|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lidhjet shqiptaro-vllahe pėrgjatė historisė

 
 

 
5 dhjetor 2003 / TN
 
Baki YMERI, doktorant i Universitetit tė Bukureshtit)
 
(Fragment nga njė projekt qė pritet ta shohė dritėn e botimit)
 
Lashtėsi historike dhe lidhje farefisnore
 
Falė replikės elektronike tė njė njė shqiptari me prejardhje katolike (Albert Ramaj), i cili i demontoi intencat e Aurel Plasarit pėr zbehjen e miqėsisė shqiptaro-vllahe, te lexuesi ynė u zgjua kurrioziteti ndaj botės arumune. Ē’dinė shqiptarėt pėr ta? Cilat janė lidhjet gjenetike, ndėrmjet kėtyre dy popujve, pėrgjatė historisė? Qysh nė shek. e 18-tė, dijetari gjerman Thunmann, nė veprėn e tij tė famshme “Hulumtime mbi Historinė e popujve tė Evropės orientale”, i kushton njė kapitull tė tėrė historisė dhe gjuhės sė shqiptarėve dhe arumunėve. “ Asnjė popull tjetėr i pjesės sė botės nė tė cilėn jetojmė nuk ėshtė aq i panjohur pėr ne evropianėt e Perėndimit, pėrsa i pėrket prejardhjes, historisė dhe gjuhės, sa shqiptarėt dhe vllehėt. E megjithatė, ata janė popuj kryesorė, popuj tė lashtė e tė rėndėsishėm, qė ēdo historian do tė dėshironte t’i njihte: historia e tyre do tė plotėsonte zbrazėti tė mėdha nė historinė e lashtė e tė re tė Evropės. Por ata sot nuk luajnė mė ndonjė rol, ata janė popuj tė nėnshtruar, ata janė fatkeqė dhe historiani shpesh ėshtė po aq i padrejtė, sa dhe njeriu i zakonshėm: ai nuk e pėrfill atė qė nuk i ka punuar fati”.
 
Konstatimet e tij tė vitit 1774, duket se janė aktuale edhe sot e kėsaj dite. Lidhjet arumuno-shqiptare janė tė mahnitshme. Ato rrallėkush i ka prekur, dhe atė parcialisht.  As ne nuk mund t’i trajtojmė aq sa meritojnė, nė kuadrin e kaptinės sė njė studimi, qė synon tė trajtojė njė segment tė emigracionit ballkanik nė veri tė Danubit. Ėshtė me rėndėsi fakti se autoritetet rumune, madje edhe populli, pėrgjatė historisė, qė tė dy popujt (shqiptarėt dhe arumunėt) i kanė konsideruar herė si farefis, herė si kushėrinj tė njė gjaku, madje dhe si vėllezėr. Konstatimet e babait tė filologjisė rumune, B.P.Hashdeu (1838-1907), tė shtyjnė t’u japėsh tė drejtė fjalėve tė gjyshes sė dr. Rahmi Tudės: “aq tė afėrt janė shqiptarėt me vllehėt, saqė dallimi ndėrmjet tyre ėshtė sa membrana e qepės”. Nė kuadrin e librit “Shqipėria ē’ka qėnė, ē’ėshtė dhe ē’do tė bėhetė?”, Sami Frashėri i konsideron vllehėt si ”miq”.
 
“Nga kombet fqinjė vetėm njė kemi mik, i cili kupėton tė mirėn’e ti e e di qė pa na s’munt tė mbahetė.  Ky komp ėshtė komb’ i Vllehvet, qė rojnė nė Shqipėri e afrė Shqipėrisė. Nga kėta ca janė Vlleh-Shqiptarė, qė flasinė vllahisht edhe shqip, dhe ca Vlleh-Greq, qė flasinė vllahisht edhe greqisht. Grekėritė kanė bėrė dhe po bėjnė gjithė pėr kėta Vlleh ato qė kanė bėrė e qė po bėjė pėr ne Shqipėtarėtė, do-me-thėnė pėrpiqenė t’i bėjnė Greq me shkollat e me kishėt  tė tyre”. Pasi thekson nevojėn e hapjes sė shkollave “mė vetėhe”, autori thekson se “Nė kėtė punė Vllehtė s’munt tė kenė tjatrė ndihmė e mik tė vėndit pėrveē Shqipėtarėve (...). Edhe Rumania q’ėshtė mėm’ e  kėtyre Vllehve a der’ e t’et tė tyre, ta themi pėr shėmbėllė, e di mirė qė Vlleht’e Shqipėris’ e tė Maqedhonisė s’mundinė tė rojnė e tė ruajnė gjuhėn’ e kombėrin’ e tyre kuntrė djallėzivet tė Grekėr(v)et pėrveē duke psheturė nė miqėsit tė Shqipėtarėvet e duke u bashkuarė me ta” (vepra e cituar, e botuar pėr herė tė parė nė Bukuresht (1899), dhe e ribotuar nė Tiranė, 1962, f.52-53). Si e arsyeton kėtė argument Hashdeu, nė Konferencėn e Akademisė Rumune, mė 25 Maj tė vitit 1901?
 
 
Hashdeu, vėllazėrimi shqiptaro-vllah dhe nevoja pėr pėrkrahje
 
“Ja pra e tėrė gjeneza e Shqiptarėve: tri popuj dakas: Kostoboēėt, Karpėt dhe Besėt, tė shpėrngulur nga nga Karpatėt nė epokėn e perandorit Aurelian, pasiqė pėrgjatė 150 vitesh, ata bashkėvepruan nė Dakinė Trajane pėr formimin e kombit rumun. Qė nga viti 300 deri te Skėnderbeu i madh, heroi kombėtar i Arnautėve, kaluan pothuajse 1200 vjet. Nė njė periudhė tė kėtillė shekujsh, duke ndenjur tė paēvendosur nė tė njėjtin vend, nė Iliri, nuk na habit fakti qė pasardhėsit e Dakasve kanė arritur ta konsiderojnė veten si autoktonė nė brigjet e Adriatikut. Ja pra se si i shkruante Skėnderbeu njė princit italian: “Ti s’i njeh Shqiptarėt e mi! Ne vijmė nga po ata Maqedonė, tė cilėt me Aleksandrin tonė e fituan Indinė.”  Edhepse historia ua pėrgėnjeshtron maqedonizmin Arnautėve, ajo ua njeh megjithatė, njė jetė jo aq pak tė shkėlqyer. Njė Skėnderbe i ri do t’u kishte thėnė: “Na jemi kombi i Deēebalit (Dakėballit), qė e futi nė haraē perandorinė romake, dhe qė ia kalli datėn vetė Trajanit!”. Hipotezat e Hashdeut, anėtar i Akademisė Rumune, meritojnė kujdesin e shkencėtarėve qė dinė tė nxjerrin konkluzione konvergjencash e jo divergjencash.
 
Ilirėt dhe trakasit me dardanėt e fise tė tjera, kanė qenė fqinj qė e kanė ushqyer njėri-tjetrin madje, edhe me fjalė tė njėjta, qė vijnė nga periudha paralatine (buza, bukur(ia), qafa, gusha, mėnzi, cjapi, vatra, vjedhulla, katundi, rrėnza, stani, dardha, Daka, pėrroi, etj.). Shqiptarėt me rumunėt dhe arumunėt, kanė lidhje farefisnore dhe njė fat tė ngjashėm, edhe pėrnga lashtėsia. Nuk ėshtė fjala kėtu pėr njė lashtėsi qė fillon qė nga shekulli VII-tė e kėndej, por pėr njė lashtėsi qė, siē shprehet poetikisht autori i kėtij studimi: “shpėrthen duke shndritur, qė nga prafullimat e yjeve”. Si e spjegon Hashdeu kėtė? “Shqiptarėt pra, nuk janė fis me ne Rumunėt, por na janė vėllezėr, vėllezėr tė mirė, tė tė njėjtit gjak. Shqiptarėt pėr ne janė ata qė janė Keltėt pėr Francezėt. Duke pėrmbyllur dua tė nxjerr dy konkluzione aktualiteti: 1. Cilidoqoftė filolog rumun, sado serioz, dhe sado metodik qė do tė ishte, do tė degdisej me pėrsosmėri, sidomos nė lidhje me gramatikėn, po qe se nuk do ta studjonte parasėgjithash gjuhėn shqipe me tė gjitha dialektet e saj, si dhe folklorin shqiptar. 2. Kombi rumun e ka pėr detyrė t’i pėrkrahė vėllazėrisht Shqiptarėt, siē i pėrkrah edhe Maqedo-rumunėt (arumunėt-shėn.yni), ngase Maqedo-rumunėt dhe Shqiptarėt e kanė dashur pėrherė njėri-tjetrin, dhe si  “Daci redivivi”, do tė mund tė mund tė formonin njė ditė njė mbretėri tė bukur neo-dakase prej 3-4 milionė shpirtėrash, nė fqinjėsi tė mbretėrisė aktuale neo-helene. Fjala e urtė shqipe: Gjaku s’bėhet ujė”. Nė vend tė perandorisė neo-dakase, nė jug tė Shqipėrisė, nė veri tė Greqisė dhe nė Maqedoni, sot e kėsaj dite ekziston njė “mbretėri” e fuqishme arumuno-shqiptare, tė cilės ēdokush ia ka lakminė. Pėr fat ttė keq, pėrderisa shqiptarėt e ruajtėn me sakrifica  identitetin kombėtar, arumunėt iu nėnshtraun njė procesi djallėzor tė shkėmbėtarizimit. Ku janė njėqind shkollat dhe kishat e tyre, qė i kishin nė kohėn e turkut nė kėto troje? – pyesin intelektualė tė shquar bukureshtarė. Mos vallė u larguam nga tema me njė pyetje tė kėtillė?
 
Marrėdhėniet arumuno-shqiptare nė Maqedoni, Greqi e Shqipėri, kanė qenė fuqimisht tė stimuluara nga ana e Bukureshtit. Shkollat arumune qė funksiononin nė kėto troje deri nė kohėn e pushtimit serb (1913), ishin tė sponsorizuara nga Qeveria rumune. Njė shkollė e kėtillė, siē thekson shkrimtari vllah Branisllav Stefanoski, ka funksionuar edhe nė Tetovė, tejmatanė godinės sė vjetėr tė Bibliotekės sė qytetit. Njė numėr i konsideruar mbiemrash tė njėjtė, (Daka, Dika, Leka, Boletini, Cara, Rushani, etj.), prezente edhe te shqiptarėt, edhe te rumunėt, kėrkojnė avansimin e hulumtimeve lidhur me identifikimin e elementit vllah, tė shqiptarizuar apo sllavizuar, nė Maqedoni e Kosovė. Qytete dhe fshatra tė shumta tė Ēamėrisė, krahas shqiptarėve, ishin tė banuar edhe me turq dhe arumunė. Pėr t’ua likuiduar identitetin kombėtar, ata “qenė arestuar, maltretuar dhe deportuar nga ana e grekėve”. “Shqiptarėt turqit dhe arumunėt e Janinės, e rrethuar deri mė 1913, krijuan aleancėn luftarake kundėr grekėve”. “Nė pjesėn e Shqipėrisė tė okupuar nga serbėt, arumunėt e orientimit kombėtar kaluan nė anėn e shqiptarėve”. 
 
Me gjithė projektet e shkombėtarizimit dhe taktikėn qė pėrdori Beogradi pėr zbehjen e relacioneve arumuno-shqiptare nė Maqedoni (1913-1989), ato mbetėn tė pėrzemėrta, pikėsėpari duke i falėnderuar lashtėsisė, traditave, elementeve identike tė gjuhės dhe mentalitetetit tė ngjashėm. Aq tė pėrfarėrta ishin lidhjet e tyre, saqė princi rumun me prejardhje shqiptare Albert Gjika, ėndėrrontė nė fillim tė shek.XX tė pėrfitojė fronin e njė shteti tė pėrbashkėt arumuno-shqiptar, me emrin Albano-Maqedonia, qė do ta pėrfshinte “krejt Maqedoninė dhe Shqipėrinė” 7. Sintagma e pėrsėritur nga gjeneratat e vjetra se “Vllahu ėshtė vėlla” (Aromėnul este frate), mbėshtetet nė jetėn e pėrbashkėt baritore, si dhe nė njė bashkėveprim tė fuqishėm, nė fushė tė tregtisė, ekonomisė, politikės dhe kulturės.
 
 
Bolintineanu dhe admirimi i tij ndaj arnautėve tė Maqedonisė
           
Nė vend qė tė trajtojė subjekte tė kėtilla, ekonomisti arumun me prejardhje onomastike sllave, Dimo Dimēevi, shkon e ngucet atje ku s’duhet: te prejardhja shqiptare e Nėnė Terezės. Edhepse jetonte nė Rumani, shkrimtari, atdhetari dhe ish-ministri i Kulteve, Dimitrie Bolintineanu (1824-187), pėrnga i ati (Enaqe Kosmad), kishte prejardhje arumune nga Ohri. Mamaja e tij ishte nga komuna rumune Bolintinul din Vale, prej nga edhe e trashėgon mbiemrin Bolintineanu. I kapluar nga nostalgjia ndaj vendlindjes sė babait, kalon nė vitin 1858 nėpėr Maqedoni, dhe shkruan kujtimet e tij, me njė dashuri tė hatashme ndaj “vėllazėrimit” shqiptaro-vllah. Libri qė boton nė vitin 1863 nė Bukuresht, mban titullin “Udhėtimet te rumunėt e Maqedonisė (...)”. Hymnizon Zotin, filozofinė, shkencat, politikėn, fenė. Mahnitet me admirimin e atėhershėm qė kishin arumunėt ndaj popullit shqiptar. Me vėrshimin e mėvonshėm tė programeve serbe pėr shkombėtarizimin e tyre, duke ua servuar edhe ekstremizmin fetar, varfėrinė dhe mjerimin, ky admirim fillon tė zbehet. Njė numėr i konsideruar studentėsh arumunė qė studjojnė sot nė universitetet bukureshtare, e kanė kaluar Danubin me po ato komplekse ballkanike tė albanofobisė, qė i kanė edhe ksenofobėt e Beogradit. Si e pėrshkruante Maqedoninė dhe harmoninė interetnike, paradyqindvjeēare, ky shkrimtar bukureshtar?
 
 “Kombi sipas mendimit tim, s’ėshtė tjetėr veēse njė poezi njerėzore. Unė e kuptoj ndjenjėn e nacionaliteit nga njė pikėpamje praktike dhe poetike. Praktikisht, ngase mendojmė se pėr ta pėrmirėsuar fatin e botės, pikėsėpari duhet tė pėrmirėsojmė fatin e kombit nė tė cilin bėjmė pjesė. Poetikisht?...Kjo ėshtė njė ndjeshmėri qė nuk shpjegohet. Nėn spektrin e kėtyre mendimeve hedh sytė ndaj njė populli prej njėmilionė rumunėsh, tė shpėrndarėė nėpėr Maqedoni, Thesali, Epir dhe vende tė tjera (...). Rumunėėt e Maqedonisė mė janė tė shtrenjtė nga mė shumė raporte. Po qe se Vllahia ishte atdheu i nėnės sime, Maqedonia ishte atdheu i babait tim. Gjuha e tij ishte ajo e kėtyre rumunėve; gjaku i tij, gjaku i tyre; shpresat dhe vuajtjet e tij ishin shpresat dhe vuajtjet e kėtyre njėmilionė (a)rumunėve” (Bolintineanu, Calatorii, Editura Pentru Literatura, Bukuresht, 1968, f.11). 
 
Nė vazhdim, pasi bėn fjalė pėr gjirin e hapur tė Rumanisė mikpritėse ndaj tregtisė greke, shpreh keqardhje pėr mosmarėveshjet njerėzore, pėr qėndrimet armiqsore tė grekėve ndaj elementit shqiptaro-vllah, autori ndalet edhe te shqiptarėt. Takohet me njėrin prej tyre, i cili i paraqitet si arnaut. Duke parė emrin e tij, autori mendon se ka tė bėjė me njė turk. “–Je arnaut, e pyeta unė. –Arnaut – qė nga lindja, pėrgjigjet ky arnaut mysliman. Shumica e arnautėve janė myslimanė dhe kėta janė mė tė ndershėm, trima dhe kavalerė. Ata qė janė tė krishterė, janė greqizuar, janė latinizuar, kanė filluar ta zbehin krenarinė ndaj kombit tė vet. Nuk kanė besė, shton ai, ky komb ėshtė plot madhėshti dhe nuk do tė humbė kurrė. Do ta ketė dhe ai njė ditė nė jetė; kjo ditė ėshtė larg, por; do tė vijė” (Po aty, f.39). Pėrkundėr do tentakulave tė Shqipėrisė qė vijnė kėndejpari me alergji ndaj fesė katolike apo asaj islamike, autori bukureshtar mahnitet nga sinqeriteti i njė shqiptari pa paragjykime fetare. I tregon se si gjyshi i tij kishte qenė nė shtėpinė e Ali Pashė tepelenit.
 
“Pse mos tė na e tregosh kėtė histori?”-e pyet ai. –Tė ju them tė vėrtetėn, vazhdon ai, ashti siē e di nga i ati im. Por mė parė dua tė tė flas pėr bashkėkomabsit e mi arnautė. Kombi ynė ėshtė i shtrirė nė anėn veriore tė Epirti dhe nė Ilirnė greke. Numri i kėtyre albanėve ngjitet sot nė njėmilion sėbashku me ata tė shpėrndarė nėėpėr kombet ffqinje me ta. Njerėzit janė trima dhe gratė tė bukuira, nė male. Pothujase nė tė gjitha anėt e Turqisė, deri nė Azi tė Vogėl, autoritetet kanė nė shėrbimin e tyre shqiptarė prej kėtyre tanėve, dhe atė pėr dy fjalė: sė pari janė trima, dhe e dyta, se nė vend qė tė mbajė dhjetė turq, mund tė mbajnė dy shqiptarė.; dy shqiptarė kryejnė mė shumė punė se sa dhjetė turq. Njerėzit me tė cilėt shėrbej unė janė shqiptarė, me kėta njerėz Ali Pashai kreu punė tė mėdha nė kėto vende. Ja njė njeri i rrallė. Ky vjen nga gjiri i popullit. Ishte i biri i njė agai tė varfėr nga Tepelena, por burrėria dhe mėndja i kishin dhėnė flatra, qė edhe shqiptarėt ta shmangin furtunėn”(...) (Po aty, f.40). Si i pėrshkruan autori bukureshtar, lidhjet shqiptaro-vllahe nė rrethin e Manastirit:?
 
“Fola pėr shqiptarėt dhe po kthehem te ta me kėnaqėsi. Janė njė shumicė rumunėsh nga Shqipėria qė nuk mund tė dallohen nga shqiptarėt. Kėto dy kombe janė mė tė afėrmit nė kėto vende. Rumunėt mirren vesht mė mirė me shqiptarėt se sa me tė tjerėt. Gjė e ēuditshme! Traditat e shqiptarėve janė thuajse njėsoj si ato tė rumunėve tė Maqedonisė, dhe ē’ėshtė mė kurreshtare, shėmbėllejnė pothuajse nė tė gjitha shikimet me ato tė rumunėve nga Principatat. Si dhe njė ngjashmėri e madhe nė gjuhė, siē duket nė tabllonė e fundit” (Po aty, f.84-85). Komentimin lidhur me komplimentet ndaj shqiptarėve tė kėtij shkrimtari rumun me prejardhje vllahe, tė shkruara para 145 viteve (mė 1858), dhe qė jepen pėr herė tė parė tė pėrkthyera shqip, po e lėmė nė kompetencat e zotit Aurel Plasari. Mė mirė e ka tė merret me subjekte tė kėtilla qė afrojnė e afirmojnė, se sa ta alimentojė me afrikanizma shkencore, impotencėn pansllaviste, tė albanofobėve tė Shkupit.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.