|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Simbioza e Bankės Botėrore me Shqipėrinė

 
 

 
9 dhjetor 2003 / TN
 
Eugen SCANTEIE*
 
Shumė shpejt do tė largohem nga Shqipėria dhe jo pa keqardhje tė thellė. Dhe kuptohet, qė ndėrsa mezi pres tė bashkohem me familjen dhe miqtė e mi, lė pas njė pjesė tė zemrės time. Teksa u hedh njė sy kėtyre tri viteve e gjysmė qė kalova nė Shqipėri ndihem me shumė fat qė po i jap fund karrierės sime 25 vjeēare nė Bankėn Botėrore me kėtė detyrė.
 
Pėr mua ishte njė privilegj i vėrtetė qė m'u dha mundėsia tė njoh dhe punoj me popullin shqiptar, qė tė shoh nga afėr progresin e jashtėzakonshėm qė ka bėrė vendi gjatė kėtyre viteve dhe qė pata mundėsinė tė jap kontributin tim modest nė kėtė aspekt. Mė vjen shumė keq qė bashkėshortja ime nuk ndodhet kėtu me nė kėtė mbrėmje, por e di mirė qė ajo me mendje dhe zemėr ėshtė kėtu.
 
Kur erdha pėr herė tė parė nė Shqipėri nė pranverėn e vitit 2000, vendi ende po merrte veten nga ngjarjet e viteve 96-97 dhe nga kriza kosovare. Qysh atėherė ėshtė bėrė progres nė shumė fusha. Ėshtė forcuar demokracia, rritja ekonomike ka qenė e qendrueshme, situata makroekonomike e stabilizuar, shėrbimet publike si: rrugėt, furnizimi me energji elektrike janė pėrmirėsuar ndjeshėm dhe e njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės nė qytete, pėr fuqizimin e administratės publike dhe rritjen e zėrit tė masave tė popullit.
 
Tashmė Shqipėria ėshtė e gatshme pėr tė hyrė nė rrugėn e zhvillimit ekonomik tė qendrueshėm dhe uljes sė varfėrisė pėr t'iu bashkėngjitur famijes sė madhe evropiane, pjesė e tė cilės ajo ėshtė. Kjo nuk do tė thotė qė janė kapėrcyer tė gjitha problemet. Ende kemi pėrpara shumė sfida, por unė jam i sigurt qė qeveria shqiptare do tė ketė mbėshtetjen e popullit tė saj dhe partnerėve tė tjerė nė kapėrcimin e kėtyre sfidave.
 
Banka Botėrore dhe unė personalisht ndihem krenar qė m'u dha mundėsia tė jap kontribut nė kėtė progres. Ndėrsa merita pėr kėtė progres i takon vetė popullit shqiptar dhe qeverisė sė tij, ne nga ana jonė shpresojmė qė programi i kredive tė Bankės dhe kėshillimet pėr politikat, tė kenė qenė me rėndėsi nė kėtė aspekt. Ne jemi pėrpjekur dhe do tė vazhdojmė tė pėrpiqemi edhe nė tė ardhmen tė bėjmė mė tė mirėn nė mbėshtetje tė strategjisė shqiptare pėr uljen e varfėrisė dhe tė sigurohemi qė zhvillimi ekonomik tė japė efektet e tij pėr tė gjithė shqiptarėt.
 
Personalisht, ndihem me shumė fat qė m'u dha mundėsia tė kaloj kėto vite mes njerėzve qė mėsova t'i dua dhe t'i respektoj. Kėtu kam bėrė shumė miq dhe m'u dha mundėsia tė njoh dhe tė punoj me shumė zyrtarė tė lartė, tė nderuar dhe tė pėrkushtuar, me deputetė, specialistė, biznesmenė, bankierė dhe pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile.
 
Duke qenė se unė vetė vij nga Rumania - ku meqė ra fjala do tė qėndroj sė bashku me time shoqe pasi tė dal nė pension - kur erdha kėtu nė Shqipėri pas shumė vjetėsh nė Shtetet e Bashkuara dhe nė Kanada m'u duk sikur isha nė shtėpinė time dhe nuk jam ndier kurrė si i huaj.
 
E kam vlerėsuar shumė ngrohtėsinė, mikpritjen dhe mirėsinė e popullit shqiptar dhe jam pėrpjekur t'i pėrgjigjem nė mėnyrėn mė tė mirė qė dija - duke shkėmbyer eksperiencėn time mbi zhvillimin dhe duke mbėshtetur reformėn ekonomike dhe pėrpjekjet pėr uljen e varfėrisė. Nėqoftėse ndonjėherė u jam dukur kritik, kjo ka ardhur nga dėshira e sinqertė pėr tė parė njė pėrshpejtim tė hapit tė progresit nė Shqipėri dhe asnjėherė nuk kam dashur tė nėnvleftėsoj punėn e madhe tė partnerėve dhe interlokutorėve tanė.
 
Gjithashtu do tė doja tė vlerėsoja punėn e ekipit tė jashtėzakonshėm tė zyrės sė Bankės Botėrore nė Tiranė dhe tė ekipit tonė nė Uashington. Nuk ėshtė e rastėsishme qė shumė nga kolegėt tanė kanė vite qė punojnė me Shqipėrinė. Pėr shumė nga ata, ashtu si edhe pėr mua, puna kėtu ka qenė shumė interesante dhe e dobishme. Nė asnjė mėnyrė nuk mund tė lė pa pėrmendur kėtu kontributin e stafit shqiptar nė suksesin e programit tė Bankės.
 
Stafi ynė pėrbėhet nga njerėz kompetentė, qė punojnė shumė dhe janė tė pėrkushtuar, dhe me kėtė rast do tė dėshiroja t'i falenderoja tė gjithė pėr mbėshtetjen dhe miqėsinė e tyre tė vazhdueshme. E di qė flas edhe nė emėr tė Drejtores sonė rajonale, zonjės Orsalia Kalantzopoulos, e cila mė ka nderuar me prezencėn e saj sonte nė kėtė pritje lamtumire, dhe do tė doja t'ju siguroja se shefi i ri i zyrės sė Bankės Botėrore nė Tiranė do tė pėrzgjidhet me shumė kujdes pėr tė justifikuar vendin e veēantė qė Shqipėria zė nė programin dhe nė zemrat tona.
 
Shpresoj qė kjo tė mos jetė hera e fundit qė shihemi dhe tė mė jepet mundėsia tė kthehem kėtu sėrish dhe shpesh.
 
 
*Autori ėshtė ambasador i Bankės Boterore nė Shqipėri

                                                                                                                                                                              


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.