė  ndryshme tė Europės. Nė kėtė kontekst, dėshiroj tė pėrshėndes nė mėnyrė tė veēantė, artistin nga Viena, Fatmir Velaj, jo vetėm nė emrin tim personal por edhe tė tė gjithė stafit tė jurisė dhe qendrės kulturore nė Sanremo”.

Mbas drekės sė nderit u bė ndarja e ēmimeve. Juria e festivalit nderoi me medaljen e artė dhe ēmimin e parė artistin  shqiptar Fatmir Velaj, si artistin mė tė mirė nė karrierėn e gjithė festivalit. Kėtė ēmim, tė vėnė nė dispozicion nga qeveria e Republikės sė San Marinos, atij ia dorėzoi Konsulli i Republikės sė San Marinos nė Marseje Cav. Avv. Domenic Morganti. Nė fjalėn dhe motivacionin e ēmimit, ai vlerėsoi punimet e Fatmir Velajt, si njė mėnyrė e shkėlqyer e paraqitjes sė mendimit, filozifisė dhe ndjenjave artistike. “Pėr mua, personalisht, - tha ai – ishte njė kėnaqėsi e veēantė kur pashė punimet tuaja e,

ndėrkohė, nuk u befasova kur juria e festivalit ju vlerėsoi me ēmimin mė tė lartė. Pėr Republikėn e San Marinos, me njė histori 1700 vjeēare, ėshtė kėnaqėsi e veēantė qė artistė tė tillė, t’i vlerėsojė e t’u ofrojė mirėseardhjen nė San Marino”. Pataj fjalėn e mori fituesi i ēmimit, Fatmir Velaj. Ai falenderoi pėr mikpritjen e ngrohtė qė iu bė nga organizatorėt e Festivalit si edhe pėr jurinė qė e kish zgjedhur atė si artistin mė tė mirė tė tij.

Ai falenderoi gjithė miqtė e dashamirėsit e artit qė kishin marrė pjesė nė kėtė aktivitetet, si edhe ata qė e kishin inkurajuar qysh nė fillimet artistike e, nė mėnyrė tė veēantė, bashkėshorten e tij,  Klara qė, ndodhej e pranishme nė sallė e, sė cilės, ai ia dedikoi edhe fitmin e ēmimit nė  fjalė... Pėr Fatmir Velaj, ky vlersim i lartė nė Itali, i shtohet njė sėrė suksesesh tė tjera qė ai ka arritur nė Austri e jashtė saj.

Vitin qė vjen ai ėshtė ftuar tė organizojė nė Muzeumin Kombėtar tė Rumanisė ekspozitėn "Good Morning Balkan". Nė hapjen e kėsaj ekspozite nė Bukuresht, ėshtė konfirmuar edhe pjesėmarja e Presidentit tė Republikės sė Rumanisė Ioan Iliescu, i cili ka marrė edhe kujdedstarinė e kėsaj veprimtarie. Pėrurimi i kėsaj ekspozite, ku do tė marrė pjesė edhe koordinatori i Paktit tė Stabilitetit Dr. Erhard Busek, do tė zhvillohet nė 24 Qershor 2004.                                         


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.