|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

100 SHKODRA

 
 

 
9 dhjetor 2003 / TN
 
Edison YPI
 
Po ku ka ore ku ka, ku ka shi e breshėr, ngricė e dimėr, verė e vapė e zheg qe djeg, me e ndal tjetrin me shku n'Shkodėr. "Udhėtar i vėrtetė - ka thėnė dikush - ėshtė ai qė nuk e di pėr ku ėshtė nisur, ndėrsa udhėtar i pėrsosur ėshtė ai qė ka harruar nga ėshtė nisur". A do t'harrosh pra prej nga je nisur, a do pra n'ėndėrr t'futesh, n'jerm t'biesh?! S'ke rrugė tjetėr! N'Shkodėr shko! Pėrhumbjet e para, si nė ē'do ėndėrr, nisin me lodhje e vazhdojnė me shtrirje, ēlodhje, derisa vjen magjia. Dhe ja, sapo del nga Tirana; puna, mundimi, lodhja;
 
Kamza, Bathorja, ndėrtimet nė tė majtė e nė tė djathtė, qindra biznese tė vogla anės rruges. Para 5-6 viteve ishin barraka, tani jane qindra vila me tre-katėr kate. Le te llapashisi kush tė dojė pėr "malokė" e "bathorakė", kėta hiē s'e kanė ndėr mėnt tė ndalin sė punuari, sė kthyeri barrakat nė vila. Janė me mijėra, vijne nga ku e kuptuan qė nuk mund tė jetonin dhe me 1 tel muzikė nuk mund tė bėnin. Nuk ėshtė aspak e vėrtetė qė gjenerojnė krim, statistikat e tregojnė, ikni pyesni, krimi nuk prodhohet kėtu, kėtu ka vetėm punė, ēimento, tulla, hekura, dėrrasa. Krimi ėshtė atje, atje tek Blloku, tek Droga, Prostitucioni, Benz-at, Jeep-at, Kalashnikovat. Kėtu veēse ndėrtohet, me njė mijė vėshtirėsi e halle, por ndėrtohet ama.
 
Para njė viti isha me njė amerikan nė mes tė Bathores. I habitur amerikani, por pa i lėvizur qerpiku tha; "Krejt Los Angeles para 200 vitesh! Nėse kėtu para 5 vitesh ka qėnė fushė, pėr 5 vite tė tjera unė, mes Tiranės dhe Bathores, do zgjidhja Bathoren". Pėrhumbja thellohet nga Tapiza nė Milot; Deti, kripa, fusha ne Perėndim, flladi, malet, mallet, ne Lindje. Kėtu, nga mali gjer nė det tė vrasin, por mė shumė vrasin njėri-tjetrin. Nje ditė duke kaluar kėndej e pyeta njė fshatar; "hė mo, nuk mbaruat sė vrari njėri-tjetrin ?". "I hale jon vra, i hale kan met pa vra" – u pėrgjigj pėrfaqėsuesi i tė ēuditėshmes kooperativė mazohistike.
 
A thua uji, ajri, toka, tė kenė ndonjė pėrmbajtje tė veēantė, apo thua fusha gravitacionale me atė magnetike tė tokės me rrezet kozmike pėrsheshen frikshem duke tėrbuar psiqikat e lodhura fusharake?! Nė Fushė tė Lezhės tjetėr hall; Fshatarėt fusharakė vehten e quajnė "malėsore", ndėrsa malėsorėt e zbritur nga mallet "fshatarė" ! Para do kohėsh mora nė makinė njėrin prej kėtyre fusharakėve malėsorė. Mė bėri tė ditur, sipas tij, kontraste tė thella mes dy minimikroetnive; "Kena i fjal' t'urt' ne knejna - tha - me na i pėrzi mishin me i kusi n'zjarr, jo mishi, por as langu nuk na bashkohen". Torrovica?!
 
Ish-kėnetė, ish-burg, te gjitha kioskat anes rruges "Pije Freskuese", vėshtrime tė vėngerta mosbesuese, autostopista qė nuk guxoj t'i marr, sa herė kaloj kėtu mė s'di pse gjithmonė mė duket e Premte. Tė shtunėn nuk e di ku kur ėshtė, dhe as mė intereson, por pas Torrovicės ėshtė kudo dhe kurdoherė e Diel. Zadrima nuk ēfaqet, shperthen me dritė verbuese deti nė perėndim dhe malesh me deborė nė lindje. Aty Shkodra jep vibracionet e para. Mirpo me hy n'Shkodėr, nuk mundesh dosido, ka rregulla, ka kushte, ka ceremonira.
 
Sė pari duhesh me kalu njė lume tė gjėrė tė lodhur qė zbret nga larg e lart, i cili para se me vdek nė det kryen tė fundit punė duke t'paralajmeruar; "Prit or Beg se ka  hendek" se s'ėshtė lehtė me hy n'Shkodėr. Prej aty, kurgjė s'shihet, gjithēka ndjehet. Pas urės, tė cilėn kisha pas qef me e pa tė ngrihet e tė ulet, nje "Zoj e Mir'" nė heshtje dhe solemnitet tė urdhnon ! mirseardhjen pėr tek Zoja e Madhe Shkodėr. Nė tė majtė, Liqeni dimėrak me shelgje brenda tij qė duken si pleq tė lodhur tė kėrrusur me ēizme qė rrinė aty nė mes tė ujit pa lėvizur. Nė tė djathtė lart, Rozafa hijerėndė, pa moshė, pa stinė, pa naze, pa lėvizje, "Pa zemėr pa ndjenja, syt' e saj rrufena, qarkullojn' rreth Shkodrės, tue synue vranshėm". Ndal befas pranė tre grave qė shkojnė drejt qytetit. Tremben pak.
 
A asht e bukur Shkodra?! – i pyes.
 
Sigurisht - pėrgjigjen tė treja njigojet.
 
Pa hyrė nė qytet, ndaj njė dyqani pyes pėrseri.
 
Po -  pėrgjigjen njė djalė dhe njė mesoburrė. Bėj sikur nuk dėgjoj. Pooooo - kėlthasin tė dy. Ndal makinėn diku dhe sillem nėpėr qytet. Plot njerėz nėpėr rrugė, plot dyqane e kioska, pak klienta. Gjalleri ka, por eshte si gjalleria e mullirit pa grure qe gerryen guret e vet. Kam pėrshtypjen se tė njėjtat mallra ja shesin e blejnė njėri-tjetrit disa herė. Diku njė "Lavazh me ujė tė bollshėm" ! Nėpėr lokale thuajse vetem meshkuj. Sigurisht edhe shkodrankat elegante nazelie, ato qe flasin e shkruajnė me apostrofa; t'ana t'mirat, t'marsha t'ligat etj, ato qė pėr te shėmtuarat "Kėtė" dhe "Kokė" thonė respektivisht aq bukur; "Kyt" dhe "Kryt", edhe ato aty janė, po ku m'i hedhin sytė ato mua. Pyes-pyes-pyes, Po-po-po pėrgjigjen tė gjithė. Dikush shton; "por duhen edhe pare". Ish i burgosuri politik thotė;
 
Po, Shkodra asht e bukur, por…jeton mes librave, njeh gjuhė tė huaja, ngutet tė bėjė plotėsime, sqarime, spjegime, tė japi shembuj, thotė se realiteti nuk duhet glorifikuar me heroizma dhe pėrralla por duhet parė drejt nė sy, se kemi faj vetė qė jemi zhytur nė kaos dhe fukarallėk, e ka shpirtin zeher nga vuajtjet, por ėshtė i pamposhtur, i gjallė, dinamik, gati ta japi ē'do kontribut. E kam nė majė te gjuhės pyetjen; "Po si thua ti, ti thyejmė ēiftelitė dhe lahutat, ti grisim ti harrojmė kėnget e trimėrise ?!" por e lė me aq se nuk dua ta brengos. "Heronjtė e Vigut" janė katandisur nė "Heronjtė e VI U" sikur tė kishin qėnė ēamarrokėr tė klasės sė VI U tė ndonjė shkolle 8 vjeēare. Gra me te zeza gjithandej. Nuk dua, por as nuk mundem t'i fotografoj, janė aq shumė, 64 mega bytet e fotoaparatit nuk mjaftojnė.
 
E famshmja simbolike "Kafja e Madhe", bosh, me dyer tė kyēura, duket si gjymtyrė e mpirė,  ka mbajtur frymėn, pret. "Pronarėt e vjetėr" qėnkėshin tre plaka, njėra prej tė cilave, shkaktare e atij shkretimi, nuk ka rėnė ende dakord me dy tė tjerat pėr ta shitur. "S'don qė s'don plaka, ēa me ba?!". Nė pjesėn mė tė bukur tė qytetit, dmth nė pjesėn e vjetėr me rrugica, kthesa, kalldreme, harqe, portale, ka shumė shtepi dhe dyqane tė cilat, ndryshe nga pjesa e shėmtuar soc-realiste qė zjen, shumica janė tė mbyllura me qepena te ulura, me sy pėrdhe, hijshėm, sikur thonė; "pritni, s'ėshtė pėr ne kjo kohė, ngutuni ju tė tjerėt, ne presim, durojmė". Kėtu, nė kėtė lagje - thotė njė shkodran i moēem - pėr herė tė parė nė Shqipėri, delikati Kolė Idromeno, pėrdori tė fortin Beton pėr ndėrtim.
 
Pyes nėse kanė mbetur kėtu shkodranė te vjeter, nga ata te thekurit, tė thelbit, kocka, palca, bėrthama e Qėlizės sė Jetės, Bėrthama e Molekulės sė Qėnies, prej nga dalin Quant-et e dritės, Hypofiza e qytetit prej nga jepen urdhėrat pėr gjithēka. Disa thonė Po disa Jo, tė tjerė thone jo-po-po-jo. Jo - e sigurtė do tė ishte vetėm nėse te gjithe do tė pergjigjeshin Jo. E kjo s'ndodhi. Tė gjitha kombinacionet e tjera janė Po. Veshtire ti gjej. Por pėrderisa Ata edhe tani aty janė, dmth janė te pavdekshėm dhe tė tillė do tė ketė gjithmonė. Njė tjetėr shkodran sqaron me krenari se; "La lana scutariana" dmth leshi i bagėtive shkodrane, ka qėnė ndėr mė tė famshmit nė Europė.
 
Iki nga leshi i bagėtive drejt njė tjetėr leshi; "Lagja e Gjakut" quhet, pjesa perėndimore pranė Liqenit ku jane me shumicė tė ngujuarit e gjakmarrjes. Nuk me intereson numuri, statistikat etj, ato ti bėjė kush tė dojė, shkoj ti hedh njė sy, te marr, te thith "rrezatimin". Pyes sė pari se ku ndodhet. Dikush pėrgjigjet duke mė pyetur hapur se per cilin interesohem duke kujtuar se kam ardhur tė vras ndonje per tu gjakmarrė. Halabaku mė la pershtypjen se donte tė paguhej pėr ē'ka mund tė mė thoshte. Hallakatem nėpėr gropat e thella tė rrugėve tė gjakut. Dikush mė lutet tė hypi nė makinė pėr tė kaluar gropėn me ujė tė gjėrė sa rruga. Pranoj, ėshtė garancia mė e mirė se gropa nuk ėshtė fort e thellė.
 
Gjithandej rrugė tė shkreta me tek-tuk ndonjė kalimtar kokėulur qė nuk guxoj ta pyes pėr kurgje. Shtėpi tė rrethuara me mure te larta. Zoti e di ē'bėhet brėnda tyre. Ja nje dyqan i vogel ! Pyes shitėsen ku jane disa shtėpi te kthyera nė kulla ngujimi me dritare tė zvogėluara si fėrngji. Nuk di - thotė me shumė njerzillėk duke ngritur supet. A asht e bukur Shkodra ?! - i them. Po bre! - pėrgjigjet pa hezitim mu aty ku Shkodra kullon gjak. Mirupafshim – e pershendes. "Ardhsh i bardh ! " - ma kthen shkodranja e urtė duke me lėnė pa frymė. Ti jem dukur edhe asaj se erdha me marr gjak ?! Kthehem pėrmes pellgjeve pa fund. Pij ēaj ne nje kafene "te mirė" me duralumina dhe mermera.
 
Para se tė largohem freskohem pak nė banjė. Banja 1 metėr me 1 metėr, brėnda nje lavaman, nje WC dhe njė gjenerator mbi njė gomė te vjetėr makine. Mirė kur korent ka, por kur korent nuk ka dhe ky gjeneratori ndizet me zhurme e tym te zi, a e mbyllin kėtė banjė, apo hyjnė e freskohen a diēka tjeter pėrmes tymit dhe zhurmės?!
 
Nejse, gjėra tė vogla kėto. Puntori, fshatari, malėsori, magjypi, dukagjinsi i zbritur, tregėtari, kioskaxhiu, sudentja qė studjon nė Itali, studenti, halabaku, sigurimisti i pandreqshėm me kapele kineze, njė "Drago" shkodran, musulmani, katoliku, ortodoksi, fėmijė, gra, burra - plot 100, kur i pyeta; "A asht e bukur Shkodra ?" - tė gjithė thanė PO ! Kaq desha ! I dehur me ēaj nis kthimin. Gjunjėt me dridhen, koka mė zjen, truri mė kalon nė tilt. Kam frikė mos pėrplasem a mos bie nė Drin e shkoj e tretem bashkė me tė nė det, e jo atje ku po kthehem, por ketu ku isha nuk do tė vij dot mė, prandaj gelltit njė Deanxit. Kioskat, halabakėt, kafenerat, WC-rat, gjeneratorat, janė etj. etj. janė tė gjitha provizore. Shkodra-Shkodra, ajo ėshtė e pėrjetėshme dhe llaftarisht e bukur.
 
Gjithēka mund tė vdesi e tė lindi nė Shkodėr, tė zbukurohet a shėmtohet, tė fukarallepset, tė vritet e tė pritet, por shpirti i saj, fryma e saj, hijeshia e saj, nuk vdesin as kanė pėr tė vdekur kurre. Si me qenė njeri Shkodra mor' burr' i dheut, si me qenė femėr. Prandaj, kujdes, mundesh a s'mundesh me e dash, ėshtė diēka, e ajo me t'dash a mos me t'dash ėshtė diēka tjetėr. E do ti, por a t'do ajo ?! Mundesh me j'u lut, me i kėrku prehje nėn hijeshinė e saj, me i kėrku dashuri, me i hy n'zemėr, ehe, kjo ėsht' e veshtirė, Zoja e di vet ēfarė bėn, ėshtė pun' e saj, ka kushte t'forta, si me shemb me rrafshu Rozafen p.sh.
 
Prandaj nuk mundesh me j'u afru dosido por veēse me kujdes, pa e paragjyku, me perunjėsi, me respekt, delikatisht, si e meriton njė "Zoj e ran", mos e shqetsosh, mos e pengosh, mos ja lėndosh pėrhumbjen mendimtare qė e rrethon, hijeshinė, misterin. Veē ashtu, ndoshta, mundesh me ja prish mendjen. Tash Zoja po pushon pak, eshte largu pak, jo larg, n'ato malet e frikshėm me borė me majat ne re' besoj, veēse, si thotė Poeti, "shpirtin e ka kėtu perqark". Kur tė zgjohet e t'vij, do ndriēoheni, do verboheni, do tmerroheni, do lindni. Kush n'Shkoder pėrton me shku, jo Shkodra, por ai....ka dek.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.