|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Lekėēukėzimi i shoqėrisė shqiptare

 
 

 
13 dhjetor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Ka mė shumė se njė muaj qė gjithė jeta shqiptare ėshtė fokusuar nė njė proces tė brendshėm tė Partisė Socialiste, fazėn e saj parakongresuale qė pėrmbledh kryerjen e konferencave tė degėve nė tė gjitha rrethet e vendit, pjesėmarrjet dhe mospjesėmarrjet e liderit socialist, lejimi ose moslejimi i rivalėve Meidani dhe Rama pėr postin e kryetarit, fjalimet e Nanos dhe kundėrpėrgjigjet e Metės, votimi me konsensus i disa anėtarėve tė kryesisė dhe mosvotimi i disa tė tjerėve qė kanė votuar kundėr miratimit tė ministrave tė rinj - krejt kjo procedurė partiake, e pėrcjellė fanatikisht prej shtypit nuk mund tė krijojė njė tė dytė atmosferė mbytėse duke lėnė mėnjanė disa probleme tė mprehta qė po kalon aktualisht shoqėria shqiptare.
 
Vini re se ēfarė kuptimi ka pėr shqiptarėt se janė zgjedhur pėrkrahėsit e Nanos (qė janė pėrzgjedhur nė shumicė dėrrmuese), apo ėshtė pėrjashtuar Ndre Legisi nga fatosdashėsit mirditorė, kanė mundur tė kenė epėrsi nė njė rreth tė largėt pėrkrahėsit e Metės, apo ėshtė bėrė delegat nė njė organizatė partie tė Sotirės nė Gjirokastėr, Dhimitraq Rafti; ėshtė shoqėruar me kamera Edi Rama, apo ėshtė ndjekur me vėmendje Rexhep Meidani, ka folur apo ka heshtur komisioni qendror i garancive statutore (tė gjithė, tė punėsuar nė administratėn e lartė tė Kryeministrit), ka qenė nė mėdyshje Flamur Rogu apo ėshtė trimėruar jashtė kapacitetit njė deputet i Beratit, ka dalė me mejdan vizivdeputeti Lekė Ēukaj i Malėsisė sė Madhe dhe tė tjera detaje e ngjarje tė shkėputura qė fatkeqėsisht kanė bombarduar emisionet televizive nga mėngjesi nė mbrėmje.
 
Tėrė kjo propagandė masmediatike, e pakontrolluar nga askush dhe sidomos nga ndėrkombėtarėt, e stimuluar edhe nga ligji i ēuditshėm pėr piraterinė qė ka zbrazur dhe ka falimentuar njė seri ekranesh mėditėse, na ka pėrqendruar tė gjithėve nė kėtė ngjarje tė sė majtės shqiptare, megjithėse edhe kuvendi i fundit ka pak gjasa qė tė sjellė ndonjė gjė tė re.
 
Lidershipi i PS-sė, megjithėse sot do tė kalojė formalisht votimin nė mandatet e delegatėve, nuk pėrbėn risi nė zgjedhjen e kryetarit tė PS-sė Fatos Nano. I mikluar kohė mė parė pėr njė farė liberalizmi nė drejtimin e front-formacionit tė majtė, tashmė me delegatė tė zgjedhur me shumė kujdes, me pėrfshirjen e tė gjithė tė punėsuarve tė partisė dhe tė shtetit, nga nivelet mė tė ulta qė sjell njė farė komoditeti province e deri te zėvendėsministrat qė flasin me vete "kryetari, i pazėvendėsueshėm" - ky kontigjent delegatėsh "sovranė" detyrimisht do tė votojnė masivisht pėr Nanon duke lėnė sėrish krizėn nė gjirin e saj, duke mos i dhėnė zgjidhje krizės qeverisėse dhe duke mbajtur pezull shumė institucione tė tjera.
 
Rikthimi te anėtarėsia militante, qė tashmė ka edhe mantelin e delegatit tė kongresit, (mungojnė vetėm kostumet e dikurshme qė u shpėrndaheshin njė ditė para evenimentit), nuk pritet tė sjellė ndryshim edhe nė KPD-nė dhe kryesinė e dikurshme, duke pėrjashtuar ose mėnjanuar anėtarėt e pabindur qė e shohin veten rreth dyshes Meta-Meidani; aq mė pak hapėsira ka pėr shoqėrinė civile qė tanimė  shikohet si "e rrezikshme", e panėnshtrueshme dhe me prirje pėr t'ua rrezikuar postet mė tė rėndėsishme dhe sakrifikimin e tranzicionit!
 
Kjo vorbull e gjatė socialiste duket se ka topitur disi edhe veprimin e opozitės qė, ndryshe nga shumė herė tė tjera, e ka parė kundėrshtarin e tij tė vėrtitet nė pėrqindje tepėr minimale dhe nė njė proces joaq tė rėndėsishėm dhe duke lėnė mėnjanė detyrat qė ka si maxhorancė qeverisėse. Kabinetet e njėpasnjėshme socialiste janė pėrgjegjėse pėr tė gjitha vonesat integruese tė shqiptarėve, pėr mbetjen pezull tė datės sė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė Asociim-Stabilizimit dhe pėr njė varg problematikash tė tjera qė janė pėrcjellė rregullisht prej Departamentit amerikan tė Shtetit dhe Bashkimit Europian.
 
Kongresi i radhės i socialistėve, megjithėse me njė anėtarėsim tė partisė sė tyre nė forumet ndėrkombėtare, ndėrsa paraqet pak ndryshime nė kėtė proces tė brendshėm, i lė tė hapura tė gjitha krizat e tjera qė pėrfshijnė krejt institucionet shqiptare.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.