|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 10 dhjetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Me njė ceromoni rasti, sot u zyrtarizuan "Standardet pėr Kosovėn"

 • Drejtuesit e Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar Hamiti e Kurteshi po zhvillojnė takime nė SHBA

 • Kryeparlamentari Daci priti krerėt e policisė Feler dhe Ahmeti

 • LDK mbėshtet planin Standardet pėr Kosovėn

 • Vdiq gazetari Jusuf Ferizi

 • KFOR-i norvegjez bastis nė Zhegėr edhe shtėpinė e deputetit Sabit Rrustemi

 • Zjarri dogji objektin e postės nė veri tė Mitrovicės

 • BE mbėshtet planin e operacionalizimit tė standardeve dhe kėrkon rifillimin e privatizimit nė Kosovė

 • Debat publik me ekspertėt e drejtėsisė pėr projektligjin kundėr diskriminimit

 • Nė prag tė festave tė dhjetorit trupat paqeruajtėse tė KFOR-it kanė shtuar masat e sigurisė nė Kosovė

 • Brajshou ua paraqiti Planin e standardeve pėr Kosovėn pėrfaqėsuesve politikė

 • Rrjeti i Grupit tė Grave shpalli kėtė vit mė tė suksesshmin nė mbrojtjen e grave tė Kosovės

 • Fillon sė funksionuari "korridori tranzit i Kosovės"

 • HRW kėrkon tė bėhet mė shumė pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė romėve nga Kosova qė ndodhen nė Maqedoni

 • Dėnim prej 15-20 vjet burg pėr serbin Obrenoviq

 • Ēoviq thotė se standardet e Bashkimi Evropian janė "autostradė pėr pavarėsinė e Kosovės"

 • Shpallen dėnimet e grupit terrorist

 • KQZ shkarkoi nga detyra Komisionin zonal tė Tiranės pėr keqadministrim tė rezultateve nė votime

 • Mijėra studentė maqedonas tė Shkupit dhe Manastirit protestuan kundėr zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės

 • Presidenti malazez ka thėnė se fati i Kosovės nuk mund tė lidhet me fatin e Malit tė Zi

 • Grupi Ndėrkombėtar i Krizave: Raport pėr gjendjen nė Luginėn e Preshevės

 • Vritet njė ushtar amerikan dhe njė tjetėr plagoset nė veri tė Irakut

 • Vriten tre vetė nė Kashmirin indian nga shpėrthimi i bombės

 • Gjashtė fėmijė kanė humbur jetėn nė sulmin amerikan nė Afganistan

 • Izraelitėt vranė njė palestinez 16-vjeēar

 • Iraku dhe kontratat e rindėrtimit

 • Bush i bėri Tajvanit njė paralajmėrim tė rreptė se SHBA-tė janė kundėr ēdo pėrpjekjeje tė njėanėshme drejt pavarėsisė

 
  
Me njė ceromoni rasti, sot u zyrtarizuan "Standardet pėr Kosovėn"
 
   
Prishtinė, 10 dhjetor 2003 - Nė njė ceromoni rasti, sot nė mjediset e Kuvendit komunal tė Prishtinės, u bė publikimi zyrtar i planit "Standardet pėr Kosovėn", ku ishin tė pranishėm shefi i UNMIK-ut Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova kryministri Bajram Rexhepi dhe pėrfaqėsues tė tjerė politikė vendorė dhe ndėrkombėtarė.

Duke folur nė kėtė ceremoni, shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri tha se kjo ėshtė njė ditė e madhe dhe e rėndėsishme pėr Kosovėn dhe detyra e pėrbashkėt ėshtė qė tė pėrgatitet Kosova pėr statusin pėrfundimtar.
 
Holkeri theksoi se pėr statusin pėrfundimtar ka vetėm njė rrugė dhe kjo ėshtė progresi qė duhet tė arrihet nė pėrmbushjen e standardeve. "Ky vendim varet nga ajo qė thuhet dhe bėhet kėtu nė Kosovė pasi ekziston vetėm njė rrugė drejt statusit pėrfundimtar tė Kosovės dhe ajo ėshtė rruga drejt pėrmbushjes sė standardeve", nėnvizoi Holkeri.
 
Me kėtė rast ai shprehu keqardhje qė serbėt nė shenjė mospajtimi nuk morėn pjesė nė kėtė ceremoni. Por, ai u bėri thirrje atyre qė tė bashkėpunojnė me UNMIK-n dhe institucionet e Kosovės pėr tė pėrmirėsuar kushtet e komunitetit tė tyre.

Holkeri nėnvizoi se pėrmbushja e standardeve ėshtė zgjedhja midis demokracisė dhe kriminalitetit e anarkisė, ndėrmjet ngecjes nė vend dhe prapambetjes nė njėrėn anė dhe ndihmės sė botės demokratike pėr tė ecur pėrpra, nė anėn tjetėr.
 
   
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova tha se lancimi i standardeve ėshtė njė moment me rėndėsi, pasi tash ka ardhur koha tė vlerėsohen standardet dhe pėrparimi i bėrė nė Kosovė.

"Standardet qė bashkėsia ndėrkombėtare i kėrkon nga Kosova kanė pėr qėllim vlerėsimin e tė arriturave tė Kosovės para vendosjes sė statusit final tė Kosovės, qė pėr ne ėshtė pavarėsia, si dhe pėrmbushjen e normave pėr integrim nė BE, nė NATO dhe nė bashkėsinė ndėrkombėtare", theksoi Presidenti Rugova.

Presidenti pėrkrahu standardet dhe premtoi angazhimin e institucioneve dhe tė qytetarėve tė Kosovės pėr tė pėrmbushur standardet.

Kryeministri Bajram Rexhepi tha se Kosova do t'i pėrmbushė standardet brenda afatit tė caktuar dhe bėri thirrje pėr praninė ndėrkombėtare si dhe qytetarėve tė Kosovės qė tė pėrkrahin qeverinė pėr tė pėrmbushur kėto standarde.

 
"Pa plotėsimin e standardeve do ta kemi tė vėshtirė tė finalizojmė statusin pėrfundimtar tė Kosovės ashtu siē e synojmė tė gjithė ne. Prandaj, kontributi i secilit kosovar nė realizimin e standardeve ėshtė kontribut drejt statusit tė Kosovės, nė pėrputhje me vullnetin e qytetarėve tė saj", tha Rexhepi.
 
 
Drejtuesit e Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar Hamiti e Kurteshi po zhvillojnė takime nė SHBA
 
Uashington, 10 dhjetor 2003 - Dr. Sabri Hamiti, kryetar, dhe z. Ismail Kurteshi, nėnkryetar, i Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar tė Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt po qėndrojnė nė njė vizitė zyrtare disaditėshe nė SHBA, kanė zhvilluar takime tė rėndėsishme nė Komitetein e Jashtėm tė Senatit Amerikan dhe nė Departamentin e Shtetit.

Udhėheqėsit e Komisionit pėr Bashkėpunm Ndėrkombėtar kanė pasur takim me z. Keneth A. Myers (Majers), shef i stafit tė Komitetit tė Jashtėm tė Senatit. Ata kanė zhvilluar njė bisedė gjithėpėrfsirėse edhe me z. Phil English (Fil Inglish), kongresist nga Pensilvania, i cili, sė shpejti, bashkė me njė grup kongresistėsh tė tjerė, do tė vizitojė Kosovėn.

Ndėrkaq, nė Departamentin amerikan tė Shtetit, Sabri Hamiti dhe Ismail Kurteshi janė takuar me znj. Kathy Stevens [Kethi Stivėnz), shefe e Zyrės pėr Evropėn e Mesme dhe Juglindore, si dhe njė bisedė tė veēantė me z. Michael R. Bosshart, zėvendėsdrejtor i njėsisė pėr Evropė Jugore dhe Qendore nė Zyrėn pėr Ēėshtje Evropiane dhe Euroaziatike.

Deputetėt Hamiti dhe Kurteshi kanė pasur edhe njė takim te veēantė me znj. Sarah Farnsworth (Sara Farnzuorth), shefe e divizionit pėr Ballkanin e USAID-it, nė tė cilin merrnin pjesė ekspertė pėr ligje dhe pėr ndihma.

Nė Uashington, deputetėt e Kosovės kanė pasur njė takim nė Kėshillin Shqiptaro-amerikan me kryetarin e kėtij Kėshilli z. Martin Vulaj.

Dr. Sabri Hamiti dhe z. Ismail Kurteshi do tė marrin pjesė nė njė tryezė tė rrumbullakėt nė Institutin Amerikan tė Paqes, tė kryesuar nga z. Daniel Server.

Gjatė qėndrimit nė Uashington, ata do tė kenė njė takim edhe me kongresistin e njohur Eliot Engel.
Gjatė vizitės sė tyre nė Uashington, drejtuesit e Komisionin pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar tė Kosovės do tė kenė takime edhe nė Departamentin Amerikan tė Mbrojtjes dhe nė Kėshillin pėr Siguri Kombėtare.
 
 
Kryeparlamentari Daci priti krerėt e policisė Feler dhe Ahmeti
 
Prishtinė, 10 dhjetor 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovė, Nexhat Daci, i ka ftuar nė njė takim tė pėrbashkėt komisdionerin e Policisė sė UNMIK-ut, Shtefan Feler dhe kolonelin e SHPK-sė, Sheremet Ahmeti, pėr t'u njoftuar pėr gjendjen nė polici dhe pėr gjendjen e pėrgjithshme tė sigurisė nė Kosovė.
 
Pasi i ka marrė informacionet e duhuara, kryeparlamentari Daci e ka njoftuar kolonel Ahmetin se gjatė janarit tė ardhshėm Kuvendii i Kossovės do ta ketė nė rend dite ēėshtjen e sigurisė nė Kosovė dhe e ka ftar atė qė para deputetėve tė prezantojė vizionin e tij pėr zhvillimin e Shėrbimit Policor tė Kosovės.
 
Ai ėshtė shprehur se ky takim dhe takimi me kreun e TMK-sė, si dhe debati nė parlament pėr zhvillimin e kėtyre dy strukturave shumė tė rėndėsishme pėr ardhmėrinė e Kosovės, bėhen nė kudėr tė marrjes sė kompetencave dhe zhvillimit tė tyre sipas modeleve tė vendeve mė demokratike tė botės.

Komisioneri i policisė, Shtefan Feler ėshtė shprehur se policia nė Kosovė ėshtė njė shėrbim i vetėm, me njė funksion dhe me njė qėllim: siguria pėr tė gjithė qytetarėt dhe liria e lėvuzjes sė tyre nė gjithė territorin e Kosovės.

Shėrbimi Policor i Kosovės, ėshtė shprehur Sheremet Ahmeti, ėshtė i gatshėm tė pranojė mė shumė detyra dhe pėrgjegjėsi, tė bėhet polici e vėrtetė e vendit, nė mėnyrė qė bashkė me ndėrkombėtarėt ta luftojė me sukses ēdo lloj krimi, si parakusht pėr njė Kosovė tė qetė dhe stabile.

Profesor Daci, nė takim me pėrgjegjėsit e policisė, ka kėrkuar edhe njė herė qė strukturat e sigurisė dhe tė mbrojtjes nė Kosovė tė jenė jashtė partive dhe jashtė politikės sė ditės. Ai ka kėrkuar, ndėrkaq, qė ish policėt qė e kanė kaluar testin provues, tė pranohen nė punė, kurse pėr gjithė tė tjerėt tė vlejė standardi i paraparė.
 
 
LDK mbėshtet planin Standardet pėr Kosovėn
 
Prishtinė, 10 dhjetor 2003 - Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) mbėshtet planin Standardet pėr Kosovėn dhe vlerėson se ky propozim i kontribon dhe ėshtė pjesė e angazhimit tonė tė pėrbashkėt, tė institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare nė zhvillimin e proceseve politike, demokratike dhe ekonomike nė Kosovė,- thuhet nė njė prononcim tė zėdhėnėsit tė LDK-sė Lulzim Zeneli.

Sipas zėdhėnėsit tė LDK-sė, nė kėtė plan ka hapėsirė pėr diskutime nė mėnyrė qė tė ketė njė punė funksionale nė implementimin dhe realizimin e tij dhe qė ēon nė pėrmbushjen e pėrgjegjėsive dhe obligimeve tė pėrbashkta. Po ashtu ky plan hap shtegun e finalizimit tė statusit tė pavarėsisė sė Kosovės dhe tė integrimit tė Kosovės nė mekanizmat evroatlantikė, thotė zėdhėnėsi Zeneli.
 
 
Vdiq gazetari Jusuf Ferizi
 
Stamboll, 10 dhjetor 2003 - Sot nė njė spital tė Stambollit, nė moshėn 64-vjeēare vdiq gazetari i njohur Jusuf Ferizi. I ndjeri Jusuf Ferizi ka qenė gazetar shumėvjeēar i tė pėrditshmes "Rilindja", pastaj pėr shumė vjet ka punuar nė Televizionin e Prishtinės, kurse nė kohėt e fundit ka qenė kolumnist e gazetės "Bota sot". Ndėrkaq, data dhe dita e varrimit do tė caktohet mė vonė.
 
 
KFOR-i norvegjez bastis nė Zhegėr edhe shtėpinė e deputetit Sabit Rrustemi
 
Gjilan, 10 dhjetor 2003 - Nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm nė fshatin Zhegėr, njė njėsi e KFOR-it norvegjez ka ndėrrmarrė njė aksion tė gjerė, siē thuhet, nė kėrkim tė armėve. Mė saktėsisht, kontrolli ėshtė shtrirė nė njėrėn nga lagjet e fundme tė kėtij fshati dhe nė mesin e familjeve tė kontrolluara, ėshtė edhe ajo e deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, Sabit Rrustemi.

Nė njė deklaratė tė tij, z. Rrustemi thotė se kjo njėsi e KFOR-it norvegjez e ka trazuar nė orėn 5 e 50 minuta, kur ka kėrkuar qė t'i hapen dyert pėr kontrollim.

"Pėrkundėr faktit se unė e paralajmėrova KFOR-in qė jam deputet i Kuvendit tė Kosovės dhe u thashė se as qė mund tė bėhet fjalė pėr armė nė shtėpinė time, ata realizuan kontrollin brenda dhe pėrreth shtėpisė", tha Sabit Rrustemi. Ushtarėt e KFOR-it e kanė penguar pėr njė kohė edhe birin e tij pėr tė shkuar nė shkollė.

Ushtarėt nė fund kanė kėrkuar falje se gjoja gabimisht qenkan orientuar nė shtėpinė e deputetit Rrustemi.
 
 
Zjarri dogji objektin e postės nė veri tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 10 dhjetor 2003 - Njė zjarr i fuqishėm ka pėrfshirė mbrėmė postėn e vogėl nė veri tė Mitrovicės, e cila ndodhet nė qendėr tė qytetit. Shkaqet e shpėrthimit tė zjarri nuk dihen, ndėrkohė qė ai ishte shuar pas njė ore. Zjarri ka djegur ndėrtesėn e postės si dhe njė lokal tregtar qė ndodhet afėr.
 
 
BE mbėshtet planin e operacionalizimit tė standardeve dhe kėrkon rifillimin e privatizimit nė Kosovė
 
Bruksel, 10 dhjetor 2003 - Nė Bruksel nė takimin e Forumit tė parė tė ministrave tė jashtėm tė Bashkimit Evropian dhe atyre tė Ballkanit, ku merrnin pjesė edhe Kryeadministratori e Kryeministri i Kosovės, ėshtė diskutuar edhe Plani i operacionalizimit tė standardeve pėr Kosovėn.
 
Bashkimi Evropian shprehu mbėshtetjen e plotė pėr vėnien nė jetė tė kėtyre standardeve dhe kėrkoi qė sa mė shpejt tė fillojė procesi i privatizimit nė Kosovė.
 
Po kėshtu kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri ka paralajmėruar ministrat e jashtėm tė BE-sė dhe tė Ballkanit Perėndimor se tė mėrkurėn nė Prishtinė do tė bėjė publik planin pėr operacionalizimin e standardeve.
 
Kėtė e ka konfirmuar dje nė Bruksel edhe komesioneri pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i BE-sė Havier Solana, i cili tha se ky plan, edhe pse nuk e kishte parė, ėshtė konform qėndrimeve dhe kėrkesave evropiane, pasi qė shefi i UNMIK-ut pėrfaqėson edhe interesat e BE-sė. Solana ka shprehur keqardhje me faktin se Serbia ka refuzuar projektproozimin pėrfundimtar tė OKB-sė rreth sė ardhmes sė Kosovės.

Diplomatėt evropianė besojnė se refuzimi mund tė jetė i lidhur me fushatėn zgjedhore nė Serbi. Ndėrkaq, Solana tha se kishte besim se Holkeri do tė dilte me njė plan tė arsyeshėm.
 
Ai gjithashtu i bėri thirrje Beogradit dhe Prishtinė qė tė rifillojnė bisedimet direkte, duke shtuar se standardet e caktuara pėr Kosovėn janė tė lidhura me kriterie evropiane, si pėr shembull kthimi i refugjatėve. Gjithashtu duhet tė merremi me ēėshtjen e peresonave tė zhdukur, ka thėnė me kėtė rast z. Solana.

Menjėherė pas pėrfundimti tė kėtij takimi, kryeministri i Kosovės u shpreh para mediave nė Bruksel se sot nė Prishtinė Holkeri dhe ai do tė paraqesin bashkėrisht planin e operacionalizimit tė standardeve, ndėrkaq pjesėmarrja e Serbisė nė vėnien nė jetė tė kėtyre standardeve nuk ėshtė fare e nevojshme, tha kryeministri Rexhepi.
 
 
Debat publik me ekspertėt e drejtėsisė pėr projektligjin kundėr diskriminimit
 
Prishtinė, 10 dhjetor 2003 - Nė Kuvendin e Kosovės u organizua njė debat publik me ekspertėt e drejtėsisė pėr projektligjin kundėr diskriminimit dhe projektligjit pėr barazi ligjore, tė cilat pritet tė paraqiten pėr miratim nė Parlamentin e Kosovės.
 
Pėrfaqėsuesit e organizatave qeveritare dhe joqeveritare si dhe ata tė mekanizmave ndėrkombėtarė nė Kosovė, vlerėsuan se kėto dy projektligje paraqesin bazė tė mirė juridike pėr vendosjen e Kornizės ligjore nė krijimin e barazisė me respektimin e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė pa dallime etnike.

Pėrfaqėsuesit e Parlamentit dhe tė Qeverisė sė Kosovės si dhe ata tė UNMIK-ut dhe tė OSBE-sė thanė se kėto projektligje janė hartuar nė pajtim me standardet dhe konventat ndėrkombėtare dhe mbi tė drejtat dhe liritė e qytetarit.
 
 
Nė prag tė festave tė dhjetorit trupat paqeruajtėse tė KFOR-it kanė shtuar masat e sigurisė nė Kosovė
 
Prishtinė, 10 dhjetor 2003 - Pėr shkak tė mundėsisė eventuale tė sulmeve terroriste nė prag tė festave tė dhjetorit, forcat paqeruajtėse tė KFOR-it nė Kosovė njoftuan se kanė shtuar masat e sigurisė nė vend. Zėdhėnėsi i KFOR-it nė Prishtinė, Kris Tompson tha se KFOR-i ka rritur numrin e pikave tė kontrollit dhe ka shtuar patrullimet nė zonat rurale.
 
 
Brajshou ua paraqiti Planin e standardeve pėr Kosovėn pėrfaqėsuesve politikė
 
Prishtinė, 10 dhjetor 2003 - ZV.kryeadministratori i Kosovės Ēarlls Brajshou, Planin standardet pėr Kosovėn, mbrėmė ua ka dorėzuar pėrfaqėsuesve tė forcave politike nė Kosovė, tė cilėt me disa vėrejtje e kanė pranuar atė.
 
Vėrejtjet kryesore tė vendorėve nė kėtė dokument sipas nėnkryetarit tė PDK-sė Arsim Bajrami dhe kryetarit tė AAK-sė Ramush Haradinaj u adresohen ligjeve tė aplikueshme dhe standardit tė kthimit, kurse pėr Skėnder Hysenin, kėshilltar politik i presidentit Rugova, mė e rėndėsishme ėshtė se standardet tashmė nuk janė abstrakte.
 
 
Rrjeti i Grupit tė Grave shpalli kėtė vit mė tė suksesshmin nė mbrojtjen e grave tė Kosovės
 
Prishtinė, 10 dhjetor 2003 - Rrjeti i Grupit tė Grave tė Kosovės nė takimin e djeshėm nė Prushtinė shpalli kėtė vit mė tė suksesshmin nė mbrojtjen e interesave tė grave tė Kosovės. Arritje tė veēantė pėr sivjet ka shėnuar institucionalizimi i Rrjetit tė Grupit tė Grave tė Kosovės. Ndėrkaq, si tė arritur tjetėr pėr vitin 2003 pėrmendet edhe forcimi i bashkėpunimit me OSBE-nė.
 
 
Fillon sė funksionuari "korridori tranzit i Kosovės"
 
Shkup, 10 dhjetor 2003 - Drejtoritė e doganave tė Maqedonisė, Malit tė Zi dhe UNNMIK-ut kanė arritur marrėveshje qė prej 1 janarit 2004 tė fillojė sė funksionuari i ashtuquajturi korridori tranzit i Kosovės. Sipas marrėveshjes parashihet qė konvoji tė organizohet dy ditė nė javė; tė hėnėn dhe tė enjten. Tranziti i tillė do tė zgjasė deri sa nė Kosovė tė mos miratohet ligji pėr dogana.
 
 
HRW kėrkon tė bėhet mė shumė pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė romėve nga Kosova qė ndodhen nė Maqedoni
 
Nju Jork, 10 dhjetor 2003 - Organizata e tė drejtave tė njeriut Human Rights Watch me qendėr nė Shtetet e Bashkuara bėri thirrje qė tė bėhet mė shumė pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė mjeruar tė refugjatėve romė nga Kosova qė ndodhen nė Maqedoni.

Organizata botoi njė raport lidhur me gjendjen e vėshtirė tė kėtyre refugjatėve. Aty thuhet se qeveria maqedonase nuk ka pėrpunuar njė zgjidhje afatgjatė pėr tė ndihmuar refugjatėt romė nga Kosova qė ndodhen nė Maqedoni, numri i tė cilėve, sipas vlerėsimeve arrin nė 25 mijė.

Human Rights Watch i bėri thirrje qeverisė sė Maqedonisė dhe agjencive ndėrkombėtare tė gjejnė mėnyrat pėr tė pėrmirėsuar gjendjen ligjore, ekonomike dhe sociale tė refugjatėve. Veē kėsaj, Human Rights Watch u bėn thirrje vendeve tė Bashkimit Evropian tė tregojnė gatishmėri mė tė madhe pėr tė pranuar refugjatėt romė qė dėshirojnė tė vendosen atje.
 
 
Dėnim prej 15-20 vjet burg pėr serbin Obrenoviq
 
Hagė, 10 dhjetor 2003 - Gjykata ndėrkombėtare pėr krimet e luftės nė Hagė do tė dėnojė tė mėrkurėn njė ish oficer serb pėr rolin e tij nė masakrėn e Srebrenicės nė Bosnjė ku mė shumė se 7 mijė myslimanė u masakruan.

Dragan Obrenoviq u deklarua fajtor pėr persekutim nė lidhje me vrasjet.

Hetuesit kanė rekomanduar njė burgim prej 15-20 vjetėsh pėr Dragan Obrenoviq.

Ai u deklarua fajtor pėr persekutim. Nė pėrgjigje tė kėsaj hetuesit i hoqėn atij akuzat pėr genocid, zhdukje dhe vrasje.

Obranoviq ishte shefi i stafit i brigadės sė serbėve tė Bosnjės qė vepronte nė Srebrenicė nė kohėn e masakrės.
Ai ėshtė oficeri i dytė serb qė deklarohet fajtor pėr krime nė Srebrenicė.
 
 
Ēoviq thotė se standardet e Bashkimi Evropian janė "autostradė pėr pavarėsinė e Kosovės"
 
Beograd, 10 dhjetor 2003 - Nėnkryetari i Qeverisė sė Serbisė, Nebojsha Ēoviq ka deklaruar se standardet tė cilat i ka ofruar Bashkimi Evropian janė "autostradė pėr pavarėsinė e Kosovės".
 
Sipas Ēoviqit, Qeveria serbe nuk e ka pranuar tekstin e operacionalizimit tė standardeve tė UNMIK-ut pėr Kosovėn, pėr shkak se ėshtė refuzuar amendamenti, i cili parashikonte qė deri nė fund tė vitit 2004, rreth 70 pėr qind e familjeve serbe nga Kosova tė kthehen nė vatrat e veta.
 
 
Shpallen dėnimet e grupit terrorist
 
Athinė, 10 dhjetor 2003 - Nė Athinė shpallen dėnimet e sugjeruara pėr 15 anėtarėt e organizatės terroriste 17 nėntori qė u cilėsuan fajtorė pas njė gjyqi qė zgjati 9 muaj.

Pėr disa nga tė pandehurit do tė jepet disa herė burgimi i pėrjetshėm. Por ka gjasa qė prokurori tė kėrkojė rishikimin e vendimit edhe pėr dy nga personat qė u shpallėn tė pafajshėm.

Pėr personin e akuzuar si lider tė organizatės, 60 vjeēarin, Aleksandros Jotopulos qė u shpall fajtor pėr ideimin e 19 vrasjeve, do tė propozohet po kaq herė dėnimi me burgim tė pėrjetshėm.
I njėjti dėnim, por dhjetė herė, do tė propozohet pėr ekzekutorin Dimitris Kufodinas.

Nga 15 personat e shpallur fajtorė, janė edhe katėr tė tjerė, pėr tė cilėt ligji parashikon burgimin e pėrjetshėm. Dėnimet e tjera do tė shkojnė deri nė 25 vjet burgim, ndėrsa pėr tre prej tė pandehurve, qė cilėt deklaruan pendesėn e tyre pėr veprimtarinė nė gjirin e organizatės, do tė ketė masa lehtėsuese.
 
 
KQZ shkarkoi nga detyra Komisionin zonal tė Tiranės pėr keqadministrim tė rezultateve nė votime
 
Tiranė, 10 dhjetor 2003 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shkarko dje nga detyra Komisionin zonal tė Tiranės pėr keqadministrim tė rezultateve nė votimet e fundit pėr pushtetin vendor. Komisioni Qendror i ka gjobitur madje komesionerėt e Tiranės me shuma deri afro 600 dollarė pėr shkeljet qė janė vėrejtur nė punėn e tyre me tė cilat sollėn pėrsėritjen e zgjedhjeve nė 118 qendra votimi tė kryeqytetit.v
 
 
Mijėra studentė maqedonas tė Shkupit dhe Manastirit protestuan kundėr zyrtarizimit tė Universitetit tė Tetovės
 
Shkup, 10 dhjetor 2003 - Pėrderisa deputetėt nė Parlamentin maqedonas diskutonin pėr punėn e ministrit Pollozhani, para ndėrtesės sė Parlamentit tė Maqedonisė mijėra studentė maqedonas tė Universitetit tė Shkupit dhe Manastirit protestonin kundėr miratimit tė Ligjit pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės.
 
Mė vonė protestuesve iu bashkangjitėn disa qindra nxėnės tė shkollave tė mesme si dhe qytetarė maqedonas tė Shkupit, tė cilėt parakaluan edhe para Qeverisė sė Maqedonisė dhe thyen xhamat e Ministrisė sė Arsimit.
 
 
Presidenti malazez ka thėnė se fati i Kosovės nuk mund tė lidhet me fatin e Malit tė Zi
 
Podgoricė, 10 dhjetor 2003 - Partitė politike nė Mal tė Zi kanė reaguar ndaj deklaratės sė zėvendėskryeministrit serb Nebojsha Ēoviq se mbijetesa e shtetit tė pėrbashkėt ėshtė e domosdoshme pėr shkak tė Kosovės.
 
Strukturat nė pushtet vlerėsuan se Mali i Zi nuk mund tė jenė peng i problemit tė Kosovės, ndėrkaq opozita i ka mbėshtetur qėndrimet e Ēoviqit. Fati i Kosovės nuk mund tė lidhet me fatin e Malit tė Zi, ka thėnė kryetari malazez Filip Vujanoviq.
 
 
Grupi Ndėrkombėtar i Krizave: Raport pėr gjendjen nė Luginėn e Preshevės
 
Bruksel, 10 dhjetor 2003 - Nė njė raport pėr gjendjen nė Luginėn e Preshevės nė Serbinė Jugore, Grupi Ndėrkombėtar i Krizave, organizatė e pavarur ndėrkombėtare qė merret me parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve, thotė se incidentet e fundit tė dhunės nė kėtė rajon nėnkuptojnė se paqja delikate mund tė prishet nė ēdo kohė.

Raporti thekson megjithatė se rėndėsia e kėtyre incidenteve nuk duhet tė zmadhohet dhe se ato nuk gėzojnė mbėshtetjen e popullatės. Raporti jep edhe rekomandimet pėrkatėse pėr qeverinė serbe, pėr komunitetin ndėrkombėtar dhe pėr politikanėt shqiptarė tė rajonit.

Nė raportin me titull "Paqja e Brishtė nė Serbinė Jugore", thuhet se incidentet e pėrsėritura tė dhunė, megjithėse tė vogla dhe pa mbėshtetje popullore, tregojnė qartė se paqja ende nuk ka zėnė rrėnjė aspak.
 
Midis shqiptarėve tė atjeshėm ka njė pėrshtypje tė pėrgjithėshme se paqja nuk ka sjellė atė qė u premtua: begatinė dhe fundin e tensioneve me forcat serbe tė rendit.

Lugina e Preshevės pėrgjithėsisht komentohet si njė nga ato pak histori suksesi pėr zgjidhjen e konfliktit nė ish Jugosllavi. Nė vitin 2001, komuniteti ndėrkombėtar, Natoja, Shtetet e Bashkuara dhe sidomos OSBE-ja, nė bashkėpunim tė ngushtė me autoritetet e Beogradit, arritėn t'i japin fund me sukses kryengritjes shqiptare tė armatosur nė rajon.

Mirėpo, incidentet sporadike nė Luginėn e Preshevės vazhduan, thuhet nė raportin e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave.

Rėndėsia e tyre nuk duhet tė zmadhohet, siē veprohet shpesh nė Beograd, thotė raporti. Duket se kėto sulme ndėrmerren nga shumė pak njerėz, madje jo domosdo nga shqiptarėt dhe gėzojnė shumė pak mbėshtetje popullore midis popullatės shqiptare tė Luginės sė Preshevės.

Nga ana tjetėr, thuhet nė raport, ato flasin pėr pakėnaqėsi tė popullatės. Shqiptarėt nė kėtė zonė janė thellėsisht tė pakėnaqur me nivelet tepėr tė larta tė papunėsisė dhe me mungesėn e sė ardhmes ekonomike.

Gjithashtu, disa fraksione politike shqiptare nė rajon duket se janė tė interesuara qė ta dobėsojnė kontrollin e kryetarit tė bashkisė sė Preshevės, Riza Halimi, mbi qeverinė vendore, thuhet nė raportin e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave.

Pėr mė tepėr, vazhdon raporti, fillimi i bisedimeve midis Beogradit dhe Prishtinės, natyrisht qė ndikon edhe mbi Luginėn e Preshevės, sepse tė dyja palėt po dalin me kėrkesa maksimale: serbėt janė pėr njė ndarje tė Kosovės ndėrsa shqiptarėt kėrkojnė tė kompensohen me Luginėn e Preshevės.

Paqja e papėrfunduar nė Luginėn e Preshevės dobėsohet edhe nga vazhdimi i pasigurive rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės, thuhet nė raport. Prandaj, komuniteti ndėrkombėtar duhet ta vazhdojė angazhimin e tij duke i bėrė trysni si Beogradit edhe politikanėve shqiptarė qė tė zbatojnė marrėveshjet midis tyre, duke e pėrqendruar mė tepėr vemendjen nė zhvillimin ekonomik.
 
 
Vritet njė ushtar amerikan dhe njė tjetėr plagoset nė veri tė Irakut
 
Mosul, 10 dhjetor 2003 - Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė nė veri tė Irakut nė qytetin mosul, kur kryengritėsit hapėn zjarr nė njė stacion benzine, thanė zyrtarėt e ushtrisė amerikane.

Njė tjetėr ushtar ėshtė plagosur nė kėtė incident. "Njė nga dy ushtarėt ka vdekur", ka thėnė zėdhėnėsja e ushtrisė Traj Kejt nga Divizioni 101 ajror nė Mosul, njofton Rojter.
 
 
Vriten tre vetė nė Kashmirin indian nga shpėrthimi i bombės
 
Xhamua, 10 dhjetor 2003 - Tre vetė janė vrarė, nė mesin e tyre dhe njė polic, dhe gjashtė janė plagosur nė shpėrthimin e bombės tė cilėn e kishin aktivizuar tė mėrkurėn guerilėt afėr njė stacioni tė autobusėve plot me njerėz, nė pjesėn indiane tė Kashmirit.

Shpėrthimi ka ndodhur nė vendin Ponēu, 250 km nė veri tė qytetit Xhamua, rajon pėr tė cilin janė nė konflikt me dekada India dhe Pakistani.

Tė vrarė janė njė civil, njė ndihmėsinspektori policie dhe njė gueril, kurse tė plagosur janė ushtarėt indianė.
 
 
Gjashtė fėmijė kanė humbur jetėn nė sulmin amerikan nė Afganistan
 
Kabul, 10 dhjetor 2003 - Gjashtė fėmijė dhe tė dy tė rritur kanė vdekur gjatė sulmit tė forcave amerikane nė Afganistanin jugor mbi njė kompleks objektesh nė Gardez, bėri tė ditur sot nėnkoloneli amerikan Brajan Hilferti. Mė herėt ishte njoftuar pėr nėntė fėmijė tė vdekur.

Fėmijėt kanė humbur jetėn nė sulmin e kryer tė premtėn nė atė kompleks, nė tė cilin kinse kishte fshehur armėt komandant i arratisur afgan Mulla Xhalani, njofton AP.

Nėnkolenoli Hilferti thotė se trupat e pajetė tė gjashtė fėmijėve dhe dy tė rriturve janė gjetur tė shtunėn, kur ushtria amerikane u kthye nė vendin e sulmit. "Nuk kemi pasur paralajmėrime se atje ka pasur civilė", tha i njėjti pėrfaqėsues i forcave amerikane, i cili shtoi se civilėt kanė humbur jetėn me siguri kur mbi ta ėshtė shembur muri.
 
 
Izraelitėt vranė njė palestinez 16-vjeēar
 
Tel Aviv, 10 dhjetor 2003 - Njė pelestinez 16-vjeēar e kanė vrarė forcat izraelite midis Ramallahut dhe Jerusalemit, njoftuan burimet spitalore palestineze.

Djaloshi i vrarė ka qenė nė mesin e tė rinjve qė kanė hedhur gurė kundėr ushtarėve. Mė herėt janė vrarė edhe tre pelestinezė nė njė shpėrthim nė njė shtėpi nė fshatin Tafu, afėr Hebronit. Burimet palestineze thonė se viktimat kanė qenė aktvistė tė Hamasit dhe kanė tentuar tė bėjnė bomba. Nė atė kohė nuk pasur ushtarė, thonė tė dy palėt.
 
 
Iraku dhe kontratat e rindėrtimit
 
Uashington, 10 dhjetor 2003 - Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se pėr arsye tė sigurimit kombėtar, kompanitė e Irakut dhe tė vendeve qė mbėshtetėn luftėn e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara do tė jenė tė vetmet qė do tė lejohen tė marrin pjesė nė tenderat pėr kontratat e rindėrtimit.

Dokumenti i Pentagonit i cili u vu nė qarkullim nga Autoriteti i Pėrkohshėm i Koalicionit nė Irak, rendit 63 vende qė plotėsojnė kushtet pėr tė marrė pjesė nė tenderat pėr kėto kontrata me vlerė tė pėrgjithshme prej rreth 19 miliard dollarėsh.

Tė 26 kontratat nė fjalė kanė tė bėjnė me rindėrtimin e industrisė irakiane tė naftės. Ato pėrfshijnė gjithashtu projekte tė komunikacionit, tė industrisė elektrike dhe tė ujit.
 
 
Bush i bėri Tajvanit njė paralajmėrim tė rreptė se SHBA-tė janė kundėr ēdo pėrpjekjeje tė njėanėshme drejt pavarėsisė
 
Uashington, 10 dhjetor 2003 - Presidenti Bush i bėri Tajvanit njė paralajmėrim tė rreptė se Shtetet e Bashkuara janė kundėr ēdo pėrpjekjeje tė njėanėshme drejt pavarėsisė.

Presidenti Bush e bėri kėtė koment nė njė konferencė shtypi, pas takimit tė tij me kryeministrin kinez, Web Gjiabao, nė Shtėpinė e Bardhė. Ishin fjalėt qė Pekini dėshironte tė dėgjonte.

"Ne jemi kundėr ēdo vendimi tė njėanėshėm si nga Kina ashtu edhe Tajvani, qė do tė ndryshonte status kuonė", tha Presidenti Bush.

Kėto ishin komentet mė tė ashpra deri sot nga administrata e Presidentit Bush rreth planeve tė presidentit tė Tajvanit, Chen Shui-bian, pėr mbajtjen e njė referendumi, nė tė cilin votuesve do t'u kėrkohet t'i bėjnė thirrje Kinės tė heqė dorė nga planet pėr pėrdorimine forcės kundėr ishullit dhe tė tėrheqė raketat e drejtuara kundėr Tajvanit.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.