|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
11 dhjetor 2003 / TN
 
Kryetari Agim Veliu pėruroi Shtyllėn e Paqes
 
Podujevė, 10 dhjetor 2003 (TN) – Nė kuadėr tė shėnimit tė 10 dhjetorit, Ditės Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Njeriut, sipas projektit tė Njėsisė sė komunitetit tė SHPK-sė, sot u vendos Shtylla e Paqes pėrurimin e sė cilės e bėri Kryetari i komunės Agim Veliu. Nė k’tė ceremoni rasti morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė TMK-sė, KFOR-it, nxėnės e qytetarė tjerė.`
 
Kryetari Veliu nė fjalėn e tij tha se vendosja e Shtyllės nė Parkun e Paqes, pėr tė cilin dhanė idenė fėmijėt familjes Bogujevci qė i shpėtuan masakrės, por humbėn mė tė dashurit e tyre, nė k’tė datė tė shėnimit tė tė Drejtave tė Njeriut, merr simbolikėn e shumfishtė. “Shqiptarėt e Kosovės kanė treguar gjithėmonė pėrkushtimin pėr paqen dhe lirinė e tė gjithė qytetarėve tė saj.
 
Mė se njė dekadė ata iu nėnshtruan njė politike dhe regjimi qė nė histori ka lėnė gjurmėt e krimit deri nė gjenocid, por ata kurr nuk rreshtėn sė shprehuri vullnetin pėr paqė dhe shpirtin e tyre liridashės”, tha kryetari Veliu dhe shtoi: Ideja e Sarandės, Jehonės, Gencit dhe fėmijėve tjerė tė familjes Bogujevci pėr tė ndėrtuar Parkun e Paqes dhe vendosja e kėsaj shtylle, nė lokacionin e destinuar pėr k’tė qėllim nis materializimin e idesė pėr ēka edhe ne nė institucionin e komunės jemi angazhuar e po angazhohemi nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe pėrditė.
 
Fjalė rasti paraqiti edhe komandanti i Stacionit policor i Podujevės gjermani Reimann Bernd dhe zv. komandanti Selim Ejupi nė emėr tė SHPK-sė tė cilėt sollėn mesazhin e paqes dhe tolerancės nė mes tė komuniteteve dhe etniciteteve.
 
Drejtoria pėr rini, kulturė dhe sport nė bashkėpunim me Qendrėn e Kulturės sė Podujevės dhe SHPK-nė shfaqi programin “Magjia pėr paqė” me kėngė e valle dhe recital tė fėmijėve tė HANDIKOS-it kushtuar paqes si dhe gara nė atletikė.
 
 
Qeveria komunale mbėshtet masat e Grupit Punues pėr pėr realizimin e tė hyrave vetanake
 
Podujevė, 10 dhjetor 2003 (QIK) – Kėshillit i Drejtorėve – KD i KK tė Podujevės, udhėhequr nga Kryeshefi i Ekzekutivit Ejup Visoka sot mbajti takimin ku mori pjesė edhe kryetari i komunės Agim Veliu dhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bangash. KD mbėshteti masat qė ka propozuar Grupi Punues pėr realizimin e tė hyrave vetanake.
 
Nė kėtė mbledhje, nė emėr tė GP tė pėrbėrė nga Drejtioria e inspeksionit, ajo e Urbanizmit, Gjeodozisė dhe pronės dhe drejtoria pėr buxhet dhe fianaca, Drejtori Islam Revuēi propozoi masat qė do tė ndėrmirren ndaj obliguesve tatimorė dhe tė tarfiave komunale duke u bazuar nė rexhistrin e obliguesve paraqitur nga GP.
 
Ndėr masat qė do tė ndėrmerren ndaj obliguesve qė nuk i kanė kryer obiligimet tatimore komunale u pėrmend edhe mbyllja e subjekteve afariste duke filluar nga ata qė kanė obligime mė tė mėdha, mirėpo edhe ndaj gjithė tjerėve qė i kanė borgj komunės. Qeveria komunale autorizoi GP qė tatimpaguesve qė i kanė borgj njė shumė mė tė madhe tė mjeteve materiale tu mundėsohet pagesa nė kėste.
 
Me kėto masa obligohen subjektet afariste qė kanė borxhe tė mėdha qė nė afatin brenda 3 ditėsh ti pėrmbushin obligimet ndaj komunės, pastaj tė githė shfrytėzuesit e pėrkohshėm tė pronės komunale, pronarėt e kiosqeve, shfrytėzuesit e pėrkohshėm tė hapėsirės para lokaleve afarsite, shfrytėzuesit e kisoqeve lėvizėse dhe pronarėt e banakėve qė brenda 7 ditėsh ti kryjenė obligimet, ndryshe organet pėrgjegjėse komunale do tė mbyllin lokalet dhe do tė marrin masa tjera ligjore. 
 
Me masat qė mori Qeveria komunale obligohen: Drejtoria pėr Kadastėr, gjeodezi dhe pronė tė bėjė tėrheqjen-ndėrprerjen e kontratave, Drejtoria pėr Urbanizėm dhe shėrbime publike tėrheqjen e lejeve, kurse Drejtoria e Inspeksionit tė bėjė largimin e kiosqeve. Pėr zbatimin e kėtyre masave pėrkujdesen Drejtoritė pėrkatėse nė GP nė bashkėpunim me SHPK-nė dhe policinė e UNMIK-ut.
 
Grupi punues i ka njoftuar subjektet afariste pėr masat qė do tė ndėrmerren dhe sipas Drejtorit tė drejtorisė pėr buxhet dhe fianaca z. Mehmet Gashi disa nga ata kanė filluar kryerjen e obligimeve ndaj komunės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.