|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E enjte, 11 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri akuzoi Beogradin pėr shkak tė mbėshtetjes sė strukturave paralele serbe nė Kosovė

 • Mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė gazetarit tė njohur Jusuf Ferizi

 • Policėve serbė u ėshtė dashur mė pak se tre minuta tė vrasin tri familje shqiptare nė Podujevė, thotė njė dėshmitar i krimit

 • Kryetari i FR tė LDK-sė merr pjesė nė takimin tė Rinjve tė Partive Popullore Evropiane

 • Deputetėt shpallėn tė pazbatueshme tė gjitha ligjet serbe pėr Kosovėn tė miratuara pas 22 marsit tė vitit 1989

 • Dita Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut u shėnua dje nė mbarė Kosovėn

 • Robert Kuper thotė se bllokimi i procesit tė privatizimit nė Kosovė nuk ėshtė i lidhur me statusin final tė saj

 • Solemnisht filluan punimet nė rikonstruktimin e rrugės nacionale Kosovė – Shqipėri

 • Nė Gjilan u pėrurua trafostacioni i ri, donacion i Qeverisė zvicerane

 • Objektet sportive dhe ato tė kulturės duhet tė menaxhohen nga Komuna e Prishtinės

 • Deputetėt serbė thanė se nuk pajtohen me standardet pėr Kosovėn

 • Nė Greqi sot janė shėnuar tri sulme me bomba

 • Sot nė Bruksel i zhvillon punimet konferenca pėr investimet nė vendet e Ballkanit

 • Nė Vjenė sot prezentohet raporti pėr tregtinė me njerėz nė rajonin e Ballkanit

 • Tiranė: Ushtria mes njė skandali seksual

 • Deputetėt e Parlamentit maqedonas hodhėn poshtė kėrkesėn e opozitės maqedonase

 • Vazhdojnė protestat e studentėve maqedonas kundėr zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės

 • Nga njė shpėrthim nė njė kafiteri nė Tel Aviv janė vrarė disa vetė dhe janė plagosur dhjetra tė tjerė

 • Trupat amerikane kanė vrarė njė oficer tė lartė tė fedainėve tė Sadam Huseinit

 • Ushtarėt izraelitė sot kanė vrarė tre palestinezė

 • Kryeministri izraelit jep si alternativė ndaj planit tė paqes shembjen e disa vendbanimeve hebraike

 • Kostoja e dėmit nga ndryshimi i klimės miliarda doillarė

 • Mė pak vajza se djem nė shkolla, thotė UNICEF

 
  
Holkeri akuzoi Beogradin pėr shkak tė mbėshtetjes sė strukturave paralele serbe nė Kosovė
 
Vjenė, 11 dhjetor 2003 - Duke folur nė Vjenė para Kėshillit tė pėrhershėm tė OSBE-sė, shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri akuzoi Beogradin pėr shkak tė mbėshtetjes sė strukturave paralele serbe nė Kosovė.
 
"Autoritetet e Serbisė gjatė muajve tė kaluara kanė vazhduar forcimin e strukturave paralele nė Kosovė, posaēėrisht nė nivelin komunal, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me rezolutėn 1244". "Beogradi duhet patjetėr ta zėvendėsojė atė politikė me pėrkushtimin pėr organet e vėrteta multetnike tė pushtetit nė Kosovė. Qėndrimi i ndryshėm vetėm mund ta rrezikojė zhvillimin e multietnicitetit", tha Holkeri.

Shefi i UNMIK-ut theksoi se gjatė kėtij viti nė Kosovė janė kthyer mbi 3.000 persona tė shpėrngulur nga radhėt e minoriteteve. Sipas Holkerit, kthimi i personave tė zhvendosur do tė jetė indikator vendimtar nėse Kosova ka arritur standardet qė i kėrkon prej saj bashkėsia ndėrkombėtare.
 
 
Mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė gazetarit tė njohur Jusuf Ferizi
 
Prishtinė, 11 dhjetor 2003 - Sot nė Prishtinė u mbajt njė mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė gazetarit tė njohur Jusuf Ferizi. Duke folur pėr figurėn prej gazetari tė Jusuf Ferizi, kolegu dhe miku tij Rrok Berisha tha se i ndjeri ishte njė ndėr penat mė tė dalluara dhe mė tė guxhmshme tė gezetarisė sė Kosovės.
 
Ai me kėtė rast veēoi edhe punėn e Jusuf Ferizit si korrespondent i RTV Prishtina nga Lindja e Mesme nė vitet '80, si dhe komentet e vėshtrimet nė Ditarin televiziv tė pėrgatitura nga ai.

Poashtu nė kėtė mbledhje foli edhe redaktori i gazetės "Bota sot", Bajrush Morina, kurse nė emėr tė sindikatės sė RTV Prishtina Adem Nimani.
 
 
Policėve serbė u ėshtė dashur mė pak se tre minuta tė vrasin tri familje shqiptare nė Podujevė, thotė njė dėshmitar i krimit
 
Londėr, 11 dhjetor 2003 - Gazeta britanike "Indipendent" shkruan pėr dėshminė e pjesėtarit tė njėsisė speciale tė policisė serbe tė quajtur "Skorpion" Goran Stopariq nė procesin kundėr Sasha Cvjetanit pėr krime mbi shqiptarėt nė Podujevė, nė vitin 1999.

Duke pėrshkruar veten si shenjestėr lėvizėse, pėr shkak tė faktit se ka vendosur tė dėshmojė, Stopariq ka theksuar se Cvjetanit dhe tre tė policėve tė tjerė u ėshtė dashur mė pak se tre minuta tė vrasin tri familje shqiptare me tetė fėmijė nė Podujevė, dhe se viktimat nuk kanė pasur kohė as tė lėshojnė ndonjė zė.
 
 
Kryetari i FR tė LDK-sė merr pjesė nė takimin tė Rinjve tė Partive Popullore Evropiane
 
Prishtinė, 11 dhjetor 2003 - Me ftesė tė organizatės sė tė Rinjve tė Partive Popullore Evropiane (YEPP), kryetari i Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, Lulzim Zeneli do tė marrė pjesė nė takimin e tyre qė mbahet nė Vjenė. Ky takim do tė organizohet mė 12-13 dhjetor dhe nė tė do tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė mė se 40 shteteve.
 
 
Deputetėt shpallėn tė pazbatueshme tė gjitha ligjet serbe pėr Kosovėn tė miratuara pas 22 marsit tė vitit 1989
 
Prishtinė, 11 dhjetor 2003 - Me shumicė votash pro dhe me vetėm 17 vota kundėr, qė ishin vota tė deputetėve serbė, Kuvendi i Kosovės i shpalli sot tė pazbatueshme tė gjitha ligjet serbe pėr Kosovėn tė miratuara pas 22 marsit tė vitit 1989. Fillimisht kryetari i Komisionit pėr ēėshtje legjislative Arsim Bajrami, nė arsyetimin e komisionit tha se tė gjitha kėto ligje si dhe aktet e tjera kushtetuese i janė imponuar popullit tė Kosovės.
 
Andaj komisioni propozon qė tė shpallen tė pazbatueshme, pa diskutuar se cilat prej tyre janė vėrtet diskrimiuese, ngase tė gjitha janė ligje okupuese. Njėherit Komisioni kėrkoi tė shpallen ireleavante edhe efektet qė kanė shkaktuar ato. Tė gjitha grupet parlamentare shqiptare u pajtuan me shfuqizimin e kėtyre ligjeve.

Nė fillim tė mbledhjes, shefi i koalicionit serb "Kthimi" kėrkoi heqjen e pikės 4 nga rendi i ditės, ngase sipas tij, nė bazė tė Kornizės Kushtetuese, kuvendi nuk mund ta marrė njė vendim tė tillė, sepse kjo ėshtė nė kompetencė tė PSSP tė OKB-sė. Pasi propozimi i tij u hodh nė votim, me shumicė votash u hodh poshtė.

Me propozimin e deputetit tė LDK-sė Alush Gashi, sėrish hyri nė rend dite emėrimi i anėtarėve tė Bordit pėr Telekomunikacion. Ministri i Transportit dhe telekomunikacionit Zef Morina tha se ėshtė me rendėsi qė kjo ēėshtje tė futet nė rendin e ditės dhe tė mirret vendimi, ndonėse pėrfaqėsuesit e dy partive tjera PDK dhe AAK thanė se kjo ēėshtje nuk ėshtė aq e ngutshme dhe se nuk janė tė gatshėm ta pėrkrahin propozimin.
 
Me 49 vota pro, 32 kundėr dhe 2 abstenime, edhe kjo ēėshtje u fut rendin e ditės sė seancės sė sotme.
Dje edhe Aleanca Kosovare e Biznesit kėrkoi qė kuvendi tė mos shqyrtojė Projektligjin pėr Odėn Ekonomike, por ministri i Ekonomisė e Financave Ali Sadriu tha se ky Projektligj do ta rregullojė organizimin dhe funksionimin e subjekteve ekonomike nė Odėn Ekonomike.
 
Sadria tha se Oda Ekonomike ende funksionon nė saje tė ligjit tė Serbisė, prandaj ėshtė e nevojshme qė funksionimi i saj tė jetė nė pėrputhje me sistemin e ri ekonomik, duke krijuar kushte qė subjektet ekonomike tė bashkohen nė tė me qėllim tė realizimit tė intereseve tė tyre ekonomike.
 
 
Dita Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut u shėnua dje nė mbarė Kosovėn
 
Prishtinė, 11 dhjetor 2003 - Dita Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut u shėnua dje edhe nė Kosovė. Zyrtarėt e Komesariatit tė Lartė tė OKB-sė pėr tė Drejtat e Njeriut theksuan nevojėn e angazhimit mė tė madh pėr mbrojtjen e tė drejtave e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės pa dallime etnike, fetare, kulturore e tė tjerė.

Nė Ditėn Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut, shefi i Zyrės sė Komesariatit tė Lartė tė OKB-sė pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kosovė, Pol Miler tha se tė gjitha institucionet dhe asociacionet kosovare duhet tė angazhohen pėr realizimin e plotė tė kėtyre tė drejtave.
 
Ai tha Zyra e kėtij Komesariati nė Kosovė ėshtė nė shėrbim tė tė gjithėve. "Ne bashkėpunojmė me institucionet e Kosovės dhe me mekanizmat ndėrkombėtarė nė Kosovė me qėlllim tė mbrojtjes dhe respektimit tė tė drejtave pėr tė githė qytetarėt e Kosovės", ka thėnė Miler.
 
 
Robert Kuper thotė se bllokimi i procesit tė privatizimit nė Kosovė nuk ėshtė i lidhur me statusin final tė saj
 
Bruksel, 11 dhjetor 2003 - Drejtori i pėrgjithshėm pėr Ēėshtje tė Jashtme tė Bashkimit Evropian Robert Kuper, qė punon pėr pėrfaqėsuesin e lartė tė BE-sė, Havier Solana, i deklaroi radios "Ėvropa e lirė" se tash do tė ketė standarde shumė mė tė qarta dhe mendon se nė kėtė mėnyrė po ndihmohet populli i Kosovės qė t'i plotėsojė kėto standarde.

I pyetur pėr bllokimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė, Robert Kuper thotė se kjo gjė nuk ka tė bėjė me presione nga Serbia dhe nuk ėshtė e lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Ai nėnvizoi se Kosova ėshtė nė Evropė dhe e dyta ėshtė qė Evropa ėshtė nė Kosovė. "Kosova ėshtė nė Evropė gjeografikisht ne angazhohemi qė Kosova tė jetė nė Evropė nė tė gjitha aspektet: politikisht, ekonomikisht dhe qė shoqėria nė Kosovė t'i plotėsojė standardet e njė shoqėrie normale evropiane.
 
Pra kjo nė thelb ėshtė njė politikė evropiane, ėshtė njė politikė pėr tė ardhmen e Evropės... Mendoj se 80 pėr qind e ushtarėve tė KFOR-it janė evropianė dhe Evropa ka kontribuar shumė nė administratėn e UNMIK-ut nėpėrmjet shtyllės ekonomike. Pra, jemi thellėsisht tė pėrfshirė nė Kosovė dhe jemi tė lidhur me tė ardhme", tha ndėr tė tjera ky diplomat i BE-sė, duke shtuar se Kosova nė njė tė ardhme do tė mund tė bėhet pjesė e BE-sė.
 
 
Solemnisht filluan punimet nė rikonstruktimin e rrugės nacionale Kosovė – Shqipėri
 
Gjakovė, Qafa e Prushit, 11 dhjetor 2003 - Nė Gjakovė u shėnua solemnisht fillimi i punimeve nė rikonstruktimin e rrugės nacionale Kosovė - Shqipėri, pėrkatėsisht Gjakovė - Qafa e Prushit me gjatėsi rreth 10 kilometra.
 
Afati pėr kryerjen e punimeve sipas dinamikės ėshtė paraparė tė jetė shtatė muaj. Nė kėtė solemenitet morėn pjesė ministri i Transportit e Telekomunikacionit Zef Morina, ministri i Financave, Ali Sadria dhe shefi i Zyrės sė Shqipėrisė nė Prishtinė, Bashkim Rama, por edhe pėrfaqėsues tė tjerė tė institucioneve tė Kosovės.

Me kėtė rast ministri i Transportit Zef Morina, i cili duke folur pėr angazhimet pėr ndėrtimin e infrastrukturės jugore nė Kosovė ndėr tė tjera theksoi: "Ne se Qeveri dhe Ministri do tė angazhohemi qė nėpėrmjet ndėrtimit tė infrastrukturės rrugore tė ndėrtojmė dhe forcojmė urat qė lidhin me shtetin e Kosovės dhe shtetin e Shqipėrisė. Kėto lidhje do ta na mundėsojnė tė hapim perspektiva tė reja jo vetėm tė kėsaj zone kufitare tė Dukagjinit por pėr gjithė territorin e Kosovės", tha ministri Morina.

Fillimin e punimeve tė kėsaj rruge e pėrshėndeti edhe Ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu i cili nė fjalėn e tij ndėr tė tjera theksoi se "kjo ėshtė edhe njė shenjė qė t'i tregojmė botės se ne dimė tė mbajmė shtet dhe tė krijojmė buxhet dhe kėtė projekt pėr herė tė parė e financojmė me mjete tona".

Tė pranishmėve iu drejtua edhe shefi i Zyrės sė Shqipėrisė nė Kosovė, Bashkim Rama dhe kryetari i Kuvendit komunal tė Gjakovės Haēif Shehu tė cilėt veēuan rėndėsinė strategjike tė kėsaj arterje tė rėndėsishme ndėrkufitare. Aktin solemn tė prerjes sė shiritit e bėnė sė bashku ministrat Morina e Sadriu, kryetari i Komunės sė Gjakovės Aqif Shehu dhe Bashkim Rama.

Ndryshe rikonstruimi i rrugės nacionale Gjakovė - Qafa e Prushit do tė kushtojė 1.4 milionė euro dhe ajo do tė ndėrtohet konform standardeve evropiane.
 
 
Nė Gjilan u pėrurua trafostacioni i ri, donacion i Qeverisė zvicerane
 
Gjilan, 11 dhjetor 2003 - Nė Gjilan u pėrurua dje trafostacioni i ri, donacion i Qeverisė zvicerane, i cili ka kushtuar mbi dy milion franga. Pėrurimin e kėtij trafostacioni tė kompletuar me aparaturė moderne e bėnė Hans Peter Fisher, pėrfaqėsues i Qeverisė zvicerane nė Kosovė, Fatime Ahmeti, drejtoreshė e Distribucionit tė KEK-ut nė Kosovė dhe kryetari i Kuvendit tė komunės sė Gjilanit Lutfi Haziri. Hans Fisher tha se Qeveria zvicerane do tė ndihmojė edhe nė tė ardhmen elektrodistribucionin e Gjilanit.

Trafostacioni, qė u pėrurua dje ėshtė i katėrti nė Anamoravė, i finacuar nga Qeveria e Zvicrės, ku sė bashku me riparimet nė rrjetin energjetik, vlera e investimeve kapė shumėn e mbi 15 milionė frangave zvicėrane.
 
Kėto investime e kanė riparuar tėrėsisht sistemin elektroenergjetik nė Anamoravė dhe e kanė pėrmirėsuar dukshėm furnizimin e konsumatorėve tė kėsaj pjese tė Kosovės me energji elektrike, u tha nė kėtė solemnitet.
 
 
Objektet sportive dhe ato tė kulturės duhet tė menaxhohen nga Komuna e Prishtinės
 
Prishtinė, 11 dhjetor 2003 - Ministri i kulturės Behxhet Brajshori dhe kryetari i Kuvendit tė Komunės sė prishtinės, Ismet Beqiri kanė biseduar dje pėr disa ēėshtje dhe probleme qė po e pėrcjellin kulturėn nė komunėn e Prishtinės.
 
Ministri Brajshori foli pėr mėnyrėn e menaxhimit tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė dhe kėrkoi qė shumė shpejt tė definohen kompetencat rreth Pallatit tė Rinisė, derisa Komuna e Prishtinės e ka mbėshtetjen e plotė tė Ministrisė sė Kulturės nė aspektin menaxhues tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė.
 
Poashtu Brajshori foli edhe ēėshtjen e ndėrtimit tė Shtėpisė sė Operės dhe Baletit nė Prishtinė dhe rikonfirmoi kėrkesėn qė Kuvendi Komunal i Prishtinės tė gjejė lokacion pėr ndėrtimin e saj, ndėrkoi qė ministri shtroi kėrkesėn qė edhe ndėrtesa e ish-hotel Unionit afėr Teatrit Nacional nė Prishtinė tė hyjė nė kuadėr tė Ministrisė pėr Kulturė tė Qeverisė sė Kosovės.

Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri tha se Pallati i Rinisė ėshtė objekt qė ėshtė ngritur nga vetėkontributi dhe djersa e qytetarėve tė Prishtinės, ndėrsa as qė do tė duhej tė vihej nė diskutim menagjimi i tij, dhe ai premtoi se sė shpejti do tė fillojė procedura pėr menaxhimin e tij nga Komuna e Prishtinės.
 
Po ashtu kryetari Beqiri foli pėr menaxhim tė dobėt edhe tė sallės "1 Tetori" nė Prishtinė, pastaj pėr menaxhimin po ashtu tė dobėt tė kinemave tė qytetit, si dhe tė stadiumit tė Prishtinės dhe shtoi se jo vetėm kėto objekte, por edhe tė gjitha objektet tjera duhet tė menaxhohen nga institucionet e Kosovės, pasi ne tė shumtėn e rasteve edhe nuk dimė se ēfarė po ndodh me kėto objekte me rėndėsi kulturore pėr kryeqytetin e Kosovės.
 
Ismet Beqiri pėrkrahu ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e Shtėpisė sė Operes dhe tė Baletit nė Prishtinė, si dhe tė menaxhimit tė objektit tė ish-hotel Unionit nga Ministria pėr Kulturė e Qeverisė sė Kosovės.
 
 
Deputetėt serbė thanė se nuk pajtohen me standardet pėr Kosovėn
 
Mitrovicė, 11 dhjetor 2003 - Deputetėt serbė tė Kosovės Oliver Ivanoviq dhe Dragisha Kėrstoviq thanė nė njė konferencė me gazetarė nė Mitrovicė se nuk pajtohen me standardet dhe me atė qė ėshtė bėrė deri mė tash lidhur me standardet pėr Kosovėn, ndaj nuk kanė marrė pjesė dje nė publikimin e tyre.

Ndėrkaq nga Beogradi ka reaguar zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq i cili ka thėnė se standardet bien mbi Rezolutėn 1244.
 
 
Nė Greqi sot janė shėnuar tri sulme me bomba
 
Athinė, 11 dhjetor 2003 - Tri sulme me bomba me pėrmasa tė vogla, nė tė cilat nuk ka pasur viktima, janė shėnuar tė enjtėn nė Athinė dhe nė Selanik, njoftojnė mediat greke.

Persona tė panjohur kanė ndezur bombola me gaz para shtėpisė sė njė gjykatėsi nė Athinė, ndėrkaq nė Selanik bomba tė ngjashme ndezėse janė vėnė nėn automobilin e kryesit tė punėve ndėrtimore, si dhe para zyrės sė elektro-ndėrmarrjes shtetėrore (DEI). Nė zjarret qė u shkaktuan janė bėrė dėme tė vogla materiale.

Policia beson se fjala ėshtė pėr ithtarėt e grupit majtist ekstrem 17 Nėnėtori, 15 anėtarėt e tė cilit janė shpallur fajtorė pėr sulme me bomba dhe plaēkitje tė armatosura.
 
 
Sot nė Bruksel i zhvillon punimet konferenca pėr investimet nė vendet e Ballkanit
 
Bruksel, 11 dhjetor 2003 - Sot nė Bruksel i zhvillon punimet konferenca pėr investimet nė vendet e Ballkanit, organizatoirė tė tė sė cilės ėshtė Pakti i Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore. Konfrenca do t'i mbledhė zyrtarėt e rajonit, espertėt, drejtorėt dhe pėrfaqėsuesit e organizatave ndėrkombėtare, ndėrkaq fjalėn e hyrjes do ta mbajė ministri i punėve tė jashtme tė Bosnjės e Hercegovinės, Mladen Ivaniq.
 
 
Nė Vjenė sot prezentohet raporti pėr tregtinė me njerėz nė rajonin e Ballkanit
 
Vjenė, 11 dhjetor 2003 - Organizatat ndėrkombėtare sot nė Vjenė do tė prezentojnė raportin pėr tregtinė me njerėz nė rajonin e B e H, Kroacisė, Serbisė e Malit tė Zi, Shqipėrisė, Bullgarisė, Moldavisė dhe Rumanisė. Raporti ėshtė hartuar nė bazė tė tė dhėnave qė janė mbledhur nė kuadėr tė Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, UNICEF-it, UNHCR-it dhe OSBE-sė.
 
 
Tiranė: Ushtria mes njė skandali seksual
 
Tiranė, 11 dhjetor 2003 - Baza ushtarake e Bisht Pallės nė Durrės ka pezulluar aktivitetin pasi disa ushtarė tė saj janė pėrfshirė nė njė skandal seksual. Pėr mė shumė se dy muaj nė kėtė bazė ushtarake, njė nga mė tė rėndėsishmet e ushtrisė shqiptare ėshtė kthyer nė njė shtėpi publike.

Ushtarė, marinarė dhe deri oficerė, kanė abuzuar me njė vajzė 16 vjeēare, e cila vetėm pak ditė mė parė ka denoncuar nė polici.

Policia ka arrestuar tė paktėn 9 persona, midis tyre dhe tė dashurin e 16 vjeēares, i cili e kish futur nė kėtė rrugė.

Shefi i Shtabi tė Ushtrisė shqiptare, Pėllumb Qazimi ka kėrkuar falje publike pėr skandalin si dhe familjes se minorenes. Ai i ka premtuar atyre se hetimi lidhur me kėtė ngjarje do tė shkojė deri nė fund.

Ndėrkohė ėshtė shkarkuar komandanti i bazės sė Bisht Pallės, ndėrsa aktiviteti i saj ėshtė pezulluar pėrkohėsisht, njofton BBC.
 
 
Deputetėt e Parlamentit maqedonas hodhėn poshtė kėrkesėn e opozitės maqedonase
 
Shkup, 11 dhjetor 2003 - Deputetėt e Parlamentit tė Maqedonisė me shumicė votash hodhėn poshtė kėrkesėn e opozitės maqedonase pėr interpelancė kundėr ministrit tė Arsimit Aziz Pollozhani, tė inicuar nga Grupi parlamentar i VMRO-DPMN-sė, i cili e akuzonte pėr keqpėrdorime financiare dhe pėr incidentet ndėretnike qė ndodhėn kohė mė parė nėpėr disa shkolla tė mesme tė vendit.
 
Deputetėt e VMRO-DPMN-sė kanė theksuar nė debatin e djeshėm se ministri Pollozhani kishte trimėruar nacionalsitėt shqiptarė me iniciativėn e tij pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės.

Nė seancė edhe opozita shqiptare paraqiti njė sėrė kritikash nė adresė tė Ministrisė sė Arsimit, duke vlerėsuar se kėtij dikasteri i mungon strategjia pėr zgjidhjen e problemeve.

Ministri Pollozhani thotė se kėrkesa pėr interpelancė kundėr tij kryekėput ka tė bėjė me arsye politike dhe jo arsimore.

Ndėrkohė deputetėt kanė filluar tė shqyrtojnė edhe propozim-ligjin pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės.
 
 
Vazhdojnė protestat e studentėve maqedonas kundėr zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės
 
Shkup, 11 dhjetor 2003 - Edhe dje pėrpara Parlamentit tė Maqedonisė vazhduan protestat e studentėve maqedonas kundėr zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės. U dėgjuan brohoritjet e protestuesve maqedonas kundėr miratimit tė Ligjit pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės. Sipas organizatorėve protestat para Parlamentit do tė vazhdojnė derisa ministri i Arsimit tė Maqedonisė Aziz Pollozhani nuk jep dorėheqje.
 
 
Nga njė shpėrthim nė njė kafiteri nė Tel Aviv janė vrarė disa vetė dhe janė plagosur dhjetra tė tjerė
 
Tel Aviv, 11 dhjetor 2003 - Nga njė shpėrthim nė njė kafiteri nė Tel Aviv janė vrarė disa vetė dhe janė plagosur mbi dhjetė tė tjerė, njofton Rojter. Nė njoftim thuhet se sulmin nuk e kanė bėrė palestinezėt, ka thėnė njė zyrtar i policisė. Ndėrkaq, AP dhe AFP bėjnė tė ditur pėr tre tė vrarė nė kėtė shpėrthim.

Policia thotė se motivet mund tė kenė qenė kriminale.

Njė zyrtar i emergjencės ka konfirmuar se nė spital janė transportuar 18 tė plagosur.
 
 
Trupat amerikane kanė vrarė njė oficer tė lartė tė fedainėve tė Sadam Huseinit
 
Mosul, 11 dhjetor 2003 - Trupat amerikane kanė vrarė njė oficer tė lartė tė grupit paramlitar tė fedainėve tė Sadam Huseinit, kanė thėnė dėshmitarėt, njofton AP.

Ushtria amerikane ka konfirmuar se tė mėrkurėn kanė pasur njė sulm nė Mosul, por refuzoi tė komentojė njoftimin pėr vdekjen e kolonel Gahnem Abdul-Ghan Sulltan al Zeidi.

Dy fqinjė tė Al-Zeidit, me kushte anonimiteti, thanė se trupat amerikane kanė shkatėrruar njė shtėpi nė Mosul.
Nė portėn e shtėpisė sė Al-Zeidit ishin vėnė disa lajmėrime ku shkruante se "heroi martir kolonel Al-Zeidi ėshtė martizuar gjatė agresionit nga forcat amerikane nė shtėpinė e tij mė 10.12,2003".
 
 
Ushtarėt izraelitė sot kanė vrarė tre palestinezė
 
Rafah, 11 dhjetor 2003 - Nė njė pėrleshje tė ashpėr nė kampin e refugjatėve nė Rafah, ushtarėt izraelitė sot kanė vrarė tre palestinezė, njė tė armatsour dhe dy civilė, ndėrkaq tetė palestinezė janė plagosur.
 
Ushtarėt izraelitė po kėrkonin njė palestinez nė kamp, kur kundėr tyre u hap zjarr nga tė gjitha anėt, thonė burimet izraelite. Ndėrkaq, burimet palestineze thonė se fjala ėshtė pėr sulmin mė tė madh tė forcave izraelite nė Rafah nė dy javėt e fundit.
 
 
Kryeministri izraelit jep si alternativė ndaj planit tė paqes shembjen e disa vendbanimeve hebraike
 
Tel Aviv, 11 dhjetor 2003 - Njė ligjvėnės izraelit me influencė ka shprehur mbėshtetjen pėr planet e Kryeministrit, Ariel Sharon, pėr shembjen vullnetarisht tė disa vendbanimeve hebraike nė Bregun Perėndimor.
 
Juval Steinitzm, kryetar i Komisonit tė parlamentit pėr Punėt e Jashtme dhe tė Mbrojtjes, tha dje se planet e zotit Sharon do ta bėjnė Izraelin mė tė aftė pėr t'u mbrojtur. Zoti Sharon i tha komisionit tė martėm se shembja e disa vendbanimveve do tė ishte njė opcion i pranueshėm, nė qoftė se plani ndėrkombėtar i paqes, nuk jep rezultate.

Administrata e Presidentit Bush thotė se ēdo pėrpjekje pėr njė zgjidhje tė njėanėshme tė konfliktit izraelito-palestinez nuk do tė ketė sukses.
 
 
Kostoja e dėmit nga ndryshimi i klimės miliarda doillarė
 
Milano, 11 dhjetor 2003 - Njė konferencė e Kombeve tė Bashkuara mbi ndryshimin e klimės ka paralajmėruar mbi pasojat nė rritje tė ngrohjes globale.

Njė zyrtar i lartė i Kombeve tė Bashkuara, Klaus Toepfer tha se ndryshimi i klimės ishte njė realitet qė nė mėnyrė tė vazhdueshme do tė ketė ndikime negative mbi zhvillimin ekonomik dhe njerėzor tė Tokės.

Katastrofat natyrore, shumica prej tė cilave tė shkaktuara nga motii keq, i kanė kushtuar qeverive tė vendeve mė shumė se 60 miliardė dollarė nė vit, u tha nė konferencėn e mbajtur nė Italy. Megjithatė njė politikan i lartė amerikan hodhi dyshime mbi paralajmėrimet e bėra pėr pasojat e ndryshimit tė klimės.

Organizatorėt e konferencės nė Milano shpresonin tė arrinin ratifikimin pėrfundimtar tė Protokollit tė Kiotos tė vitit 1997 lidhur me efektin serė tė emetimit tė gazeve nė atmosferė.

Por disa ditė mė parė, Russia - mbėshtetja e tė cilės pėr protokollin ėshtė esenciale pas SHBA-sė, - u tėrhoq duke thėnė se do ta rishikonte nėnshkrimin e protokollit.
 
 
Mė pak vajza se djem nė shkolla, thotė UNICEF
 
Kombet e Bashkuara, 11 dhjetor 2003 - Fondi i Kombeve tė Bashkuara pėr Fėmijėt, UNICEF thotė se fushata pėr edukimin e fėmijėve nuk kanė qėnė tė efektshme njėlloj si te vajzat ashtu edhe te djemtė.

Nė raportin e tij vjetor UNICEF thotė se gati 120 milionė fėmijė nė botė nuk frekuentojnė ēdo vit shkollėn fillore, shumica e tyre janė vajza.

Raporti thotė se zonat mė tė prekura janė Afrika sub-Sahariane dhe Azia jugore dhe lindore, ku numri i vajzave qė ndjekin shkollėn ka filluar tė bjerė ndjeshėm.

Kjo sipas UNICEF-it ka pasoja jo vetėm mbi fėmijėt, por edhe mbi familjet e tyre, komunitetin dhe vendet ku jetojnė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.