|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E premte, 12 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Prezentohet strategjia e zhvillimit afatmesėm tė ekonomisė sė Kosovės deri nė vitin 2008

 • UNMIK-u e cilėson si tė pazbatueshėm vendimin e Parlamentit tė Kosovės pėr shfuqizimin e ligjeve diskriminuese serbe

 • BE u bėn thirrje tė gjithėve nė Kosovė qė tė punojnė nė pėrmbushjen e standardeve

 • Udhėheqja e Prishtinės vizitoi kampin e KFOR-it suedez nė Hajvali ku u bė pranim-dorėzimi i komandės

 • Agim Ēeku paralajmėron se TMK do tė shndėrrohet nė ushtri tė Kosovės

 • Senatorja Hillari Klinton konferecėn pėr mikrobiznesin pėr refugjatėt nė Nju Jork

 • A. Branstrom: Grupet e vogla tė cilat dėshirojnė destabilizimin e Kosovės nuk do tė kenė vend ku tė fshehen

 • Nė Mitrovicė janė zbuluar disa eshtra tė trupave tė njerėzve

 • Qytetarėt e Podujevės ballafaqohen me probleme gjatė rregullimit tė dokumentacionit

 • Nė Tiranė filloi punimet Kongresi i PS-s

 • Nė bazė tė marrėveshjes pėr decentralizimin e pushtetit lokal nė Maqedoni do tė formohen 71 komuna

 • Opozita maqedonase kundėrshton zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės

 • Qeveria serbe shpėrndan Kuvendin Komunal tė Preshevės

 • Nė Ulqin u shėnua njė termet me intensitet 2.8 ballė tė shkallės sė Rihterit

 • Tė paktėn 12 njerėz janė vrarė nė Bregun e Fildishtė

 • Forcat amerikane kanė vrarė katėr sulmues afganė

 • Disa tė plagosur nė Nablus

 • BE sot diskuton ēėshtjen e votes

 • SHBA-ja e Britania nėn kritika e organizatės sė tė drejtave tė njeriut

 • Francė: Propozim pėr tė hequr nga shkollat simbolet fetare

 • Nė Irak plagosen dy ushtarė polakė

 
  
Prezentohet strategjia e zhvillimit afatmesėm tė ekonomisė sė Kosovės deri nė vitin 2008
 
Prishtinė, 12 dhjetor 2003 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka prezentuar sot strategjinė e zhvillimit afatmesėm tė ekonomisė sė Kosovės deri nė vitin 2008. Sipas ministrit Ali Jakupi, me kėtė strategji synohet njė zhvillim mė i hovshėm i ekonomisė me prodhimtari tė shtuar dhe tė ardhura tė ngritura.
 
Ai tha se deri mė tash ekonomia e Kosovės ėshtė udhėhequr me vendime tė marra ad-hok, pa politika makroekonomike. Sipas tij, tashmė janė pėrcaktuar prioritetet, si ndėrtimet e gjera nė sferėn e banimit, infrastruktura e rrugėve, energjia, aktivizimi i vendbanimeve rurale, stimulimi i prodhimtarisė vendore dhe i eksporteve.

Sipas kėsaj strategjie nė vitin 2008 pritet tė jetė 8.8 miliardė euro, apo 3.312 euro pėr kokė banori. Lartėsia e normės mesatare tė punėsimit sipas kėtyre strategjive parashihet tė jetė 12%, pėr tė arritur nivelin e punėsimit nė afėr 700 mijė persona nė fund tė vitit 2008.
 
 
UNMIK-u e cilėson si tė pazbatueshėm vendimin e Parlamentit tė Kosovės pėr shfuqizimin e ligjeve diskriminuese serbe
 
Prishtinė, 12 dhjetor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri, lidhur me vendimin e Parlamentit tė Kosovės pėr tė shpallur tė pazbatueshme ligjet e miratuara pas 22 marsit tė vitit 1989, ka theksuar se ky vendim nuk ėshtė i vlefshėm dhe i efektshėm pasi kjo ēėshtje nuk ėshtė nė kompetenca tė Parlamentit tė Kosovės.
 
Zėdhėnėsja e UNMIK-ut Izabela Karlovic tha se z. Holkeri mbrėmė ka bėrė tė ditur pėrcaktimin e tij lidhur me vendimin e Parlamentit tė Kosovės.

"Vendimi i Kuvendit tė Kosovės tė 11 dhjetorit 2003 pėr tė abroguar tė gjitha ligjet qė kanė tė bėjnė me Kosovėn qė janė miratuar nga Serbia dhe Jugosllavia pas 22 marsit tė vitit 1989, nuk ėshtė nė kompetenca tė Kuvendit tė Kosovės, prandaj nuk ėshtė i vlefshėm dhe nuk ka efekt", tha zėdhėnėsja Karlovic.

Zyrtarė tė Misionit tė OKB-sė nė Kosovė kanė thėnė se ēėshtja e ligjeve dhe aprovimi i tyre pėrfundimtar ėshtė e drejtė e shefit tė UNMIK-ut.
 
Vendimi se cilat ligje duhet zbatuar nė Kosovė janė pėrgjegjėsi ekskluzive e Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė Kosovė dhe kjo kompetencė i jepet atij sipas Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, thotė zėdhėnėsja Karlovic.
 
 
BE u bėn thirrje tė gjithėve nė Kosovė qė tė punojnė nė pėrmbushjen e standardeve
 
Bruksel, 12 dhjetor 2003 - Italia si kryesuese e radhės sė Bashkimit Evropian ka lėshuar njė komunikatė pėrmes sė cilės i jep pėrkrahje shefit tė UNMIK-ut Hari Holkeri pėr operacionalizimin e "Standardeve pėr Kosovėn" dhe mbėshtet kėtė dokoment.

"I bėjmė thirrje tė gjitha palėve nė Kosovė qė tė pranojnė kėtė dokument dhe tė punojnė nė pėrmbushjen e tij. Implementimi duhet tė pėrcaktohet nga shefi i UNMIK-ut dhe nė konsultim me pėrfaqėsuesit e institucioneve kalimtare tė Kosovės", thuhet nė nė kėtė komunikatė tė Bashkimit Evropian.

BE ėshtė e mendimit se politika "Standardet pėr Kosovėn" ėshtė strategjia mė e mirė. Rikujtojmė gjithashtu se pėrkrahja evropiane pėr rezolutat pėrkatėse tė Kėshillit tė Sigurimit nuk kanė ndryshuar, ndėrsa kėrkohet qė tė vazhdojė procesi i negociatave midis Prishtinės dhe Beogradit.

BE me kėtė rast ka dėnuar sulmin mbi kryeministrin e Kosovės javėn e kaluar nė Mitrovicė dghe njeherit kėrkon nga tė gjithė nė Kosovė qė tė heqin dorė nga dhuna, ndėrkaq nga politikanėt kėrkohet qė tė dėnojnė ēdo akt dhune pavarėsisht se nga cila palė bėhet.

BE rithekson se pėrkrah Kosovėn nėpėmjet mekanizmave shoqėruese tė stabilizimit dhe asociimit.
 
 
Udhėheqja e Prishtinės vizitoi kampin e KFOR-it suedez nė Hajvali ku u bė pranim-dorėzimi i komandės
 
Prishtinė, 12 dhjetor 2003 - Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri dhe zv.kryetari Shefki Gashi, vizituan sot kampin e KFOR-it suedez "Viktoria" nė Hajvali tė Prishtinės, ku nė njė ceremoni rasti u bė pranim-dorėzimi i detyrės nga komandanti i KFOR-it suedez, nėnkolonel Magnus Julihn. Ai sot dorėzoi detyrėn dhe kthehet nė vendlindje, si dhe nga komandanti i ri i KFOR-it suedez, nėnkolonel Karl Engelbrektson, i cili sot pranoi detyrėn e re nė krye tė KFOR-it suedez.

Gjatė bisedės, e cila kaloi nė njė atmosferė tė pėrzemėrt, nėnkolonel Magnus Julihn tha se ėshtė i impresionuar me pritjen e popullatės kosovare dhe se po largohet me kujtimet mė tė mira pėr Kosovėn dhe popullin e saj.

Ndėrkaq, nė fjalėn e tij kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, pasi e falėnderoi kolonelin Julihn pėr pritjen tha se udhėheqja dhe popullata e Prishtinės ėshtė shumė e kėnaqur me punėn dhe ndihmat e KFOR-it suedez pėr popullatėn e Komunės sė Prishtinės qė nga pėrfundimi i luftės e deri sot. "Juve ju uroj kthim tė mbarė nė vendlindje, ndėrsa komandantit tė ri, kolonelit Karl Engelbrekston i uroj punė tė mbarė nė marrjen e deturės sė re", tha ndėr ndėr tė tjera gjatė bisedės, kryetari Beqiri.

Edhe zv.kryetari i Prishtinės, Shefki Gashi e falėnderoi udhėheqjen e komandės sė KFOR-it suedez dhe shtoi se KFOR-i suedez ka bėrė shumė nė pjesėn rurale tė Komunės sė Prishtinės, pėr ēka ju falėnderojmė pėrzemėrsisht.

Ndėrkaq, nėnkolonel Karl Engelbrektson, pasi e falėnderoi udhėheqjen e KK tė Prishtinės pėr vizitėn, tha se ėshtė i lumtur qė ai dhe ushtarėt e tij janė tė angazhuar nė sigurinė e njerėzve dhe tė mirave materiale nė komunėn e Prishtinės.
 
  
Agim Ēeku paralajmėron se TMK do tė shndėrrohet nė ushtri tė Kosovės
 
Londėr, 12 dhjetor 2003 - Duke folur pėr pėrmbushjen e standardeve tė kėrkuara nga bashkėsia ndėrkombėtare, komandanti i TMK-sė, gjenerali Agim Ēeku tha se nuk pret kurrfarė problemesh tė mėdha, e as vėshtirėsi, pėrveē nė rekrutimin e pakicės serbe nė TMK.
 
"Unė jam optimist se do tė jemi nė mesin e tė parėve qė do t'i pėrmbushim kėto standarde dhe vetvetiu do tė ndihmojmė nė zhvillimin e atij procesi nė Kosovė", ka thėnė gjeneral Ēeku nė njė intervistė pėr BBC-nė. "Do tė bėjmė pėrpjekje maksimale qė tė bindim pjesėtarėt e bashkėsisė serbe se ky ėshtė edhe institucion i tyre", ka thėnė Ēeku.

Komandanti i TMK-sė ka hedhur poshtė pohimet se kinse TMK ėshtė e kriminalizuar, siē pėriqen ta paraqesin politikanėt dhe mediat serbe. "Si institucion nuk mund tė garantoj se absolutisht ėshtė imun ndaj njerėzve tė caktuar tė cilėt merren me punėt qė janė nė kundėrshtim me ligjet dhe dispozitat, por pėr tė tillė nuk ka pasur, as qė do tė ketė vend", thotė ai.

Agim Ēeku nė bisedė me BBC-nė paralajmėroi se TMK do tė shndėrrohet nė ushtri tė Kosovės. "Jemi tė aftė pėr kėtė, kemi tė drejtė pėr kėtė dhe andaj askush nuk duhet tė frikohet.
 
Ambicja jonė ėshtė qė bėheme forcė mbrojtėse e Kosovės, e mjaftueshme pėr ta mbrojtur Kosovėn, por e pamjaftueshme tė rrezikojė sigurinė e cilitdo fqinjė toni. Mbrojtjen tonė e shohim nė kuadėr tė siguisė dhe mbrojtjes sė pėrbashkėt nė rajon dhe nė kuadėr tė NATO-s", ka thėnė nė fund Ēeku pėr BBC-nė.
 
 
Senatorja Hillari Klinton konferecėn pėr mikrobiznesin pėr refugjatėt nė Nju Jork
 
Nju Jork, 12 dhjetor 2003 - Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan (KKSHA) lėshoi njė deklaratė pėr shtyp nė lidhje me konferecėn pėr mikrobiznesin qė u hap nga senatorja Hillari Klinton mė 10 dhjetor nė Ollbani, nė Nju Jork.

Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan (KKSHA) u vlerėsua pėr kontributin qė po jep nė dobi tė biznesmenėve refugjatė dhe azilantė shqiptarė nė ceremoninė e inaugurimit tė "MicroBizNY", njė bashkėshoqėrim i organizatave jopėrfituese dhe bizneseve tė vogla nė shtetin e Nju Jorkut.

Senatorja Hillari Klinton, e cila mbajti edhe fjalėn kryesore, e pėrgėzoi KKSHA pėr bashkėpunimin me Qendrėn e Rrjetit tė Biznesit (QRrB) nė kuadėr tė Projektit tė Zhvillimit tė Biznesit tė Refugjatit, qė sponsorizohet nga Zyra pėr Rivendosjen e Refugjatit pranė Departamentit Amerikan tė Shėndetėsisė.
 
Projekti i Refugjatit u ofron ndihmė teknike dhe teorike refugjatėve apo azilantėve qė duan tė hapin biznese tė reja apo pėrmirėsojnė menaxhimin e bizneseve eksituese.

Drejtoresha ekzekutive e QRrB, Nancy Carin, qė ishte njė prej panelistėve kryesorė, veēoi KKSHA dhe fondacionin ndėrkombėtar "Trickle Up" pėr tė ilustruar partneritetin e suksesshėm tė organzatės sė saj me instuticione tė tjera jo-pėrfituese qė ndihmojnė refugjatėt dhe azilantėt qė synojnė tė sigurojnė pavarėsi financiare.

Konferenca njė-ditore u sponsorizua nga banka "JP Morgan Chase", instituti "Aspen", etj. Ajo shėrbeu si forum pėr njė sėrė entitetesh jo-pėrfituese dhe u ofroi atyre seminare pėrgatitore pėr t'i ndihmuar nė arritjen sa mė mirė tė qėllimeve tė tyre institucionale.

Shėrbimet qė ofrohen nga KKSHA dhe QRrB pėrfishijnė pajisjen me lejen e biznesit, ndihmė teknike para dhe pas marrjes sė kredisė bankare, seminare pėrgatitore, ndihmė pėr hapjen dhe zgjerimin e biznesit, zhvillimin e planit tė biznesit, asistencė legale dhe taksash, hulumtim tė tregut, etj.

Tė dy organizatat sponsorizojnė rregullisht seminare falas ku profesionistė tė fushave tė ndryshme, si nga siguracioni i biznesit, krediti bankar, avokatura dhe kontabiliteti i biznesit, si dhe biznesmenė tė suksesshėm u japin pjesėmarrėsve informata bazė mbi hapjen dhe menaxhimin me sukses tė bisnezit.
 
 
A. Branstrom: Grupet e vogla tė cilat dėshirojnė destabilizimin e Kosovės nuk do tė kenė vend ku tė fshehen
 
Prishtinė, 12 dhjetor 2003 - Gjenerali Anders Branstrom nga Suedia ka marrė komandėn e Brigadės Shumėkombėshe Qendra nė Prishtinė nga KFOR-i finlandez, i cili e kishte komandėn deri mė tash. "Ne do tė vazhdojmė pėrkrahjen tonė tė plotė qė nė Kosovė tė mbizotėrojė ligji dhe se grupet e vogla tė cilat dėshirojnė destabilizimin e Kosovės nuk do tė kenė vend ku tė fshehen", tha gjenerali Branstrom.
 
Sipas tij nė Kosovė veprojnė grupe si vendore ashtu edhe ato ndėrkombėtare ekstremiste dhe, siē u shpreh, i vjen keq qė nuk mund tė japė informacione mė tė hollėsishme. Ai shtoi se detyra e BSH Qendra ėshtė qė sė bashku me policinė tė sigurojė njė mjedis tė qetė dhet tė sigurtė pė popullatėn e zonės pėr tė cilėn kjo Brigadė ėshtė pėrgjegjėse.
 
 
Nė Mitrovicė janė zbuluar disa eshtra tė trupave tė njerėzve
 
Mitrovicė, 12 dhjetor 2003 - Nė hapėsirėn ndėrmjet Shtėpisė sė Shėndetit dhe Entit tė Sigurimit tė Pensionit nė Mitrovicė janė zbuluar disa eshtra tė trupave tė njerėzve ėshtė bėrė e ditur nga policia nė Mitrovicė. Dyshohet se bėhet fjalė pėr eshtra tė viktimave tė luftės. Njėsia e policisė ligjore u paraqit nė vendin e ngjarjes si dhe mori eshtrat. Ky rast po hetohet.
 
 
Qytetarėt e Podujevės ballafaqohen me probleme gjatė rregullimit tė dokumentacionit
 
Podujevė 12 dhjetor 2003 - Shėrbimi i regjistrimit civil i komunės sė Podujevės ėshtė ballafaquar me problemin e kthimit tė dokumentacionit nga Qendra e Prishtinės, meqė UNMIK-u ka kėrkuar respektimin e Rregullores 2000/43, mbi numrin, emrat dhe kufijtė e Kosovės tė nėnshkruar nga ish PSSP tė OKB-sė Bernard Kushner nė vitin 2000.

Drejtori i Drejtorisė pėr Administratė tė Pėrgjithshme (DAP) i komunės sė Podujevės Hamit Shala tha se shėrbimi i regjistrimit civil i komunės ka punuar nė bazė tė Statutit tė komunės i cili ėshtė aprovuar nga Kuvendi mė 2001 dhe prej kėsaj date regjistrimi ėshtė bėrė nė bazė tė emėrtimeve me kėtė statut.

Sipas tij Rregullorja 2000/43, qė pėrcakton emėrtimin e fshatrave, ka gabime tė shumta dhe ka shkaktuar huti tek qytetarėt meqė emėrtimi i disa fshatrave nuk dihet nė cilėn gjuhė ėshtė. Prej mbi 70 fshatrave tė komunės, me kėtė Rregullore janė dhėnė gabimisht 40 emra tė fshatrave e vendbanimeve.

Drejtori Hamit Shala deklaroi se ne nuk kemi kėrkuar e as nuk kemi bėrė ndėrrimin e emrave, por habit fakti qė deri mė tani Ministria e Shėrbimeve Publike rezulton se nuk ka reaguar me kohė lidhur me kėtė ēėshtje, kurse si pasojė e kėsaj qytetarėt tanė po hasin nė vėshtirėsi nė rregullimin e dokumentacionit, tha Shala.
 
 
Nė Tiranė filloi punimet Kongresi i PS-s
 
Tiranė, 12 dhjetor 2003 - Socialistėt e Shqipėrisė nė pushtet sot nisėn nė Tiranė Kongresin e tyre tė 6-tė i thirrur si 'Kongresi i ringritjes', e qė pritet tė zgjidhė krizėn nė PS.

Pika mė e nxehtė e debatit nė kongres vlerėsohet ndarja e postit tė kryetarit me atė tė kryeministrit.
Por mjaft e fortė pritet tė jetė edhe pėrplasja e tre kanditateve pėr postin e kryetarit tė partisė.

Fatos Nano, kryeministėr i vendit, Rexhep Meidani, ish president i Republikės dhe Edi Rama, kryetar i Bashkisė sė Tiranės, garojnė pėr kryetar tė partisė Socialiste.
 
 
Nė bazė tė marrėveshjes pėr decentralizimin e pushtetit lokal nė Maqedoni do tė formohen 71 komuna
 
Shkup, 12 dhjetor 2003 - Partnerėt e koalicionit qeveritar kanė arritur marrėveshje pėr paketėn e ligjeve pėr decentralizimin e pushtetit lokal nė Maqedoni. Sipas kėsaj marrėveshjeje, nė Maqedoni do tė formohen 71 komuna, ku parashihet qė nė komunat shqiptare gjuha shqipe tė jetė gjuhė zyrtare.
 
Nėnkryetari i Qeverisė Musa Xhaferi thotė se Ligji pėr financimin e komunave, ndarjen territoriale dhe qytetin e Shkupit do t'i propozohet Parlamentit pėr miratim nė dy faza.

Me ndarjen e re territoriale pėrdorimi i gjuhės shqipe do tė mundėsohet edhe nė komunat e Velesit, Prilepit dhe Krushevės, ku dominon popullata maqedonase. Qyteti i Shkupit do tė jetė njėsi e veēantė e vetėqeverisjes lokale nė kuadėr tė cilės do tė funksionojnė nėntė komuna.
 
 
Opozita maqedonase kundėrshton zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės
 
Shkup, 12 dhjetor 2003 - Deputetėt e Parlamentit maqedonas, sidomos ata tė opozitės shprehėn njė sėrė kritikash pėr projektligjin e Qeverisė pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės. Sipas opozitės maqedonase ky institucion nuk i plotėson kushtet elementare pėr t'u zyrtarizuar.
 
Sipas tyre nė kėtė institucion tė lartė arsimor mungon hapėsira e lokalit, kuadri mėsimdhėnės dhe cilėsia e studentėve. Ndėrkaq, deputetėt e Partisė shqiptare nė pushtet BDI paraqitėn argumente pėr domosdoshmėrinė pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Universitetit tė Tetovės.

Deputetėt e BDI-sė nė Parlamentin maqedonas kanė theksuar nė debatin e tyre se ka ardhur koha pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės.

Ndėrkaq, deputeti i PDSH-sė Zamir Dika tha se me kėtė ligj nuk zyrtarizohet Universiteti i Tetovės, por themelohet njė uiversitet i ri shtetėror. Ai po ashtu ka shtruar pyetjen se si do tė bėhet legalizimi i diplomave tė studentėve tė cilėt kanė mbaruar studimet nė degėt tė cilat nuk parashihen tė zyrtarizohen me ligjin e ri.
 
 
Qeveria serbe shpėrndan Kuvendin Komunal tė Preshevės
 
Preshevė, 12 dhjetor 2003 - Me vendimin e Qeverisė sė Serbisė dje ėshtė shpėrndarė Kuvendi Komunal i Preshevės, kurse pėrfaqėsuesit e tė gjitha partive politike janė ftuar qė t'i emėrojnė pėrfaqėsuesit e vet nė kėshillin e pėrkohshem lokal.

Kuvendi i Komunės sė Preshevės ėshtė shpėrndarė pasi qė nuk ka mbajtur asnjė mbledhje tė rregullt qė nga 24 korriku i kėtij viti. Ligji parashikon qė kuvendi tė shpėrndahet dhe aplikohen masat e jashtėzakonshme nėse gjatė tre muajve nuk mbahen mbledhjet e radhės.

Bllokada e punės sė Kuvendit lokal nė Preshevė ėshtė bėrė pėr shkak tė konfliktit tė kryetarit tė deritashem tė Kuvendit, Skender Destanit dhe prefektit tė Preshevės, Riza Halimi, njoftojnė mediat serbe.
 
 
Nė Ulqin u shėnua njė termet me intensitet 2.8 ballė tė shkallės sė Rihterit
 
Ulqin, 12 dhejtor - Dje nė orėn 13.55 sipas orės lokale aparatet e Entit Seizmologjik tė Podgoricės shėnuan nė Ulqin njė termet me intensitet 2.8 ballė tė shkallės sė Rihterit. Epiqendra e tėrmetit ka qenė tri kilometra nė veri tė Ulqinit. Fuqia e termetit qė goditi Ulqinin ishte katėr ballė nė shkallėn e Merkalit.

Njoftohet se nuk ka pasur dėme materiale, por ky termet ka shkaktuar shqetėsime nė mesin e popullatės sė kėtij lokalitetit, sidomos ku kihet parasysh se njė termet i ngjashėm nė Ulqin ėshtė shėnuar edhe ditėn e shtunė me fuqi 4.5 ballė tė shkallės sė Rihterit.
 
 
Tė paktėn 12 njerėz janė vrarė nė Bregun e Fildishtė
 
Abixhan, 12 dhjetor 2003 - Tė paktėn 12 njerėz janė vrarė gjatė natės mes tė enjtės dhe tė premtės nė konfliktin e armatosur afėr selisė sė televizionit kombėtar nė Bregun e Fildishtė nė Abixhan.

tė premtėn nė mėngjes objektin e televizionit e kishin rrethuar forca tė fuqishme tė sigurimit, ndėkqa lėvizjet ishin ndaluar pėr tė shmangur kufomat.

Sipas sekretarit tė televizionit shtetėror RTI, sulmuesit e armatosur kanė provuar tė bėjnė njė sulm nė selinė e televizionit dhe me atė rast u pėrleshėn me pjesėtarėt e sigurimit. Nė kėtė konflikt u vranė 12 sulmues, ka bėrė tė ditur radioja vendore.
 
 
Forcat amerikane kanė vrarė katėr sulmues afganė
 
Kabul, 12 dhjetor 2003 - Forcat amerikane kanė vrarė katėr afganė gjatė njė demostrate kundėr arrestimit tė njė komandanti ushtarak, njofton AP.

Njė kolonė e ushtarėve amerikanė dhe aleatėve tė tyre afganė ėshtė sulmuar nė lindje tė qytetit Xhalalabad tė enjtėn, tha zėdhėnėsi ushtarak amerikan, koloneli Brajan Hilferti.

"Ne po kalonim sė bashku dhe u sulmuan nga forca e antikolacionit", tha Hilferti. "Ne u pėrgjegjėm me zjarr dhe vramė katėr sulmues qė kishin hapur zjarr kundėr nesh", tha ai.
 
 
Disa tė plagosur nė Nablus
 
Nablus, 12 dhjetor 2003 - Njoftime bėjnė tė ditur pėr 7 izraelitė tė qėlluar me armė nė qytetin e Nablusit nė Bregun Perėndimor, siē duket prej palestinezėve tė armatosur.

Ngjarja ka ndodhur nė njė zonė tė njohur pėr pėrplasje fetare.

Ne vendin i thirrur "Varri i Jozefit, shumė hebrenj shkojnė tė luten megjithė kėrkesėn e ushtrisė qė i kėrkon atyre tė qėndrojnė larg kėsaj zone.

Tė paktėn njė izraelit thuhet tė jetė nė gjendje kritike prej plagėve tė marra.

Grupi u shpėtua prej ushtarėve izraelitė dhe u ēua nė spital.
 
 
BE sot diskuton ēėshtjen e votes
 
Bruksel, 12 dhjetor 2003 - Udhėheqėsit e BE-sė janė mbledhur nė Bruksel pėr tė zgjidhur mosmarrėveshjet qė qėndrojnė nė mes tė rrugės pėr miratimin pėrfundimtar tė Kushtetutės sė re Evropiane.

Tė 15 anėtaret e BE-sė dhe dhjetė vendet qė pritet tė hyjnė nė Bashkimin Evropian verėn e ardhshme kanė vetėm dy ditė kohė pėr tė zgjidhur ēėshtjet, pėr tė cilta nuk bihen dakord.

Ēėshtja mė e debatuar ėshtė ajo e tė drejtės sė votės nė BE-nė e zgjeruar.

Spanja dhe Polonia kanė refuzuar propozimin qė e drejta e votės tė bazohet nė numrin e popullsisė.

Mbledhja tė premten fillon me takimin e krerėve tė tri shteteve tė mėdha, Francės, Gjermanisė dhe Britanisė, qė mund tė ndihmojnė nė gjetjen e zgjidhjeve dhe tė shmangin dėshtimin e kėtij takimi.
 
 
SHBA-ja e Britania nėn kritika e organizatės sė tė drejtave tė njeriut
 
Nju Jork, 12 dhjetor 2003 - Organizata pėr tė drejtat e njeriut me qendėr nė Nju Jork, Human Rights Watch, ka kritikuar forcat amerikane e britanike se kanė pėrdorur bomba me fuqi goditėse tė shpėrndarė nė zonat e banuara.
 
Nė njė raport tė sajin, grupi thotė se 13 mijė bomba tė tilla ishin pėrdorur, tė cilat mund tė kishin shkaktuar vdekjen e mė shumė se njė mijė civilėve.

Municioni i grumbulluar punon nė mėnyrėn e shpėrndarjes sė bombave tė vogla, tė cilat ndonjėherė edhe dėshtojnė tė shpėrthejnė.

Ministria britanike e mbrojtjes ka thėnė se vetėm njė pjesė e vogėl e bombave tė tilla tė pėrdorura nė Irak, kanė funksionuar nė kėtė mėnyrė.

Por, Human Rights Watch thotė se hetuesit e tij kanė zbuluar municione tė shumta tė pashpėrthyera britanike nė rajonin e Basrės pėrfshirė edhe tre nė oborrin e njė shtėpie.

Grupi gjithashtu e kritikon Britaninė se ka dėshtuar tė sigurojė armėt e lėna irakiane.

Fėmijėt qė luajnė nė kėto rajone shumė shpesh i kanė shpėrthyer ato, thotė grupi.
 
 
Francė: Propozim pėr tė hequr nga shkollat simbolet fetare
 
Paris, 12 dhjetor 2003 - Udhėheqėsit e krishterė, hebrenj dhe myslimanė nė Francė janė bashkuar pėr tė kundėrshtuar njė propozim tė qeverisė franceze pėr tė hequr nga shkollat simbolet fetare.

Ata thanė se heqja e kėtyre simboleve - si shamia pėr gratė dhe vajzat myslimane, qylafi pėr burrat hebrenj dhe kryqet pėr tė krishterėt, - nuk do tė ndihmojnė nė integrimin e minoriteteve fetare nė shoqėrinė franceze.

Presidenti Zhak Shirak ka njoftuar se tė mėrkurėn do tė japė vendimin nėse do tė paraqesė apo jo legjislacionin pėrkatės nė lidhje me kėtė ēėshtje.
 
 
Nė Irak plagosen dy ushtarė polakė
 
Mahavila,Irak, 12 dhjetor 2003 - Dy ushtarė polakė janė plagosur tė premtėn nė Irak. Ushtarėt janė sulmuar sot nė mėngjes afėr qytetit irakian Mahavila. Ushtarin e plagosur rėndė forcat amerikane e kanė transferuar nė Bagdad pėr kurim. Forcat polake deri mė tash kanė humbur njė ushtar.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.