|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Toleranca te shqiptarėt dhe rumunėt

 
 

 
4 dhjetor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Nga data 28 nėntor deri mė 2 dhjetor tė kėtij viti, nė qytetin historik Alba Julia (Rumani), zhvilloi punimet Kongresi i Shtatė Ndėrkombėtar i Spiritualitetit (Shpirtėrimit) Rumun. Nė katėr seksione, pėrfaqėsues tė bashkėsive rumune e arumune si dhe shkencėtarė tė ardhur nga tė gjitha kontinentet, paraqitėn referate e kumtesa dhe rrahėn mendime pėr njė numur tė madh ēėshtjesh qė lidhen me vlerat shpirtėrore tė latinitetit dhe me integrimin e mbajtjen e tyre tė pacėnuar gjatė rrjedhave tė modernizimit tė shoqėrisė njerėzore, tė aderimit tė shteteve tė Evropės Juglindore nė Evropėn e Bashkuar dhe tė globalizimit.
 
U trajtua gjerėsisht edhe rėndėsia qė vazhdojnė tė kenė marrėdhėniet tradicionale e lidhjet shpirtėrore midis popujve ballkanas, si njė faktor mirėkuptimi e stabiliteti nė rajon e mė gjerė, si njė garanci pėr tė ecur nė njė hap me kombet mė tė zhvilluar dhe njėherazi si njė kontribut i pazėvendėsueshėm nė pasurimin e thesarit kulturor e qytetėrimit botėror. Akademiku shqiptar Kopi Kyēyku, i cili, pėr tė shtatėn herė u rizgjodh zėvendėspresident i Kongresit, paraqiti referatin "Toleranca tek shqiptarėt dhe rumunėt".


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.