|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetari i Komunės sė Podujevės Agim Veliu u kthye nga Tiroli i Austrisė

 
 

 
Podujevė, 8 dhjetor 2003 (TN) – Pas vizitės njė javore nė Landin e Tirolit tė Austrisė, kryetari i komunės sė Podujevės sot u kthye nė Kosovė.
 
z. Veliu gjatė qėndrimit nė Insbruk u takua me anėtaren e Qeverisė zonjėn Christa Ganel me tė cilėn kanė biseduar pėr vazhdimin e bashkėpunimit mes tė Podujevės dhe Tirolit.
 
“Ishte njė vizitė pune gjatė sė cilės Qeveria e Tirolit konfirmoi edhe njė herė gatishmėrinė pėr tė na ndihmuar, por edhe pėr tė thelluar bashkėpunimin nė fushat me interes pėr tė dy vendet, ndėrkaq qė shfrytėzova rastin ta falėnderoj popullin mik dhe Qeverinė e Tirolit pėr ndihmat dhėnė komunės sonė nė arsim, bujqėsi, transport, turizėm dhe fusha tjera”, tha kryetari Veliu pas kthimit nga Tiroli.
 
Nė Insbruk kryetari Agim Veliu ka pasur takime me zyrtarin e Qeverisė z. Peter Logar dhe nė Qendrėn pėr Menagjim tė turizmit – MCI me z. Hubert Siller pėr tė biseduar pėr sezonėn e kaluar turistike dhe planet e kėsaj Qendre pėr vitin e ardhshėm turistik nė rajonin e Liqenit tė Batllavės.
 
Kryetari Veliu njoftoi se anėtarja e Qeverisė sė Tirolit Zonja Ganel pritet qė sė shpejti ta vizitojė Podujevėn. 
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.