|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qytetarėt e Podujevės ballafqohen me probleme gjatė rregullimit tė dokumentacionit

 
 

 

Podujevė 12 dhjetor 2003 (TN) - Drejtori i Drejtorisė pėr Administratė tė Pėrgjithshme (DAP) i komunės sė Podujevės Hamit Shala sot bėri me dije opinionin publik dhe institucionet qendrore dhe komunale se Shėrbimi i regjistrimit civil i komunės sė Podujevės kėtė javė ėshtė ballafaquar me problemin e kthimit tė dokumentacionit nga Qendra e Prishtinės, meqė UNMIK-u ka kėrkuar respektimin e Rregullores 2000/43, Mbi numrin, emrat dhe kufinjtė e Kosovės tė nėnshkruar nga ish PSSP tė OKB-sė Bernard Kouchner mė 27.03.2000.

“Shėrbimi i regjistrimit civil i komunės sonė ka punuar nė bazė tė Statutit tė komunės i cili ėshtė aprovuar nga Kuvendi mė 27.03.2001  dhe prej kėsaj date regjistrimi ėshtė bėrė nė bazė tė emėrtimeve nė k’tė Statut, tė cilat kanė ekzistuar edhe para luftės, ndėrkaq qė Statuti i komunės ėshtė bazė mbi tė cilin janė rregulluar edhe librat e ofiqarisė dhe librat tjerė tė regjistrimit civil tė komunės tash 4 vjet”, ka theksuar z. Shala.

Sipas tij Rregullorja 2000/43 qė pėrcakton emėrtimin e fshatrave ka gabime tė shumta dhe ka shkaktuar huti tek qytetarėt e komunės sė Podujevės meqė emėrtimi i disa fshatrave nuk dihet nė cilėn gjuhė ėshtė. Prej mbi 70 fshatrave tė komunės, me kėtė Rregullore janė dhėnė gabimisht 40 emra tė fshatrave e vendbanimeve.

Drejtori Hamit Shala deklaroi se ne nuk kemi kėrkuar e as nuk kemi bėrė ndėrrimin e emrave, por “habitė fakti qė deri mė tani Ministria e Shėrbimeve Publike rezulton se nuk ka reaguar me kohė lidhur me kėtė ēėshtje, kurse si pasojė e kėsaj qytetarėt tanė po hasin nė vėshtirėsi nė rregullimin e dokumentacionit” tha Shala.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.