|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tetovarėt e Hamburgut: Iljaz Kamberi

 
 

EKSPOZITAT KOMBĖTARE TĖ ZOTIT KAMBERI

 
 

 
   
7 dhjetor 2003 / TN
 
Baki YMERI
Duke bėrė fjalė pėr gjendjen nė Shqipėri nė kohėn kur kjo kėrkonte pėrkrahjen e Amerikės pėr t’u mbrojtur nga pretendimet greke ndaj Korēės dhe Gjirokastrės (1919), Visar Dodani i drejton Pandeli Evangjelit nė Paris njė letėr tė gjatė, nė tė cilėn bėn fjalė ndėr tė tjera, edhje pėr patriotizmin. “Po neve s’dimė ē’ėshtė patriotismė, neve e shitmė Shkodrėn dy herė, neve s’merremi vesh njėri me tjatrin, se patriotismėn e kemi nė dorė tė tretė, pas ambicies, pas nakarit dhe pas interesavet”. Kanė kaluar qė nga ajo kohė, mbi tetė dekada.
  
Shqipėrisė sė krasitur, iu vėrsulėn herė esadistėt, herė nazistėt, herė komunistėt. Kosova dhe Ēamėria lotonte nga plagėt qė ia shkaktonte okupatori qė turpėronte kanunet e shenjta tė ortodoksisė. Rreziku sllav mėnjanė, terrori grek nė anėn tjetėr, varfėria dhe papunėsia, ndjekjet dhe persekutimet, e determinonin shqiptarin tė marrė rrugėt e kurbetit. Iljaz Kamberi i Shipkovicės, dėshmon sot nė Hamburg tė Gjermanisė se ka edhe shqiptarė tė atillė, qė e konsiderojnė patriotizmin, si njė ideal tė shenjtė qė na mbron para botės dhe para vetvetes.
 
Tridhjetė vjet tė plota, grumbulloi njė thesar tė ēmuar, tė vlerave albanistike (dokumente, libra, revista, gazeta, artikuj, fotografi, flamuj, simbole, qylima, kostume e vlera tjera kombėtare), pėr t’i dėshmuar botės shqiptare dhe asaj gjermane, botės katolike, islamike dhe asaj protestane, se ja, edhe shqiptarėt kanė identitetin e tyre etnik, etnografik, publicistik, kulturor e kombėtar; se kanė njė tė shkuar tė lashtė e tė pėrbujshme, me tė cilėn kanė tė drejtė tė konkurojnė para Evropės, pėr integrime evropiane.
 
Ekspozitėn e kėtij mėrgimtari tė dalluar tė Shipkovicės, e vizituan edhe vitin e shkuar edhe kėtė vit, njė numėr i madh mėrgimtarėsh nga tė gjitha trojet: punėtorė, intelektualė, nxėnės, studentė, arsimtarė, profesorė, priftėrinj e hoxhallarė, madje edhe gjermanė. Fatmir Luma na komunikon se “atė do ta vizitojnė edhe komunarėt e qytetit tė Hamburgut”, se “do tė shfaqet edhe njė program kulturor me recitime nga nxėnėsit shqiptarė qė jetojnė nė Hamburg”. Janė kėto lajme trimėruese, qė dėshmojnė se rilindasit tanė, gjallėrojnė edhe sot e kėsaj dite, pėrmes  Nexhip Albanit nė Ankara, Thoma Kacorit nė Sofje, Skėnder Gashit nė Vjenė, Antonio Bellushit nė Itali, Arian Milukės nė Belgjikė, Ismail Kadaresė, Luan Topēiut, Sefer Abdiut, Arif Molliqit, Iljaz Kamberit e qindra veprimtarėve tė tjerė, nė Francė, Gjermani, Rumani, Suedi e gjetiu.
 
Kur defilon shpirti shqiptar, pėrmes ekspozitave nė diasporė
 
“Mėrgimtari Iljaz Kamberi pėrmes fotografive evokon kohėn e shkuar”, shkruan Fakti  duke komentuar pėrmbjatjen e ekspozitės sė kėtij viti : dhuna serbe dhe sllavomaqedonase ndaj shqiptarėve nė njėzet vitet e fundit. Ekspozita e vjetshme dhe e sivjetshme mbahet nė lokalet e Bashkėsisė Islame Shqiptare nė Hamburg. Vitin e adhshėm, ndoshta jep Zoti qė kjo tė  mbahet nė lokalet e Bashkėsisė Shqiptare Katolike tė kėsaj metropole, ngase rrėnjėt tona tė hershme konfesionale, ndėrlidhen fuqimisht me fenė e Gjergj Kastriotit, Shėn Albanit dhe Nėnė Terezės. “Komunikimi me kohėn e dhunės pėrmes fotografive” ėshtė titulli i artikullit qė e botoi Bota Sot (15 shkurt 2003).
 
Aty bėhet fjalė pėr shqiptarin qė torturohej e vritej vetėm pse ishte shqiptar, nė kohėn kur “Evropa bėnte sehir, sikur eksperimentonte pėr njė kohė, dhe me njė popull tė tėrė. Po heshtnin edhe politikanėt tanė, e heshte edhe Shqipria mėmė. Sado qė disa nga fotografitė janė tė tmerrit e dhunės, janė fotografi qė paraqesin forma tė vrazhda tė dhunės serbe ndaj shqiptarėve”, konkludon komentatori. Heshtjen e Shqipėrisė mėmė e kemi provuar edhe nė diasporė. Diplomatėve tė kuq thuase u kovenon pse ia shkėputėn asaj Kosovėn dhe Ēamėrinė, qė tė kenė sa mė pak obligime ndaj shqiptarėve nė ambasadė.
 
“Kujt i shėrbeni zoti ambasador?” – pyeste njė shqiptar i thjeshtė, ambasadorin shqiptar tė kohės sė Ramiz Alisė, qė s’i hante palla pėr kopalla pėr hallet e treqind refugjiatėve shqiptarė, nė njė kamp tė Bukureshtit. Pėr fat tė keq, pėrfaqsues tė kėtillė, tė trembur e tė dėshtuar, kemi edhe sot e kėsaj dite, si pasojė e ishqeverisė, qė i plasoi nėpėr botė. Jo pėr ta e kemi fjalėn kėsaj rradhe, por pėr ambasadorin e shpirtit shqiptar nė Gjermani, zotin Iljaz Kamberi, malėsori i Sharrit, me zemėr tė ndezur pėr komb dhe atdhe. Deri para ca muajsh, e kemi respektuar pse dinte tė ndihmojė shqiptarėt, siē i ndihmonte dikurė, milionari korēar i Bukureshtit, Anastas Avramidh Lakēeja, apo siē i ndihmojnė sot Lazim Destani, Stefan Pinguli, Dashmir Halili, Pėrparim Demi, Zef Mnjaku, Mark Doda, Idriz Shipkovica, Don Antoni, etj.
 
Tani e respektojmė pėr thesarėt e kulturės shqiptare qė ka grumbulluar, pėr ekspozimin e tyre nė vende publike, pėr afirmimin e vlerave kombėtare. Iljaz Kamberi pėr kontributet qė ėshtė duke dhėnė pėr ēėshtjen kombėtare, meriton njė dekoratė tė lartė, tė qeverisė shqiptare. Do ta marrė kėtė pėr sė gjalli apo postmortem, kjo ėshtė punė e Tiranės, Janinės, Prishtinės apo Tetovės zyrtare. Ėshtė fjala pėr njė martir tė shqiptarizmit qė din tė sakrifikojė shėndetin, kohėn dhe pasurinė, pėr njė ideal tė lartė. Nė ekspozitėn e tij, thuajse marrin frymė, krejt baballarėt e kombit, qė nga Skėnderbeu e deri te Xhelal Gjura, ndėrmjet tė cilėvet, parakalojnė luftėtarė, dijetarė, arkitektė e shkrimtarė, heronjtė e Kosovės e tė Ēamėrisė, elita politike dhe kombėtare e Shqipėrisė, rilindas tė dikurshėm e tė tanishėm, vlera tė atilla qė edhe tė huajin, e ēojnė tė shprehė keqardhje pse s’ka lindur shqiptar. Ja pra, ku qėndropn misioni i lartė, i njė ekspozite tė suksesshme. Dhashtė Zoti, qė prezentime tė kėtilla tė shohin shqiptarėt, edhe nė qendrat e tjera, tė mėrgatės shqiptare!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.