|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E shtune, 13 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova i shpreh keqardhje presidentit tė Bankės Botėrore pėr incidentin nė Mitrovicė

 • Kėshilli i Sigurimit mbėshtet plotėsisht Standardet pėr Kosovėn dhe Hari Holkerin

 • Grupi i Kontaktit dhe BE kanė pėrkrahur planin e Holkerit pėr zbatimin e standardeve nė Kosovė

 • Pranė Zyrės sė Kryeministrit ka filluar punėn zyra kėshilldhėnėse pėr siguri publike

 • Qeveria e Kosovės nė strategjinė e zhvillimit afatmesėm parashikon tė hapen 650 mijė vende tė punės

 • Qeveria e Kosovės nuk do ta pėrfillė vendimin e Holkerit pėr shfuqizimin e vendimit tė Parlamentit

 • Hollbruk: Nėse NATO largohet nga Kosova, brenda 48 orėsh do tė ndodhte gjakderdhja mė e madhe nė historinė moderne

 • Subjektet politike shqiptare kanė mendime tė ndryshme lidhur me vendimin pėr shpėrndarjen e KK nė Preshevė

 • Nė Tiranė u pezulluan 12 oficerė tė lartė tė Marinės Ushtarake tė Shqipėrisė

 • Parlamenti maqedonas e ratifikoi Marrėveshjen pėr Misionin Policor "Proksima" tė BE-sė nė Maqedoni

 • Ushtarėt izraelitė nė njė pikė kontrolli kanė vrarė njė palestineze 20-vjeēare

 • Bruksel: Marrėveshja pėr kushtetutėn ende larg

 • Kongresi kritikon qeverinė amerikane

 • Bush paralajmėron kompaninė

 
  
Presidenti Rugova i shpreh keqardhje presidentit tė Bankės Botėrore pėr incidentin nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 13 dhjetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova i ka drejtuar njė letėr Presidentit tė Bankės Botėrore, z.Xheimz Volfenson (James D. Wolfensohn), nė tė cilėn i shreh keqardhje pėr incidentin qė ndodhi para njė jave nė Mitrovicė.

"Mė lejoni qė nė emėr tė institucioneve tė Kosovės dhe nė emėr tė popullit tė Kosovės tė shpreh keqardhje tė thellė dhe kėrkimfalje pėr incidentin qė ndodhi nė qytetin e Mitrovicės mė 6 dhjetor 2003. Ju lutem ua pėrcillni keqardhjen tonė tė sinqertė drejtorėve ekzekutivė dhe anėtarėve tė tjerė tė delegacionit tė Bankės Botėrore", thuhet nė letrėn e Presidentit Rugova.

"Me kėtė rast dua tė shpreh edhe keqardhjen time tė thellė personale. Mė dhemb posaēėrisht shumė pėr faktin se kjo i ndodhi njė delegacioni aq tė lartė nga institucioni juaj i shquar. Populli dhe autoritetet e Kosovės e dinė se sa rol tė rėndėsishėm ka luajtur dhe po luan Banka Botėrore nė zhvillimin e Kosovės".

"Populli i Kosovės dhe institucionet e tij tė zgjedhura ēmojnė lart pėrpjekjet e Bankės Botėrore pėr tė luftuar varfėrinė nė gjithė Kosovėn dhe pėr tė siguruar qė ndihma t'u arrijė mė tė varfėrve, atyre qė kanė mė sė shumti nevojė pėr ndihmė, dhe minoriteteve", thekson nė fund tė letrės sė tij Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova drejtuar Presidentit tė Bankės Botėrore, Xheimz Volfenson.
 
 
Kėshilli i Sigurimit mbėshtet plotėsisht Standardet pėr Kosovėn dhe Hari Holkerin
 
Kombet e Bashkuara, 13 dhjetor 2003 - Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara mbrėmė ka mbėshtetur Standardet pėr Kosovėn, qė tė mėrkurėn i paraqiti shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri.

Nė njė komunikatė tė lėshuar nga KS, shpprehet mbėshtetja e plotė e planit Standardet pėr Kosovėn, duke theksuar se ai duhet tė shėrbejė si bazė pėr vlerėsimin e pėrparimit tė arritur nga institucionet vendore nė Kosovė.

"Kėshilli pret nga PSSP nė Kosovė qė nėpėrmjet konsultimeve me pėrfaqėsuesit e institucioneve tė pėrkohshme tė vetėqeverisjes nė Kosovė dhe me palėt e tjera relevante, t'i japė fund hartimit tė planit pėr imnplementimin e atyre standardeve nė bazė tė tė cilave do tė vlerėsohet pėrparimi i arritur nė Kosovė", thuhet nė kėtė komunikatė.

KS thekson se shefi i UNMIK-ut do tė vazhdojė me konsultimet e ngushta me tė gjitha palėt e interesuara, para sė gjithash me Grupin e Kontaktit, i cili, siē theksohet, ka shprehur gatishmėrinė tė ofrojė njė kontribut tė dukshėm nė rishqyrtimin e pėrparimit tė arritur dhe vlerėsimet e veta t'ia dorėzojė PSSP nė Kosovė.

"KS konstaton se varėsisht nga vlerėsimi i pėrparimit i cili do tė bėhet nė mėnyrė periodike, rasti i parė pėr rishqyrtim tė gjithanshėm do tė jetė mesi i viti 2005", thuhet nė komunikatė dhe theksohet se pėrparimi i mėtejshėm nė drejtim tė pėrcaktimit tė procesit tė statusit tė ardhshėm do tė varet nga vlerėsimi pozitiv i atyre rishqyrtimeve tė gjithanshme.

"KS konfirmon mbėshtetjen e plotė pėr shefin e UNMIK-it Hari Holkeri dhe u bėn thirrje institucioneve tė pėrkohshsme nė Kosovė dhe tė gjitha palėve tė interesuara qė tė bashkėpunojnė plotėsisht me tė", thekoshet nė fund tė komunikatės.
 
 
Grupi i Kontaktit dhe BE kanė pėrkrahur planin e Holkerit pėr zbatimin e standardeve nė Kosovė
 
Berlin-Bruksel, 13 dhjetor 2003 - Grupi i Kontaktit e ka pėrkrahur shefin e UNMIK-ut, Hari Holkerin nė pėrpjekjet pėr zbatimin e standardeve pėr Kosovėn. Siē ka bėrė tė ditu Ministria e Jashtme gjermane, pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit kanė biseduar dje nė Berlin me Kryeadministratorin e Kosovės, Hari Holkeri pėr zhvillimin e situatės nė Kosovė dhe rajon.

Edhe Bashkimi Evropian e ka pėrkrahur plotėsisht planin e shefit tė UNMIK-ut, Hari Holkeri pėr zbatimin e standardeve nė Kosovė.

Bashkimi Evropian u ka bėrė thirrje tė gjitha palėve nė Kosovė qė tė pranojnė kėtė dokument dhe tė punojnė pėr realizimin e tij.
 
 
Pranė Zyrės sė Kryeministrit ka filluar punėn zyra kėshilldhėnėse pėr siguri publike
 
Prishtinė, 13 dhjetor 2003 - Qė nga dita e djeshme pranė Zyrės sė Kryeministrit Bajrami Rexhepi ka filluar punėn zyra kėshilldhėnėse pėr siguri publike. Burime nga Qeveria e Kosovės njoftuan se drejtues i kėsa zyreje ėshtė Enver Boruēaj, ish-anėtar i Shėrbimit Policor tė Kosovės.
 
 
Qeveria e Kosovės nė strategjinė e zhvillimit afatmesėm parashikon tė hapen 650 mijė vende tė punės
 
Prishtinė, 13 dhjetor 2003 - Qeveria e Kosovės paraqiti dje pasdite strategjinė e saj aftmesme zhvillimore pėr pesė vitet e ardhshme. Nė kėtė kuadėr ministri pėr Industri dhe Tregti, Ali Jakupi tha se nė Kosovė parashihen tė hapen 650 mijė vende tė reja tė punės.

Kryeministri Rexhepi tha se Kosova ndėrkohė do tė ecė rrugės sė integrimeve evropiane, duke zhvilluar njė ekonomi tė tregut dhe gradualisht tė bėhet njė vend konkurrence dhe t'i tejkalojė problemet aktuale sociale qė i ka.

Ai ka shtuar se Kosova aktualisht karakterizohet me humbje tė tregjeve dhe me tendencėn pėr rikthimin e atyre tregjeve apo edhe hapjes sė tregjeve tė reja.

"Gjatė pesė viteve tė ardhshme Kosova parashikon tė ngrisė industrinė ndėrtimore, tė ulė importin dhe tė inkurajojė prodhimet vendore, si dhe tė ulė nivelin e tashėm tė pėrqindjes s taksave pėr tė koncentruar ekonominė nė zhvillimin e biznesit", ka thėnė ministri Jakupi. Duke zbatuar kėtė strategji tha ai nė vitin 2008 tė ardhurat pėr kokė banori nė Kosovė do tė jenė 3.132 euro.
 
 
Qeveria e Kosovės nuk do ta pėrfillė vendimin e Holkerit pėr shfuqizimin e vendimit tė Parlamentit
 
Prishtinė, 13 dhjetor 2003 - Qeveria e Kosovės nuk do ta pėrfillė vendimin e shefit tė UNMIK-ut Hari Holkeri, i cili e shpalli tė pavlefshėm vendimin e Parlamentit tė Kosovės qė shfuqizon tė gjitha ligjet diskriminuese serbe pėr Kosovėn tė miratuara pas vitit 1989.
 
Qeveria e Kosovės e pranon nė tėrėsi dokumentin pėr "Standardet pėr Kosovėn" dhe ėshtė nė pėrgatitje tė planit pėr implementimin e tij. Kėshtu deklaroi zėdhėnėsja e Kryeministrit Rexhepi, Mimoza Kusari pas mbledhjes sė djeshme tė Qeverisė, ku u diskutua pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė.

Zėdhėnėsja e UNMIK-ut, Izabela Karlovic tha se zhvillimi lidhur me ligjet nuk mund tė ndikojnė mbi procesin e privatizimit nė Kosovė. "Nuk ka kurrėfarė ndikimi tė asaj qė ka ndodhur pardje nė procesin e privatizimit, pasi udhėzimet nga Nju-Jorku thonė qartė dhe kėrkojnė qė privatizimi tė vazhdojė", tha zėdhėnėsja Karlovic.
 
 
Hollbruk: Nėse NATO largohet nga Kosova, brenda 48 orėsh do tė ndodhte gjakderdhja mė e madhe nė historinė moderne
  
    
Uashington, 12 dhjetor - Riēard Hollbruk, kryearkitekti i marrėveshjes sė Dejtonit dhe ish- ambasador amerikan nė Kombet e Bashkuara, bėn disa komente rreth gjendjes nė Ballkan, veēanėrisht nė Bosnje dhe nė Kosovė.

Nė njė takim nė Uashington para Kėshillit pėr Marrėdhėniet me Jashtė, tha se nė pėrgjithėsi nuk ėshtė i zhgėnjyer nga rezultatet e bisedimeve tė paqes, qė u mbajtėn nė Dejton para tetė vjetėve.
"Sot, pas 8 vjetėsh, as edhe njė ushtar i NATO-s nuk ėshtė vrarė.
 
I njoh mė sė miri difektet e marrėveshjes, por mes marrėveshjeve tė tjera tė ēerek shekullit tė fundit, Kosova, ngjarjet nė Afganistan dhe katastrofa nė Irak, marrėveshja e Dejtonit arriti objektivat tona strategjike. Dėshtimi ynė mė i madh nuk ėshtė mos kapja e Radovan Karaxhiēit dhe Ratko Mlladiēit, por mungesa e stabilitetit si pasojė e mos kapjes sė tyre", thotė Hollbruk.
 
Gjėja mė pozitive e arritur nė Bosnje, thotė ai, ėshtė se lufta nuk do tė rifillojė, megjithatė, ai paralajmėroi rreth njė largimi tė parakohshėm tė trupave amerikane.

Por, gjendja nė Kosovė ėshtė shumė mė pak premtuese se sa nė Bosnje. Sipas ambasadorit Hollbruk nė Kosovė kemi tė bėjmė me dy aspekte shumė tė gabuara.

"E para ėshtė se nė bazė tė rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, ky i fundit duhej t'i transferonte 'autonomi tė madhe' popullatės lokale, veēanėrisht shqiptarėve, por ata nuk e kanė bėrė njė gjė tė tillė. Dhe si pėr ironi, ambasadori Bremer po pėrpiqet tė transferojė mė shumė dhe mė shpejt autoritet tek irakianėt vetėm pas 5 muajsh nė mes tė luftės se sa Kombet e Bashkuara kanė transferuar autoritet tek shqiptarėt e Kosovės. Kėtė unė nuk e kuptoj.
 
Sė dyti, 4 vjet pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, ne kemi zhvilluar vetėm njė takim midis shqiptarėve dhe sėrbėve; njė takim qė zgjati 2 orė dhe u zhvillua nė Vjenė e qė ishte katastrofė. Teoria e Kombeve tė Bashkuara ėshtė se gjėrat do tė pėrmirėsohen gjatė 18 muajve tė ardhshėm.
 
Shqetėsimi im ėshtė se pikėrisht e kundėrta do tė ndodhė. Mungesa e pėrparimit drejt njė statusi pėrfundimtar tė pranueshėm nga tė dyja palėt, do tė bėjė qė si shqiptarėt ashtu edhe sėrbėt tė polarizohen. Nė se trupat amerikane, e madje edhe ato evropiane, largohen nga Bosnja, gjendja do tė pėrparojė. Nėse trupat e NATO-s largohen nga Kosova, brenda 48 orėsh, ne do tė ndodheshim pėrballė gjakderdhjes mė tė madhe nė historinė moderne.
 
Pėrfundimi kryesor qė mund tė nxirret nga kjo ėshtė se, megjithėse ne vazhdojmė tė tėrheqim trupa nga Bosnja, ne nuk mund tė tėrhiqemi nga Kosova. Ne jemi atje tė bllokuar sepse nėse nuk arrihet njė marrėveshje e pranueshme si nga Prishtina ashtu edhe nga Beogradi, trupat nuk mund tė tėrhiqen nga Kosova".

Kohėt e fundit, ambasadori Hollbruk shkoi nė Ballkan me ish pėrfaqėsuesin e lartė tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Bernard Kushner. Ai tha se bisedoi me shumė zyrtarė sėrbė rreth bllokimit tė gjendjes nė Kosovė.

"Kur shkova nė Beograd me Bernardin u thashė sėrbėve se atyre u duhet tė bėjnė njė zgjedhje historike. Ata duhet tė zgjedhin midis Kosovės dhe Evropės. Nėse duan tė integrohen nė Bashkimin Evropian, ata duhet ta kuptojnė se kėtė nuk mund ta bėjnė deri sa tė zgjidhet statusi i Kosovės.
 
Nėse zgjedhin Kosovėn, ata humbasin dyfish sepse Kosovėn ata e kanė tė humbur. Kėtė e pranojnė edhe vetė sėrbėt nė biseda private, edhe sėrbėt konservatorė. Madje ata kanė njė mėnyrė pėr ta shpjeguar humbjen e Kosovės. 'Millosheviqi e humbi Kosovėn pėr ne', thonė ata.
 
Nga ana tjetėr, serbėt kanė dy shqetėsime tė ligjshme: sigurinė fizike dhe tė drejtat civile tė pakicės nė Kosovė si dhe monumentet shumė tė rėndėsishme kulturore dhe fetare".

Njė prej arsyeve qė pėrsėritet mė shpesh pėr mos zgjidhjen e statusit tė Kosovės ėshtė ndikimi negativ i tij ndaj entiteteve tė tjera nė rajon, por ambasadori Hollbruok nuk ėshtė dakord me kėtė arsyetim. Bosnja pėr shembull, thotė ai, nuk do tė shpėrbėhej nėse Kosova fitonte pavarėsinė.

Riēard Hollbruk, kryearkitekti i marrėveshjeve tė Dejtonit tė arritura nė vitin 1995, ka reputacionin e njė njeriu qė flet hapur. Kohėt e fundit, ai foli nė Uashington rreth sfidave tė sotme nė Ballkan dhe veēanėrisht rreth nevojės pėr njė zgjidhje nė Kosovė, e cila, sipas tij, kėrkon hapa mė tė guximshme nga ana e Bashkimit Evropian. (Z.A.)
 
 
Subjektet politike shqiptare kanė mendime tė ndryshme lidhur me vendimin pėr shpėrndarjen e KK nė Preshevė
 
Preshevė, 13 dhjetor 2003 - Subjektet politike shqiptare tė Luginės sė Preshevės kanė shfaqur dje mendime tė ndryshme lidhur me vendimin e Qeverisė serbe pėr shkarkimin e Kuvendit komunal nė Preshevė.
 
Partia Demokratike Shqiptare dhe Lėvizja e Progresit Demokratik akuzoi Partinė pėr Veprim Demokratik pėr mosfunksionimin e deritashėm tė kėtij kuvendi, ndėrkaq kjo e fundit i quan si normale rrjedhat qė shkaktuan shpartallimin e Kuvendit lokal.

LPD pėr Preshevė thekson se deri mė tash Qeveria e Serbisė nė disa mėnyra ka favorizuar PVD, dhe ka refuzuar tė marrė pjesė nė Kėshilin e Pėrkohshėm komunal.

Ndėrkaq, PDSH akuzon PVD-nė pėr shpėrbėrjen e kėtij kuvendi, duke e quajtur edhe si tė papranueshme ofertėn pėr hyrje tė kėtij subjekti nė Kėshillin e Pėrkohshėm Komunal.

Nga ana tjetėr kryetari i Partisė pėr Veprim Demokratik Rizah Halimi njėkohėsisht edhe kryetar i Komunės sė Preshevės tė gjitha kėto akuza i vlerėson si tė paqėndrueshme, duke theksuar se shkarkimet qė janė bėrė brenda partisė sė tij kanė qenė plotėsisht normale si nė ēdo vend tjetėr.
 
 
Nė Tiranė u pezulluan 12 oficerė tė lartė tė Marinės Ushtarake tė Shqipėrisė
 
Tiranė, 13 dhjetor 2003 - Nė Tiranė u pezulluan 12 oficerė tė lartė tė Marinės Ushtarake tė Shqipėrisė, lidhur me dyshimin pėr pėrdhunimin e njė vajze 16-vjeēare nė bazėn ushtarake tė Bishtit tė Pallės, ka bėrė tė ditur Ministria e Mbrojtjes shqiptare.
 
Komandanti dhe 11 oficerė tė kėsaj baze janė pezulluar pėr papėrgjegjėsi nė punė, bėri tė ditur zėdhėnėsja e kėsaj Ministrie. Policia ka arrestuar 8 ushtarė dhe katė persoan civilė nėn akuzėn e dhunimit tė 16-vjeēares, e cila pasi ėshtė mbajtur dy muaj nė kėtė bazė ushtarake ėshtė trafikuar pėr qėllime prostitucioni.
 
 
Parlamenti maqedonas e ratifikoi Marrėveshjen pėr Misionin Policor "Proksima" tė BE-sė nė Maqedoni
 
Shkup, 13 dhjetor 2003 - Kuvendi maqedonas e ratifikoi ligjin pėr ratifikimin e marrėveshjes midis Maqedonisė dhe Bashkimit Evropian pėr statusin dhe aktivitetet e Misionit Policor "Proksima" tė Bashkimit Evropian. Ky mision do tė pėrbėhet prej afro 200 policėve tė 30 vendeve, anėtare tė BE-sė, NATO-s si dhe vendeve kandidate pėr anėtarėsim nė Aleancėn Veriatlantike.

Mandati i kėtij misioni fillon mė 15 dhjetor, kur edhe pėfundon misioni paraprak "Konkordia". Ky mision do tė ndihmojė nė reformimin e forcave policore tė Maqedonisė, themelimin e policisė kufitare dhe konsolidimin e rendit juridik nė vend.
 
 
Ushtarėt izraelitė nė njė pikė kontrolli kanė vrarė njė palestineze 20-vjeēare
 
Nablus, 13 dhjetor 2003 - Ushtarėt izraelitė sot nė mėngjes nė njė pikė kontrolli kanė vrarė njė palestineze 20-vjeēare, njoftuan burimet spitalore palestineze.

Ushtarėt izraelitė kishin hapur zjarr nė automobilin nė tė cilin ndodhej ajo afėr vendit Kalkilia dhe sipas burimeve palestineze nuk kishin pasur ndonjė shkas pėr tė hapur zjarr.
 
 
Bruksel: Marrėveshja pėr kushtetutėn ende larg
 
Bruksel, 13 dhjetor 2003 - Udhėheqėsit evropianė ende po kėrkojnė pėr njė marrėveshje mbi pjesėt themelore tė kushtetutės sė njė BE tė zgjeruar pasi njė ditė konsultimesh pėrfundoi pa ndonjė progres.

Udhėheqėsi britanik, Toni Bler tha se ai nuk e dinte nėse do tė arrihej ndonjė marrėveshje nė samitin e Brukselit qė pritet tė pėrfundojė nė fundjavė.

Zoti Bler tha se kjo do tė jetė shumė e vėshtirė pasi pozicionet e shteteve ishin shumė larg njėri-tjetrit.

Dy ēėshtje, ajo e tė drejtės votuese tė ēdo shteti dhe madhėsisė sė Komisionit Evropian do tė pėrcaktojnė balancėn e pushtetit midis shteteve tė vogla dhe tė mėdha kur BE-ja tė zgjerohet me 25 anėtarė vitin tjetėr.

Duket punė e vėshtirė pėr Silvio Berluskonin. Kryeministri italian e drejton kėtė samit dhe raundi i takimeve njėri pas tjetrit ka filluar nga e para kėtė mėngjes pasi kėto takime pėrfunduan shumė vonė tė premten.
 
 
Kongresi kritikon qeverinė amerikane
 
Uashington, 13 dhjetor 2003 - Kongresi amerikan ka botuar njė raport hetues qė kritikon mungesėn e progresit nga ana e qeverisė sė SHBA-sė nė kuptimin dhe ndalimin e rrjedhės sė financimit tė terrorizmit nė botė.

Dy javė pas shkatėrrimit nė 2001 tė Qendrės Tregtare Botėrore dhe sulmit mbi Pentagonin nga avionė qė u rrėmbyen, presidenti Bush lėshoi njė urdhėr ekzekutiv qė udhėzonte agjencitė qeveritare tė ndalonin transaksionet financiare midis terroristėve tė dyshuar dhe agjencive tė tyre pėrkrahėse.

Tashmė kanė kaluar mė shumė se 2 vjet dhe hetuesit e Kongresit kanė nxjerrė njė raport qė thotė se qeveria amerikane ende nuk ka bėrė aq sa duhet pėr tė kuptuar, le mė pėr tė ndaluar, transaksionet financiare terroriste.

Hetuesit nė raportin e tyre prej 50 faqesh vėnė nė dukje se ka tė meta nė punėn e FBI-sė dhe departamenteve tė drejtėsisė dhe thesarit.
 
 
Bush paralajmėron kompaninė
 
Uashington, 13 dhjetor 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka thėnė se ai pret qė njė kompani nafte qė ka qenė drejtuar nga zėvendėspresidenti, Dik Ēeni tė kthejė mbrapsht sasinė e parave qė mund tė ketė kėrkuar mė tepėr nga ē'duhet nga qeveria amerikane pėr shėrbime tė ofruara nė Irak.

Kompania Halli Burton mori njė kontratė mė herėt kėtė vit pėr tė siguruar naftė pėr ushtrinė amerikane nė Irak nga Kuvajti.

Njė kontroll revizionimi i bėrė nga Pentagoni ka konfirmuar se njė nga degėt e Halliburtonit- Kellog, Brown & Root ka kėrkuar para mė shumė se ē'duhet pėr disa nga shėrbimet e kryera.

Zyrtarėt e Pentagonit nuk kanė treguar se sa ėshtė sasia e parave pėr tė cilėn bėhet fjalė, por korrespondentėt thonė se shifra mund tė jetė rreth 61 milionė dollarė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.