|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petro Marko, nder i kombit

 
 

Presidenti Moisiu i dorėzoi Dekoratėn e Lartė “Nderi i Kombit” bashkėshortes sė shkrimtarit Petro Marko.

 
 

 
5 dhjetor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Presidenti Moisiu mori pjesė sot paradite nė ceremoninė e Dekorimit tė shkrimtarit Petro Marko me titullin e lartė “Nderi i Kombit”. Ky pėrkujtim i 90 vjetorit tė lindjes sė shkrimtarit tonė tė mirėnjohur mblodhi nė Teatrin Kombėtar familjarė, miq tė shumtė, anėtarė tė Lidhjes sė Shkrimtarėve, artistė, deputetė, gazetarė, etj.
 
Poeti Xh. Spahiu, mik i shkrimtarit Petro Marko, hapi ceremoninė pėrkujtimore dhe ftoi z.Moisiu, i cili nė fjalėn pėrshėndetėse me kėtė rast theksoi: "Nderimin ndaj emrit dhe veprės sė tij e ndiej jo vetėm si njė detyrė morale si Kryetar shteti, por edhe si njė peng shpirtėror, si mirėnjohje e njė lexuesi tė vėmendshėm, qė gjithmonė e ka dashur, ka mėsuar dhe e ka ēmuar lart kėtė penė tė fuqishme tė letrave shqipe".
 
Presidenti e cilėsoi Petro Markon "shqiptar tė madh, vepra dhe krijimtaria e tė cilit pėrbėn njė thesar tė ēmuar kombėtar. Duke nderuar Petro Markon ne nderojmė kulturėn shqiptare nė pėrmasat dhe shkėlqimin e saj mė tė plotė. Emri i tij ėshtė emri i njė personaliteti tė shquar, tė pashkėputur nga fati dhe pėrpjekjet titanike tė atdheut tė tij, nga zhvillimet politike, shoqėrore dhe letrare pėrgjatė mė se 60-vjetėve".
 
Duke e vlerėsuar njeriun dhe dhe shkrimtarin Petro Marko simbol tė luftėtarit tė radhėve tė para pėr liri dhe demokraci z.Moisiu nėnvizoi se fjala dhe vepra e tij mbeten njė shkollė morale dhe trimėrie pėr krijuesit shqiptarė tė sotėm dhe tė nesėrm.
 
Presidenti ravijėzoi figurėn e shkrimtarit i cili me armė nė dorė "luftoi pėr lirinė e popujve nė Spanjėn Republikane, pėrshkoi malet e Italisė e tė vendit tė tij si antifashist i vendosur si dhe mbijetoi burrėrisht kalvarin e burgjeve dhe internimeve. Si rrallė kush tjetėr Petro Marko pėrballoi me sukses dhe kurajo mbi ndalimin e fjalės sė lirė tė tij nė tė tri kohėt: para, gjatė dhe pas Luftės sė Dytė Botėrore. Luftoi kundėr ēdo lloj dhune, dhuna plagosi jetėn e tij".
 
Vepra monumentale e autorit tė shumė librave gėrsheton romancierin e klasit tė parė, poetin e ndjeshėm dhe tė rrebeluar, gazetarin fjalė mprehtė tė sė vėrtetės, njeriun e ēiltėr dhe me zemėr tė madhe; "ky ėshtė Petrua ynė, Petrua i viseve himariote, tė cilat, si shqiptar i madh, i donte me gjithė forcėn e shpirtit. Emri i tij i bėn nder letėrsisė shqiptare dhe asaj botėrore; fjala e tij artistike frymėzon dashuri pėr vendin, pėr njeriun, pėr mbarė njerėzimin" - tha Presidenti Moisiu duke mbyllur fjalėn nė pėrvjetorin e 90 tė lindjes sė Petro Markos.
 
Nė vazhdim tė ceremonisė Presidenti Moisiu i dorėzoi bashkėshortes sė shkrimtarit Petro Marko znj. Safo Marko Dekoratėn e Lartė "Nder i Kombit" me motivacionin "Luftėtarit tė paepur tė fjalės sė lirė, atdhetarit tė shquar, qė gjithė jetėn dhe veprėn i a kushtoi ēėshtjes sė emancipimit shoqėror dhe identitetit kombėtar, shkrimtarit tė madh, qė zhvilloi dhe pasuroi mė tej letėrsinė shqipe, duke u bėrė njė ndėr korifejtė e saj". "Petro Marko njė gur nė vendin e tij" - dokumentari premier i ēfaqur me kėtė rast tėrhoqi vėmendjen e auditorit me mjeshtėrinė artistike tė realizmit.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.