|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kur tė persekutuarit shndėrrohen nė persekutues!!

 
 

 
5 dhjetor 2003 / TN
 
- Dukuria: “Bedri Islami” dhe “Vitore Stefa Leka”!?!
- KUSH ĖSHTĖ KUNDĖR INTRESAVE KOMBĖTARE MĖ FORT SE QOSJA ME PULĖNT E VET !?!
 
Shkruan: Kadri Mani, prof.
 
 
Shkrimi me titull “Shqiptarėt kundėr vetvetes”, na erdhi me anė tė postės elektronike, nga zonja Vitore Stefa Leka, aq e zellshme sa t`iu bėjė jehonė zėrave antikombėtarė, kėsaj radhe njėfarė Simbad Detarit, alias:vasilaq@yahoo.com, pėr Rexhep Qosjen antikombėtar me damkė pisė.
 
Rexhep Qosja ėshtė mė i keq dhe mė i rrezikshėm se Dobrica Qosiqi.
 
Pėrse themi kėshtu? Themi kėshtu, sepse vėrtet ėshtė mė i keq, ngaqė edhe sot e kėsaj dite ka ngelur nė mendėsinė staliniste, kurse Dobrica Qosiqi ka shkruar dy vepra voluminoze kundėr Stalinit e stalinizmit: “Greshnik-Gabimtari” dhe “Otpadnik-Fundrrina”, tė cilat sėbashku kanė 1063 faqe, kurse Qosja “ynė” ka bėrė 1063 faqe tė zeza kundėr popullit shqiptar. Kurse mė i rrezikshėm ėshtė ngaqė, Qosiqi i Beogradit dihet qė ėshtė serb, dhe jemi vigjilentė kundėr veprimeve tė tij kundėr nesh, kurse Qosjen duke e menduar pėr “shqiptar”, edhe mund tė labėrgohemi e tė na e hedhė edhe pėr tė satėn herė, tamam sikur edhe juve tash, o fatzinj!?!
 
Dhe dėrdėllitėsit e ēmendur na pėrrallisin: ”Sigurisht, nė qendėr tė gjithė debateve do tė jetė shqiptari, i cili shpesh pėr interesa tė vlogla dhe ndoshta edhe personale, ngrihet shpesh kundėr interesave kombėtare.”- e po o tė ēmendur, edhe cili tjetėr pėrveē Qosjes, pėr interesa tė veta, e djalli e marrtė vesh se edhe pėr tė kujdt tjetėr, me dekada po vepron kundėr interesave mė vitale tė popullit shqiptar, dhe ju, o tė mjerė, ende nuk e dini e nuk e paskeni marrė vesh, ė!?! Apo iu pėrqeka for Revolucini i Vonuar Demokratik pėr shpartallimin e Shtetit Shqiptar!?! Apo nuk i keni parė kanibalėt e Vlorės duke pirė gjakun e bashkėvendasve tė vet, edhe pėrpara kamerave!?! Sytė zoti ua plastė! Po ēfarė Qosje e ēfar bakraēi!?
 
Po a nuk paskėni dėgjuar pėr librin e tij tė zi:”I ringjalluri i penduar”, redaktor sivėllau i tij, Xhevat Lloshi, i cili poashtu i bėn jehonė kėtij libri tė zi ku, Skėndėrbeu “pendohet”, ngaqė dalin pėr ta pritur Ferma e qenve, qent e kudrat!!!
 
Po ju, komplet sa jeni, tė ēfarė sojit jeni?- pėrderisa gėzoheni kur e konsideroni vetėn kėlysh qnesh e kudrash!?!
 
Ani edhe Bedri Islami dhe Vitore Stefa Leka e quajnė veten dhe familjet e veta, tė pėrsekuar, dhe iu shkojnė pas ujqėrve stalinistė-enveristė, tamam sikur delet e plagosura!!
 
Bre zoti ju ēmarroftė e dreqi ju marroftė!!
 
Nė Neuhausen am Rheinfall, mė 5.12.2003
 
(Lexoni e (mos) besoni!
 
---------------------- 
 
Simbad Detari <vasilq@yahoo.fr> wrote:
( fragment marrė nga"Panorama" )
 
Shqiptarėt kundėr vetvetes
 
Ka mėse tre muaj qė akademiku i njohur Rexhep Qosja pregatitet pėr njė debat qė do tė hapė nė Tiranė pas pak ditėsh, titulluar "Shqiptarėt kundėr vetvetes". Akademiku i njohur do tė jetė i pranishėm nė hapjen e panairit tė librit nė Tiranė, si i ftuar ekskluziv, i ftuar edhe pėr promovimin e librit si dhe kėtė takim tė rėndėsishėm, organizuar nga Shtėpia e Librit dhe Kominukimit dhe Shtėpia botuese "Toena". Me kėtė rast do tė organizohet njė tavolinė e rrumbullakėt, debati mes profesor Rexhep Qoses dhe pėrfaqėsues tė ndryshėm tė trupit diplomatik, tė politikės shqiptare, intelektualė dhe pėrfaqėsues tė mediave. Me kėtė temė qė provokon debat, Qosja do tė sjellė njė sintezė dhe analizė tė ngjarjeve tė fundit tė botės shqiptare dhe gjithė rajonit. Sigurisht, nė qendėr tė gjithė debateve do tė jetė shqiptari, i cili shpesh pėr interesa tė vogla dhe ndoshta edhe personale, ngrihet shpesh kundėr interesave kombėtare. Pėr kėtė ēėshtje, Rexhep Qosja, ka botuar disa vepra, nė tė cilat trajtohet me thellėsi historia dhe strategjia e bashkimit kombėtar, rruga drejt lirisė dhe demokracisė. Me vizionin e tij sintetizues e largpamės, profesor Rexhep Qosja dha njė ndihmesė tė veēantė si anėtar i delegacionit shqiptar nė konferencėn e Rambujesė, sė cilės i ka kushtuar dhe veprėn "Paqja e pėrgjakshme".
 
----------------------
 
Pak pėr studiuesin Rexhep Qosja
 
Rexhep Qosja u lind mė 25 qershor 1936. Pasi u diplomua nė Fakultetin e Filozofisė nė Prishtinė, punoi si kryeredaktor i revistės "Jeta e re" dhe nisi veprimtarinė studimore e pedagogjike. Prej shumė vitesh ishte drejtor i Institutit Albanologjik tė Prishtinės. Si njė nga personalitetet mė tė shquara tė kulturės dhe shkencės shqiptare ėshtė zgjedhur anėtar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės si dhe anėtar i jashtėm i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė. Nė krijimtarinė letrare tė tij shquhet romani "Vdekja mė vjen prej syve tė tillė", i cili ėshtė pėrkthyer nė disa gjuhė tė huaja dhe pėr tė cilin autori ėshtė cilėsuar nga kritika e huaj si Kafka i Lindjes. Fusha kryesore e studimeve tė tij ėshtė historia e letėrsisė shqiptare, sė cilės i ka kushtuar njė varg veprash pėrgjithėsuese. Ėshtė autor i shumė shkrimeve kritike dhe publicistike, disa dramave dhe eseve.
 
Simbad Detari
www.simbad-detari.comhttp://www.simbad-detari.com/
VitoreStefaLeka

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.