|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Botime: Toena, dy libra shkencore

 
 

 
9 dhjetor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Sapo jane hedhur ne qarkullim nga Sh.B."Toena" dy libra te vlefshem shkencore nga Prof.dr. Nasip Meēaj, studiues i njohur, kryesisht i Treves se Laberise. 
 
 
Nė monografinė PELLGU I VJOSES - PASURITE NATYRORE DHE VEĒORITE GJEOMORFOLOGJIKE
 
objekti i studimit ėshtė fokusuar tek njohja dhe studimi kompleks i pellgut tė Vjosės, duke evidentuar faktorėt relievformues, gjeomorfologjinė, evolucionin paleogjeografik, streset ambjentale e parė nė lidhje tė ngushtė me punėn e njeriut dhe rėndėsinė e aktivitetit tė tij ekonomik, shfrytėzimin e burimeve ujore (pėr hidroenergjinė, sportet, turizmin dhe furnizimin me ujė tė pijshėm tė qėndrave tė banuara dhe ujitje).
 
Sistemi i informacionit Gjeografik (GIS/Remote Sensing) ka qėnė metoda kryesore pėr kėrkimet gjeomorfologjike, pėrdorimi i sė cilės ka ndihmuar nė analizat pėr morfometrinė e pellgut dhe nėnpellgjeve tė Vjosės (tė gjithė parametrat janė pėrpunuar dhe nxjerrė nga kompiuteri). Nė kapitullin e fundit janė analizuar nė mėnyrė tė hollėsishme pasuritė natyrore, peizazhi dhe ekologjia e luginės, turizmi lumor, ndikimi i njeriut, proēeset modeluese tė shpatit, ruajtja dhe vlerėsimi i tyre.
 
Studimi shoqėrohet, gjithashtu, me ilustrime tė shumta, veēanėrisht me harta tė llojeve tė ndryshme morfostrukturoro-litologjike,  hipsometrike, fotografi, profile tabela, grafikė, skica etj., por sidomos hartat mė tė rėndėsishme janė ajo gjeomorfologjike dhe e terreneve tė degraduara, harta e potencialit tė dherave dhe erozionit tė tokave. Nė fund ėshtė treguesi shqip dhe latinisht i emrave tė bimėve spontale, bimėt mjeksore, kafshėt e egra, shpendėt, zvarranikėt, amfibėt insektet, fjarothi shqip-anglisht dhe njė pėrmbledhje nė anglisht prej 45 faqe.
 
 
Monografia e dytė ėshtė PERMBYTJET NE SHQIPERI (1933-2003)
 
Kjo monografi pėrbėn studimin e parė pėr pėrmbytjet nė 70 vitet e fundit nė Shqipėri qė u ofrohet specialistėve tė kėsaj fushe, si dhe autoriteteve lokale, prefekturave dhe rretheve nė mbarė vėndin, tė cilat janė prekur mė shumė nga pėrmbytjet nė vitet e fundit.
 
Monografia ndahet nė tre pjesė dhe pesė kapituj ku jepen e zbėrthehen nė mėnyrė analitike pėrmbytjet nė Shqipėri, si dhe rreziqet e tjera natyrore tė formuara prej ndryshimeve klimatike dhe ndotja e mjedisit, politikat kombėtare pėr zhvillimin e qėndrueshėm dhe tėrheqjen e vėmėndjes publike pėr situatėn kritike ambjentale nė Shqipėri dhe tė politikės ambjentale qė do tė siguronte qėndrueshmėri dhe zhvillim tė ekulibruar, Nė fund monografia ka njė pėrmbledhje nė gjuhėn angleze prej 6 faqesh.
 
 
DY FJALE PER AUTORIN:
 
Autori Nasip Meēaj, ėshtė Prof. Dr: dhe punonjės shkencor nė Qėndrėn e Studimeve Gjeografike tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė. Nė periudhėn 1990-91 kreu studimet pasuniversitare nė Bari (Itali), nė fushėn e Gjeomorfologjisė Fluviale (pellgjet dhe luginat lumore), gjithashtu ka kryer kurse pėr trajnimin dhe menaxhimion e bregdetit, organizuar nga UNESCO, nė Venecie (Itali).
 
Eshtė anėtar i shumė organizatave ndėrkombėtare, si: IUCN, CEC, MedForum, AGA, IGU, AIG, etj. Ka marrė pjesė nė shumė Kongrese, Konferenca, dhe Simpoziume shkencore ndėrkombėtare (35 tė tilla), duke referuar me artikuj shkencorė dhe postera, si: Itali, Spanjė, Hollandė, Austri, Ēeki, Poloni, Suedi, Rumani, Izrael, Jordani, SHBA, Koreja e Jugut, Japoni, Kanada, etj.
 
Eshtė autorė i mė shumė se 40 artikujve shkencor, 15 prej tyre tė botuara nė revistat shkencore jashtė vendit dhe mė shumė se 300 shkrime shkencore popullore nė gazetat revistat, periodikėt brėnda vėndit, 5 monografi, 3 fjalore enciklopedike, dhe shumė broshura, harta, guida turistike, skenare televizive, leksione nė universitet dhe fletėpalosje, etj. Nė vitin 1996, ka ngritur nė Bėnēė (Tepelenė) Kopshtin Botanik dhe Qendrėn e Edukimit Ambjental e vetmja e kėtij lloji nė Shqipėri.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.