|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjurma tė shqiptarizmit nė veri tė Danubit

 
 

Buzėu, Arbėnashi dhe refugjiatėt e Kosovės

 
 

 
7 dhjetor 2003 / TN
 
Baki YMERI, Bukuresht
 
Gjenerata qė s’e njeh gjeografinė e vendit tė vet, rrezikon tė jetė e dėnuar nga historia. Nga harta linguistike dhe gjeografike e shqiptarizmit, po kalojmė te ajo e rumanizmit. Njė nga emėrtimet e lashta me prejardhje trako-ilire ėshtė edhe topinimi Buzėu, qytet dhe rreth qė shtrihet nė kufirin mes Moldovės dhe Muntenisė. Fjala vjen si derivat nga njė nėnshtrat  i pėrbashkėt i fjalėve tė lashta. “Ajo qė mund tė thuhet me siguri pėr rumanishten “buzė”, nėnvizon linguisti Grigore Brėnkush, ėshtė fakti se identifikohet tėrėsisht me shqipen buzė” dhe se i pėrket substrtatit pararomak”. Meyeri, Jokli, Russu, Ēabej, Camaj etj., poashtu e ndėrlidhin me njė formė tė stėrlashtė (buszė-buzė, Byzas, Byzos, Beusas, Buzos, Buzatius). Gėrshetohen kėtu tarkishtja me dakishten dhe ilirishten.
 
Fjalė identike nė tė dy gjuhėt, nga tė cilat rrjedhin edhe emėrtime vendesh, emrash e mbiemrash: Buza, Buzėu, Buzika, Buzlevski, Buzura etj.  Nuk e dimė Komunat tona nė kanė krijuar Prefektuart e tyre dhe nė kanė siguruar mjete pėr botime monografishė. Nga Monografia e rrethit Buzėu, e hartuar nga Prefektura e kėtij Rrethi para 60 vitesh (1943), kuptojmė se etimologjia e kėtij emri vjen nga lashtėsia, ndėrsa qyteti e ka marrė emrin nga lumi Buzėu, i pėrmendur pėr herė tė parė nė vitin 372. Njėsoj si te shqiptarėt (lidhur me emėrtimin Albania, Albanopolis), nga ky vit e deri mbarim tė shek.XIV, nuk kemi kurrfarė lajmi mbi Buzėun. Emri i tij, fillimisht si treg, fillon tė qarkullojė sipas dokumenteve, qė nga 30 Janari i vitit 1431 e kėndej (83-84). Bėhet fjalė pėr “bujarėt e Buzėut”, pėr pėrpjekjet e turqve pėr shkatėrrimin e qytetit, pėr (shqiptarin) Vasile Lupul (Ujku) qė kalon nėpėr Buzėu me dhėndėrrin e tij (Timush), i shoqėruar nga tatarėt pėr tė luftuar kundėr Matej Basarabit (86).
 
Ngjarjet lidhen njėra me tjetrėn: Sulme austriakėsh, luftėra me turqit, dinastia e fanariotėve, epoka e arnautėve, plaēkitje, djegje e vrasje, shkatėrrime e ndėrtime. Nė vitin 1836, vjen nė Buzėu shefi i policisė sė Muntenisė, Miihai Gjika, i ati i Dora d’Istrias, dhe e areston hajdutin Frunza Verde, plaēkitėsin e thesarit qė iu dha mė vonė Muzeumit tė Antikiteteve. Mė 1853 nė malet e kėsaj zone, pėrleshen turqit me rusėt, ndėrsa qė nga viti 1878, kur Rumania e pėrfiton Pavarėsinė, Buzėun do ta vizitojė rregullisht Familja Mbretėrore dhe njerėz tė shquar tė vendit (83). Pjesa dėrmuese e banorėve tė kėsaj zone janė rumunė. Nė statistikėn e vitit 1941, pos rumunėve pėrmenden edhe hebrenjtė (1.193), gjermanėt (242, hungarezėt (139) dhe 576 banorė tė padeklaruar.
 
Me siguri qė nė kuadrin e tyre hyjnė edhe arnautėt. Pse e themi kėtė? Falė dr. Xhelku Maksutit dhe ish-ambasadorit tė Shqipėrisė nė kėtė vend (dr. Marko Bello), morėm vesh se nė rrethin e Buzėut gjendet njė fshat qė mban emrin Arbėnash. Kurioziteti dhe atdhedashuria i kishte shtyrė qė tė dy, qė ta identifikojnė dhe vizitojnė kėtė katund. Burime lidhur me kėtė vend gjejmė nė studimet e Vehbi Balės, Ismet Dėrmakut, dhe nė vetė monografinė e lartėpėrmendur. Aty bėhet fjalė edhe pėr Skelen e Arbėnashit, njėra nga mė tė rėndėsishmet, qė pėrfshin lokalitetet e shtrira pėrgjatė luginave tė Slėnikut dhe Sėrėcelit (Beēeni, Beēiu, Gura Dimienei, Nikuleshti dhe Poliēiori (47), lokalitete tė njohura pėrnga burimet e naftės.
 
Nė kuadrin e rrethit tė Buzėut gjendet edhe qyteti Mizil, i shtrirė nė njė zonė tė njohur pėrnga vreshtat mė tė mira tė Rumanisė. Nė vitin 1845, sipas monografisė qė e siguruam falė zotit Traian Paraskivesku, kuptojmė se tregtia e vogėl e kėsaj qendre gjendej nė duart e tė huajve. “Hungarezėt, gjermanėt dhe hebrenjtė njiheshin si hekurtarė dhe teneqexhinj, ndėrsa tregtinė me drithėra e bėnin fanariotėt dhe shqiptarėt” (132).
 
Po kėtu, pra nė kuadrin e monografisė mbi rrethin e Buzėut, gjejmė burime edhe pėr komunėn Monteoru, e pėrbėrė prej fshatrave Sėrata Monteoru dhe Sarata Nenēiuleshti. Duke filluar qė nga vera pėrvėlimtare e vitit 1999, Sėrata Monteoru u bė sinonim i solidaritetit rumun ndaj Kosovės. Nė bazė tė njė marrėveshjeje qeveritare ndėrmjet Rumanisė dhe forcave ndėrkombėtare pėr ēlirimin e Kosovės nga teroristėt e Millosheviqit, nė kėtė qendėr klimaterike u strehuan rreth njėqind refugjiatė, pjesa dėrmuese duke qenė nga Drenica dhe fshatrat e Prizrenit. Ėshtė kjo njė temė tjetėr, sa e dhembshme, po aq edhe krenare. Pėr tė mos kaluar nga tema nė temė, subjektin lidhur me refugjiatėt e Kosovės nė Rumani, po e lėmė pėr publicitet me rastin e pesėvjetorit tė ēlirimit (1999-2004).


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.