|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gratė llapjane identifikuan problemet kryesore nė kuadėr tė fushatės “Partitė politike punojnė pėr gratė”

 
 

 
   

Podujevė, 11 dhjetor 2003 (TN) - Rrjeti i Grupeve tė Grave tė Kosovės - RRGGK, nė kuadėr tė fushatės sė avokimit “Partitė politike punojnė pėr gratė” mbajti sot nė Podujevė njė takim njė ditor me gratė llapjane tė jetės politike, gratė afariste, ato qė punojnė nė administratė, drejtuese dhe anėtarė OJQ-ve, zyrtare pėr ēėshtje gjinore nė komuna, nė arsim, gra tė reja, vajza, gra tė moshuara, gra kryefamiljare, etj.

Takimin e pėrshėndeti kordinatorja e kėsaj fushate Shqipe Pantina, ndėrkaq mori pjesė edhe z. Nexhmi Balaj drejtor, i Drejtorisė pėr rini, kulturė e sport i komunės sė Podujevės. Kordinatorja e Shoqatės “Femrat nė Veprim” zonjusha Igballe Hakiqi OJQ implementuese e kėtij projekti pėr komunėn e Podujevės tha se identifikimi i 3 probleme prioritare pėr gratė dhe komunitetin e tyre nė komunėn e tyre dhe nė nivel tė Kosovės, probleme qė gratė do tė dėshironin ti ndryshojnė gjatė katėr vitet e ardhshme ėshtė qėllimi i takimit tė grave llapjane.

 

Sipas organizatorit kjo ėshtė njė formė e re e organizimit e cila shpresohet tė jetė frytėdhėnėse meqė grupet avokuese qė do tė krijohen do tė pėrpiqen qė problemet e identifikuara tė lobojnė nė institucionet komunale dhe qendrore, partitė politike qė ato probeleme t’i inkorporojnė nė fushatat e tyre elektorale.

Gratė llapjane pas diskutimit pėr problemet me tė cilat ballafaqohen identifikuan tri probleme kryesore, qė sipas tyre janė: mungesa e vendeve tė punės, vonesa e procesit tė privatizimit, pushimi i lehonisė, kyēja e femrave nė vendimmarrje. Gratė llapjane diksutuan edhe mėnyrėn e zgjidhjes sė tyre dhe ato probleme do t’ua propozojnė institucioneve dhe partive politike. “Mbi 50 pjesėmarrės nė takimin e sotėn nė Podujevė propozuan edhe rekomandimet e tyre nė zgjidhjen e problemeve tė identifikuara si dhe formuan Grupin avokues prej 7 anėtarėve”, njoftoi znj. Hakiqi.

Sipas projekti i RRGGK-sė, fushata e cila ka filluar nga nėntori i kėtij viti dhe do tė zgjatė deri nė shkurt tė vitit tė ardhshėm, ka pėr qėllim qė tė siguorjė qė brengat, idetė dhe propozimet e grave tė inkorporohen nė programet elektorale tė partive politike pėr zgjedhjet nacionale 2004. “Nė fund tė fushatės do tė hartohet njė Manifetso e Grave me brengat, shqetėsimet dhe prioritet e grave i cili do t’ju dėrgohet partive politke me qėllim qė tė sigurojė pjesėmarrje efektive tė gruas si votuese dhe kandidate nė zgjedhjet e ardhshme”, thuhet ndėr tė tjera nė dokumentin e RRGG tė Kosovės.

Kjo fushatė ėshtė financuar nga Departamenti pėr Demokratizim i OSBE-sė dhe ėshtė pėrkrahur nga STAR Network dhe UNIFEM-i, ndėrkaq qė nė Podujevė e ka pėrkrahur edhe hoteli “Besiana” i cili ka siguruar ambientin pėr mbajtjen e kėsaj fushate, por edhe intsitucionet komunale.

  


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.