|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Autori brazilian shkroi fjalėn qė u lexua nė Ceremoninė e dhėnies sė Ēmimit Nobel pėr Paqen

 
 

 

Shirin Ebadi

   
12 dhjetor 2003 / TN / Ēerēiz LOLOĒI
 
Paulo Coelho qe i ftuar nga Komisioni i dhėnies sė Ēmimit Nobel pėr Paqen nė ceremoninė e organizuar kėtė vit, qė u zhvillua nė Oslo tė Norvegjisė, mė 11 Dhjetor. Autori jo vetėm mori pjesė nė kėtė ceremoni, por gjithashtu, shkroi fjalėn qė u lexua pėr nder tė laureates sė Ēmimit Nobel pėr Paqen tė vitit 2003, Shirin Ebadi.
 
Fjala u lexua nga aktori Michael Douglas (Maikėll Dagllas) gjatė Koncertit pėr Ēmimin e Paqes dhe mesazhi i tij u dėgjua nga miliona teleshikues nė mė shumė se nė 100 vende tė ndryshme tė botės.
 
Me kėtė kontribut, Paulo Coelho do tė hyj nė histori si i pari shkrimtar qė mori pjesė nė Koncertin qė organizohet me rastin e dhėnies sė Ēmimit Nobel pėr Paqen.
 
 
Lidhjet e Coelhos me Iranin
 
Autorėt perėndimorė nuk e kanė vizituar dhe aq shpesh Iranin, njė prej vendeve qė nuk ka nėnshkruar Konventėn e tė Drejtės Ndėrkombėtare.
 
Megjithatė, kur Paulo Coelho vizitoi Teheranin nė vitin 2000, ai u prit ngrohtėsisht nga mijėra lexues dhe kjo e motivoi atė pėr tė mbėshtetur shkrimtarėt iranianė dhe letėrsinė e shkruar prej tyre nėpėrmjet Institutit Paulo Coelho nė Brazil.
 
Nė Iran librat e tij janė shitur nė mė shumė se 2 milion kopje, dhe nė shkallė botėrore autori brazilian numėron 47 milion kopje tė shitura.
 
Paulo Coelho ėshtė njė nga autorėt mė tė rėndėsishėm nė botė dhe  librat e tij janė botuar nė mė shumė se 157 vende dhe pėrkthyer nė 56 gjuhė tė ndryshme.
 
Me vizitėn e tij nė Oslo, Paulo dėshiron tė mbyllė njė vit mjaft impenjativ me njė mesazh pėr paqen dhe dashurinė pėr popujt nė tė gjithė botėn.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.