|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Lajmi qė na i teri zemrat tona shqiptare!

 
 

  RESPEKTI NDAJ DIKUJ, NĖNKUPTON EDHE VĖREJTJET RECIPROKE, APOJO?

 
 

 
9 dhjetor 2003 / TN
 
Shkruan: Kadri MANI, prof.
 
Tė nderuara zonja dhe zotėrinj tė UNMIK-ut,
I nderuari zotni Franēesko Batalio,
E nderuara zonjė  Izabela Karloviē,
 
Andaj, sikur qė u tha edhe nė vetė titullin tonė tė kėtij shkrimi, duke shprehur respektin dhe mirėnjohjen tonė zenitore pėr ndihmėn Tuaj nė ēlirimin e Kosovės dhe administrimin e saj, e kemi pėr detyrė t`i paraqesim mospajtimet tona: me shpresė qė tė rregullojmė diēka me kohė dhe bashkėrisht, dhe edhe nė mos rregullofshim gjė, le tė na shėrbejė ky reagim si satisfaksion, se nė njė kohė tė pakohė, nė njė moment kritik tė zhbėrjes tė qenies tonė, s`kemi qenė indiferentė, tė paktėn sa pėr ta shfajėsuar veten tonė pėrpara historisė e pėrpara gjeneratave, pra, qė tė mos jemi bashkėfajtorė pėr shkeljen mė flagrante tė njė ēėshtjeje me rėndėsi vitale pėr popullin tonė shqiptar.
 
Lajmi i sotėm, 6 dhjetor 2003, edhepse ishte i shkruar me shkronja tė kuqe, pėr ne shqiptarėt ishte lajmi mė i zi dhe me shkronjat mė tė zeza,  ku kėrkohet kobshėm dhe kėrcėnueshėm:”nė pajtim me njė rregullore tė UNMIK-ut tė nėnshkruar nė vitin 2000 nga kryeadministratori i atėhershėm i Kosovės.”(...)  “kėrkon qė institucionet vendore tė pėrdorin emėrtimet e qyteteve apo fshatrave tė Kosovės ashtu siē janė pėrdorur deri nė vitin 1999.”!?!
 
Ėshtė ky njė grusht i rėndė kundėr kulturės gjuhėsore shqiptare, qė njėkohėsisht godet edhe Komisionin Kompetent pėr Standardizimin e Toponimeve, i cili ka shkruar njė seri artikujsh shkencorė, mbase aq sa edhe pėr njė libėr voluminoz. Mendoj se jeni aq tė shkolluar e tė civilizuar, sa ta kuptoni seriozitin apo mosseriozitetin e njė veprimi tė tillė, veprim ky i cili nuk zbatohet asku nė botė, asku nė rruzullin tokėsor!?!
 
Ta marrim shembull Krahinėn Angleze- Vellcin: atje vellcasit patriotė, ēdo fjalė angleze  e hudhin jashtė pėrdorimit sikur njė leckė, dhe me mllef: interesi kombėtar ua do spastrimin e gjuhės sė tyre, ruajtjen e identitetit tė veēantė kombėtar, paēka se anglezėt nuk i kanė masakruar, ashtu sikur neve shqiptarėt qė na kanė masakruar ēetnikėt serbianė.
 
Nuk na intereson “Regullorja” e ish-Kryeadministratorit, pėrse nuk paraqitet nė kėtė plan Kryeadmkinistratori i tanishėm!?! Pėrse ia hidhni topin njėritjetrit, sikur fėmijėt!?! Unė do t`i drejtohem edhe zotit Shtajner, si sih-Kryeadministrator i Kosovės dhe si dhėndėr i shqiptarėve, nė mos tjetėr, pėr ta prishur me zonjėn Gjonbalaj!? Sepse pos kėtij rasti, apo edhe mė mirė, pos kėtij skandali, zotni Shtajneri ka edhe mėkate tjera.
 
Dhe kush po kėrkon edhe mė tutje “standarde” prej nesh!?! Dhe ēka kuptoni Ju me ato “standarde”: qė tė heqim dorė nga gjuha jonė shqiptare?- po as ēetnikėt serbianė s`kėrkonin gjė tjetėr: vetėm ta pranonim Programin Shkollor tė tyre dhe tė asimiloheshim gradualisht!?! Ēfarė “Rregulloreje” a ēfarė bakraēi!! Lėreni atė punė pashė zotin, e mos hyni nė mal pa sėpatė, dhe pa pikė nevoje. Pėr kėso rastesh, ne shqiptarėt e kemi njė shprehje tė bukur figurative: Mbillte ferra nėpėr kėmbė.
 
Praktikisht Ju nuk e dini situatėn as problematikėn ku po futeni kot:
 
1. Toponimet tona burimore shqiptare, serbėt pushtues na i kanė serbizuar, e duhet tė kthehen te burimi se s`bėn: Gjakova-(Gjakovica!), Gjilani-(Gnjillane!), Ferizaji-(Uroshevac!), Peja-(Peē!),Hani i Elezit-(Gjeneral Jankoviē!), Miradia e Epėrme-Miradia e Poshtme-(Gornja i Donja Dobreva!!), Lismiri-(Dobridub!)...
 
2. Disa emra a mbiemra personash nga e akaluara nėn pushtimin otoman, si dhe disa toponime qesharake- duhet tė zhdukėn: unė personalisht mbiemrin e vjetėr-Osmani, e kam rregulluar shqip-Mani, duke pėrmirėsuar kėshtu njė gabim tė prindėrve tė mi, apo tė pararendėsve tanė fetarė. Pėrse?- sepse nuk kam dashur qė t`ua lė “trashėgim” breznive njė mbiemėr me prejardhje turko-arabe, si dhe njė mbiemėr apo titull qė vie edhe nga Dinastia Osmane: a mos do tė ma mohoni edhe mua kėtė tė drejtė!?! Toponimet tonat qesharake pėr vetveten tonė: Kllabukar! Llukar! Gjylekar! Muēivėrc! Muēibaba!-( e na u ēi nėna!!), Juve nuk iu interesojnė, dhe le tė mos iu interesojnė, jafton qė na interesojnė neve dhe do t`i rregullojmė ne vetė, e mos sillni pengesa.
 
3. Gabinin qė ka bėrė Evropa dhe Bota, koha kėrkon qė ta kuptoni dhe ta pėrmirėsosni, ėshtė: “konsiderata ndaj krishtėrimit serb-nė kuptimin e njėjtėsimit tė krishtėrimit tė tyre me vetveten Tuaj”, apojo!?! JO!- Ju themi ne: nė kishat serbe nuk ėshtė Krishti, nuk janė engjujt, atje kaherė ka hyrė djalli!! Dhe popat serbianė nėn mantijat e zeza, mbajnė hanxharėt pėr kasaphane tė reja kundėr popujve tė huaj dhe kundėr gjithė botės. Millosheviēi s`ka bėrė asgjė tjetėr, pos qė e ka zbatuar Programin e Kishės serbe pėr zhdukjen e popujve nė masė. Si u bė qė Serbia “e reformuar” hyri aq lehtė nė Bashkėsinė Evropinane!?!
 
4. Ku jeni Ju-(engjujt rojtarė!), kur aneksohet Debelldeji dhe na vėjnė kufij midis Kosovės dhe midis komunash shqiptare Viti-Kaēanik, apo Viti-Shkup, dhe pėr tė shkuar nė arat e veta, fshatarėt duhet tė pajisen me “karta kufitare”!?! Apo po e njėsoni vetveten me pushtuesit serbianė e maqedonė!?! Kush dreqin e ka bėrė atė ankesim brutal, dhe kush po iu del krah serbo-maqedonasve pushtues!?! Ēlirimtarėt nuk vėjnė kufij tė rinjė, kufij tė rinjė vėjnė vetėm pushtuesit gjakatarė e barbarė. Nė arėn e vet iu ka vra djali nėnės Naile, i ndjeri Musafet Xhaferri. Nėna e Xhaferrit, qė njėkohėsisht je nėna jonė dhe nėna e heroit tonė: mos qaj dhe mos vajto, e vlen tė vdesish nė trollin tėnd, pėr 2500 hektarė tokė pune tė grabituar e tė shkelur nga ēizmja pushtuese; dhe edhe ne jemi me Ty, nė ditėt e zisė familiare dhe mbarėkombėtare.
 
Apo i bėni tė gjitha kėto nė emėr tė Kartės sė Madhe tė Lirive-Magana Charta!?!
 
Shėndet.
 

Lajme
 
UNMIK-u kėrkon qė emėrtimet e qyteteve dhe fshatrave tė Kosovės tė pėrdoren si deri nė vitin 1999
 
 Prishtinė, 6 dhjetor 2003 - UNMIK-u kėrkon qė institucionet vendore tė pėrdorin emėrtimet e qyteteve apo fshatrave tė Kosovės ashtu siē janė pėrdorur deri nė vitin 1999. Kėshtu shefi i Shtyllės sė Dytė tė UNMIK-ut Franēesko Batalio u ka dėrguar njė shkresė ministrive tė shėrbimeve publike tė kuvendeve komunale tė Kosovės qė tė respektojnė emėrtimet zyrtare tė qyteteve dhe fshatrave tė Kosovės nė pajtim me njė rregullore tė UNMIK-ut tė nėnshkruar nė vitin 2000 nga kryeadministratori i atėhershėm i Kosovės.

Zėdhėnėsja e UNMIK-ut Izabela Karlovic tha se z. Bastalio e ka dėrguar kėtė shkresė pėr tė pėrkujtuar shėrbimet publike se duhet tė respektojnė rregulloren pėr emrat. "Ėshtė vėrejtur se problemet ekzistonin pasi nė dokumentat zyrtare emrat nuk shkruheshin nė pajtim me rregulloren qė zyrtarisht ofron emrat e 30 komunave nė gjuhė zyrtare", tha zėdhėnėsja Karlovic.
 
Ajo ėshtė shprehur se dokumentat zyrtare qė nuk pėrmbushin kėto kėrkesa, qė do tė thotė se nuk respektojnė emrat zyrtarisht tė miratuar, nuk do tė jenė dokumente tė vlefshme.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.